Undercover Women: Historyczne ilustratorki botaniczne

W czasach nowożytnych tytuł „artystki” jest akceptowalnym zawodem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, ale nie zawsze tak było .

Historycznie świat sztuki był zdominowany przez mężczyzn. Najprawdopodobniej wynikało to z faktu, że mężczyzn uważano za „żywicieli rodziny”, podczas gdy kobiety zajmowały się bardziej pracami domowymi. Oznaczało to, że mężczyźni byli lepiej wyszkoleni i wykształceni w minionych latach niż większość kobiet.

Chociaż istnieje wiele wartościowych męskich wkładów w sztukę, szczególnie w dziedzinie sztuki botanicznej, dzisiaj, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, chcemy otworzyć wam oczy na kilka godnych uwagi historycznych kobiet, które odcisnęły swoje piętno na świat sztuki jako ilustratorów botanicznych w czasach, gdy było to mniej akceptowalne.

Te kobiety przeforsowały bariery kulturowe, społeczne i związane z płcią, aby robić to, co kochają, wspierać rodzinę, a czasem po prostu przeżyć. Podczas gdy większość z nich prowadziła w oczach wielu uprzywilejowane życie, oderwała się od tradycyjnych kobiecych ról swoich czasów, co wymagało znacznej siły i determinacji.

3 Kobiece ilustratorki botaniczne z przeszłości

Ch’en Shu (1660-1736)

Ch’en Shu urodził się we wschodnich Chinach w elitarnej rodzinie szlacheckiej. W tym czasie większość kobiet była wykształcona i poinstruowana w sprawach, które miały im pomóc w późniejszym życiu małżeńskim. Jednak niektóre kobiety z wyższych sfer otrzymały możliwość zdobycia wykształcenia, a Ch’en Shu wybrała tę ścieżkę, zamiast typowych kobiecych zainteresowań, przez pewien czas całkowicie sprzeciwiając się życzeniom swojej matki. Jest napisane, że Ch’en Shu była silnym dzieckiem i była bardziej zainteresowana tym, czego uczyli się jej bracia, niż nauką o domowych umiejętnościach.

Ojciec Ch’en Shu był malarzem i szalał za nią. To dało jej możliwość samodzielnej nauki malarstwa jako młoda dziewczyna. W końcu nauczyła się też czytać i kształciła się w wielu klasycznych książkach tamtych czasów.

Ch’en Shu później wyszła za mąż i urodziła syna, ale po przedwczesnej śmierci męża została sama, by wychować syna. Niewiele wiadomo o jej życiu w tym okresie, ale w biografii jej syna chwali cnotę matki i jej zaangażowanie na rzecz rodziny i społeczności, a także jej zdolności artystyczne i to, jak wykorzystała je, aby wzbogacić swoją rodzinę i uczyć przyszłe pokolenia także o sztuce.

Ch’en Shu jest uważana za pierwszą malarkę z dynastii Qing, a także pierwszą artystkę, która wprowadziła styl malarski szkoły Xiushui. W ciągu swojego życia wniosła wiele ilustracji botanicznych, z których wiele jest częścią kolekcji cesarskiej i jest wystawianych zarówno w Muzeum Pałacowym w Pekinie, jak i Narodowym Muzeum Pałacowym w Tajpej.

Jeszcze bardziej szczegółowe spojrzenie na życie i historię Ch’en Shu można znaleźć w książce Flowering in the Shadows: Women in the History of Chinese and Japanese Painting.

Elizabeth Blackwell (1699-1758)

Elizabeth Blackwell była wychowywana przez ojca artystę i kształciła się jako artystka w Szkocji, ale jej dorosłe życie nie było łatwe. Potajemnie poślubiła Alexandra Blackwella, gdy miała 27 lat, a jej mąż miał talent do robienia karier, takich jak praktykowanie jako lekarz, a później jako wydawca, bez odpowiednich referencji.

Jego nieszczęścia ostatecznie doprowadziły go do więzienia dłużnika, a nie mając możliwości zapłaty za jego uwolnienie, Elżbieta musiała wykorzystać swoje umiejętności artystyczne, aby utrzymać rodzinę i zapłacić za wolność męża – rzadka sytuacja kobiet w tamtych czasach .

W tym czasie w Anglii nie było dostępnych dla lekarzy ziołowych materia medicas, które zawierałyby zarówno właściwości lecznicze roślin i ziół, jak i ilustracje botaniczne umożliwiające identyfikację roślin. To skłoniło Elżbietę, wraz z pomocą męża, do stworzenia jednego, w którym nazwała „Ciekawy ziołowy”.

Podczas gdy Elżbieta była botaniczną ilustratorką książki, jej więziony mąż dostarczył naukowe nazewnictwo i nazwy pospolite roślin w różnych językach, jak również informacje dotyczące tego, do czego rośliny mogą być używane.

Elizabeth studiowała i rysowała rośliny znajdujące się w Chelsea Physic Gardens, aby uwzględnić je w książce. Aby zaoszczędzić pieniądze, sama wytrawiła i wygrawerowała każdy obraz, a następnie ręcznie go pokolorowała podczas drukowania. W tym czasie, kiedy pracowała nad ilustracją botaniczną do książki, zmarło dwoje jej dzieci. Mimo to kontynuowała.

Stworzenie tej książki z niewielkimi lub żadnymi pieniędzmi nie było łatwym zadaniem, ale na szczęście wielu ludzi przyszło jej z pomocą i pomogło jej w drodze. Wreszcie, po sześciu długich latach pracy, A Curious Herbal zostało ukończone. Książka była popularna wśród ówczesnych lekarzy i ostatecznie opublikowano drugie poprawione wydanie. Z zysków z księgi Elżbieta była w stanie spłacić długi męża.

Niestety jej mąż nie zmienił swojego postępowania po wyjściu na wolność. W końcu został ponownie uwięziony w Szwecji, osądzony i skazany za spisek i stracony w 1747 r.

Niewiele wiadomo o życiu Elizabeth Blackwell po śmierci jej męża, ale jej książka, A Curious Herbal, nadal była drukowana i jest uważana za klasykę ilustracji botanicznej. Karol Linneusz nadał jej nawet przydomek Botanica Blackwellia, i istnieje rodzaj roślin nazwany jej imieniem, Blackwellia z klasy Dodekandria Pentagynia.

Możesz przeczytać jeszcze więcej o historii Elizabeth Blackwell w British Library i Wiley Online Library.

Anne Kingsbury Wollistonecraft (1791-1828)

Anne Kingsbury Wollstonecraft była północnoamerykańską botaniczką, przyrodniczką, ilustratorką botaniczną i obrończynią praw kobiet. Chociaż niewiele wiadomo o jej wczesnym życiu, najbardziej znana jest z zaginionej pracy z ilustracjami botanicznymi, a także jako ciocia autorki Frankensteina, Mary Wollstonecraft Shelley.

Anne urodziła się i wychowała w New Hampshire, ale po śmierci męża w 1817 roku zrobiła odważny ruch na kolonialną Kubę, gdzie studiowała tamtejszą florę. Opublikowała kilka artykułów na temat swoich odkryć botanicznych, ale wiele z nich przypisywano D’Anville, pseudonimowi, którego często używała, pisząc artykuły o prawach kobiet i braku edukacji dostępnej dla młodych dziewcząt w Stanach Zjednoczonych w okresie kolonialnym .

Oprócz jej publikacji botanicznych i praw kobiet w różnych gazetach i czasopismach, ostatecznie stworzyła obszerny, trzytomowy zbiór prac zatytułowany Specimens of the Plants and Fruits of the Island of Cuba, który zawierał jej akwarelowe ilustracje botaniczne i opisy roślin Kuby oraz ich rodzimych zastosowań. Uważa się, że jest to jeden z najwcześniejszych udokumentowanych zapisów życia roślinnego Kuby i zawiera 124 ze 145 botanicznych ilustracji kubańskich roślin udokumentowanych w tym momencie historii.

Anne wysłała prawie ukończony rękopis do swojego wydawcy, tym razem używając swojego prawdziwego nazwiska, ale niestety zmarła w 1828 roku, zanim został ukończony. Niedokończona część nigdy nie została opublikowana i jakoś zaginęła!

Chociaż pojawiły się wzmianki o pracach dotyczących roślin na Kubie, nikt ich nie widział, dopóki potomek Anne Kingsbury Wollstonecraft nie przekopał się i ostatecznie nie zlokalizował go w 2018 roku. Niepublikowany manuskrypt został przekazany Uniwersytetowi Cornell Biblioteka i była tam od lat. Została „zagubiona”, ponieważ wczesne odniesienia do książki błędnie identyfikowały imię Wollstonecraft, dlatego książka nie była z nią powiązana z powodu tego wczesnego błędu.

Po odkryciu zostało zdigitalizowane i właściwie przypisane jej. Prawie 200-letnia „zaginiona praca” Anne Kingsbury Wollstonecraft jest teraz dostępna w Bibliotece Cyfrowej HathiTrust dzięki uprzejmości Uniwersytetu Cornell.

Więcej o „zaginionej księdze” Anne można przeczytać na stronie Atlas Obscura, jak również w artykule w magazynie National Geographic.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o ilustracjach botanicznych?

Mamy nadzieję, że historie tych trzech historycznych ilustratorek botanicznych w jakiś sposób Cię zainspirowały.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ilustracjach botanicznych, zapraszamy na nasz nowy kurs Rysowania botanicznego dla zielarzy.

Teraz, zanim zapytasz, nie, ten kurs nie jest tylko dla artystów — jest dla zielarzy! Jeśli marzysz o wypełnieniu swojej materia medica pięknymi, dokładnymi ilustracjami botanicznymi, to kurs Botaniczny rysunek dla zielarzy jest dla Ciebie!

Ten nowy mini-kurs rysunku botanicznego obejmuje wprowadzenie do botaniki i części roślin, kilkanaście ćwiczeń rysunkowych oraz szczegółowe objaśnienia technik rysowania — wszystkie informacje potrzebne do rozpoczęcia tworzenia własnych pięknych ilustracji botanicznych już dziś.

Za jedyne 45 USD uzyskasz dostęp do 5 lekcji, szczegółowych samouczków, filmów instruktażowych, przykładowych szkiców, zaleceń dotyczących materiałów i nie tylko.

Naucz się, jak kultywować praktykę rysowania, a także umiejętności spowalniania, skupiania się i dostrzegania roślin na naszym nowym kursie Rysowania botanicznego dla zielarzy!

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US