Twój Jack-O-Lantern jest kluczem do lepszego zdrowia!

Teraz, gdy mamy październik, wielu z nas robi konieczna wycieczka na targ rolniczy, aby dokonać tego dużego i tak pomarańczowego zakupu: dyni. Wkrótce wyrzeźbimy twarz tego złego chłopca i umieścimy ją w oknie jako świąteczny sposób na powitanie cukierka albo psikusa 31-go. Ale równie powszechnym rytuałem jest zbieranie pestek dyni i pieczenie ich w piekarniku. To oczywiście nasuwa pytanie, jakie są korzyści zdrowotne pestek dyni? Czy jest w nich coś więcej niż tylko cieszenie się nimi jako przekąską z dziećmi?

Korzyści zdrowotne pestek dyni

Prawdopodobnie nie zdziwi cię fakt, że tak, istnieje wiele sposobów na poprawę naszego samopoczucia dzięki tej świątecznej uczcie. Pestki dyni są od wieków podstawą różnych kuchni, w tym uprawianych w wielu częściach świata. Zostały one wymienione jako środek ludowy do zwalczania robaków (Australian Pumpkin Seed Company, 2010) i zmniejszania przerostu prostaty u mężczyzn (El-Mosallamy i in., 2012). Ale dokonano również kilku nowszych odkryć.

Nasiona dyni mają w sobie przyjemnie zróżnicowaną gamę minerałów, zwłaszcza cynku. Jedzenie całych nasion – skorupek i wszystkich – maksymalizuje spożycie cynku (The World’s Healthiest Foods, 2014). Wiadomo również, że nasiona dyni zawierają dużo manganu, fosforu, żelaza, miedzi i magnezu. Są również godnym uwagi źródłem białka.

Na uwagę zasługuje również wysoka zawartość witaminy E w pestkach dyni. Witamina E pomaga w naszym układzie odpornościowym, a także jest niezbędna dla zdrowej skóry. Zaletą pestek dyni jest to, że dostarczają różnych form tej konkretnej witaminy, w tym alfa-tokoferolu i gamma-tokoferolu (The World’s Healthiest Foods, 2014). Niedawne badanie opublikowane w Journal of Medicinal Food przytoczyło korelację między spożywaniem oleju z pestek dyni a odczuwaniem efektów przeciwnadciśnieniowych i kardioprotekcyjnych (El-Mosallamy i in., 2012).

Najwyraźniej można się wiele nauczyć — i cieszyć się — w świecie pestek dyni. W to Halloween nie zapomnij skorzystać z nagrody żywieniowej, którą może się podzielić Twoja Jack-O-Lantern.

PRZYPISY

Australian Pumpkin Seed Company (2010). Pobrane z http://www.pumpkinseed.net.au/seedhealthbenefits.

El-Mosallamy AE, Sleem AA, Abdel-Salam OM, Shaffie N, Kenawy SA. (2012). Przeciwnadciśnieniowe i kardioprotekcyjne działanie oleju z pestek dyni. Dziennik Żywności Leczniczej. 15(2): 180-9.

Najzdrowsza żywność świata (2014). Pobrane z http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=82.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US