Czarna zielarka w centrum uwagi: Emma Dupree

The Woods gal. Mała medycyna. babcia. Ciocia Emma.

Na pytanie „co jest w nazwie?”, Argumentowałbym, że wiele nadanych przez Emmę Dupree przezwisk pomaga opowiedzieć historię o tym, kim była. Emma Dupree (1897 – 1996) była czarnoskórą zielarką, której praca wpłynęła na niezliczone życie w jej wiejskiej społeczności w Karolinie Północnej.

Kiedy jako czarny zielarz ciągle się rozwijam i rozprzestrzeniam swoje gałęzie, nie mogę przestać myśleć o korzeniach, które doprowadziły mnie do tego momentu. Korzenie jak Emma. Korzenie, które rozciągają się na stulecia, przecinają kontynenty i korzenie, które są głęboko świadome odporności wymaganej pośród współczesnego wymazania i ucisku. Podczas gdy zachodniemu ziołolecznictwu wciąż często brakuje dyskusji i uznania wkładu czarnych zielarzy, mam nadzieję, że poznanie historii Emmy Dupree zachęci cię na więcej niż jeden sposób.

Zdjęcie: Mary Anne McDonald z NC Folklife/NC Arts Council. Wykorzystano za pozwoleniem.

Wrastanie w siebie jako Czarna Zielarka

Opisując siebie jako „inne” dziecko od urodzenia, Emma spędziła młodość włócząc się po lasach i brzegach rzeki Tar w Falkland w Północnej Karolinie. Zbierając worek w dłoni, nauczyła się rozpoznawać rodzime rośliny otaczające jej dom (Baldwin, 1984). W miarę dorastania poszerzała swoją wiedzę o układach organizmu i roślinach wspomagających zdrowie, pomagając lokalnym pracownikom służby zdrowia. Szybko dała się poznać jako dobrze wykształcona zielarka, a dużo później „babcia”, tytuł nadawany starszym uzdrowicielom ludowym – najczęściej zielarzom, położnym lub obu – w Appalachach.

Gdy jej uznanie dla darów świata roślin pogłębiło się, natychmiast stało się jasne, że jej wrodzonym darem było dzielenie się dobrodziejstwami ziołolecznictwa ze wszystkimi, którzy stanęli jej na drodze.

Wraz z mężem i pięciorgiem dzieci, Emma przeniosła się z Falkland do niezbyt odległej Fountain w Karolinie Północnej w latach trzydziestych XX wieku, gdzie pozostała do końca życia, praktykując przez cały czas swoje tradycyjne ziołowe sposoby ( Williamsa, 1992).

Zdjęcie: Mary Anne McDonald z NC Folklife/NC Arts Council. Wykorzystano za pozwoleniem.

Zdjęcie: Mary Anne McDonald z NC Folklife/NC Arts Council. Wykorzystano za pozwoleniem.

W swoim pięknie zatłoczonym domowym ogródku w Fountain niestrudzenie hodowała zioła dla wszystkich, którzy przychodzili z prośbą o pomoc z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Grządki ziół, w tym trzy odmiany mięty, tytoń króliczy, szałwia, szkarłatka, sasafras, chrzan, jedwabnik, kocimiętka, chwast jimson, wrotycz pospolity i drzewo, które nazwała swoim „leczniczym drzewem jagodowym”, otaczały jej posiadłość (East Carolina University, 1979) .

Zdjęcie: Mary Anne McDonald z NC Folklife/NC Arts Council. Wykorzystano za pozwoleniem.

Najważniejsze jest społeczność

Emma służyła przyjaciołom, sąsiadom, a nawet wysyłała ludziom zioła w razie potrzeby (East Carolina University, 1979). Emma nie należała do osób, które odrzucają każdego, kto zapukał do jej drzwi, nawet jeśli nie była pewna, czy może pomóc. Znana ze swojego silnego „Toniku z dziewięcioma ziołami”, umieszczała preparaty ziołowe w słoikach i dzbankach o innym przeznaczeniu, a zamiast umieszczania etykiety na mieszankach, Emma jedynie ustnie instruowała ludzi o sugerowanym zastosowaniu (Baldwin, 1984). W ten sposób zbudowała i utrzymywała silne, indywidualne relacje z członkami swojej społeczności. Jeśli przychodziłeś do Emmy po pomoc, oczekiwano od ciebie, że będziesz słuchał i pamiętał.

Emma, ​​społeczna zielarka na wskroś, nie ustalała ceny za swoje usługi zielarskie, ale chętnie przyjmowała ofiary ze składników potrzebnych jej do pracy, takich jak cytryny, ocet, cukierki, miód i melasa ( Emma Dupree, ND).

Zdjęcie: Mary Anne McDonald z NC Folklife/NC Arts Council. Wykorzystano za pozwoleniem.

Zielarstwo było sposobem służenia światu przez Emmę Dupree nie tylko przez wiele dziesięcioleci jej praktyki, ale nawet w czasie, gdy jej dziedzictwo trwa. Dokument o jej pracy został przygotowany przez naukowców z East Carolina University w 1979 roku i do dziś jest pokazywany studentom medycyny w ramach ich nauczania. Za każdym razem, gdy go oglądam, uderza mnie, jak bardzo błyszczy jej żywotność i jak bardzo przypomina mi moją własną prababkę. Naprawdę, możemy się wiele nauczyć z życia Emmy oraz z historii i tradycyjnych praktyk innych czarnych zielarzy.

W 1984 roku Emma otrzymała nagrodę Brown-Hudson Award od North Carolina Folklore Society, która uznała ją za osobę, która wniosła znaczący wkład w przekazywanie, docenianie i przestrzeganie tradycyjnej kultury i życia ludowego w Karolinie Północnej. Kilka lat przed śmiercią otrzymała również North Carolina Heritage Award, nagrodę za całokształt twórczości dla wybitnych tradycyjnych artystów ludowych w Karolinie Północnej. Być może najszczęśliwszym ze wszystkich zaszczytów było to, że w wieku 94 lat została wielkim marszałkiem lokalnej Parady Świątecznej Fontanny (Williams, 1992).

Aby dowiedzieć się więcej o Emmie Dupree, obejrzyj jej wywiad ustny z 1979 roku tutaj.

Zdjęcie: Mary Anne McDonald z NC Folklife/NC Arts Council. Wykorzystano za pozwoleniem.

Na zakończenie,

Bycie Czarnym zielarzem oznacza bycie wieloma rzeczami naraz. gawędziarze. Pracownicy społeczni. Zaradni, jakby od tego zależało nasze życie, ponieważ tak było i często nadal tak jest. Nasza wiedza o ziołach zwiększała nasze szanse na przetrwanie podczas okropności zniewolenia i na drodze do wolności.

Żywoty czarnych zielarzy, takich jak Emma Dupree, stanowią potężne źródło mądrości i inspiracji. Kontynuując moją własną ziołową podróż, nie mogę przestać myśleć o wielu czarnych zielarzach z niezliczonymi historiami, imionami nieznanymi, ale mającymi znaczący wpływ. Możemy zacząć i kontynuować słuchanie tych często uciszanych głosów, czytając książki o czarnym ziołolecznictwie, podejmując wysiłek nauki i stale podnosząc na duchu społeczność Czarnych.

Zdjęcie: Mary Anne McDonald z NC Folklife/NC Arts Council. Wykorzystano za pozwoleniem.

PRZYPISY

Baldwin, K. (1984). Pani Emma Dupree: „To małe lekarstwo”. North Carolina Folklore Journal, 32 (2), 50–53. https://digital.ncdcr.gov/digital/collection/p16062coll43/id/4625  

Uniwersytet Wschodniej Karoliny. Little Medicine Thing: Emma Dupree, zielarz. (1979). Pobrane z https://digital.lib.ecu.edu/58575

Emma Dupree. (nd). Pobrano z http://search.ncarts.org/heritage_details.php?id=11327&type=art 

Williams, P. (1992). Zielarz, 94 lata, Pozwól naturze się leczyć [Wiadomości]. Pobrano z https://tulsaworld.com/archive/herbalist-94-lets-nature-heal/article_3b0e06d1-4af9-5567-93ee-bc4b50d5867f.html 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US