Co to jest Bouquet Garni?

Bouquet garni to fantazyjne określenie prostej, użytecznej koncepcji. Odnosi się do pęczka przypraw powiązanych ze sobą sznurkiem lub umieszczonych w kwadracie gazy, wywodzących się z kuchni francuskiej jako sposób na przyprawianie sosów, zup, gulaszu i innych garnków do gotowania na wolnym ogniu. Łączenie ziół to sprytny sposób, aby ich wspaniałe smaki przeniknęły do ​​gotowania, jednocześnie ułatwiając usuwanie ziół, gdy danie jest gotowe do podania. Jest to zaleta, gdy używasz świeżych ziół, które trudno byłoby posiekać lub zmielić wystarczająco drobno przed użyciem, lub gdy masz do dyspozycji całe, suszone zioła. Przychodzą mi na myśl twarde liście zatoki i małe igły rozmarynu — żadne z nich nie jest zabawne, gdy próbujesz cieszyć się obiadem. Bouquet garni to eleganckie rozwiązanie, które pozwala cieszyć się smakami i właściwościami zdrowotnymi bez pośpiechu!

Wskazówki dotyczące przygotowania tych małych wiązek ziół zostały opisane w ebooku The Herbarium’s Cooking with the Seasons Winter Edition. Cieszymy się, że możemy podzielić się tym z Tobą tutaj i dać jeszcze więcej informacji na temat zaskakujących ziołowych zastosowań tych popularnych przypraw kuchennych. Zdobądź kopię ebooka Gotuj zgodnie z porami roku w naszym sklepie. Jest również zawarty w członkostwie The Herbarium!

Bouquet garni można wykonać ze świeżych lub suszonych ziół, do wyboru są dwie techniki. Pierwsza, wykorzystująca świeże zioła, wymaga tylko kilku gałązek ziół i sznurka kuchennego. Drugi wariant można zastosować do świeżych lub suszonych ziół.

Aby uzyskać podstawowe świeże bukiety garni przewiązane sznurkiem, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Wiązany sznurkiem bukiet Garni

Druk

3 gałązki pietruszki
2 gałązki tymianku
1 gałązka szałwii
1 liść laurowy
sznurek kuchenny

Kierunki

  Umieść gałązki świeżych ziół jedna na drugiej, wszystkie skierowane w tym samym kierunku. Ułatwi to stworzenie schludnego małego pakietu.

  Zawiąż sznurek wokół ziół u podstawy i owiń sznurek wzdłuż ziół, aby trzymać je razem.

  Zawiąż sznurek na drugim końcu wiązki i gotowe. Jeśli chcesz, zostaw przyczepiony ogonek, aby ułatwić wyjmowanie ziół po zakończeniu gotowania potrawy.

Jeśli wolisz, możesz zmienić ilość ziół lub całkowicie pominąć jedno z nich — zależnie od tego, co Twoim zdaniem będzie najlepiej smakować w daniu, które przygotowujesz. Ta metoda działa najlepiej ze świeżymi ziołami, ale możesz użyć świeżych lub suszonych ziół do poniższej metody.

W przypadku podstawowego bukietu garni zawiniętego w gazę, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

Bukiet Garni zawinięty w gazę

Druk

Szczypta pietruszki
Szczypta tymianku
Szczypta szałwii
1 liść laurowy
1 mały kwadrat gazy (około 4-calowy kwadrat to dobry rozmiar)
Sznurek kuchenny

Kierunki

  Umieść żądane ilości każdego zioła na środku kwadratu z gazy. Jeśli używasz świeżych ziół, użyj nożyczek, aby pociąć je na małe kawałki, które zmieszczą się w gotowym woreczku.

  Podwiń krawędzie wokół ziół, aby utworzyć małą torebkę z ziołami w środku, i zwiąż bezpiecznie nicią kuchenną. Teraz jest gotowy do użycia! Po prostu dodaj torebkę do posiłku podczas gotowania i wyjmij ją przed podaniem.

Jeśli użyłeś suszonych ziół, możesz zrobić kilka pęczków na raz i przechowywać je w hermetycznym pojemniku z etykietą, aby mieć je pod ręką na później. Ponownie pamiętaj, że ten przepis jest sugestią i że zioła można zmieniać zgodnie z twoimi upodobaniami lub antypatiami, a nawet w oparciu o danie, które masz na myśli. Majeranek, oregano i rozmaryn to inne zioła, które warto wypróbować.

Bukiet Garni poza kuchnią

Poszczególne zioła w bouguet garni są znane ze swoich wyjątkowych smaków i zdolności do dodawania czegoś ekstra do zup i gulaszu. Ale korzyści na tym się nie kończą — w rękach wykwalifikowanego zielarza skromne zioła kuchenne używane w bukietach garni są przekształcane do użytku poza kuchnią.

Tymianek

Thymus vulgaris

  przeciwrobacze

  wiatropędny

  środek wykrztuśny

Tymianek nie tylko wspaniale smakuje jako zioło kulinarne, ale także świetnie wspomaga trawienie. Nic więc dziwnego, że znalazło zastosowanie w tak wielu kuchniach i tradycyjnych mieszankach przypraw. Od jamajskiej przyprawy do szarpania i egipskiej dukki po francuski bukiet garni czy zioła prowansalskie — to zioło dobrze komponuje się z innymi smakami i naprawdę się sprawdza. Zielarze powiedzą Ci również, że tymianek jest bardzo korzystny dla górnych dróg oddechowych i występuje w wielu tradycyjnych preparatach na kaszel i przeziębienie.

Mędrzec

Salvia officinalis

  ściągające

  wiatropędny

  nerwowy

Ze względu na swoje właściwości ściągające, zielarze uwielbiają herbatę z szałwii jako płukankę na ból gardła. Tradycyjnie szałwia była również używana jako środek uspokajający na stres i wiatropędny wspomagający trawienie – ale teraz wiemy, że szałwia zawiera składnik zwany tujonem, który jest szkodliwy, jeśli jest przyjmowany w dużych ilościach przez dłuższy czas. Suszenie może zmniejszyć zawartość tujonu w szałwii (Phaneuf, 2005), ale nadal należy go unikać w czasie ciąży w ilości większej niż okazjonalnie używana do gotowania.

Pietruszka

Petroselinum crispum

  wspomaganie trawienia

  moczopędne

  przeciwzapalne

Pietruszka należy do rodziny Umbelliferae, która obejmuje marchew, seler i koper włoski. Żucie kilku gałązek pietruszki może pomóc odświeżyć oddech po posiłku, a liście są pełne witamin i minerałów, które sprawiają, że jest to potężna dekoracja na boku talerza. Herbata z liści pietruszki jest tradycyjnie stosowana jako środek moczopędny i wspomagający trawienie.

Liście tej rośliny są dla ciebie dobre, ale trzymaj się z dala od nasion i olejków eterycznych pietruszki. Zawierają one wysokie poziomy dwóch naturalnie występujących toksycznych substancji chemicznych, których należy unikać — mirystycyny i apiolu (Phaneuf, 2005). To doskonały przykład na to, dlaczego ważne jest, aby badać, które części rośliny są powszechnie używane, zamiast zakładać, że jeśli jedna część jest bezpieczna w użyciu, reszta rośliny też musi być.

Zatoka

Laurus nobilis

  przeciwrobacze

  wiatropędny

  rubefefact

Liść laurowy jest tradycyjnie stosowany w celu zwiększenia wydajności trawienia. Filiżanka herbaty z liści laurowych podczas odpoczynku może być bardzo pocieszająca przy pierwszych oznakach zatrucia pokarmowego (McBride, 2010). Oprócz dodania smaku, liść dodany do wody podczas gotowania ziaren i fasoli może poprawić strawność gotowego dania. Miejscowy preparat znany jako Oil of Bays był stosowany na siniaki i naciągnięcia na początku XX wieku (Grieve, 1931).

Teraz, gdy wiesz, jak zrobić te proste, małe wiązki ziół i znasz niektóre z ich wielu zalet, rozważ dodanie własnego bukietu garni do garnka dla smaku i zdrowia następnym razem, gdy będziesz przygotowywać zupę lub gulasz. Nie tylko uszanujesz wielowiekową tradycję, ale także dodasz swoim potrawom zarówno smaku, jak i wartości odżywczych.

Odwiedź nasze kursy online, aby uzyskać więcej informacji na temat nauki zielarstwa i zapisz się na nasz cotygodniowy e-mail z podsumowaniem, aby nigdy nie przegapić żadnego wpisu! Aby otrzymać egzemplarz ebooka Cooking with the Seasons Winter, zrób zakupy tutaj lub zarejestruj się w naszym niedrogim programie członkowskim, w którym wszystkie e-booki są bezpłatne!

ODNIESIENIA

McBride, Kami. (2010) Kuchnia ziołowa. San Francisco: Conari Press

Phaneuf, Holly, dr. (2005) Zioła wyjaśnione. Nowy Jork: Marlowe & Company ~ 153 ~

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US