6 mitów na temat surowych warzyw

Na początek musimy kategorycznie rozróżnić między surową dietą a jedzeniem od czasu do czasu surowej żywności. Jeśli poszukasz w Internecie, znajdziesz dużo literatury na temat tego, jak surowa dieta jest szkodliwa dla twojego zdrowia na dłuższą metę z powodu wielu czynników, z których żaden nie jest całkowicie nieprawdziwy. Pamiętaj jednak, że to samo nie jest prawdą, jeśli od czasu do czasu jesz surową żywność (np. w sałatkach); w rzeczywistości jedzenie surowych warzyw przyniesie ci korzyści na wiele sposobów.

Tutaj dyskusja będzie dotyczyła mitów związanych z surowymi warzywami, a nie całej diety surowych owoców. Należy również pamiętać, że przeciwnicy surowej diety spotkają się z zaciekłym sprzeciwem wobec większości rzeczy z tej listy, ale podana tutaj rada dotyczy włączenia surowych warzyw do diety, a nie rozwijania diety składającej się wyłącznie z surowej żywności.

6 mitów na temat surowych warzyw

Mit 1 – Surowe warzywa prowadzą do niestrawności

Mit ma pewne podstawy, ponieważ większość surowych warzyw zawiera celulozę, która jest trudna do strawienia dla organizmu. Gotowanie warzyw pomaga uwolnić uwięziony w nich błonnik, co z kolei pozwala na łatwiejsze trawienie. Jednak mit pozostaje aktualny tylko wtedy, gdy nie jesz nic poza surową żywnością. W połączeniu z innymi pokarmami część warzyw, której organizm nie może strawić, zostanie po prostu wydalona z innymi odpadami, w większości przypadków nie powodując niestrawności.

Mit 2 – Gotowanie nie niszczy żadnych składników odżywczych

Chociaż prawdą jest, że gotowanie w niektórych przypadkach wzmacnia niektóre składniki odżywcze (zwłaszcza likopen w pomidorach) i niszczy szkodliwe substancje antyodżywcze, nieprawdą jest, że podczas gotowania żadne składniki odżywcze nie są tracone. W rzeczywistości niektóre składniki odżywcze z każdego jedzenia, nie tylko warzyw, są tracone w procesie gotowania. Mówiąc konkretnie o warzywach, składnikami odżywczymi, które są najczęściej tracone podczas gotowania, są witamina C i polifenole, które są niezbędne do zdrowego odżywiania.

Mit 3 – Surowe warzywa należy jeść na zimno

Po prostu „nie!” Surowych warzyw nie trzeba jeść na zimno, można je podgrzać (nie ugotować) do około 104 stopni Fahrenheita. Nie trzeba dodawać, że podgrzewanie ich to nie to samo, co gotowanie, a pod względem odżywczym nadal będziesz spożywać surowe warzywa.

Mit 4 – Mrożone warzywa są niezdrowe

To kolejny niedopracowany mit, który pomija bardzo ważną część. Niezdrowość mrożonego warzywa (lub jakiejkolwiek innej żywności) podlega obróbce i konserwacji. Nawet w przypadkach, gdy w procesach wykorzystywane są inne składniki, iloraz zdrowotny żywności zależy od konkretnych składników, które zostały dodane. Krótko mówiąc, jeśli warzywo zostało zapakowane i zamrożone bez jakiejkolwiek obróbki lub konserwantów, często zawiera taką samą wartość odżywczą jak wtedy, gdy było świeże.

Mit 5 – Seler i sałata nie zawierają składników odżywczych

To jest wielki mit; każde jedzenie ma składniki odżywcze, tak jak każde jedzenie ma kalorie. Seler i sałata mają dużą zawartość wody (dlatego czasami uważa się, że nie zawierają żadnych składników odżywczych), ale zapewniają również zdrowe odżywianie dzięki dużej ilości witamin i minerałów, które pakują.

Mit 6 – Jedzenie surowej żywności zaspokoi Twoje wymagania żywieniowe

Jak wspomniano wcześniej, surowe warzywa są jedynie uzupełnieniem twojego regularnego jadłospisu i nie powinny być traktowane jako całkowity zamiennik gotowanej żywności. Chociaż okazują się wartościowym dodatkiem do diety, dobrze zbilansowana dieta jest niezbędna do spełnienia wszystkich wymagań żywieniowych.

 

PRZYPISY

Mead, Jonathan. 10 powodów, dla których jedzenie na surowo jest zdrowsze dla Ciebie i planety. Pobrane z: http://zenhabits.net/10-reasons-eating-raw-is-healthier…

Suzann, Kristin. Szczegóły i zalety  wysokiej surowej diety. Pobrane z: http://www.kristensraw.com/why_raw_details_benefits.php

Dieta surowej żywności – co warto o niej wiedzieć? Pobrane z: https://www.verywell.com/the-raw-food-diet-89877

4 Imponujące korzyści zdrowotne płynące z surowej żywności. Pobrane z: http://www.livingharvest.com/blog…

Mity o surowej diecie. Pobrane z: http://vegetarian.about.com/od/beverage1/qt/rawmyths.htm

Mit o surowej żywności: Źródło: http://www.modernalternativekitchen.com/2012/…

Obalono 13 największych mitów żywieniowych. Pobrane z: http://www.eatingwell.com/nutrition_health/…

7 mitów na temat diety surowej żywności. Pobrane z: http://www.incrediblesmoothies.com/raw-…

Obalono 10 irytująco uporczywych mitów żywieniowych. Pobrane z: http://www.hellawella.com/top-10-annoyingly-stubborn…

 

Shishir Rao jest pisarzem internetowym, który pisze na różne tematy, od zdrowia po technologię. Wykorzystuje sieć jako preferowane narzędzie rozpowszechniania informacji ze względu na jej zasięg i łatwą do potwierdzenia wiarygodność.