• Home
  • Niusy
  • Cynamon może poprawić zdolność uczenia się

Cynamon może poprawić zdolność uczenia się

Czy cynamon może poprawić zdolności uczenia się?

Jeśli wierzyć badaniom dr Kalipady Pahan’a, to od teraz można śmiało radzić wszystkim słabszym uczniom: uczcie się pilniej i jedzcie cynamon!

Pahan, naukowiec z Uniwersytetu w Rush i Jesse Brown Veterans Affairs Research Communications w Chicago odkrył, że cynamon poprawia zdolności uczenia się u słabszych uczniów. Póki co jednak, badania zostały przeprowadzone jedynie na myszach. Pahan ma nadzieję, że taki sam efekt spożycie cynamonu przyniesie u ludzi.

Jego grupa badawcza opublikowała swoje najnowsze odkrycia online, 24 czerwca 2016 w Journal of Neuroimmune.

Wzrost poziomu uczenia się u słabo uczących się myszy po terapii cynamonem był naprawdę znaczny„, mówi Pahan. „Na przykład słabo uczące się myszy potrzebowały około 150 sekund by znaleźć właściwe wyjście w teście labiryntów Barnes’a. Natomiast po miesiącu terapii cynamonem, słabo uczące się myszy znajdowały właściwe wyjście w ciągu 60 sekund.”

Badania Pahan’a wykazują, że efekt wydaje się być powodowany głównie przez benzoesan sodu – związek chemiczny wytwarzany podczas rozkładu cynamonu w organizmie.

Pewnie nazwa ta brzmi Wam znajomo, ponieważ składnik ten możecie znaleźć na wielu etykietach przetworzonej żywności. Producenci żywności używają jego formy syntetycznej jako środka konserwującego. Jest to również substancja zatwierdzona przez FDA jako lek stosowany przy hiperamonemi, czyli przy zbyt dużym stężeniu amoniaku we krwi.

Mimo, że wiele problemów zdrowotnych może wiązać się z nadmiernym spożyciem benzoesanu sodu, większość ekspertów zgadza się, że jest on całkowicie bezpieczny w ilościach powszechnie spożywanych. Poza tym, pocieszające jest również to, że jest on rozpuszczalny w wodzie i szybko wydalany z moczem.

Według Pahan’a, cynamon uwalnia benzoesan sodu bardzo powoli. Jego badania laboratoryjne wykazują, że różne związki znajdujące się w cynamonie, w tym aldehyd cynamonowy, dający tej przyprawie charakterystyczny aromat, „są metabolizowane do benzoesanu sodu w wątrobie. Następnie, benzoesan sodu przekształca się w aktywny związek, który łatwo przenika do mózgu i stymuluje plastyczność hipokampa„.

Zmiany w hipokampie, czyli w ośrodku pamięci naszego mózgu, to właśnie te korzystne mechanizmy powodowane przez cynamon i pochodzący z niego benzoesan sodu. Zanim więc następnym razem sięgniecie po preparaty poprawiające koncentrację i zdolności uczenia się, zastanówcie się, czy nie lepiej będzie do spożywanej codziennie owsianki dosypać trochę cynamonu.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US