Juliette of the Herbs

Juliette de Bairacli Levy zmarła bardzo spokojną śmiercią rano 28 maja 2009 roku w wieku 96 lat w Burgdof w Szwajcarii w domu starców. Lektura tego wpisu skłania mnie do refleksji, że ten pokojowy, ale prozaiczny koniec nastąpił po życiu w wspaniałym nonkonformizmie.

Juliette Ziołowa może być dobrze zapamiętana dzięki temu jej wierszowi:

Ty umrzesz, a ja umrę!
Zajmijcie nasze miejsca na niebie.
Ty i ona, on i ja,
kiedy nadejdzie czas, wszyscy muszą umrzeć.
To gra, w którą byśmy zagrali

mężczyzna i kobieta, dziewczyna i chłopak,
w cygańskich obozach daleko,
czasy śmiechu, ale przemijający smutek.

Makowe korony dla każdego,
czerwona róża dla najpiękniejszej,
krzyczelibyśmy: Król Śmierci nadchodzi,
śmiejąc się głośno, odwróć się i uciekaj.
Potem więcej krzyku, kto umrze?
Ani on, ani ona, ani ja,
chcę, żeby ta przerażająca moc latała.

Spędzalibyśmy w ten sposób godziny,
łóżko z Cyganami nad chłodnymi strumieniami,
złote dni tańca i zabawy,
harfę, flet i tamburyn.
Ale makowe korony opadają i blakną,
nogi się męczą, serca boją się.
Czas zabija wszystko na Cygańskiej Polanie,
kwiat i drzewo, mężczyzna i pokojówka.

Odeszli Cyganie, wszyscy
wszyscy, którzy grali w cygańską grę,
opuścił ziemię, jej wesołość i zabawę,
gwiaździste noce i hiacyntowa aleja.
Nikt nie może grać w tę grę sam,
więc chcę usłyszeć wołanie,
chodź teraz! Opuść swój ziemski dom,
Dołącz do Cyganów na niebie.

Juliette podróżowała po świecie podczas swojego życia i przez większość czasu żyła jako koczownik. Inteligentna i elokwentna kobieta pisała poezję i beletrystykę, a także książki o ziołolecznictwie, dzieciach, zwierzętach, przyrodzie i podróżach.

Urodzona przez matkę Egipcjankę i ojca Turka pochodzenia żydowskiego w Manchesterze w Anglii w 1912 r. Juliette miała wychowywać się w dość zamożnej rodzinie. Uczęszczała do jednych z najlepszych szkół w Anglii, ostatecznie decydując się na program weterynaryjny na uniwersytecie. Uczęszczała na Uniwersytet w Manchesterze i Uniwersytet w Liverpoolu. Jej czas w szkole, studiowanie medycyny weterynaryjnej, miał być krótkotrwały, ponieważ nie mogła brać udziału w okrucieństwach badań na zwierzętach.

Jej miłość do wszystkich zwierząt i wszystkich żywych istot zaprowadziła ją z zorganizowanej klasy na pola, wsie i góry Anglii, Francji, Hiszpanii, Turcji, Afryki Północnej, Izraela i Ameryki, gdzie żyła wśród koczowników, Cyganów i rolników.Juliette podjęła decyzję o zamieszkaniu wśród tych ludzi, ponieważ wierzyła, że ​​mogą oni pomóc jej poznać ich sposoby leczenia chorób zwierząt i ludzi za pomocą ziół i naturalnych środków. Mieszkała w przyczepach kempingowych, jaskiniach i namiotach. Jadła z pól, spała pod gwiazdami, opiekowała się ludźmi i zwierzętami. Była studentką ziemi i wszystkich jej tajemniczych regionów i siedlisk. Jej klasą była cała przyroda, a Cyganie jej mentorami. Zbierała wiedzę zielarską od ludzi, którzy żyli najbliżej natury i zwierząt oraz zachowali sposób życia, który w przeciwnym razie mógłby zniknąć. „Nauczyłem się tak wiele od Cyganów, dużo ziołolecznictwa, proroctw, dziwnych rzeczy, które ogromnie pomogły mi w życiu, które pomogły mi pisać moje książki”. Następnie napisała kilka książek na temat ziołolecznictwa, z których jedną była pierwsza opublikowana praca tego rodzaju na temat medycyny weterynaryjnej, The Complete Herbal Handbook for Farm and Stable, opublikowana w 1951 r.

„Babcia Zielarstwa” i „Juliette Ziół” tak ją nazywamy. Swoim skromnym zachowaniem i skłonnością do dzielenia się wszystkim, co poznała i zrozumiała, Juliette położyła podwaliny pod naukę dla wszystkich tych, którzy podzielą tę samą pasję do ziół i świata przyrody.

Chcesz dowiedzieć się więcej o historii Juliette? Pełnometrażowy film dokumentalny o Juliette of the Herbs można znaleźć tutaj.

Możesz również znaleźć listę książek Juilette tutaj.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US