Twój przewodnik po ajurwedyjskim wiosennym oczyszczaniu

Wiosna często kojarzy się z poczuciem odnowy. Kiedy dzień się wydłuża, temperatury stają się cieplejsze i pojawiają się kwiaty, możesz chcieć zaangażować się w wiosenne oczyszczenie lub inny rytuał odnowy. Ajurweda oferuje delikatne i sprawdzone metody oczyszczania i resetowania. Ajurwedyjskie wiosenne oczyszczanie może być odpowiednim sposobem na ćwiczenie dbania o siebie i odświeżenie ciała i umysłu w ramach przygotowań do cieplejszych miesięcy.

Dlaczego wiosenne porządki?

Ajurweda uczy, że sezonowe zmiany są idealnym czasem na oczyszczenie, ponieważ w tym czasie twoje ciało jest już w trybie przejściowym. Wczesna wiosna i wczesna jesień są tradycyjnie uważane za kluczowe pory dla praktyk oczyszczania. Zależy to jednak trochę od klimatu, w którym mieszkasz. Oczyszczania najlepiej unikać w środku zimy lub w bardzo mroźnych porach roku, ponieważ organizm jest już osłabiony przez zimno i potrzebuje dodatkowych rezerw, aby zachować zdrowie i siłę.

Jednakże, kiedy pora roku zmienia się z zimowej na wiosenną i istnieje naturalna skłonność do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu, spożywania lżejszych potraw i być może pozbycia się niektórych nadmiarów nagromadzonych zimą, jest to idealny czas na spróbowanie ajurwedyjskiej wiosny oczyścić (O’Donnell, 2015).

Zimą należy spożywać większą ilość pokarmów gęstych, ciężkich i wilgotnych. Z drugiej strony wiosną naturalnie rządzi dosha kapha (która z natury jest ciężka, wilgotna i gęsta), więc wiosna to świetny czas, aby skupić się na zbilansowaniu pokarmów, które są lekkie, ciepłe, suche, gorzkie i cierpkie. Klasyczne ajurwedyjskie oczyszczanie składa się głównie z kitchari (przeczytaj przepis i dalsze szczegóły!). Możesz także włączyć do swojego ajurwedyjskiego wiosennego oczyszczania gorzkie i cierpkie warzywa, takie jak brokuły, kalafior i ciemnozielone warzywa liściaste.

Dlaczego oczyszczanie kitchari? Wykonany głównie z ryżu i mung dal, kitchari zawiera węglowodany, tłuszcz i białko, co czyni go kompletnym posiłkiem. Ponadto jest niezwykle łatwy do strawienia przez organizm. Dlatego zamiast skupiać się na procesie trawienia, twoje ciało może skierować swoje zasoby na oczyszczenie i odnowę. Ponadto rozłupany żółty mung dal jest lekko ściągający, a jego ściągająca i włóknista natura delikatnie zdrapuje jelita (Nowland, 2021).

Kiedy oczyszczanie nie jest idealne?

Niezależnie od pory roku, istnieją okoliczności, w których ludzie nie powinni przeprowadzać oczyszczenia. Ogólnie rzecz biorąc, oczyszczanie może być bezpiecznie praktykowane przez tych, którzy są stosunkowo zdrowi i silni. Oczyszczanie kitchari, choć łagodne jak na standardy oczyszczania, jest praktyką redukującą. Dlatego osoby chore, wyczerpane, bardzo stare, bardzo młode, w ciąży lub miesiączkujące nie powinny poddawać się oczyszczaniu (Halpern, 2012; O’Donnell, 2015). Dla tych, które miesiączkują, możesz oczywiście zaplanować oczyszczanie wokół swojego cyklu miesiączkowego, tak aby oczyszczanie nie zbiegało się z miesiączką.

Korzyści z ajurwedyjskiego wiosennego oczyszczania

Ajurwedyjskie wiosenne oczyszczanie polega głównie na jedzeniu prostej diety kitchari – pikantnej owsianki z mung dal, ryżu, przypraw, a czasem warzyw i ghee. Dla tych, którzy podjęli bardziej rygorystyczne oczyszczanie, może to brzmieć bardzo łagodnie i przystępnie. Niemniej jednak efekty oczyszczenia kitchari mogą być dość głębokie. Po 3 do 7 dniach oczyszczania możesz zauważyć…

  zrównoważone trawienie

  lżejsze poczucie bycia

  lepszy sen

  wyraźniejszy stan umysłu

  zmniejszenie apetytu

  mniej nalotu na języku

  poprawiona przejrzystość skóry

Oczywiście nie wszystkie z tych korzyści wystąpią u każdego za każdym razem, ale są one powszechnymi rezultatami ajurwedyjskiego wiosennego oczyszczania. Ponadto, na subtelnym poziomie, oczyszczanie może być wspaniałą okazją do uproszczenia i ustalenia priorytetów. Ponieważ będziesz codziennie gotować i jeść mniej więcej to samo jedzenie, możesz poświęcić mniej energii i czasu na przygotowywanie i planowanie posiłków. Ponadto oczyszczanie kitchari wymaga przerwy od kofeiny, alkoholu i innych narkotyków i używek (innych niż niezbędne recepty). Co więcej, chociaż możesz pracować i wykonywać codzienne obowiązki, generalnie zaleca się, abyś robił wszystko, co w Twojej mocy, aby zmniejszyć stres i zachować prostszy harmonogram podczas oczyszczania. Dlatego ta praktyka jest także aktem dbania o siebie i zwracania się do wewnątrz.

Ajurwedyjskie wiosenne oczyszczanie: śruby i nakrętki (lub ryż i dal)!

Jeśli zdecydowałeś, że jesteś dobrym kandydatem do oczyszczenia kitchari, nadszedł czas, aby zrozumieć podstawowe wytyczne. Jak wspomniałem wcześniej, ajurwedyjskie wiosenne oczyszczanie zasadniczo oznacza jedzenie kitchari, kitchari, kitchari! Dobry czas na oczyszczenie tego rodzaju wynosi od 3 do 7 dni. Jeśli jesteś nowy w oczyszczaniu lub tego rodzaju oczyszczaniu, 3 dni to dobry czas na rozpoczęcie. Lub nawet spróbuj 1-dniowego oczyszczenia kitchari jako prostego resetu i sposobu na zanurzenie palca w ajurwedyjskim oczyszczaniu.

W skrócie, ajurwedyjskie oczyszczanie składa się z:

Przyrządzaj duży garnek świeżego kitchari każdego dnia. Zjesz to na śniadanie, obiad i kolację.

Staraj się unikać podjadania (przeczytaj o dopuszczalnych przekąskach i dodatkach) i jedz do sytości. Istnieje wiele, wiele przepisów kitchari do wyboru. Oto dobry przepis na kitchari z Instytutu Ajurwedy. Ponadto, aby uzyskać więcej przepisów, w książce kucharskiej Usha i Vasant Lad Ayurvedic Cooking for Self-Healing opisano przepisy kitchari dostosowane do dosz vata, pitta i kapha, a także przepis tridoshic.

Przepis Kitchari

Zaadaptowano z Instytutu Ajurwedy. Istnieje wiele sposobów na przygotowanie kitchari. Ta tridoszowa recepta (odpowiednia dla typów vata, pitta i kapha) jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia. Można dodać sezonowe warzywa lub pominąć i opcjonalnie podawać na parze jako dodatek. Wydajność: 4-6 porcji.

Składniki

1 szklanka ryżu basmati
1 szklanka podzielonej żółtej fasoli mung*
3 łyżki ghee lub oleju kokosowego
około 6 szklanek wody
1/2-1 cala świeżego kłącza imbiru (Zingiber officinale), obranego i pokrojonego w kostkę
1/2 łyżeczki proszku z nasion kolendry (Coriandrum sativum).
1/2 łyżeczki proszku z nasion kminku (Cuminum cyminum).
1/2 łyżeczki nasion gorczycy (Brassica nigra).
1/2 łyżeczki kurkumy (Curcuma longa) w proszku
1 szczypta sproszkowanej żywicy asafetydy/hing (Ferula asafoetida) (opcjonalnie)
¼ szklanki świeżych liści kolendry (Coriandrum sativum).
1 szklanka sezonowych warzyw, posiekanych (opcjonalnie) ~ 153 ~
Kierunki

  Opłucz ryż i mung dal.

  Podgrzej ghee lub olej kokosowy w średnim lub dużym garnku. Dodać gorczycę, imbir, ryż i mung dal. Mieszaj na średnim ogniu przez kilka minut, uważając, aby nie spalić ziarenek dal lub ryżu.

  Dodaj wodę i zwiększ ciepło. Dodaj wszystkie pozostałe przyprawy z wyjątkiem liści kolendry.

  Gdy mieszanina zacznie się gotować, gotuj na wolnym ogniu, częściowo przykryj.

  Przygotuj warzywa, krojąc je na małe kawałki. Dobre warzywa na wiosenne porządki to brokuły, kapusta, mniszek lekarski, kalafior, szpinak, marchew i pory.

  Gotuj mieszankę ryżu i dal, aż stanie się miękka, około 20 minut.

  Dodaj warzywa i gotuj przez kolejne 5-10 minut, aż warzywa zmiękną.

  Dodaj sól do smaku. Udekoruj świeżymi liśćmi kolendry i wyciśnij świeżą cytrynę lub limonkę.

*Podział żółtego mung dal może być trochę trudny do znalezienia w sklepach spożywczych. Jest jednak idealny do stosowania w kitchari, ponieważ ma kremową konsystencję, jest tridoszowy i lekkostrawny. Poszukaj podzielonej żółtej fasoli mung w sekcji hurtowej swojej spółdzielni lub sklepu ze zdrową żywnością. Większość rynków indyjskich będzie go również nosić. Lub zamów online od wyspecjalizowanych dostawców produktów ajurwedyjskich, takich jak Banyan Botanicals.

Pij dużo ciepłej wody, wody z cytryną, a jeśli masz chłód, ciepłe korzenne herbaty, takie jak herbata imbirowa i cynamonowa. Herbata z kminku, kolendry, kopru włoskiego jest również dobra i ma nieco bardziej chłodzący efekt. Dopuszczalne jest dodanie odrobiny miodu lub syropu klonowego do herbaty lub wody z cytryną.

Utrzymuj lekki harmonogram. Nie przepracowuj się. Poświęć czas na odpoczynek i wyłącz wieczorem. Postaraj się wyłączyć telefon i odłączyć się od e-maili i pracy przy komputerze co najmniej 2 godziny przed pójściem spać.

Jeśli czujesz się słaby, zmęczony lub bardzo głodny, przekąska nasion słonecznika, zielonego soku lub bulionu warzywnego między posiłkami jest w porządku. Możesz także gotować warzywa na parze oddzielnie od kitchari i jeść z ghee lub innymi olejami. Alternatywnie możesz zastąpić proste płatki owsiane kitchari na śniadanie. Unikaj jednak nabiału i rafinowanego cukru.

Rozważ dodanie lub utrzymanie ajurwedyjskich codziennych praktyk samoopieki, zwanych dinacharya. Nie musisz wykonywać ich wszystkich, ale spróbuj włączyć jedną lub dwie z tych codziennych praktyk do swojej rutyny.

Wyeliminuj kofeinę, alkohol i wszelkie inne leki lub używki podczas oczyszczania. Jeśli musisz mieć kofeinę, preferowana jest zielona herbata.

Zachowaj ostrożność podczas wychodzenia z oczyszczania; rób to stopniowo, aby pozwolić na większą łatwość i trwalsze efekty. Ponownie wprowadzaj do swojej diety tylko jedną lub dwie nowe potrawy dziennie. Na przykład jednego dnia dodaj jogurt, następnego pełnoziarnisty chleb, potem jajka i tak dalej. Twoje ciało przyzwyczaiło się do trawienia bardzo prostej diety, więc najlepiej nie przytłaczać swojego agni (ognia trawiennego).

Na zakończenie,

Ajurwedyjskie wiosenne oczyszczanie jest wspaniałą praktyką z wielu powodów. Jest to delikatny, ale potężny sposób na wciśnięcie przycisku resetowania, a wiele osób docenia elastyczność czyszczenia kitchari. Chociaż proces jest dość prosty, istnieje możliwość dostosowania protokołu w oparciu o własną konstytucję i potrzeby. To powiedziawszy, oczyszczaj mądrze. Jeśli podczas oczyszczania wystąpią ekstremalne zawroty głowy, osłabienie lub zawroty głowy, najlepiej jest stopniowo przechodzić od oczyszczania. Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące wypróbowania ajurwedyjskiego wiosennego oczyszczenia, zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem ajurwedy. Prawdopodobnie doświadczysz pewnych wzlotów i upadków oraz wyzwań podczas oczyszczania kitchari, ale ta sprawdzona w czasie praktyka odnowy może doprowadzić cię do poczucia lepszego samopoczucia i jest wspaniałym sposobem na uhonorowanie zmiany pór roku.

PRZYPISY

Halpern, M. (2012). Zasady medycyny ajurwedyjskiej (wyd. 10). Kalifornijskie Kolegium Ajurwedy.

~ 152 ~ Nowland, A. (nd). Co to jest kitchari i dlaczego jemy je na oczyszczenie. Rośliny Banyan. https://www.banyanbotanicals.com/info/blog-the-banyan-insight/details/what-is-kichari-why-we-eat-it-for-cleansing/

O’Donnell, K. (2015). Codzienna książka kucharska Ajurwedy. Szambala.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US