• Home
 • Nasze ulubione
 • Poznaj hawajską etnobotaniczkę, dr Isabellę Aionę Abbott „Pani wodorostów”

Poznaj hawajską etnobotaniczkę, dr Isabellę Aionę Abbott „Pani wodorostów”

Isabella Aiona Abbott — dama wodorostów, Pierwsza Dama Limu, Izzy, a nawet moglibyśmy nazwać ją Abottella od wodorostów, które zostały nazwane jej imieniem – jest jedną z wielu niezwykłych osób, których historia absolutnie przemawia do zielarzy. Jej historia jest opowiadana rzadziej niż inne znane nazwiska botaniki czy zielarstwa. Była botanikiem i pracowała nad zachowaniem wiedzy rdzennych Hawajczyków na temat wodorostów, roślin i zastosowań roślin. Jej matka była rodowitą Hawajką. Jej ojciec był Chińczykiem z Hawajów, który w wieku 18 lat wyemigrował do pracy na plantacji cukru Kipahulu, a później otworzył sklep wielobranżowy, który był centrum społeczności. Podczas swojego życia, w latach 1919-2010, Isabella była pochłonięta nauką o roślinach, zwłaszcza wodorostach i zastosowaniach limu (wodorostów), których nauczyła się od Hawajczyków, Tahiti, Samoa, Tongaan, Polinezyjczyków, Chińczyków, Japończyków, rdzennych mieszkańców Kalifornii linii brzegowej i każdego, kto znał zastosowanie jakiejkolwiek morskiej rośliny.

„Dlaczego jest to konieczne? Żeby Hawajczycy nie byli umieszczani w drugiej lub trzeciej kategorii rdzennych mieszkańców, którzy nic nie wiedzą”. – Isabella Aiona Abbott

Jej historia wyszła na jaw podczas zbierania bardziej szczegółowych informacji o morszczynie pęcherzykowatym (Fucus vesiculosus), jednej z wielu grup warzyw morskich, które są również wykorzystywane w medycynie, i zastanawialiśmy się, dlaczego więcej osób nie mówi o Izzy.

Życie etnobotanika dr Isabelli Aiona Abbott „Pani z wodorostów”

Dr. Isabella Aiona Abbott założyła program studiów etnobotanicznych na Uniwersytecie Hawajskim w Manoa. Była orędownikiem hawajskich studentów, od dzieci, które uczęszczały do ​​szkół, do których uczęszczała jako dziecko, po dorosłych profesjonalistów na studiach podyplomowych z nauk przyrodniczych.

Jako młoda Isabella Kauakea Yau Yung zaczęła uczyć się o wodorostach Hana Maui oraz pobliskich wyspach i plażach Hawajów razem z matką i siedmiorgiem rodzeństwa, które mieszkało w Honolulu niedaleko Waikiki. Jej matka była rdzenną Hawajczykką i znała praktycznie wszystkie lokalne wodorosty, większość kwitnących roślin, liczne porosty i paprocie oraz inne lokalne rośliny i dzikie zwierzęta. Isabella mówi, że jej matka zaprzyjaźniła się z innymi kobietami, zwłaszcza jeśli one też miały dzieci i razem odbywały podróże na znane jej plaże. Tam mama Isabelli wkrótce będzie pochłonięta szukaniem pożywienia i pokazywaniem Isabelli i jej przyjaciołom, jakie wodorosty, zwane także limu, można jeść lub nie. Te, które nie były jadalne lub pozornie przydatne, jej mama nazywała opala, hawajskie słowo oznaczające śmieci. Izzy była rozczarowana, gdy wodorosty, które ją interesowały, nie były bardzo aprobowane przez jej mamę, ale znalazłaby środki do życia wśród wszystkich limu, jadalnych lub nie, jako znany algolog i etnobotanik.

Isabella uczęszczała do szkół Kamehameha i uzyskała pierwszy stopień naukowy z botaniki na Uniwersytecie Manoa w 1941 roku, a następnie uzyskała tytuł magistra botaniki na Uniwersytecie Michigan. Następnie zrobiła doktorat z botaniki i została pierwszą rdzenną Hawajką, która otrzymała doktorat z dyscypliny naukowej w 1950 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Wyszła za zoologa, którego poznała w szkole. We wczesnych latach pięćdziesiątych stanowiska akademickie prawie nigdy nie były przydzielane kobietom, więc przez pewien czas podróżowały w oparciu o pracę jej męża, a ona sama kontynuowała badanie roślin i alg, wychowując ich córkę, Annie Abbott Foerster. Oprócz uczenia się nowych roślin i alg, zaczęła dostosowywać przepisy, które znała z Hawajów, aby używać jadalnych wodorostów i alg, które mogła zdobyć w okolicach Pacific Grove w Kalifornii.

Po dalszym samodzielnym studiowaniu wodorostów Kalifornii, dostała posadę i natychmiast zaczęła publikować nie tylko prace akademickie, ale także przewodniki terenowe i została zwerbowana do pełnej profesury. Była pierwszą kobietą i pierwszą osobą kolorową, która została profesorem zwyczajnym biologii na Uniwersytecie Stanforda.

Książki i osiągnięcia dr Isabelli Aiony Abbott, „Pani z wodorostów”  

Stwierdzenie, że dr Abbott jest znakomitym etnobotanikiem i autorem publikacji, jest raczej niedopowiedzeniem. Stworzyła co najmniej osiem książek i ponad dwieście publikacji w całej swojej karierze. Jej książka La’au Hawai’i: Traditional Hawaiian Uses of Plants jest jedną z jej wielu (i prawdopodobnie najbardziej znanych) książek, która koncentruje się szczególnie na hawajskich zastosowaniach roślin.

Pełna lista opublikowanych książek: 

 • La’au (La-O) Hawaje: Tradycyjne hawajskie zastosowania roślin 
 • Limu – Ethnobotanical Study of Some Hawaiian Seaweeds – broszura wyczerpana i trudno ją zdobyć w dzisiejszych czasach!
 • Hawajskie rośliny rafowe  
 • Algi morskie Kalifornii 
 • Jak poznać wodorosty
 • Morskie algi zielone i brunatne z Wysp Hawajskich
 • Morskie algi czerwone z Wysp Hawajskich 
 • Taksonomia ekonomicznych wodorostów morskich z odniesieniem do niektórych gatunków z Pacyfiku i Karaibów 

Dr. Abbott miał godną uwagi i pełną karierę akademicką w Kalifornii, otrzymując wiele nagród i tytułów, w tym Światowego Eksperta ds. Glonów Basenu Oceanu Spokojnego i nieoficjalnie „Pierwszą Damą Limu”. W rzeczywistości wywarła taki wpływ na świat wodorostów, że jej imieniem nazwano rodzaj czerwonych alg: Abbottella!

Lista nagród i wyróżnień jest długa, w tym nagroda za całokształt twórczości i uznanie jako „żywy skarb Hawajów”, ale zamiast wymieniać wszystkie jej nagrody, może być bardziej interesujące zrozumieć, że było ich wiele! Należą do nich uznanie dla jej późniejszej pracy i rzecznictwa na Hawajach.

Założenie hawajskiego programu etnobotaniki 

Dr. Abbott i jej mąż postanowili wrócić na Hawaje, aby „przejść na emeryturę”, gdzie była emerytowaną profesor botaniki na Uniwersytecie Hawajskim i założyła studia licencjackie z etnobotaniki na Uniwersytecie Hawajskim w Manoa. W swoim życiu zawodowym i osobistym była orędowniczką hawajskich studentów, młodych i dorosłych, w swojej najbliższej społeczności.

Abbott można zobaczyć w wielu wywiadach w późniejszym życiu na Hawajach, mówiących o tym, które wodorosty są jadalne, a które nie, co było przedmiotem jej badań, czego nauczyła się od swojej matki i wpływu turystów na plaże i rdzennych zbieraczy wodorostów, a także wpływ wprowadzonych wodorostów i roślin na rodzime hawajskie rośliny odżywcze i rodzimą hawajską różnorodność biologiczną. Kontynuowała pracę na Uniwersytecie Hawajskim w Manoa do wieku 91 lat.  

Oto kilka hawajskich słów, których się od niej nauczyła: 

Limu: Roślina wodna, zwłaszcza, choć nie wyłącznie jadalna, zwykle odnosi się do wodorostów. Znanych jest co najmniej 70 jadalnych gatunków wodorostów, a zjadanych jest z pewnością znacznie więcej!

La’au: Roślina lecznicza, nie jest to bezpośrednie tłumaczenie. La’au odnosi się również do każdej naturalnej substancji używanej jako lekarstwo i reprezentuje ideę jedzenia jako lekarstwa.

‘Ōpala: Bezużyteczne lub śmieci. Jej matka użyła tego do opisania zwapniałych wodorostów, zbyt twardych do jedzenia!

Alani: Gorzkie. Limua alani to hawajska nazwa gorzkiego smaku wodorostów rodzaju Dictyota spp.

Limu palahalaha: Hawajska nazwa Ulva fasciata, wodorostów, które rozpościerają się jak wachlarz. Palahalaha oznacza „rozłożony” lub „w kształcie wachlarza”.

Nagroda Isabella Aiona Abbott za badania podyplomowe w hawajskiej etnobotanice i botanice morskiej wspiera badania na poziomie magisterskim w dziedzinie nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Hawajskim w Manoa.

Isabella Kauakea Yau Yung, jej matka rdzenna Hawajka, jej ojciec Chińczyk Hawajczyk, jest jedną z wielu znakomitych nauczycieli i orędowników Azji i Ameryki oraz wysp Pacyfiku – i zaliczamy ją również do zielarzy. Jej historia jest również powiązana z doświadczeniami wielu zielarzy, od znalezienia swojej drogi wśród wielu roślin jako ucznia, po wspieranie innych w nauce nauk przyrodniczych, starych i nowych zastosowań roślin oraz opowiadanie się za innymi w jej społeczności, aby mieli zrównoważone środki do życia oparte na w tradycji i ochronie tradycji oraz świata przyrody.

Tak wiele można się od niej nauczyć, a ona jest inspiracją na wiele sposobów!

Inspiruje Cię praca dr Isabelli Aiony Abbott?

Obejrzyj ten film Isabelli Aiony Abbott w Long Story Short with Leslie Wilcox w PBS tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=4qvIXFS5k-k

Lub ta prezentacja Isabelli Aiony Abbott na temat etnobotaniki Limu tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=OeWi1PlaaLI 

Zainspirowany, aby dowiedzieć się więcej o wodorostach? Zanurz się w kursie dotyczącym zastosowań wodorostów: Wodorosty 101 – Co musisz wiedzieć i dlaczego warto dodać je do swojej materia medica

Co powiesz na coś bardziej dogłębnego? Te zasoby są dostępne dla subskrybentów The Herbarium:

Naszą dwuczęściową serię warzyw morskich znajdziesz w The Herbarium:

 1. Jedz warzywa morskie: dobre dla ciebie, dobre dla planety (część I)
 2. Warzywa morskie: dlaczego i jak jeść makroglony (część II)

Zajrzyj do bazy danych roślin The Herbarium i dodaj tę roślinę do swojego koszyka: Pełna monografia morszczuka pęcherzykowatego (Fucus vesiculosus) 

PRZYPISY

Bense, D. (2019, 14 marca). Święto historii kobiet i dr Isabella Aiona Abbott. Ho’oulu: publikacja UH Maui College. http://maui.hawaii.edu/hooulu/2019/03/14/a-celebration-of-womens-history-and-dr-isabella-aiona-abbott/

Crites, J. (2010, 21 października). Pionierski profesor jest pierwszą damą limu. Mālamalama: The Light of Knowledge Magazyn Uniwersytetu Hawajskiego. http://www.hawaii.edu/malalamama/2010/10/isabella-abbott/

Johnston, H. (2021, 3 maja). Botanik morski Isabella Aiona Abbott i inne kobiety poznają ten Miesiąc Dziedzictwa mieszkańców Azji i Ameryki oraz wysp Pacyfiku. Z powodu Jej historii. https://womenshistory.si.edu/news/2021/05/marine-botanist-isabella-aiona-abbott-and-women-know-asian-american-and-pacific-islander-heritage

Dr. Isabella Aiona Abbott. (2019, 20 maja). Rdzenny gang Bogini. https://www.indigenousgoddessgang.com/matriarch-monday/2019/5/20/isabella-aiona-abbott 

Utacia Król, D. (2017, 1 września). Isabella Aiona Abbott zostaje „Pierwszą Damą Limu”. Winds of Change: American Science and Engineering Society. Inhttps://woc.aises.org/content/isabella-aiona-abbott-becoming-%e2%80%9cfirst-lady-limu%e2%80%9d  

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US