Jak zachować spokój dzięki lemoniadzie z melisy

Czy jesteś gotowy na letnie upały? W tym poście pokażę ci, jak zrobić lemoniadę z melisy. Zachowaj spokój, chłód i nawilżenie przez całe lato dzięki ziołowej wersji starego ulubieńca.

Letnie dni

Podczas gdy lato to czas leniwych dni i dłuższych nocy, potrafi być również pracowite i pełne aktywności. Łączenie naparów ziołowych i superfoods, takich jak surowy miód i oczyszczające cytryny, nie tylko pozwoli ci cieszyć się łatwym letnim życiem, ale także przygotuje twoje ciało do zabawy na słońcu! Potrzebujesz przerwy od zajęć z dziećmi na koniec roku szkolnego? Czy pikniki, obozy letnie i planowanie wakacji sprawiają, że czujesz się wyczerpany? Szukasz idealnego orzeźwiającego napoju na letnią imprezę? Jeśli tak, może się okazać, że kojąca szklanka lemoniady z melisy będzie idealnym komplementem.

Korzyści z melisy: uspokajające i kojące

Melisa lekarska (Melissa officinalis) to jedno z moich ulubionych ziół. Chociaż należy do rodziny miętowatych (Lamiaceae), ma naturalny cytrynowy smak i pachnie tak lekko i podnosząco na duchu!

Melisa jest często stosowana w stanach lękowych, stanach nerwowych, łagodnej depresji (Chevallier, 2000) oraz w celu zmniejszenia stresu (Kennedy i in., 2004). Ma również podnoszącą na duchu, rozgrzewającą serce jakość, która sprawia, że ​​czujesz się ukojony, i jest uważany za tonizujący dla ciała, ponieważ naprawia układ nerwowy (Hoffmann, 2003). W podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo, randomizowanym eksperymencie z 2004 roku, ochotnicy wykazywali poprawę nastroju po otrzymaniu dawki 600 mg melisy (Kennedy i in., 2004). Jeśli czujesz się przygnębiony i zestresowany, melisa może pomóc przywrócić spokój i lekkość w Twoim życiu.

Melisa jest również używana do łagodzenia problemów trawiennych, szczególnie tych, które mogą być spowodowane lękiem lub zdenerwowaniem (Hoffmann, 2003). Melisa zawiera duże stężenie olejków, zwłaszcza cytralu i cytronelalu, które działają przeciwskurczowo i pomagają uspokoić zarówno układ nerwowy, jak i pokarmowy (Gladstar, 2012).

Osobiście używam melisy od lat. Kiedy mój syn był młody i miał kolki, zepsute chwile, często ratowało to dzień dla nas obojga! Moją ulubioną aplikacją dla dzieci jest zrobienie gliceryny z melisy i zaoferowanie im kilku kropli, zanim zaoferujesz kilka sobie! Jego słodki, słoneczny smak i podnoszący na duchu charakter z pewnością będą mile widziane. Jak wykrzykuje Rosemary Gladstar, „To prawdopodobnie najsmaczniejsza nalewka, jaką kiedykolwiek spróbujesz” (Gladstar, 2012, s. 160).

Słodkością tego płynnego słoneczka możesz się delektować także w lemoniadzie. Cała Twoja rodzina to pokocha!

Jak zrobić lemoniadę z melisy

Lemoniada z melisy

Druk

Składniki

4 łyżki suszonej melisy (¾ do 1 szklanki świeżego zioła)
1 ¾ szklanki lokalnego surowego miodu (zmniejsz, jeśli wolisz mniej słodki)
2 szklanki organicznego soku z cytryny (około 10-12 wyciśniętych organicznych cytryn)
2 szklanki przefiltrowanej wody

Kierunki

  Zagotuj 2 szklanki przefiltrowanej wody.

  Wyłącz ogień i dodaj suszoną melisę do wody. Przykryć pokrywką i pozostawić mieszaninę do zaparzenia na 15-20 minut.

  Przecedź mieszaninę przez metalowe sitko, torebkę z orzechami lub muślinową ściereczkę do 2-litrowego szklanego słoika lub dzbanka.

  Pozwól płynowi nieco ostygnąć przed dodaniem miodu. Mieszaj, aż miód całkowicie się rozpuści.

  Dodaj lód, aż poziom wody w słoiku podniesie się o 2 filiżanki. Mieszaj, aż płyn całkowicie ostygnie i lód przestanie się topić.

  Dodać 2 szklanki soku z cytryny.

  Dodaj tyle wody, aby napełnić szklany dzban lub słoik do pełna (oznaczenie 8 filiżanek) i dobrze wymieszaj.

  Podawać z lodem i udekorować świeżymi liśćmi melisy, bazylią, miętą lub lawendą.

**Następnym razem spróbuj zastąpić melisę lawendą innym smacznym, uspokajającym napojem!

Lubię robić lemoniadę z melisy, śpiewając piosenkę „Melissa” z Allman Brothers. Chociaż nigdy nie zostało to potwierdzone; Mam wrażenie, że piosenka jest hołdem dla tej słodkiej, wesołej rośliny.

„Znając wielu, nie kochając nikogo

Znoszenie smutku, zabawa.

Ale w domu zawsze będzie uciekał,

Za słodką Melissę” (Allman, 1972).

Skąd źródło składników

Stosowanie świeżych ziół i owoców z własnego ogródka to idealna opcja. Melisa jest dość łatwa w uprawie i wszechstronna; liście mogą być świeże lub suszone. Melisa to szybko rosnąca bylina. Uwielbia rosnąć w odrobinie cienia, ale będzie również rosnąć w słońcu. Utrzymuj glebę wilgotną, ale dobrze osuszoną, aby roślina była zadowolona (Gladstar, 2012).

Melisa cudownie pachnie, więc posadź ją w miejscu, w którym twoi przyjaciele będą mogli przejść i poczuć zapach. Delikatnie uszczypnij kilka świeżych liści (najlepiej zbierać tuż przed otwarciem kwiatów) i podziel się miłością! Jeśli nie masz możliwości zebrania świeżej melisy, zawsze możesz zdecydować się na zakup wysokiej jakości organicznych ziół i owoców, jeśli to możliwe. Moim ulubionym źródłem suszonych ziół jest Internet w Mountain Rose Herbs. Tutaj możesz kupić organiczną melisę hurtowo!

Świetnym pomysłem jest również wspieranie lokalnych rolników poprzez kupowanie świeżych cytryn, lokalnego miodu i lokalnych ziół na targu.

Możesz dowiedzieć się więcej o melisie i jej korzyściach zdrowotnych z następujących wpisów na blogu: Lemon Balm: The Immortal Life of Bees and A Family Herb: Lemon Balm Benefits.

PRZYPISY

Chevallier, A. (2000). Encyklopedia ziołolecznictwa. Londyn: wydawnictwo DK.

Gladstar, R. (2012). Zioła lecznicze Rosemary Gladstar: przewodnik dla początkujących. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Kennedy DO, Little W., Scholey AB (2004). Tłumienie stresu wywołanego laboratoryjnie u ludzi po ostrym podaniu Melissa officinalis (melisa). Psychosomatic Medicine, 66(4), 607-13.

Scholey A., Gibbs A., Neale C., Perry N., Ossoukhova A., Bilog V., … & Buchwald-Werner S. (2014). Antystresowe działanie pokarmów zawierających melisę. Składniki odżywcze, 6(11):4805-21.

Allman, G. (1972). Melissa [nagrany przez Allman Brothers Band]. On Zjedz brzoskwinię [winyl]. Miami, Floryda: Capricorn Records. (9 grudnia 1971).

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US