Pożywne odżywianie

Kiedy myślimy o żywieniu, ważne jest, aby zacząć od zaakceptowania preferencji ludzi i uznania, że ​​praktyki żywieniowe są często oparte na obyczajach kulturowych i subkulturowych i mogą, ale nie muszą, wpływać na nie etyczne, religijne i obawy zdrowotne. Możliwe jest pomaganie ludziom w ulepszaniu ich diety przy jednoczesnym poszanowaniu wszelkich praktyk kulturowych, etycznych lub religijnych, które na to wpływają. Ważne jest również rozróżnienie między odżywianiem a ideologią.

Pożywne jedzenie

Być może dlatego, że przy wyborze żywności istnieją kwestie etyczne, a także dlatego, że wielu ludzi z pasją troszczy się o zdrowie, diety często stają się ideologiami, ale nie jest to ani konieczne, ani pomocne. Jednym z powodów, dla których istnieje tak wiele różnych podejść do diety, jest to, że różni ludzie różnie reagują na te same pokarmy. Dla niektórych dieta oparta głównie na pełnych ziarnach jest uziemiająca i zdrowa. Dla innych dieta uboga w zboża dostarcza więcej energii i eliminuje problemy emocjonalne lub trawienne.

Podobnie, dla niektórych ludzi jedzenie mięsa karmionego trawą bez antybiotyków poprawia energię i zapobiega szaleństwu metabolicznemu; dla innych mięso zaburza trawienie lub przeciąża wątrobę. Osoba, która może dobrze prosperować na mięsie, ale jest do niego kulturowo lub etycznie niechętna, może zwiększyć ilość białka, tłuszczu i żelaza za pomocą środków wegetariańskich, takich jak pokrzywa, wodorosty, kokos, awokado i obfite fasole, soczewica, orzechy i nasiona. Podobnie osoba, która dobrze prosperuje jako wegetarianka, ale jest kulturowo przywiązana do mięsa, może delektować się małymi kawałkami mięsa otoczonymi dużą ilością zieleni i innych warzyw.

Sfermentowana żywność jest ważnym składnikiem każdej diety, ale jej forma może zależeć od uwarunkowań kulturowych lub trawiennych lub wymagać powolnego gromadzenia się. Surowe sfermentowane warzywa dostarczają niezbędnych bakterii probiotycznych i aktywnych enzymów, ale jogurt, kefir i miso to inne doskonałe wybory. Debata na temat surowego kontra gotowanego, gotowanego na parze kontra wolno gotowanego może nas nauczyć więcej, jeśli odłożymy na bok ideologię. Im dłużej gotuje się jedzenie, tym jest bardziej energetycznie rozgrzewające i łatwiejsze do strawienia, ale marynowanie i fermentacja również ułatwiają trawienie. Rozgrzewające przyprawy, takie jak imbir, kardamon, cynamon i kminek, mogą również zrównoważyć danie, które w przeciwnym razie jest zbyt chłodne. Surowe jedzenie jest trudne do przyswojenia, ale po marynowaniu przez jakiś czas w oleju i/lub occie, po fermentacji lub odwodnieniu staje się przyswajalne, zachowując przy tym wszystkie swoje wartości odżywcze. Jedzenie na parze oferuje lekkostrawną prostotę, która może być również niezwykle lecznicza.

Uczenie się oceniania, w jaki sposób dana żywność, dieta lub metoda przygotowania wpływa na ciebie, jest niezbędnym krokiem do dobrego samopoczucia. Ciche siedzenie ze sobą i obserwowanie, jak się czujemy, a następnie kontynuowanie obserwacji przez okres godzin, a czasem tygodni, daje największe szanse na znalezienie tego, co będzie dla nas skuteczne.

Dowiedz się jeszcze więcej o tym, jak odżywiać się tutaj.

Autor: Nina Katz – Zielarz