Stosowanie nawłoci: przepis na nawłoć późnym latem

Nawłoć (Solidago spp.) kwitnie obficie na poboczach dróg i łąkach późnym latem i jesienią. W rodzinie roślin Asteraceae nazwa rodzajowa „Solidago” pochodzi od łacińskiego słowa „solidare”, które oznacza „uczynić całość lub uzdrowić”. Jest to pomocna wskazówka dotycząca wielu sposobów, w jakie ludzie używali nawłoci od wieków.

Trafnie nazwane kwiaty nawłoci mają wspaniały złoty odcień, a roślina może mieć do czterech stóp wysokości (Vorderbruggen, 2015). Nawłoć można podawać w oleju i stosować w maściach na stany zapalne lub w herbacie lub nalewce, aby pomóc w przekrwieniu dróg oddechowych i sezonowych alergiach. Możesz również zrobić soczysty nawłoć o smaku anyżu do popijania jesienią (czytaj dalej przepis!).

Zalety nawłoci

Nawłoć to gorzkie aromatyczne zioło o smaku anyżu. Doskonale oczyszcza nerki, wątrobę i drogi moczowe, działając trochę jak miotła, zamiatając system. Zawiera flawonoidy, saponiny i garbniki, dzięki czemu jest sojusznikiem przeciwdrobnoustrojowym i antyseptycznym. Miejscowo nawłoć może być stosowana jako maść w celu zwiększenia przepływu krwi do określonego obszaru ciała (Akademia Ziołowa, b.d.).

Jak zbierać nawłoć

Nawłoć jest czasami mylona z ambrozją (Ambrosia psilostachya) — winowajcą alergii. Istnieje jednak kilka sposobów na ich rozróżnienie. Przede wszystkim kwiaty nawłoci mają znacznie bardziej uderzający złoty kolor w porównaniu z małymi, zielonymi pąkami ambrozji, a kwiaty nawłoci są ułożone w mocniejszy pióropusz. (Dowiedz się więcej w Nawłoci kontra Ambrozja: To nie ta sama roślina!)

Goldenrod rośnie na zaburzonych obszarach w większości Stanów Zjednoczonych, często wzdłuż poboczy dróg i autostrad, kwitnąc między lipcem a sierpniem. Występuje obficie w pobliżu farmy mojego pradziadka, a kiedy złote kwiaty stają się wyraźnie widoczne, wiem, że jesień oficjalnie zawitała do Teksasu. Najlepiej zbierać kwiaty i liście rano, gdy kwiaty właśnie się otworzyły. Podczas zbioru tnij powyżej miejsca, w którym liść łączy się z łodygą. To zachęci roślinę do wypuszczenia trzech lub czterech nowych pędów z cięcia.

Korzystanie z Nawłoci

Istnieje wiele zabawnych i kreatywnych sposobów wykorzystania nawłoci w domu i aptece. Kilka z moich ulubionych to: 

  Uderzająca dekoracja stołu o tematyce jesiennej 

  Naturalny barwnik do jedwabnych szali, bielizny stołowej lub przędzy wełnianej

  Olejek i/lub maść z nawłoci

  Nalewka 

  Herbata lub napar 

  Naparowany miód

  Udekoruj zupy, gulasze, a nawet omlety!

  Serdeczny późny letni

Więc co to jest serdeczny?

Nalewki i eliksiry to napary alkoholowe pochodzenia roślinnego lub składniki przeznaczone do popijania. Cordial pochodzi od łacińskiego słowa cordiālis, oznaczającego „serce” i może dawać rozgrzewające, radosne uczucie. Granica między eliksirami a kordiałami zatarła się z biegiem lat, ale najczęściej kordiały zawierają owoce i przyjemniejszy w smaku alkohol, taki jak brandy, bourbon, tequila czy wódka. Po zmacerowaniu ziół i alkoholu, dodanie słodzika sprawi, że nalewka będzie smaczniejsza do popijania. Kordiały mogą przetrwać do pięciu lat, jeśli są odpowiednio przechowywane, i stanowią świetne prezenty świąteczne dla przyjaciół i rodziny.

Nawłoć i Gruszka Cordial

Podobnie jak większość preparatów ziołowych, istnieje kilka metod wytwarzania nalewek. Pierwsza metoda jest szybka i może być gotowa do popijania w ciągu kilku godzin, podczas gdy druga wymaga miesiąca, aby w pełni zmacerować, łącząc smaki alkoholu i ziół. Polecam dłuższą, bardziej tradycyjną metodę, ale szybka może zadziałać w poprawce.

Składniki

1 szklanka świeżego, posiekanego kwiatu nawłoci (Solidago spp.) (lub ½ szklanki suszonego)
2 uncje posiekanej gruszki
1 laska cynamonu (Cinnamomum zeylanicum).
Brandy do pokrycia (około 6-8 uncji). Możesz także użyć innego przyjemnego alkoholu, takiego jak bourbon, wódka lub tequila.
Miód, do smaku. Możesz również użyć prostego syropu, melasy lub koncentratu owocowego.

Materiały
Jeden 8-uncjowy szklany słoik z pokrywką
Etykieta
Waga kuchenna
Sernik 

Kierunki

Szybki sernik: połącz nawłoć, gruszki i cynamon w dużej misce z 32 uncjami wody destylowanej. Przykryć i moczyć przez 3-4 godziny. Przenieś do rondla i gotuj na wolnym ogniu, aż objętość zmniejszy się o prawie jedną trzecią, około (12 uncji).

Zdjąć z ognia i przecedzić przez gazę. Po schłodzeniu dodaj miód, a następnie dodaj 8 uncji brandy. Dobrze wymieszaj, aby połączyć. Przelej do czystych, osuszonych butelek z wysterylizowanymi nakrętkami. Oznacz butelkę i przechowuj w lodówce przez około dwa tygodnie. Robi około 20 uncji.

W przypadku dłuższej metody: zapakuj nawłoć, gruszki i cynamon do czystego, 8-uncjowego słoika konserwowego do ¾ pojemności. Wlej alkohol na materiał roślinny i przykryj na co najmniej dwa cale. Upewnij się, że cały materiał roślinny jest całkowicie zanurzony. Przykryj kawałkiem pergaminu umieszczonym pomiędzy pokrywką a słoikiem, a następnie przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu przez 3 do 4 tygodni (dłużej, jeśli chcesz, aby był mocniejszy).

Pamiętaj, aby wstrząsać słoikiem co kilka dni, aby materiał roślinny był zanurzony. Po 4 tygodniach przecedzić przez gazę, odciskając nadmiar płynu. Dodaj około ¼ do ½ części słodzika do płynu (lub dodaj słodzik do smaku). Rozlewaj do czystych, suchych szklanych słoików, etykietuj i przechowuj do pięciu lat. Sprawia, że ​​około 7 uncji.

Aby użyć, popijaj kilka uncji tego wspaniałego nawłoci i gruszki za każdym razem, gdy potrzebujesz specjalnej uczty. Szczególnie wspaniale smakuje jako aperitif po obiedzie! FYI, ponieważ w tej dłuższej metodzie nie ma wody, zawartość alkoholu jest silniejsza.

Możesz też…

  Udostępnij jako prezent na parapetówkę 

  Używaj w sosach lub marynatach 

  Skropić owocami

  Polej lody 

  Popijaj jako codzienny eliksir dla ogólnej odporności w sezonie grypowym 

  Stosować jako słodzik w koktajlach ziołowych 

Na zakończenie,

Goldenrod to pożegnanie lata i powitanie pierwszych rumieńców jesieni. Lśniąc jasno swoją bursztynową aurą, z pewnością rozjaśni każdą zimową chandrę.

Ziołowe kordiały są łatwe do przygotowania, stanowią wspaniały prezent świąteczny, a nawet mogą oferować korzystne właściwości, gdy są używane z odpowiednimi ziołami. Mam nadzieję, że spodoba ci się wiele sposobów korzystania z nawłoci w tym sezonie!

Aby dowiedzieć się więcej o używaniu nawłoci, zobacz:

3 Wskazówki dotyczące zbierania nawłoci w tym roku
Korzyści zdrowotne nawłoci
Nawłoć kontra ambrozja: To nie ta sama roślina!

PRZYPISY

Zielarska Akademia. (nd). monografia nawłoci. Zielnik. Pobrane z: https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/5103 

Vorderbruggen, M. (2015). Plądrowanie. Indianapolis, IN: DK Publishing.