Przeciwzapalne smoothie z imbirem i ananasem

Poniższy fragment pochodzi z nowej książki Jill Stansbury Herbal Formularies for Health Professionals, tom 4 (Chelsea Green Publishing, lipiec 2020) i jest przedrukowano za zgodą wydawcy.

Ten uniwersalny koktajl przeciwzapalny jest zarówno smaczny, jak i korzystny. Może być stosowany po urazach, w celu powrotu do zdrowia po operacji lub jako dodatek do herbaty lub nalewki w celu najlepszego leczenia bólu zapalnego w protokole wieloczęściowym. Ananas jest źródłem bromelainy, przeciwzapalnego enzymu proteolitycznego. Imbir (Zingiber officinale) jest naturalnym inhibitorem cyklooksygenazy i ma wiele innych mechanizmów przeciwzapalnych.

Przeciwzapalne składniki smoothie: Bliższe spojrzenie

 Owoc ananasa (Ananas comosus)

Mieszanina enzymów proteolitycznych zawierających siarkę, znana jako bromelaina, jest składnikiem owoców ananasa. Bromelaina i spożywanie całego ananasa działa przeciwzapalnie i może przyspieszyć powrót do zdrowia po urazach. Rozważ bromelainę jako uzupełniający nutraceutyk w leczeniu nerwobólów lub w celu przyspieszenia gojenia po operacji cieśni nadgarstka w przypadku porażenia Bella.

Bromelaina łagodzi stany zapalne spowodowane nieprawidłową produkcją prostaglandyn i ma działanie fibrynolityczne, więc może być również odpowiednia do zapobiegania odruchowej dystrofii współczulnej po urazie ręki lub stopy lub do przyspieszenia powrotu do zdrowia po urazie głowy. Stwierdzono, że bromelaina zapobiega rozkładowi kurkuminy, a duet bromelainy i kurkumy był powszechnie stosowany w leczeniu bólu i stanów zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego w medycynie ajurwedyjskiej. Cały ananas nie jest powszechnie używany jako preparat ziołowy w postaci nalewki lub suchej, ale izolowana bromelaina może być stosowana jako uzupełnienie wielu herbat i nalewek.

Kłącze imbiru (Zingiber officinale)

Zingiber może łagodzić ból nerwobólowy i hamować układy enzymów zapalnych. Okłady ze świeżych korzeni imbiru tradycyjnie stosowano miejscowo na bolesne stawy lub ostre nerwobóle. Duże i częste dawki wydają się być najbardziej skuteczne. Imbir działa również uspokajająco na żołądek, uspokaja gazy, działa przeciwskurczowo i rozgrzewająco. Zingiber jest bogaty w olejki eteryczne, w tym cyneol, cytral, borneol i antyseptyczny fenolowy gingerol. Imbir działa wykrztuśnie, napotnie i pobudza krążenie.

Kłącze kurkumy (Curcuma longa) 

Kurkuma zawiera środek przeciwzapalny o żółtym zabarwieniu znany jako kurkumina. Wyciągi z kurkumy są przydatne w stanach zapalnych, w tym zapaleniu stawów, urazach i stanach zapalnych wtórnych do infekcji. Kurkumina została dobrze zbadana i wykazano, że sprzyja rozkładowi fibryny, hamuje agregację płytek krwi i zatrzymuje procesy zapalne poprzez hamowanie tworzenia leukotrienów. Kurkuma jest uniwersalnym środkiem przeciwzapalnym i neuroprotekcyjnym, który można włączyć do preparatów na nerwobóle i neurodegenerację.

Przepis na koktajl przeciwzapalny z imbirem i ananasem

Świeży korzeń kurkumy (Curcuma longa) jest coraz częściej dostępny na dziale produktów spożywczych i może być stosowany zamiast suchego proszku, jeśli jest dostępny. Włączenie regenerującej żywności do protokołów przeciwbólowych pomoże zmniejszyć zależność od tabletek i zainspiruje korzystne zmiany w diecie. Wydajność: 3 kubki z płynem.

Składniki

  2 szklanki (200 g) świeżego ananasa

  1 szklanka (250 ml) wody kokosowej

  1 łyżka korzenia imbiru, obranego

  1⁄2 łyżeczki kurkumy w proszku

Kierunki

  Połącz wszystkie składniki w blenderze i zmiksuj.

  Przenieś mieszankę do dużej szklanki i ciesz się!

Aby użyć, przygotuj 1 lub 2 koktajle przeciwzapalne dziennie i kontynuuj przez tydzień lub dłużej po operacji lub w innych sytuacjach, w których potrzebne jest wsparcie przeciwzapalne.

Dr. Jill Stansbury jest lekarzem naturopatą z 30-letnim doświadczeniem klinicznym. Pełniła funkcję przewodniczącego Zakładu Medycyny Botanicznej Narodowego Uniwersytetu Medycyny Przyrodniczej. Pozostaje na wydziale, nauczając i prowadząc kursy terenowe etnobotaniki w Amazonii. Dr Stansbury mieszka w Battle Ground w stanie Waszyngton i jest dyrektorem medycznym Battle Ground Healing Arts. Prowadzi również aptekę ziołową, w której znajduje się wiele jej własnych, niestandardowych receptur. Jest autorką Herbal Formulas for Health Professionals, tom 4 (Chelsea Green Publishing, lipiec 2020).

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US