4 metody sezonowej konserwacji żywności

Spożywanie produktów wyprodukowanych lokalnie to wspaniały sposób na dobre odżywianie bez wydawania dużych pieniędzy. Jedzenie lokalnie często oznacza również jedzenie sezonowe, a ceny sezonowych owoców i warzyw są często niższe. Jeśli jesteś otwarty na odkrywanie metod sezonowej konserwacji żywności, masz możliwość zakupu większej ilości żywności po niższych kosztach z góry do wykorzystania w przyszłości. Na początek zlokalizowanie wszystkich rynków i wyprodukowanie stoisk w Twojej okolicy może wymagać trochę wysiłku, ale warto, aby świeża żywność była dostępna w tych lokalizacjach.

Lokalne opcje żywności

Niektóre gospodarstwa oferują akcje CSA (Rolnictwo wspierane przez społeczność) po obniżonych opłatach w zamian za siłę roboczą. W tym ustawieniu klient będzie okresowo proszony o pomoc w zadaniach na farmie w ramach „zapłaty” za pudełka z produktami. Jeśli gospodarstwo w Twojej okolicy oferuje takie rozwiązanie, skorzystaj! To świetny sposób na budowanie społeczności, ponieważ praca z innymi osobami przy sadzeniu nasion, pieleniu grządek lub zbieraniu plonów może być bardzo przyjemna. Może to być również cenne doświadczenie dla tych, którzy docelowo są zainteresowani uprawą własnej żywności. Jeśli poznasz lokalnych rolników i producentów żywności, może się okazać, że niektórzy z nich są otwarci na handel wymienny! Być może masz umiejętności w zakresie projektowania logo, stolarki lub opieki nad dziećmi, które możesz zaoferować w zamian za świeże produkty.

Wielu rolników oferuje specjalne oferty na nadwyżki produktów lub produkty, które są lekko przejrzałe i muszą zostać jak najszybciej wykorzystane. I tu wkracza konserwacja żywności! Nauczenie się kilku podstawowych umiejętności dotyczących konserwowania żywności może pozwolić nam skorzystać z tych specjalnych cen na produkty masowe i przechowywać bogatą w składniki odżywcze żywność na przyszłość. Local Harvest to doskonałe źródło informacji o farmach w Twojej okolicy.

Metody sezonowej konserwacji żywności

Konserwowanie

Konserwowanie dżemów, galaretek i marynat jest powszechną metodą konserwowania żywności i pozwala dokładnie wiedzieć, co znajduje się w tych puszkach, dzięki czemu można uniknąć wątpliwych składników znajdujących się w komercyjnych wersjach tych produktów. Konserwowanie wymaga początkowej inwestycji w materiały eksploatacyjne, ale większość z nich można wykorzystywać wielokrotnie, więc na dłuższą metę pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Jeśli nie jesteś w stanie zainwestować w te materiały, zapytaj w okolicy i dowiedz się, czy przyjaciel lub krewny jest skłonny pożyczyć ci to, czego potrzebujesz.

Zorganizowanie przyjęcia z przetworami też może być dobrą opcją, ponieważ każdy może przynieść zapasy do podzielenia się, a powstałe w ten sposób konserwy można podzielić między przyjaciół. We wcześniejszych pokoleniach przyjaciele i rodziny często spotykali się i wspólnie pracowali nad zachowaniem zbiorów, i wierzę, że dobrze by było, gdybyśmy uczestniczyli w tej mądrej wymianie siły roboczej i umiejętności. Wspaniałą zaletą lokalnego jedzenia jest to, że ma potencjał zbliżania ludzi i budowania społeczności. Wypróbuj go, a przyjęcie z przetworami może stać się ukochaną tradycją wśród twojego kręgu przyjaciół!

Zamrażanie

Zamrażanie to kolejna bardzo powszechna metoda konserwacji żywności, która bardzo dobrze sprawdza się w przypadku produktów, mięsa i nabiału. Główną wadą zamrażania jest to, że w dużym stopniu polega na energii elektrycznej, dlatego istnieje ryzyko, że rozmrozi się podczas przerwy w dostawie prądu. Jeśli rozważysz to ryzyko i zdecydujesz, że jest to dla ciebie warte, zamrażanie może być dobrym sposobem na zachowanie wielu różnych produktów spożywczych i pozwala mniej polegać na komercyjnie przygotowywanych mrożonkach.

Wskazówki dotyczące zamrażania ziół znajdziesz w tym artykule.

Suszenie

Suszenie to metoda szczególnie dobra dla owoców! Suszone owoce to wygodna i zdrowa przekąska, którą łatwo zabrać ze sobą do pracy, szkoły lub w podróż. Jeśli jesz mięso, zrobienie własnego suszonego mięsa to kolejny świetny sposób na wykorzystanie tej metody konserwacji. Suszenie żywności można przeprowadzić za pomocą suszarki do żywności, ale jeśli jej nie masz, możesz użyć piekarnika na najniższym ustawieniu do suszenia żywności. Jeśli korzystasz z piekarnika, uważnie obserwuj jedzenie, aby się nie przypaliło, ponieważ ta metoda będzie znacznie szybsza niż w suszarce.

Odwiedź ten artykuł, aby uzyskać wskazówki dotyczące suszenia ziół.

Fermentacja

Fermentacja to starożytna umiejętność, która ostatnio przeżywa swój powrót. Ponieważ współcześni ludzie dowiadują się więcej o ogromnych korzyściach płynących z fermentowanej żywności, ponownie zyskała ona popularność. Zaledwie kilka pokoleń temu fermentacja była nadal główną metodą konserwowania, zanim nowoczesne konserwowanie stało się powszechne.

Sfermentowana żywność jest niezwykle bogata w pożyteczne bakterie i dlatego może pomóc nam uzyskać i utrzymać lepsze zdrowie jelit. Ponieważ wiele obecnych problemów zdrowotnych koncentruje się wokół braku zdrowia jelit, bardzo ważne jest spożywanie pokarmów wspomagających trawienie, ponieważ dobre trawienie wspiera ogólny stan zdrowia.

Jeśli masz dobrą lokalną mleczarnię, wysokiej jakości mleko może być fermentowane w zdrowy jogurt. Fermentacja ciasta chlebowego przy użyciu zakwasu zamiast komercyjnych drożdży powoduje rozkład kwasu fitynowego w ziarnach, co może sprawić, że niektóre składniki odżywcze będą nieco bardziej dostępne biologicznie, a dla niektórych chleb może być znacznie łatwiejszy do strawienia. Dzika Fermentacja autorstwa Sandora Katza to dobry dodatek do Twojej półki z książkami, jeśli dopiero zaczynasz fermentować własne jedzenie. Aby dowiedzieć się więcej o pieczeniu na zakwasie i korzyściach zdrowotnych, jakie może ono przynieść, przeczytaj Przewodnik po chlebie w stylu Vintage Remedies autorstwa Jessie Hawkins.

Szczegółowe instrukcje dotyczące którejkolwiek z tych metod konserwacji znajdziesz w The National Center for Home Food Preservation.

Ball Canning oferuje również wiele przepisów i wskazówek.

Mąka Króla Artura ma świetny samouczek dotyczący uprawy własnego zakwasu.

Może być trudno zdecydować, od czego zacząć, kiedy decydujemy się na poszukiwanie lokalnych potraw, które można dodać do naszej diety, i na początku może to wydawać się przytłaczające! Ale warto, ponieważ korzyści są liczne, nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla społeczności, którą znajdujemy, gdy uczestniczymy w naszych lokalnych systemach żywnościowych. Wybór jednej lub wielu z tych sezonowych metod konserwacji żywności to wspaniały sposób, aby zacząć czerpać korzyści z lokalnej żywności w sezonie i poza sezonem – a jednocześnie oszczędzać pieniądze na dłuższą metę!

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US