Przepisy waniliowe: trzy sposoby na błogość

Mmm…wanilia. Jej słodki, perfumowany aromat i smak są znane i lubiane na całym świecie. Bogata, ale subtelna złożoność smaku wanilii jest egzotyczna i luksusowa, a jednocześnie kojąca i delikatna. Nic dziwnego, że jest celebrowana i używana od setek lat, najpierw uprawiana przez Indian Totonac we wschodnim Meksyku, następnie przyjęta do użytku rytualnego i picia przez Azteków po podbiciu Totonaków w XV wieku i celebrowana od XVI wieku w Europa, gdzie została sprowadzona przez hiszpańskiego konkwistadora Hernana Cortesa w 1520 roku. Chociaż zyskała przyczółek jako przyprawa do napojów kakaowych, szybko stało się jasne, że sama w sobie jest bardzo przyjemnym środkiem aromatyzującym i od tamtej pory jest używana, aby dodać jej dekadenckiego aromat do ciast, słodyczy, syropów, puddingów i lodów, a jego słodki, upojny zapach do perfum.

Waniliowe tło

Laska wanilii jest owocem Vanilla planifolia, wiecznie zielonej orchidei winorośli pochodzącej z Meksyku i uprawianej w tropikalnych regionach takich krajów jak Madagaskar, Indonezja, Meksyk, Papua-Nowa Gwinea, Tahiti, Indie i Uganda. Wanilia ma korzenie powietrzne, które przylegają do drzew, grube, mięsiste liście i piękne białe, kremowe lub żółte kwiaty w kształcie trąbek, które kwitną tylko przez jeden dzień (Menon i Nayeem, 2013). W rodzimym Meksyku wanilia była zapylana przez miejscową pszczołę (Fortini, 2005), ale kiedy w innych regionach świata zaczęto uprawiać wanilię bez jej naturalnego zapylacza, do wyprodukowania fasoli konieczne stało się zapylanie ręczne. To, wraz z długim procesem utwardzania niezbędnym do wytworzenia oleistej, giętkiej, ciemnobrązowej do czarnej fasoli, wyjaśnia, dlaczego laski wanilii są tak bardzo drogie.

Chociaż wanilia jest szeroko stosowana jako środek aromatyzujący i perfumowy, jej medyczne zastosowania są w dużej mierze pomijane. Eklektyczni zielarze z początku XX wieku wychwalali wanilię jako aromatyczny środek pobudzający, o którym mówiono, że „promuje czuwanie, zwiększa energię mięśniową i silnie stymuluje apetyt seksualny” (Felter, 1922), a także był używany „do ożywienia mózgu” i w przypadku „histerii, reumatyzmu i niskich postaci gorączki” (Felter i Lloyd, 1898). Należy pamiętać, że w ówczesnej terminologii histeria często odnosiła się do objawów emocjonalnych związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), choć nie wyłącznie (Winston, 2003). To daje nam wskazówkę co do działania wanilii jako środka przeciwdepresyjnego i równoważącego hormony. Jeśli chodzi o „ekscytowanie mózgu”, wanilia ma rzekomo wyostrzać umysł i wzmacniać pamięć (McBride, 2010). Wanilina, która jest głównym składnikiem chemicznym wanilii (Hoffman, 2003), wydaje się mieć działanie przeciwnowotworowe i antymutagenne w komórkach, podczas gdy inne związki waniliowe wykazują działanie przeciwutleniające (Shyamala, 2007). Jako środek wiatropędny, wanilia pomaga rozluźnić układ trawienny i złagodzić niepokój spowodowany gazami.

Ciekawe, że eklektycy uważali wanilię za tak stymulującą i nie wspominali o jej podwójnym działaniu jako środka uspokajającego. Po wypiciu filiżanki herbaty waniliowej z pewnością poczujesz się nieskończenie bardziej zrelaksowany, euforyczny i błogi. Być może jest to również część jej afrodyzjakalnego działania — gdy wanilia uspokoi stres i napięcie, można skupić się na innych, bardziej zmysłowych i przyjemnych zajęciach.

 Przepisy na wanilię

Oto trzy sposoby na włączenie wanilii do codziennych rytuałów: jako relaksująca herbata, w domowym ekstrakcie waniliowym oraz w naparze do popijania. Wszystkie pyszne i wszystkie umieszczające słodkie, radosne i pożądające właściwości wanilii na centralnym miejscu. Znajdź certyfikowane organiczne i pochodzące ze sprawiedliwego handlu ziarna wanilii w Mountain Rose Herbs do swoich receptur waniliowych.

Herbata waniliowa jest idealna na słodką, uspokajającą i podnoszącą na duchu przerwę w południe lub na wieczorny relaks. W tym przypadku odrobina laski wanilii wystarczy!

Herbata waniliowa

Druk

Składniki

1 laska wanilii
6 litrów wody

Kierunki

 • Laskę wanilii rozciąć wzdłuż nożem.
 • Umieścić w dużym garnku z wodą.
 • Dużyć pod przykryciem na bardzo małym ogniu przez 15-20 minut.
 • Rozlej do filiżanek i ciesz się!

Domowy ekstrakt waniliowy nadaje swój aromatyczny, złożony smak gorącym i zimnym napojom, wypiekom, słodyczom, koktajlom, jogurtom itp., itd. i jest uroczym (i łatwym) prezentem dla szefów kuchni lub smakoszy w twoim życiu. Docenią jego wysoką jakość i doskonały smak.

Ekstrakt waniliowy

Drukuj

Składniki

5 lasek wanilii
1 szklanka wódki, brandy, burbona lub rumu (80 procent lub 40% alkoholu)
8 uncji piękna szklana butelka lub słoik ~ 153 ~
Kierunki

 • Łaski wanilii rozciąć wzdłuż nożem. W razie potrzeby pokrój w poprzek na mniejsze kawałki, aby zmieściły się w butelce.
 • Włóż przygotowane ziarna do butelki.
 • Wlej alkohol do butelki i zakręć.
 • Pozostaw w chłodnym, ciemnym miejscu na 4-6 tygodni, wstrząsając co kilka dni.
 • Jeśli dajesz w prezencie, odcedź ekstrakt i wlej do czystej butelki lub słoika ze świeżą laską wanilii. Jeśli używasz w domu, możesz zostawić laski wanilii w butelce i dodać więcej alkoholu, gdy ekstrakt będzie niski, ponownie zaparzyć, aby uzyskać więcej ekstraktu. W takim przypadku przygotuj dwie butelki waniliowego moczenia, aby gdy jedna się wyczerpie, możesz naprzemiennie używać drugiej.

Damiana Vanilla Cordial to zmysłowy i afrodyzjakowy eliksir do popijania, jednocześnie przyjemny i delikatnie pobudzający. Jest miły jako prezent, a może tylko dla Ciebie i Twojej ukochanej osoby.

Damiana Vanilla Cordial

Druk

Zaadaptowano z Botanica Erotica autorstwa Diany De Luca

Składniki

2 laski wanilii
1 uncja suszonego liścia damiany
1 szklanka brandy
1,5 szklanki wody źródlanej
1 szklanka miodu
szklana butelka lub słoik ~ 153 ~
Kierunki

 • Łaski wanilii rozciąć wzdłuż nożem. W razie potrzeby pokrój w poprzek na mniejsze kawałki, aby zmieściły się w butelce.
 • Do słoika dodaj damianę z laskami wanilii.
 • Polewamy brandy.
 • Odstawić na 2-4 tygodnie, wstrząsając codziennie lub dwa.
 • Odcedź brandy i umieść w czystym słoiku, zachowując materiał roślinny.
 • W oryginalnym słoiku połącz materiał roślinny i wodę źródlaną i pozostaw do zaparzenia na 3 dni.
 • Odcedź ekstrakt z wody źródlanej, kompostując materiał roślinny.
 • Delikatnie podgrzej ekstrakt z wody źródlanej z miodem, aż się połączy.
 • Połącz mieszankę wody źródlanej/miodu z ekstraktem alkoholowym w pięknym słoiczku.
 • Dojrzewaj przez jeden miesiąc, zanim będziesz mógł delektować się popijaniem kordiału.

Wysokiej jakości laski wanilii i piękne szklane butelki do tych przepisów znajdziesz w Mountain Rose Herbs.

 

REFERENCJE 

De Luca, Diana. (1998). Botanica Erotica: pobudzanie ciała, umysłu i ducha. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Felter, Harvey Wickes. (1922). Eklektyczna Materia Medica, Farmakologia i Terapeutyka. Pobrano 7 listopada 2014 r. z http://www.henriettes-herb.com/eclectic/felter/vanilla.html.

Felter, Harvey Wickes i Lloyd, John Uri (1898). Ambulatorium amerykańskie Kinga. Pobrano 7 listopada 2014 r. z http://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/vanilla.html.

Fortini, Amanda. (2005). Białe rzeczy. Pobrano 10 listopada 2014 r. z http://www.slate.com/articles/life/food/2005/08/the_white_stuff.html.

Hoffman, Dawid. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press.

McBride, Kami (2010). Kuchnia ziołowa. San Francisco, Kalifornia: Conari Press.

Menon, Shruthi i Nayeem, Naira. (2013). Vanilla Planifolia: przegląd rośliny powszechnie używanej jako środek aromatyzujący. Int. J. Pharm. nauka Rev. Res., 20(2), maj-czerwiec 2013; nr 42, 225-228.

Shyamala BN, Naidu MM, Sulochanamma G, Srinivas P. (2007). Badania aktywności przeciwutleniającej naturalnego ekstraktu waniliowego i jego związków składowych na modelach in vitro. J Rolnictwo Chem. 2007 19 września;55(19):7738-43. Epub 2007 24 sierpnia ~ 153 ~

Winston, David. (2003). Eklektyczne i botaniczne terapie dla zdrowia psychicznego, wersja skrócona. Journal of American Herbalist Guild, tom. 3, nr 2, 2002.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US