Wytwarzanie octu ziołowego

Jesień to obfita i pracowita pora roku. Teraz, kiedy zdekantowałem olejki i większość nalewek ziołowych, zabieram się do ogrodów, aby zbierać zioła i rośliny, które będą suszone do użytku zimą i wiosną.

Wykonywanie ziołowych octów z kwiatów i ziół kulinarnych to również coś, na co czekam o tej porze roku. To łatwe rzemiosło ogrodnicze i świetny sposób na wykorzystanie świeżej rośliny do zimowych sałatek, marynat i gotowania. Książka Ocet ziołowy Maggie Oster jest dla mnie inspiracją od kilku lat. Za każdym razem, gdy ją otwieram, zauważam coś zabawnego i interesującego, co mnie przekonuje do spróbowania. Ta książka prowadzi nie tylko przez wszystkie dostępne ocet z opisami i historią, ale także przez wiele kombinacji i przepisów ziołowych i roślinnych, w tym te dotyczące kosmetyków i sprzątania domu.

Piękne ocet można stworzyć w swoim ogrodzie, używając niemal każdego rodzaju octu. Użyłem octu jabłkowego, octu ryżowego i octu szampańskiego z dobrymi wynikami. Możesz również użyć octu balsamicznego i octu z czerwonego wina. Kombinacje ziół, kwiatów, owoców i przypraw, które można dodawać do octów są niemal nieograniczone. Jedynym wymogiem jest Twoja kreatywność. Ziołowe octy to piękne prezenty do pakowania na święta. Poszukaj ładnych butelek, w których będziesz je przechowywać po zakończeniu warzenia. Czasami uda mi się znaleźć fajne butelki na wyprzedażach i pchlich targach. Butelki specjalne mają również kilka fajnych wyborów.

Wyzwaniem może być wybór octu. Według Maggie Oster ocet ze średniej ceny zwykle wystarcza do wydobycia smaków ziół, przypraw, kwiatów i owoców. Proponuje spróbować i porównać. Jeśli chodzi o ocet jabłkowy, zwykle wybieram Bragg’s lub coś podobnego. Ocet ryżowy, którego zawsze używałem, to taki, który jest tradycyjnie warzony, więc na początek nie ma konkurencyjnych cukrów ani dodatkowej soli.

Oto kilka kombinacji octu i roślin zaadaptowanych z Herbal Vinegars autorstwa Maggie Oster. Najprawdopodobniej zaczniesz wymyślać własne kombinacje w oparciu o to, co masz w ogrodzie.

Ocet jabłkowy

 • Płatki nasturcji, ostra papryka i obrane ząbki czosnku
 • Estragon, szczypiorek, melisa, czosnek, cebula lub szalotka
 • 1 łyżeczka całych goździków, ziaren pieprzu i obranych ząbków czosnku

Ocet Ryżowy

 • Płatki nagietka, tymianek cytrynowy, kwiaty szczypiorku
 • Anise hyzop, nasiona kopru włoskiego i kwiaty mięty
 • Czosnek, korzeń imbiru, trawa cytrynowa

Ocet szampański

 • Płatki róży i liście melisy
 • Brzoskwinie i laska cynamonu (połamane, aby zmieściły się w słoiku)
 • Melisa, tymianek cytrynowy, trawa cytrynowa, werbena cytrynowa, skórka z cytryny (dowolna kombinacja)

Ocet z czerwonego wina

 • Majeranek, rozmaryn, oregano, tymianek i obrane ząbki czosnku
 • Maliny, tymianek cytrynowy i tymianek
 • 1 łyżeczka każdego z nich: całe goździki, jagody ziela angielskiego, ziarenka czarnego pieprzu, nasiona kardamonu, cała popękana gałka muszkatołowa i mała laska cynamonu.

Ocet z białego wina

 • Koper, obrane ząbki czosnku, mięta
 • Cytryny, limonki, pomarańcze, melisa i mięta pomarańczowa (zwykła mięta też jest dobra).
 • 1 łyżeczka całych goździków, kminku i ziaren czarnego pieprzu

Jeśli szukasz miejsca na zakup ziół, polecamy Mountain Rose Herbs jako źródło wysokiej jakości.

Tworzenie octu ziołowego

Napełnij słoik o pojemności 16 uncji 1 szklanką kombinacji wymienionych ziół lub własnego autorstwa do 2 filiżanek octu. Wyciśnij pęcherzyki powietrza. Przykryj (jeśli używasz metalowej pokrywki, umieść pod nią gruby arkusz woskowanego papieru, w przeciwnym razie ocet może korodować metal) i przechowuj napar w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej przez okres do jednego miesiąca, aby uzyskać intensywny smak. Regularnie wstrząsaj zawartością. Rozpocznij testowanie smaku pod kątem siły smaku po tygodniu i od tego momentu.

Tymczasem wybierz szklane butelki do przechowywania gotowego octu. Powinieneś zawsze używać nowych korków, plastikowych nakrętek lub ceramicznych nakrętek do zamykania butelki, a nie metalowych wieczek. W butikach z winem czasami można kupić korki, jeśli używasz butelek zakupionych na wyprzedażach. Tuż przed zdekantowaniem octu należy przepuścić butelki przez zmywarkę i podgrzewać je do momentu dekantacji (upewnij się, że są całkowicie suche). Zwykle szoruję butelki kupowane na wyprzedaży za pomocą szczotki do butelek, mydła i gorącej wody przed załadowaniem ich do zmywarki. To dodatkowy krok, ale chcę się upewnić, że butelki lśnią czystością. Myję również lejek i kładę go na papierowym ręczniku do wyschnięcia.

Kiedy napar z octu Ci odpowiada, przelej ocet do czystego i suchego ładnego szklanego słoika z lejkiem i filtrem do kawy. Dodaj gałązkę lub dwie zioła, które były używane do aromatyzowania. Do tego możesz dodać zabawną etykietę, którą stworzysz, i kilka sugestii dotyczących wykorzystania, jeśli dajesz je jako prezenty. Przechowuj ocet w chłodnym, ciemnym miejscu i korzystaj z niego w swoich przepisach kulinarnych.

Ten artykuł został napisany przez Donnę Onacki, która pracuje z ziołami przez większość swojego życia i jest praktykantem w dziedzinie ziołolecznictwa klinicznego oraz posiada certyfikat aromaterapii. Prowadziła wiele warsztatów z aromaterapii i lubi dzielić się tym, co wie i czego się nauczyła z innymi. Donna jest skarbnikiem społeczności ziołowej w środkowym Massachusetts oraz doradcą ds. naprawy finansowej i trenerem w Pot of Gold.

PRZYPISY

DeCleene, C (1983). Jak zrobić ocet ziołowy. Pobrano 18 września 2014 z http://www.motherearthnews.com/homesteading-and-livestock/how-to-make-herb-vinegar-zmaz83jaznet.aspx#axzz3Dz8BK52E

Oster, M (1994). Kupowanie, wytwarzanie i aromatyzowanie octu. W occie ziołowym (s. 1-26). North Adams: Wydawnictwo piętrowe.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US