Cecha nauczyciela: Carey Denman

Carey Denman jest lokalnym zielarzem i współpracownikiem pedagoga tutaj w Herbal Academy i cieszymy się, że możemy podzielić się tym wywiadem z Carey jako sposobem na przedstawienie kolejnego z wspaniali nauczyciele, którzy ciężko pracują za kulisami tutaj, w szkole.

Carey mieszka z rodziną na małej działce w Black Hills, gdzie trzyma kilka kurczaków i pielęgnuje rozległy ogród, który jest klasą mieszkalną dla jej rodziny. Uważa, że ​​jej dzieciństwo „na wolnym wybiegu” i wskazówki ojca, nieoficjalnego rodzinnego przyrodnika, rozbudziły jej zainteresowanie ogrodnictwem i roślinami, ale jej wprowadzenie do tętniącego życiem świata ziołolecznictwa było szczęśliwym przypadkiem.

Zielarska Akademia: Opowiedz nam trochę o tym, jak zostałeś zielarzem. Co początkowo przyciągnęło Cię na tę ścieżkę? Jak z tego wyrosła twoja ziołowa ścieżka?

Carey Denman: Myślę o sobie jako o przypadkowym zielarzu. Moja przygoda z ziołami zaczęła się sześć lat temu, kiedy w sklepie z paszami dla kaprysu kupiłam nasiona nagietka. W tamtym czasie wiedziałem tylko, że serce mojego ogrodnika podziwiało kwiaty w kolorze ochry przedstawione na opakowaniu nasion. Zabrałem te nasiona do domu i wsadziłem je do ziemi między dynię Hubbarda a gigantyczne cynie i zająłem się normalnymi czynnościami ogrodowymi. Tymczasem kwiaty rosły dziko i podziwiałam ich słoneczny wkład w moją działkę.

Około środka lata, gdy kwiaty były w pełni rozkwitu, natknąłem się na artykuł w czasopiśmie, który przedstawiał pokos złotych kwiatów. Historia szczegółowo opisywała wartość tych roślin, wyjaśniając, w jaki sposób mogą być dobrodziejstwem dla problematycznej skóry. W tym momencie doznałem nagłego rozpoznania; Te kwiaty rosły już w moim ogrodzie!

To było szczególnie doniosłe odkrycie, ponieważ byliśmy w samym środku walki z ciężką – i czasami wyniszczającą – egzemą mojego syna. Aby skomplikować sprawę, jego intensywne drapanie i wynikające z tego rany prowadziły do ​​częstych infekcji gronkowcem. Zostaliśmy złapani w cykl używania sterydów i antybiotyków, grając w ping-ponga od jednego leku do drugiego.

Zawsze czułem się nieswojo z powodu polegania tak mocno na tych lekach, ale czułem się bezradny wobec robienia czegokolwiek innego. Ale kiedy przeczytałem o tym, jak nagietek  był tradycyjnie stosowany jako środek przeciwzapalny, antyseptyczny, przeciwbakteryjny i na dodatek środek wrażliwi, nagle zobaczyłem, jak w moim ogrodzie rośnie okruch zbawienia.

Kiedy zrobiłem swój pierwszy maść z nagietka, poczułem się jak alchemik. Przekształciłem kwiaty w użyteczną aplikację! Ale mój zachwyt na tym się nie skończył. Od tego momentu zaczęłam codziennie nakładać na skórę syna maść z nagietka. W ciągu kilku dni rany w fałdach jego ramion i tylnej części kolan uległy poprawie, a on wyglądał i czuł się lepiej niż przez lata.

Naprawdę doświadczenie tej poprawy było niczym innym jak transformacją — dla nas obojga. Zachęcony moim pierwszym sukcesem ziołowym, zacząłem rozważać inne sposoby włączenia roślin do życia mojej rodziny. I byłem oczarowany.

Przeczytałem wszystkie książki o ziołach w mojej lokalnej bibliotece i zacząłem budować własną bibliotekę ziół. Stopniowo zacząłem uprawiać lub zbierać rośliny, o których czytałem, i zacząłem budować własną małą aptekę. Stopniowo nawiązałem kontakt z roślinami, co stworzyło pewnego rodzaju rozmach, który narastał od tamtej pory.

Zaczęłam dzielić się swoim entuzjazmem i ziołowymi miksturami z dalszą rodziną. Im więcej dowiadywałam się o ziołach, tym bardziej chciałam podzielić się tym, czego się dowiedziałam z większą liczbą osób. Początkowo zebrałam kilku znajomych, żeby w sobotni poranek zrobić razem maści i ziołowy balsam do ust. Ci przyjaciele opowiedzieli swoim znajomym o tym, co zrobiliśmy, a ja zacząłem dostawać coraz więcej próśb o prowadzenie zajęć zielarskich. Do tej pory poprowadziłem dziesiątki zajęć dla setek uczestników i nigdy mi się to nie znudzi. Uczę się czegoś nowego za każdym razem, gdy przygotowuję się i prowadzę nowe zajęcia.

Często powtarzający się żart w naszym domu polega na tym, że nie mogę przeżyć dnia bez jakiejś rozmowy o roślinach. Obawiam się, że to prawda! Ale udało mi się ukierunkować mój entuzjazm i wykorzystać go jako sposób na budowanie relacji, poszerzanie mojego świata i zarabianie na życie.

Herbal Academy: Słyszeliśmy, że zaprojektowałeś publiczny ogród ziołowy i herbaciany! Jaki jest twój ogród? Jak to się stało?

Carey Denman: Zaprojektowany przeze mnie ogród publiczny jest naturalnym przedłużeniem mojej pasji do roślin. Uważam, że dotykanie ziemi jest elementarne i nie powinno być zarezerwowane dla osób z tak zwanym „zielonym kciukiem”. Wyobrażałem sobie ogród jako po części schronienie, po części klasę i sposób służenia ludziom zarówno pięknem, jak i wiedzą.

Ta mała działka, znana jako „Rimrock Garden”, znajduje się na terenie mojego kościoła, w najbardziej idyllicznym miejscu, na skraju łąki i wzdłuż szemrzącego strumienia. Znajduje się w centrum mojej małej społeczności i jest otwarty dla każdego, kto chce go odwiedzić.

Kilka lat temu podzieliłem się moją wczesną wizją z dozorcą kościoła, który stał się moim mistrzem, zapewniając mi ekipę i hojny budżet na budowę ogrodu o powierzchni 800 stóp kwadratowych. Zaprojektowany jako labirynt ze stałymi ścieżkami z tłucznia skalnego i podwyższonymi grządkami, ogród zachęca do kontemplacyjnych wędrówek i stał się miejscem, w którym ludzie mogą spacerować wśród roślin i dotykać ich lub po prostu usiąść i po prostu wyciszyć się. Co więcej, Rimrock Garden buduje społeczność i służy jako sposób na wyjaśnienie roślin.

Przez całe lato prowadzę częste wycieczki po ogrodzie, podczas których nie tylko rozmawiamy o rosnących tam roślinach, ale także zbieramy je, aby wykorzystać je w natychmiastowy i praktyczny sposób. Nasze wyprawy do ogrodu zaowocowały tym, że jego goście robili między innymi proste syropy, mieszanki herbat, maści, balsamy, pesto, a nawet osobiste ziołowe apteczki pierwszej pomocy.

Herbal Academy: Czy miałeś decydujący moment, kiedy pomyślałeś „Jestem zielarzem”? Co oznacza dla ciebie bycie zielarzem?

Carey Denman: Moja droga do zostania zielarzem była stopniowa, proces, który porównuję do stratyfikacji. Warstwa po warstwie, roślina po roślinie, zgromadziłem wiedzę, która zmieniła moje postrzeganie świata i podejście do zdrowia.

Bycie zielarzem upoważniło mnie do odzyskania tego, co kiedyś uważałem za należące do istniejących mocy. I obudził mnie świat wokół mnie — nie mogę się powstrzymać przed szukaniem ziołowych sprzymierzeńców, gdziekolwiek się udam. Zawsze powtarzam, że umiejętność nazywania rzeczy w naszym świecie ma ogromną moc.

Co więcej, zobaczenie mocy roślin na własne oczy potwierdziło, że ziołolecznictwo często może nas wspierać w wyjątkowy sposób. Kilka lat po tym, jak zacząłem studiować i wykorzystywać rośliny, poprowadziłem warsztaty ogrodnicze, na których przedstawiłem krwawnik i jego niesamowite właściwości ściągające. Po zajęciach jedna z uczestniczek wspomniała, że ​​ma starszego przyjaciela, któremu przydałby się krwawnik, więc zabrała trochę ze sobą tego wieczoru, żeby się z nim podzielić.

Następnego dnia dostałem telefon od żony tego starszego pana. Zaczęła od poproszenia mnie, abym opowiedział jej o tym „krwawniku pospolitym” io tym, jak się o tym dowiedziałem. Wyjaśniła, że ​​przed przejściem na emeryturę była pielęgniarką i nigdy wcześniej o tym nie słyszała.

Ona wyjaśniła, że ​​jej 90-letni mąż cierpiał na poważną chorobę krwi znaną jako czerwienica prawdziwa. Po kilku zabiegach dentystycznych dostał infekcji, która wymagała dożylnych antybiotyków. Kiedy personel medyczny zdjął taśmę z kroplówki na jego dłoni, jego cienka skóra pękła i zaczął krwawić. Ze względu na zaawansowany wiek i stan krwawienie nie ustąpiło. W rzeczywistości trwało to przez trzy tygodnie.

Po odwiedzeniu wszystkich lekarzy w okolicy i wciąż nie mogąc zatamować krwawienia, starszy pan i jego żona przygotowywali się do wyjazdu do Kliniki Mayo, osiem godzin jazdy od ich domu. Ale jak się okazało, wcale nie musieli pokonywać długiej drogi.

Moja uczestniczka warsztatów podrzuciła liście krwawnika, które dostała z zajęć, mając nadzieję, że mogą być pomocne. Tej nocy żona tego pana zmieniła mężowi opatrunek na ranę i przywiązała mu do ręki liście krwawnika. W ciągu dwóch godzin krwawienie całkowicie ustało.

Kiedy opowiedziała mi to wszystko przez telefon, dotarło do mnie, że ziołolecznictwo stało się dla mnie czymś więcej niż tylko hobby. Zdałem sobie sprawę, że stałem się katalizatorem pomagania innym w przyjęciu mocy ziół. Zostałem zielarzem.

Zielarska Akademia: Czy masz jakieś wskazówki dla kogoś, kto dopiero zaczyna być rodzinnym zielarzem?

Carey Denman: Zawsze mówię osobom zainteresowanym nauką o ziołach, aby pracowały wstecz. Łatwo jest być przytłoczonym wszystkimi roślinami i wszystkimi ich potencjalnymi zastosowaniami. Łatwo też chcieć nauczyć się wszystkiego na raz. Prowadziłem warsztaty, na których ludzie przynosili torby lub słoiki pełne ziół, które wyhodowali lub zamówili, i nie mieli pojęcia, co z nimi zrobić. Próba nauczenia się wszystkiego raz może doprowadzić do pewnego rodzaju paraliżu.

Zamiast tego zachęcam ludzi, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ziołach, aby pomyśleli o najbardziej irytującym lub destrukcyjnym (niezagrażającym życiu) problemie, z którym oni lub ktoś z ich rodziny często się borykają. Dla mojej rodziny była to egzema mojego syna i nawracające infekcje gronkowcowe.

Mając to na uwadze, początkujący zielarz może zbadać zioła, które mogą pomóc przywrócić równowagę w tych szczególnych sytuacjach, dokładnie badając bezpieczeństwo, skutki uboczne, przeciwwskazania i zastosowania odpowiednie do wieku. Zachęcam ludzi do wybrania najdelikatniejszego dostępnego zioła i poruszania się powoli, ponieważ często jesteśmy skłonni rzucić wszystko, co możemy, tak szybko, jak to możliwe w przypadku konkretnego problemu. Dotarcie do źródła problemu i znalezienie ziół, które pomogą w tym przypadku, może zająć trochę czasu i cierpliwości, ale jest warte wysiłku. Jeden ziołowy sukces buduje pewność siebie, która może pobudzić nas do dalszych odkryć.

Ziołowa Akademia: Czy są jakieś zioła, bez których nie mógłbyś obejść się w swojej rodzinie?

Carey Denman: Odkąd nagietek otworzył mi drzwi do mojej ziołowej podróży i ponieważ był tak pomocny mojemu synowi, jest to roślina, która zawsze pozostanie bliska mojemu sercu. Robię dla niej dużo miejsca w ogrodzie i przechowuję nasiona z roku na rok. Sadzę te nasiona z wdzięcznością każdej wiosny.

Nagietek może królować, ale istnieje wiele innych ziół, które są regularnie i intensywnie używane w naszym domu. W rzeczywistości, ponieważ wszyscy w naszej rodzinie doświadczyli cudów niektórych roślin, nawet moje dzieci mają swoje ulubione zioła. Kiedy na przykład byliśmy na niedawnej rodzinnej wycieczce i moja mała córeczka została użądlona przez pszczołę, cała rodzina wkroczyła do akcji. Nikt nie powiedział ani słowa, ale wszyscy szukaliśmy tego samego – babki lancetowatej! Jedno z dzieci znalazło samotny bananowiec u podstawy drzewa i zerwał z niego liść. W ciągu kilku minut ból u mojej córki ustąpił i wróciła do zabawy na małpich drążkach.

Oprócz babki lancetowatej nigdy nie brakuje mi imbiru, rumianku, mięty pieprzowej czy krwawnika. W zasadzie wszystkie te zioła noszę ze sobą w torebce. Trudno byłoby nam przetrwać sezon przeziębień i grypy bez echinacei i czosnku.

Zielarska Akademia: Wielu naszych uczniów chce zostać nauczycielami ziołolecznictwa. Czy możesz podzielić się jakimiś mądrymi słowami ze swoich doświadczeń z prowadzeniem zajęć w Twojej lokalnej społeczności? Czy masz ulubiony styl nauczania lub taki, który uważasz za szczególnie skuteczny?

Carey Denman: Twierdzę, że najlepszym sposobem nauczania jest coś, co nazywam połączeniem ręka-serce-umysł. Lubię przedstawiać rośliny, które prawdopodobnie są już częścią światów moich uczniów, ale należą do tych, które mogli przeoczyć. W rzeczywistości jestem orędownikiem roślin przypisywanych roli uciążliwych chwastów, takich jak łopian, babka lancetowata, dziewanna i żywokost.

Oprócz przedstawiania znanych roślin, zawsze staram się dać uczniom możliwość zobaczenia, powąchania, dotknięcia i posmakowania rośliny, używając ich zmysłów jako trampoliny do nauki. Kiedy jesteśmy w stanie wchodzić w interakcje z roślinami w znaczący sposób, dzieje się coś magicznego, więc staram się, aby uczniowie zrobili coś z roślinami, które przynoszę. Mogą obierać suszone kwiaty i liście krwawnika z łodyg, zlewać napar z olejów, mieszać maść lub próbować pesto z babki lancetowatej.

Postrzegam zajęcia społecznościowe jako okazję do zainspirowania uczniów, tak aby odeszli gotowi do przejęcia kontroli nad własną ścieżką uczenia się.

The Herbal Academy prowadzi internetowe kursy ziołowe we własnym tempie, z silnym naciskiem na społeczność studencką za pośrednictwem naszych forów tylko dla studentów i grupy na Facebooku. Kursy są dostępne dla każdego poziomu umiejętności i mają na celu pomóc Ci osiągnąć cele związane z nauką ziół. Niezależnie od tego, czy chcesz dowiedzieć się więcej o ziołach dla siebie i swojej rodziny, czy aspirujesz do pracy z klientami, zapraszamy Cię do odkrycia kolejnego etapu Twojej ziołowej podróży na stronie Kursy i zajęcia.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US