Elektrosmog

Elektro smog – współczesne zagrożenie

Duża wygoda stosowania i ogromny komfort użytkowania przyczynił się do tego, że w bardzo krótkim okresie czasu zwiększyła się ilość komórek i innego rodzaju urządzeń emitujących promieniowanie elektromagnetyczne. Jego wytwarzanie przyczynia się do tego, że wokół nas powstaje tak zwane zjawisko elektro smogu nazywanego również smogiem elektromagnetycznym. Zjawisko to powstaje w wyniku dojścia do pewnych zanieczyszczeń elektromagnetycznych związanych z przepływem prądu i napięcia. Warto tu jednak zaznaczyć, że trudno jest określić ze stu procentową pewnością, iż otaczające nas pole elektromagnetyczne w niekorzystny sposób może wpływać na ludzki organizm. Pośród wielu badań wykonanych w celu jednoznacznego określenia tego faktu nie wszystkie z nich dały jednoznaczne wyniki. Pojęcie zagrożenia elektro smogiem jest nagłaśniane przede wszystkim przez aktywnie działających ekologów. Nie mniej jednak WHO będąca Światową Organizacją Zdrowia dostrzega konieczność i potrzebę wprowadzania skutecznych działań uwzględniających aspekt zdrowotny.

Źródła elektro smogu

Poza telefonami komórkowymi zjawisko te mogą wywoływać również różnego rodzaju urządzenia domowe, – np. mikrofale, telekomunikacyjne stacje nadawcze, radary, linie energetyczne, duże wiatraki itp. W związku z coraz powszechniejszym użytkowaniem urządzeń emitujących promieniowanie elektromagnetyczne, fakt istnienia i oddziaływania elektrosmogu stał się niejako naturalnym otoczeniem współcześnie żyjącego człowieka. Oczywiście wszelkie wartości i parametry fizyczne tych urządzeń jak też dokładność i metodę wykonywania pomiarów określa w jednoznaczny sposób Rozporządzenie Ministra Środowiska odnoszące się do tego zagadnienia.

Zagrożenie jakie stwarza elektrosmog

Czynnikiem który jest najbardziej szkodliwy dla każdego człowieka przebywającego w zasięgu oddziaływania PEM (pola elektromagnetycznego) jest przede wszystkim jego składowa elektryczna. W szczególnie niekorzystny sposób oddziałują na nasz organizm fale o częstotliwości nie większej niż 100 MHz. Pośród osób narażonych czy też znajdujących się w strefie PEM możemy zauważyć między innymi tego rodzaju symptomy:

– częstsze niż u innych osób bóle głowy i migreny,

– przewlekłe zmęczenie i stałe wyczerpanie organizmu,

– zmniejszona odporność i zwiększona podatność na infekcje,

– zaburzenia snu i koncentracji,

– wewnętrzny niepokój i drażliwość.

Jak się uchronić?

Na dzisiejszym rynku znajdziemy coraz więcej produktów zapewniających ochronę przed PEM. W zależności od naszego przeświadczenia czy też potrzeby możemy wybrać produkty medyczne i wspomagające, maty i specjalne materace do sypialni lub też specjalne ekrany i farby zmniejszające pole elektromagnetyczne. Powłoka takiej farby tworzy specyficznego rodzaju zabezpieczenie przed oddziaływaniem PEM. Dla przykładu farba Noem będąca wynalazkiem polskiego naukowca Stanisława Wosińskiego jest w stanie pochłonąć nawet 99% promieniowania emitowanego w wyniku niskich częstotliwości. Stosowanie tego produktu nie wpływa jednak na działanie samej sieci komórkowej czy też routera Wi – Fi, dzięki czemu odbiór Internetu przebiega bez zakłóceń. Jest to zatem jedno z najskuteczniejszych rozwiązań wykorzystywanych w celu zabezpieczenia się przed oddziaływaniem elektro smogu.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US