Lemoniada z Kurkumy: Korzyści zdrowotne & Jak to zrobić

Jest coś tak pięknie prostego w używaniu ziół i korzeni do zdrowego życia. Znane powiedzenie „zjedz tęczę” jest trafne – nietrudno sobie wyobrazić korzyści zdrowotne sproszkowanego korzenia buraka ćwikłowego o jasnoczerwonym kolorze lub pięknym niebiesko-zielonym odcieniu superfoodspiruliny.

Kurkuma jest jednym z wielu pokarmów, które są zarówno piękne, jak i wspomagające zdrowie. Kurkuma, ze swoim pomarańczowo-żółtym odcieniem, to żywy i inspirujący korzeń, który możemy włączyć do naszej diety.

Chociaż ten korzeń jest obecny w wielu indyjskich i azjatyckich przepisach, jeśli nie znasz kurkumy, włączenie jej do diety w inny sposób może wydawać się onieśmielające. Jednak może to być tak proste, jak stworzenie prostego, orzeźwiającego napoju, takiego jak lemoniada.

Śledź ten post, aby zapoznać się z korzyściami zdrowotnymi kurkumy i uzyskać przepis na pożywną i pyszną lemoniadę z kurkumą!

Kurkuma: potężna kolorowa przyprawa

Niezależnie od tego, czy jest starty ze świeżego korzenia, suszony i mielony w moździerzu i tłuczku, czy po prostu w postaci proszku, po prostu uwielbiam żywy kolor kurkumy. Jest coś w jego jasnym, wesołym pomarańczowo-żółtym odcieniu, co wprawia mnie w dobry nastrój. Część magii ziół i przypraw tkwi w kolorze i smaku, które wnoszą do naszego życia, a kurkuma to przyprawa, która nie zawodzi pod tym względem.

Kurkuma była tradycyjnie używana w potrawach indyjskich i jest najbardziej znana na Zachodzie jako żółty składnik gotowych curry w proszku. Chociaż w tej części świata często występuje w postaci proszku, kurkuma rośnie jako korzeń i jest krewnym imbiru.

Kurkuma ma wiele korzyści zdrowotnych, a mianowicie jej właściwości wspomagające stany zapalne (Murray, Pizzorno i Pizzorno, 2006), a ja osobiście odniosłem korzyści z używania kurkumy w przepisach, aby złagodzić stany zapalne w moim ciele. Złota przyprawa była tradycyjnie stosowana w Indiach od setek lat w leczeniu wielu dolegliwości (Rathaur, Raja, Ramteke i John, 2012). Kurkuma zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, jednak prawdopodobnie najbardziej znanym jest wspomaganie stanów zapalnych. Według Rathaura i in. (2012), kurkuma może pomóc złagodzić problemy zdrowotne, takie jak zapalenie kaletki, zapalenie stawów, ból pleców i ogólny stan zapalny w organizmie. Kurkuma zmniejsza stany zapalne poprzez obniżanie poziomu histaminy, zwiększanie naturalnej produkcji kortyzonu oraz hamowanie cytokiny, genu zapalnego (Rathaur i in., 2012).

Oprócz właściwości przeciwzapalnych, kurkuma wspomaga trawienie, pomagając organizmowi w produkcji enzymów trawiennych i zwiększając produkcję żółci, która pomaga organizmowi trawić tłuszcze, jednocześnie odtruwając wątrobę (Rathaur i in., 2012). Wykazano również, że kurkuma może być przyjmowana w dużych dawkach bez skutków ubocznych (Rathaur i in., 2012). Obecnie niektórzy członkowie społeczności naukowej opowiadają się za zwiększonym stosowaniem kurkumy w leczeniu ze względu na jej liczne korzyści (Rathaur i in., 2012).

Uroczy, lekko imbirowy smak kurkumy nie jest przytłaczający i chociaż kurkuma jest nam najbardziej znana w naszych curry i zupach, można ją dodawać do koktajli, a nawet włączać do preparatów na skórę (chociaż uważaj, nada jej żywy kolor skórze i odzież!).

Jednym z moich ulubionych sposobów wykorzystania kurkumy podczas wiosennych i letnich miesięcy jest zrobienie lemoniady kurkumowej.

Jak zrobić mrożoną lemoniadę z kurkumy

Przepis na mrożoną lemoniadę z kurkumą

Drukuj

Na podstawie oryginalnego przepisu Wellness Mama

Ten jasny i orzeźwiający napój pomoże zintegrować zdrowotne właściwości kurkumy w słoneczny letni dzień!

Składniki

2 szklanki wody
2 szklanki lodu
2 łyżki świeżej mięty lub bazylii, zblendować
3 świeżo wyciśnięte cytryny
2 łyżeczki kurkumy w proszku
1 łyżeczka syropu klonowego (lub więcej do smaku)
Jedna lub dwie miele świeżej papryki.

Kierunki

 • Rozgnieć miętę/bazylię w moździerzu. W przeciwnym razie grubo posiekaj, aż uwolni się aromat mięty/bazylii. Umieść go na dnie dzbanka.
 • Zmiksuj pozostałe składniki w blenderze.
 • Wlej świeży sok do dzbanka.
 • Wlej do filiżanek na lód i udekoruj świeżą gałązką mięty i ćwiartką cytryny.
 • Ciesz się z rodziną w upalny dzień.

Notatki:

  Tę lemoniadę należy podawać świeżą!

  Możesz również użyć stewii lub erytrytolu, jeśli wolisz substytut cukru. Jeśli zastąpi miód, nie będzie wegański. Możesz również pominąć słodzik, jeśli wolisz cierpką lemoniadę!

  Pęknięty czarny pieprz zwiększa biodostępność kurkuminy (Shoba, Joy, Joseph, Rajendran i Srinivas, 1998).

Kurkuma to silna przyprawa, którą warto włączyć do swojej diety. Może wspomagać stany zapalne i przyczyniać się do ogólnego stanu zdrowia (Murray i in., 2006). W naszym domu dodajemy go do prawie każdego przepisu obiadowego, w tym do sosów do makaronu i curry. Lemoniada z kurkumy to kreatywny sposób na włączenie tej pięknej przyprawy do diety. Dajcie nam znać, jeśli zrobicie ten przepis lub wymyślicie jakieś nietradycyjne sposoby wykorzystania kurkumy.

PRZYPISY:

~ 152 ~ Murray, MT, Pizzorno, JE i Pizzorno, L. (2006). Skondensowana encyklopedia leczniczej żywności. Nowy Jork: Książki kieszonkowe.

Rathaur, P., Raja, W., Ramteke, PW i John, SA (2012). Kurkuma: Złota przyprawa życia. International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research, 3(8), 1987.

~ 152 ~ Shoba, G., Joy, D., Joseph, T., Rajendran, MMR i Srinivas, PSSR (1998). Wpływ piperyny na farmakokinetykę kurkuminy u zwierząt i ochotników. Planta medica, 64(4), 353-356.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US