• Home
 • Naturalne piękno
 • Uproszczona ziołowa pielęgnacja skóry: 5 podstawowych przepisów na dobry początek

Uproszczona ziołowa pielęgnacja skóry: 5 podstawowych przepisów na dobry początek

Czy kiedykolwiek szukałeś tylko prostych domowych przepisów na ziołową pielęgnację skóry znaleźć skomplikowane przepisy z 15 krokami i trudno dostępnymi składnikami? My też, dlatego stworzyliśmy tę listę prostych przepisów na ziołową pielęgnację skóry DIY, sporządzonych z podstawowych, przyjaznych dla użytkownika składników.

Te proste przepisy są nie tylko łatwe do wykonania, ale także łatwe do dostosowania przy użyciu ulubionych ziół lub olejków eterycznych. Dodaj olej kokosowy, migdałowy lub słonecznikowy do popularnych ziół, takich jak lawenda, mięta, melisa i rumianek. Jestem wielką fanką lawendy, która działa kojąco i zawsze poprawia mi samopoczucie, a także mięty, która jest pikantna i orzeźwiająca — idealna do naparu w poniższym przepisie na mycie ciała. Używając olejków eterycznych, upewnij się, że są bezpieczne i postępuj zgodnie z odpowiednimi wytycznymi dotyczącymi rozcieńczania.

Tworzenie i używanie nietoksycznych produktów do twarzy i ciała nie powinno być onieśmielające, nawet dla początkujących.

5 podstawowych przepisów na ziołową pielęgnację skóry

1. Podstawowy peeling solny do ciała

Skoro masz już swój peeling, zrób sobie prosty i skuteczny solny peeling ciała. Oto, czego potrzebujesz do tego przepisu.

Podstawowy peeling solny do ciała

Drukuj

Zaadaptowano z przepisu Karen Housel na domowy lawendowy peeling solny z Mother Earth News (Housel, 2016).

Składniki

½ Sole Epsom (można zastąpić solą koszerną)
2-4 łyżki surowego, organicznego oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia
1-2 gałązki świeżych ziół do wyboru
Olejek eteryczny (opcjonalnie)

Kierunki

 • Powoli rozpuść ziołowy olej kokosowy w podwójnym bojlerze. Jeśli używasz podwójnego bojlera, wlej olej do czystego szklanego słoja, gdy olej się rozpuści.
 • Dodaj sole Epsom i wymieszaj, aby utworzyć pastę. W zależności od preferencji lepkości może być konieczne nieznaczne dostosowanie ilości oleju.
 • Drobno posiekaj jedną lub dwie gałązki lawendy (lub wybranego zioła) i wymieszaj.
 • Jako ostatni opcjonalny krok dodaj kilka kropli wybranego olejku eterycznego.

Użyj tego naturalnego peelingu, aby usunąć martwy naskórek i wygładzić szorstkość.

2. Podstawowy balsam do ust

Muszę się przyznać: jestem uzależniona od balsamów do ust. A robienie własnych balsamów to zabawny, tańszy sposób na zaspokojenie mojej obsesji. Ponadto możliwości są nieograniczone, więc nie krępuj się, bądź kreatywny! Podstawowy przepis podany tutaj został zaadaptowany ze 101 łatwych domowych produktów dla Twojej skóry, zdrowia i domu autorstwa Jana Berry’ego.

Podstawowy balsam do ust

Druk

Wydajność: Około 12-14 tubek balsamu do ust.

Składniki

~ 152 ~ 1 uncja ziołowego oleju słonecznikowego
½ uncji oleju rycynowego
½ uncji wosku pszczelego (w opcji wegańskiej zastąp ¼ uncji wosku candelilla*)
Olejek eteryczny (opcjonalnie)

* Pochodzący z liści małego krzewu Candelilla wosk ten jest roślinną alternatywą dla wosku pszczelego.

Kierunki

  Rozpuść oleje i wosk na średnim ogniu w podwójnym bojlerze. Mieszaj powoli. Po połączeniu zdejmij z ognia i dodaj olejki eteryczne, jeśli ich używasz.

  Wlej do tubek po balsamie do ust lub małych puszek i pozostaw do ostygnięcia (kilka godzin).

  Przechowywać z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Okres trwałości: około 6 do 9 miesięcy.

Wskazówka: nie zostawiaj balsamu w nagrzanym samochodzie. Stopi się i zrobi bałagan.

3. Podstawowy peeling do ust

Chcesz mieć naprawdę miękkie usta do pocałunku? Przed nałożeniem nowego balsamu użyj delikatnego, przyjaznego dla ziemi peelingu do ust. Jest to jeden z najłatwiejszych peelingów do wykonania.

Podstawowy peeling do ust

Drukuj

Składniki

1 łyżka surowego organicznego cukru lub organicznego brązowego cukru
Około ¼ do ½ łyżki ziołowej oliwy z oliwek (zamiennik oleju kokosowego)
Mała kropla miodu (opcjonalnie; pomiń w przypadku opcji wegańskiej)
Olejki eteryczne (opcjonalnie)

Kierunki

  Ponieważ chcesz tylko tyle oleju, aby utworzyć pastę, być może będziesz musiał nieco dostosować ilość oleju. Dodanie małej kropli miodu zwiększy kremowość. Jeśli masz ochotę na przygodę, możesz dodać do peelingu niewielką kroplę olejku eterycznego.

  Po wymieszaniu zgodnie z preferencjami umieść w małym szklanym pojemniku z ciasną pokrywką. Lub, jeszcze lepiej, poddaj recyklingowi starą puszkę po balsamie do ust — po prostu wyczyść i zdezynfekuj przed użyciem.

Pamiętaj, że choć właściwości ścierne cukru są idealne do usuwania suchej skóry z ust, mogą być również nieco szorstkie, więc nie przesadzaj. Używaj tego peelingu oszczędnie – raz do dwóch razy w tygodniu – i przerwij, jeśli wystąpi podrażnienie. Następnie nałóż nawilżający balsam do ust.

4. Podstawowe masło do ciała

Jako osoba cierpiąca na suchość skóry wypróbowałam wiele różnych środków nawilżających, zwłaszcza podczas ostrych zim w Nowej Anglii. To moja ulubiona, łatwa w użyciu, codzienna opcja, którą można stosować na twarz, całe ciało, a nawet włosy.

Podstawowe masło do ciała

Drukuj

Wydajność: jeden słoik kremu nawilżającego.

Składniki

½ szklanki organicznego masła kakaowego (lub organicznego masła shea)
½ szklanki surowego, ziołowego, organicznego oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia
Olejek eteryczny (opcjonalnie)

Kierunki

 • Korzystając z podwójnego bojlera, powoli rozpuść masło kakaowe na małym i średnim ogniu.
 • Gdy prawie się upłynni, dodaj ziołowy olej kokosowy i kontynuuj powolne mieszanie.
 • Gdy oleje się stopią i połączą, wyłącz ogrzewanie. Jeśli dodajesz olejki eteryczne, teraz nadszedł czas, aby dodać 4-6 kropli.
 • Zamieszaj i wlej do czystego szklanego słoika. Pozostaw do ostygnięcia.

Jeśli robisz to podczas ciepłych miesięcy, możesz włożyć do lodówki, aby przyspieszyć krzepnięcie. Zwykle robię dwie porcje tego eliksiru, jeden zwykły, a drugi z olejkiem eterycznym z lawendy.

5. Podstawowy ziołowy żel do mycia ciała

Z nadejściem lata ten żel pod prysznic to odświeżająca uczta w upalny letni dzień. Od 101 łatwych domowych produktów dla Twojej skóry, zdrowia i domu autorstwa Jana Berry.

Podstawowy ziołowy żel do mycia ciała

Druk

Składniki

~ 152 ~ 1 łyżka stołowa posiekanych lub podartych liści ziół lub kwiatów
¼ szklanki oczaru wirginijskiego z naparem ziołowym
2 ½ łyżki żelu Aloe Vera
2 ½ łyżki (bezzapachowego) płynnego mydła kastylijskiego
Olejek eteryczny (opcjonalnie)

Kierunki

  Pierwszym krokiem jest zaparzenie oczaru wirginijskiego poprzez umieszczenie ziół w małym szklanym słoju i zalanie go oczarem. Zakręć słoik, dobrze wstrząśnij i wstaw do chłodnej ciemnej szafki na 2-3 dni. Po zaparzeniu odcedź i odstaw.

  Aby przygotować żel do mycia ciała, połącz napar z oczaru wirginijskiego z żelem Aloe Vera i dobrze wymieszaj, aż aloes całkowicie się rozpuści.

  Dodać mydło kastylijskie i delikatnie wymieszać.

  Jeśli używasz olejku eterycznego, dodaj go teraz.

  Przelej do szklanej lub plastikowej butelki. Uwaga: Podczas gdy szkło jest lepsze do przechowywania domowych produktów, plastik jest bezpieczniejszy do użycia pod prysznicem.

 • Aby użyć, rozetrzyj niewielką ilość w dłoniach lub na pufie kąpielowej i spienić całe ciało. Dobrze spłucz.

Mamy nadzieję, że tworzenie tych prostych, przyjaznych dla ziemi ziołowych produktów do pielęgnacji skóry sprawi Ci przyjemność. Wykonywanie domowych ziołowych produktów do twarzy i ciała nie musi być zastraszające ani trudne. Używanie naturalnych, nietoksycznych składników jest dobre zarówno dla Twojej skóry, jak i planety. Przedstawione tutaj przepisy zawierają łatwe do znalezienia, podstawowe składniki, dzięki czemu mogą je tworzyć praktycy na każdym poziomie zaawansowania. Gdy poczujesz się bardziej komfortowo i zaczniesz tworzyć własne produkty, możesz odkrywać bardziej zaawansowane receptury ziół i olejków eterycznych.

Jakie są twoje ulubione przepisy na pielęgnację skóry? Połącz się z nami na naszych portalach społecznościowych i daj nam znać, jakie ziołowe przepisy na pielęgnację skóry stosujesz na co dzień.

PRZYPISY

Jagoda, styczeń (2016). 101 łatwych domowych produktów dla Twojej skóry, zdrowia i domu. Salem, MA: Wydawnictwo Page Street.

Housel, K. (2016). Domowy peeling solny z lawendy. Pobrano 15 czerwca 2017 r. z http://www.motherearthnews.com/diy/homemade-lavender-salt-scrub-zbcz1601.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US