Ostropest plamisty Gomasio: ziołowa sól aromatyzująca do wiosennych posiłków

Kiedy kwiaty budzą się po zimnych dniach zimy, często czujemy się szturchnąć, by objąć nowy wzrost i zrzucić zimowe płaszcze. Wiosna to naturalny czas na oczyszczenie, detoksykację i odświeżenie po długim zimowym sezonie spędzonym w dodatkowych godzinach w pomieszczeniu, mniejszym ruchu i cięższym jedzeniu. Nadejście wiosny wydaje się budzić w nas tęsknotę za nowym początkiem i odświeżeniem, a my tęsknimy za uczuciem lekkości i energii zawartej w pączkujących kwiatach i kwitnących drzewach.

W naszym najnowszym BEZPŁATNYM ebooku, Ziołowe wsparcie na wiosnę: jak oczyścić, odtruć i odświeżyć, zagłębiamy się w temat wiosennego oczyszczania i detoksykacji oraz tego, jak zioła mogą nam pomóc podczas tej sezonowej odnowy. Przyjrzymy się głęboko zwyczajowi wiosennych porządków i sprawdzimy, jak praktyki ziołowe i związane ze stylem życia mogą pomóc w tym czasie. Przyjrzymy się również bliżej 6 kluczowym ziołom, których możesz użyć, aby wesprzeć swoje ciało w sezonie wiosennym, i oferujemy 9 przepisów, które zawierają te zioła i pomogą ci odświeżyć się podczas inspirujących wiosennych dni.

Możesz pobrać tego ebooka ZA DARMO tutaj: https://theherbalacademy.com/get-herbal-support-spring-ebook-herbal-academy/

Podczas gdy wiosenne oczyszczanie i detoksykacja może wydawać się popularnym trendem w dzisiejszych czasach, praktyka ta ma w rzeczywistości swoje korzenie w różnych starożytnych tradycjach ziołowych, z których dwie omówimy poniżej.

Starożytne nauki o wiosennych porządkach

Ajurweda uczy, że wiosna to czas często zdominowany przez kapha dosha. Kapha składa się z ziemi i wody, a zatem odzwierciedla cechy tych elementów, takie jak ciężki, gęsty, wilgotny, chłodny i powolny (Kent-Stoll, 2017). Nawet ci, którzy generalnie nie identyfikują się z doszą kapha, mogą w naturalny sposób gromadzić więcej kapha w ciągu zimy i na początku wiosny. Wynika to z charakteru pory roku i towarzyszących jej potraw oraz czynności, które często są typowe. Zbyt dużo kapha może prowadzić do zachwiania równowagi, co może skutkować nieprzyjemnymi, dominującymi objawami kapha. Jeśli zauważysz oznaki dominacji kapha (jak wymieniono poniżej), wiosenne oczyszczenie może być korzystne.

Obawy wynikające z nadmiaru kapha obejmują:

  Słabe krążenie

  Letarg

  Retencja wody

  Powolny metabolizm

  Powolne trawienie

  Nadmiar śluzu

Innym powodem wiosennego oczyszczenia lub detoksykacji jest wzrost sezonowych alergii powszechnych o tej porze roku. Sezonowe alergie często pojawiają się, gdy kwiaty zaczynają kwitnąć, powodując u wielu osób katar, zatkane zatoki, swędzenie i łzawienie oczu, drapanie w gardle i obfite kichanie. Na szczęście nasi zieloni sojusznicy są tutaj, aby zapewnić wsparcie i złagodzić ten dyskomfort. Właściwa czynność wątroby może również przynieść korzyści w przypadku tych problemów.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) wiosna skupia uwagę na wątrobie. Wiosna to tradycyjnie czas uwolnienia i odnowy. Wątroba staje się bardziej aktywna w tym sezonie, odfiltrowując zastałe odpady i przygotowując organizm do aktywnego sezonu letniego. Ten ciężko pracujący narząd usuwa toksyny (np. leki farmaceutyczne, zanieczyszczenia środowiskowe), nadmiar hormonów i produkty przemiany materii z krwi. Dodatkowe wsparcie wątroby w okresie przejściowym od zimy do wiosny może przyczynić się do poprawy wydolności wątroby, poprawy zdrowia i funkcji organizmu oraz dobrego samopoczucia. Kilka ziół może nawet chronić przeciążoną wątrobę przed uszkodzeniem.

Słowo o „oczyszczaniu i detoksykacji”

Powinniśmy szybko wspomnieć, że kiedy mówimy „oczyszczanie i detoksykacja”, nie mamy na myśli surowych protokołów ani wymyślnych programów szybkiej naprawy, ale raczej praktyki związane ze stylem życia i ziołowymi sprzymierzeńcami, które będą wspierać naturalne narządy i procesy detoksykacji organizmu, jak budzi się po okresie ciszy. Pielęgnowanie i wspieranie tych kanałów detoksykacji zachęca do usuwania toksyn i produktów przemiany materii, co może pomóc w oczyszczeniu i odzyskaniu energii organizmu, poprawiając nasze ogólne samopoczucie.

Jednym z najdelikatniejszych sposobów „oczyszczenia i detoksu” na wiosnę jest włączenie zdrowych praktyk żywieniowych, takich jak te wymienione poniżej, do codziennego życia.

Praktyki dietetyczne na wiosenne porządki

Wiele praktyk dietetycznych pomaga odciążyć wątrobę i wspomaga narządy detoksykacji. Praktyki te są cenną częścią oczyszczania i są niezwykle ważne dla odmłodzenia i odświeżenia. Dobrze łączą się z pomocnymi roślinami i stanowią podstawę skutecznej wiosennej rutyny odnowy biologicznej.

Codzienne dodawanie do diety pokarmów i ziół wspomagających wątrobę to wspaniały sposób na wspieranie ogólnego dobrego samopoczucia, przy jednoczesnym zachęcaniu do delikatnego oczyszczania i detoksykacji. Pokarmy spożywane przez cały sezon wiosenny będą miały wpływ na trawienie, poziom energii, zdrowie skóry i ogólne samopoczucie. Jeśli chodzi o detoksykację i zdrowie, jedzenie jest podstawą.

Gorzkie pokarmy i zioła są szczególnie korzystne dla wątroby. Większość ludzi odniosłaby korzyść ze spożywania gorzkich ziół do każdego posiłku. Degustacja goryczy uruchamia kaskadę reakcji w całym ciele, które zachęcają do zdrowego trawienia.

Oprócz spożywania gorzkich pokarmów i ziół, włącz do diety lżejsze pokarmy i unikaj ciężkich, tłustych pokarmów. Jest to jeden ze sposobów na zrównoważenie ciężkości kapha. Lżejsze pokarmy dają wytchnienie wątrobie i układowi trawiennemu, pozwalają im pracować nad poprawą funkcji i usuwaniem odpadów zamiast rozkładania ciężkich posiłków. Lekkie potrawy obejmują sałatki, smażone warzywa, zupy, daal i kitchari.

Mając to na uwadze, chcielibyśmy rzucić okiem na jeden z 9 przepisów zawartych w naszym bezpłatnym ebooku Ziołowe wsparcie na wiosnę: jak oczyścić, odtruć i odświeżyć. Każdy z tych przepisów ma na celu pomóc ci użyć ziołowych sprzymierzeńców do wiosennego oczyszczenia i detoksykacji, a ten jest świetny na początek.

Ostropest plamisty Gomasio

Jednym z najbardziej znanych wiosennych ziół na wątrobę jest ostropest plamisty (Silybum marianum). Ostropest plamisty jest szanowanym obrońcą wątroby, ostropest plamisty jest uważany za przydatny w podsycaniu ognia trawiennego wątroby, który jest kluczowy dla ogólnej funkcji trawiennej (Dass, 2013; Kent-Stoll, 2019b).

Prostym sposobem na dodanie do posiłków ziół kochających wątrobę, takich jak ostropest plamisty, jest połączenie zmielonych ziół i soli w pyszny aromat do wszystkich rodzajów żywności. Możesz użyć tej mieszanki zamiast soli we wszystkich swoich ulubionych przepisach. Ponieważ nasiona ostropestu plamistego (Silybum marianum) najlepiej wchłaniają się w postaci zmielonej, jest to wspaniały sposób na regularne włączanie ich do diety.

Ostropest plamisty Gomasio

Składniki

225 g nasion sezamu (Sesamum indicum)
30 g nasion ostropestu plamistego (Silybum marianum).
20 g płatków dulse (Palmaria palmata) lub wodorostów
2 g (0,07 uncji) kwiatu nagietka lekarskiego (Calendula officinalis).
4 g liści pokrzywy (Urtica dioica).
20 g (0,7 uncji) soli morskiej (lub innej minimalnie rafinowanej soli)

Kierunki

  Ostrożnie uprażyć nasiona sezamu na małym lub średnim ogniu, aż zaczną pachnieć.

  Zmiel wszystko razem za pomocą młynka do przypraw, robota kuchennego, moździerza i tłuczka lub suribachi.

  Butelkuj, ​​etykietuj i ciesz się łyżeczką do herbaty na raz posypaną jedzeniem!

Sposób, w jaki jemy, ma ogromny wpływ na trawienie i czasami jest brakującym elementem, aby czuć się najlepiej. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule zainspirowały Cię do włączenia ziół do wiosennego programu odnowy biologicznej, aby zmniejszyć obciążenie organizmu po zimie i zmaksymalizować zwiększoną energię, która towarzyszy sezonowi wiosennemu.

Ziołowe wsparcie na wiosnę: jak oczyścić, odtruć i odświeżyć

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tradycji wiosennego oczyszczania i detoksykacji, ziołach, które mogą być pomocne w okresie wiosennym i zdobyć kilka cudownych receptur ziołowych, które pomogą Ci dobrze żyć wiosną, koniecznie pobierz nasz darmowy ebook Ziołowe wsparcie na wiosnę: jak oczyścić, odtruć i odświeżyć!

Ten 64-stronicowy ebook jest pełen przydatnych informacji o ziołach, pięknych zdjęć i praktycznych wskazówek dotyczących stylu życia, które pomogą Ci żyć pełnią życia wiosną. Baw się dobrze!

Ziołowe wsparcie na wiosnę: jak oczyścić, odtruć i odświeżyć za darmo tutaj: https://theherbalacademy.com/get-herbal-support-spring-ebook-herbal-academy/

PRZYPISY

Dass, V. (2013). Zielarstwo ajurwedyjskie Wschód i Zachód: praktyczny przewodnik po ziołolecznictwie ajurwedyjskim. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

Kent-Stoll, G. (2019b). Pielęgnacja wątroby 101: Kluczowe praktyki zdrowotne wspierające wątrobę. Pobrane z https://theherbalacademy.com/liver-care-101/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US