Jak zrobić kombucha z mniszka lekarskiego i kopru włoskiego

Być może słyszałeś o kombuchy w ostatnich latach, ponieważ ten sfermentowany napój stał się dość popularny. Jednak możesz nie wiedzieć, jak łatwo jest to zrobić w domu. Najlepsze jest to, że możesz posmakować kombucha według własnych upodobań (lub w ogóle jej nie posmakować) i będziesz dokładnie wiedzieć, co się w niej dzieje. Dziś pokażę Wam jak zrobić kombucha z mniszka lekarskiego i kopru włoskiego. I tak! Naprawdę możesz doprawić swoją kombucha za pomocą ziół!

Co to jest Kombucha?

Kombucha to sfermentowany napój probiotyczny, który prawdopodobnie pochodzi z Chin. Jest wytwarzany z matki kombuchy, zwanej także SCOBY (symbiotyczna kolonia bakterii i drożdży). Matka żywi się czarną herbatą i cukrem i jednocześnie rodzi kolejne „dziecko” SCOBY. Rezultatem jest nieco kwaśny i przypominający ocet płyn, który według zwolenników kombuchy jest doskonały dla całego układu pokarmowego (Katz, 2003).

Kombucha jest łatwa do zrobienia w domu, a najtrudniejszą częścią jest zdobycie matki SCOBY. Jeśli znasz kogoś, kto warzy własną kombucha, powinien mieć jedną, aby ci ją dać, ponieważ z każdą zrobioną partią tworzy się nowa. Możesz także kupić SCOBY online.

Aromatyzująca Kombucha

Eksperymentowałem z dodawaniem różnych rodzajów herbatek ziołowych do kombuchy po procesie fermentacji z doskonałymi wynikami.

Jednym z moich ulubionych składników jest kombucha z hibiskusa, która stała się stałym elementem naszego domu na lato, ale z radością mogę powiedzieć, że ta kombucha z mniszka lekarskiego i kopru włoskiego okazała się równie wspaniała, z dodatkową korzyścią, że jest świetna dla cały układ pokarmowy.

Korzyści z mniszka lekarskiego i kopru włoskiego

Mniszek lekarski to kwiat, który wszyscy znamy, a jego korzyści zdrowotne są obfite. Cała roślina może być używana od kwiatu przez liście do korzenia. Jest to gorzka roślina, która promuje zdrowe trawienie. Mniszek lekarski jest również bogaty w witaminy i minerały i jest stosowany jako środek wzmacniający wątrobę (Gladstar, 2008). Podczas polowania na dzikie mlecze pamiętaj, aby zebrać je w miejscu, o którym wiesz, że nie zostało spryskane pestycydami.

Nasiona kopru włoskiego są dobrze znanym środkiem wspomagającym trawienie, który pomaga stymulować trawienie, regulować apetyt i łagodzić wzdęcia. Koper działa również jako środek zobojętniający kwas, neutralizując nadmiar kwasów w żołądku i jelitach (Gladstar, 2008). Jest powszechnie spożywany jako herbata i ma wspaniały, podobny do lukrecji smak, który lubi większość ludzi. To sprawia, że ​​jest dobrym uzupełnieniem gorzkich ziół, które są powszechnie stosowane w środkach na trawienie.

Przepis na kombucha z mniszka lekarskiego i kopru włoskiego

W przypadku tego przepisu najpierw przygotuj galon kombucha. Po zakończeniu fermentacji dodasz herbatę z mniszka lekarskiego i nasion kopru włoskiego przed butelkowaniem. Do początkowej fermentacji potrzebny będzie słoik o pojemności jednego galona z szerokim otworem i butelki na produkt końcowy (butelki z klapką dobrze się sprawdzają).

Potrzebne będzie również matka SCOBY i 1-2 szklanki płynu startowego, czyli zwykła kombucha z poprzedniej partii. Jeśli nie masz żadnego, możesz użyć kupionej w sklepie kombuchy o zwykłym smaku jako płynu startowego.

Kombucha z mniszka lekarskiego i kopru włoskiego

Druk

Składniki

2 łyżki niearomatyzowanej czarnej herbaty (można użyć torebek)
1 szklanka ekologicznego cukru trzcinowego
1-2 szklanki płynu startowego kombucha
1 kombucha SCOBY
1 szklanka kwiatów mniszka lekarskiego (lub 2-4 łyżki korzenia mniszka lekarskiego)
2 łyżki nasion kopru włoskiego
12 filiżanek przefiltrowanej wody

Kierunki

  Doprowadź wodę do wrzenia w garnku ze stali nierdzewnej (nie z aluminium), wyłącz ogrzewanie i dodaj czarną herbatę. Pozostaw na około 20-30 minut, aby powstał mocny napar. W razie potrzeby odcedź liście herbaty lub wyjmij torebki z herbatą.

  Dodaj cukier do herbaty i mieszaj, aż całkowicie się rozpuści.

  Gdy herbata całkowicie ostygnie do temperatury pokojowej (można dodać kilka kostek lodu, aby przyspieszyć proces), przelej ją do słoika z szeroką szyjką.

  Dodaj płyn startowy kombucha i ułóż na wierzchu SCOBY. Nie martw się, jeśli zatonie.

  Przykryj słoik czystą ściereczką lub gazą zabezpieczoną gumką recepturką i umieść w ciepłym, ciemnym miejscu na około 10-14 dni. Kiedy osiągnie pożądaną słodycz, czas na butelkę.

  Usuń SCOBY (i wszelkie nowe, które mogły się uformować) i 1-2 filiżanki kombuchy. Odłóż na bok i zachowaj do wykorzystania przy robieniu następnej porcji.

  Umieść nasiona mniszka lekarskiego i kopru włoskiego w garnku z 1-2 litrami przefiltrowanej wody i gotuj przez 3-5 minut. Następnie wyłącz ogrzewanie, ostudź do temperatury pokojowej i przecedź.

  Połącz herbatę z mniszka lekarskiego / kopru włoskiego z gotową kombucha. Na tym etapie, zwłaszcza jeśli kombucha jest mniej słodka, możesz dodać 1 lub 2 łyżki cukru, jeśli chcesz. Pomoże to również w wytworzeniu musującego produktu końcowego.

  Wlej mieszaninę do butelek (pomocny jest lejek) i szczelnie zakręć.

  Butelki należy pozostawić w temperaturze pokojowej na kilka dni, aby mogły się nieco nakarmić, a następnie schłodzić przed wypiciem.

Smak tej kombuchy z mniszka lekarskiego i kopru włoskiego jest lekko gorzki od mniszka lekarskiego z przyjemną nutą lukrecji. Uważam, że jest całkiem przyjemny i piję go codziennie. Miło jest wiedzieć, że coś tak smacznego jest również dobre dla zdrowia. Pij!

Czy kiedykolwiek robiłeś ziołową kombucha? Jakich ziół używałeś i jak się to potoczyło?

PRZYPISY

Gladstar, Rosemary. (2008). Ziołowe przepisy Rosemary Gladstar dla pełnego zdrowia. North Adams, MA: Storey Books.

Katz, Sandor Ellix. (2003). Dzika fermentacja: smak, odżywianie i rzemiosło żywej kultury żywności. White River Junction, VT: Chelsea Green Publishing Company.