Naturalny szampon i płyn do mycia ciała z mydlnicy

Planując wiosenny ogród, weź pod uwagę nie tylko piękno, ale także przydatność roślin, które planujesz posadzić. kocham rośliny ozdobne tak samo jak wszyscy inni, ale odczuwam szczególną satysfakcję, jeśli mam jakiś cel lub zastosowanie dla pięknych kwiatów, które rozświetlają mój ogród i podwórko.

Jedną z moich ulubionych roślin w tej kategorii jest mydlnica. Saponaria officinalis to urocza roślina krzewiasta, która wypełnia się i wyskakuje różowymi i purpurowymi kwiatami przez całą wiosnę i lato. Jest idealny do podniesionego łóżka, beczki lub innego miejsca, w którym może żyć samodzielnie.

Mydlnica jest łatwa w uprawie – w rzeczywistości jest raczej inwazyjna i agresywna. Stale wygrywa z miętą, którą posadziłem w tej samej doniczce w ramach eksperymentu, aby zobaczyć, kto był silniejszy! Należy również pamiętać, że te same właściwości, które sprawiają, że mydlnica jest użyteczną rośliną, mogą również wyrządzić szkody, jeśli posadzisz ją zbyt blisko zbiorników wodnych lub stawów. Saponiny w roślinie mogą zabijać ryby i inne stworzenia wodne, ale to właśnie saponiny czynią tę piękną roślinę tak cudowną!

Saponiny są częścią składu chemicznego roślin, które mają działanie czyszczące podobne do mydła. Mydlnica nie wytwarza dużych bąbelków, jakich można by się spodziewać po mydle, ale delikatny napar z mydlnicy to naprawdę skuteczny środek czyszczący, który nie podrażnia skóry.

Zbierz wierzchołki, łodygi i korzenie mydlnicy. Cała roślina działa, a ponieważ rośnie szybko, nie bój się zbierać części przez całą wiosnę i lato, kiedy kwitną kwiaty. Wysusz rośliny i używaj ich także jesienią i zimą.

Szampon mydlnicowy delikatnie myje wrażliwą skórę i suche włosy. Czyści wystarczająco, aby pozostawić piskliwe i świeże włosy, ale nie pozbawia ich wszystkich dobrych i niezbędnych olejków. Osoby z przewlekłym trądzikiem, łuszczycą lub innymi bolesnymi problemami skórnymi mogą na ogół używać naparu z mydlnicy do czyszczenia bez problemów.

Szampon z mydlnicy lekarskiej

Drukuj

Oto jak możesz zrobić szampon i płyn do mycia ciała ze świeżej lub suszonej mydlnicy!
Składniki
3 łyżki mydlnicy świeżej lub 1 łyżka suszonej (mydlnicę kupisz tutaj)
1 szklanka wody Wskazówki

 • Zagotuj wodę i dodaj liście mydlnicy.
 • Przykryj patelnię i gotuj na wolnym ogniu przez piętnaście minut.
 • Niech wszystko ostygnie.
 • Przecedź napar przez czysty ręcznik kuchenny lub gazę do słoika lub butelki.

To jest to!

Potrząśnij dobrze słojem lub butelką, aby wydobyć bąbelki i wlej go na mokre włosy podczas brania prysznica. Opuszkami palców masuj skórę głowy. Napar z mydlnicy nie jest tak musujący jak zwykły szampon, ale po spłukaniu zauważysz, że włosy są lśniąco czyste.

Do doniczki z mydlnicą możesz dodać dowolne z poniższych ziół na skórę i włosy:

 • Mięta
 • Lawenda
 • Płatki róży
 • Hibiskus (rude włosy)
 • Rumianek (jasne włosy)
 • Rozmaryn (ciemne włosy)
 • Pokrzywy
 • Mędrzec
 • Nagietek

I jest o wiele więcej do wyboru, a oto kilka innych pomysłów do wypróbowania.

Możesz zastosować płukankę z octem lub użyć któregokolwiek z powyższych ziół parzonych jako herbata do odżywki.

Ten post został napisany przez Amber Shehan, szefową pixie w Pixiesspocket.com. Od ponad 15 lat je rzeczy ze swojego podwórka i parzy je jako herbaty i nalewki. Zdjęcia są dostarczane i chronione prawami autorskimi przez Amber Shehan, użyte za zgodą tego bloga.

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US