Motherwort poprzez historię

Tutaj w Akademii często rozmawiamy o wiedzy historycznej i tradycji ludowej obejmującej jedną z nóg trójnożnego stołka, który informuje o naszym zrozumieniu terapeutycznych zastosowań rośliny. Badania naukowe i doświadczenia z pierwszej ręki współczesnych zielarzy to kolejne nogi, które uzupełniają stolec, równoważąc i wzmacniając się nawzajem, dając pełniejszy obraz.

I chociaż można się wiele nauczyć z nowoczesnych perspektyw i nauki, nie musimy całkowicie odkrywać koła na nowo, jeśli chodzi o doświadczenia z pierwszej ręki. Relacje dawnych zielarzy — czy to zawodowych zielarzy z obszernymi badaniami, czy ludowych zielarzy z bogatą wiedzą praktyczną — głęboko wzbogacają nasze badania nad roślinami. Studiowanie tekstów historycznych i tradycyjnych zastosowań danego zioła może dodać głębi i wymiaru naszemu zrozumieniu i powiązaniu z tym ziołem.

Motherwort (Leonurus cardioda) jest moim ulubieńcem. Rośnie swobodnie w moim ogrodzie, jest pierwszą rośliną, z której zrobiłam nalewkę wiele lat temu i jest jedną z pierwszych roślin, z którymi nawiązałam silną więź. To doświadczenie z pierwszej ręki jest bezcenne. Istnieje również spora ilość współczesnych informacji na temat serdecznika, w tym relacje w różnych współczesnych zielnikach i badaniach naukowych. Zagłębianie się w źródła historyczne i starodawne zioła przypomina trochę poszukiwanie skarbów, a także jest ważnym przypomnieniem, że ludzie od bardzo, bardzo dawna dokuczają właściwościom i energii roślin. Jakże bogatą tradycją jest zielarstwo! Przy odrobinie badań i kopania byłem w stanie uzupełnić i wzbogacić moją wiedzę na temat serdecznika. Przejdźmy się przez historię, aby zobaczyć, jak ewoluowało nasze obecne rozumienie!

Matka w historii starożytnej

We współczesnych zielarzach często cytuje się, że starożytni Grecy stosowali serdecznik dla serca i dla kobiet w ciąży cierpiących na niepokój. Jednak nigdy nie podaje się odniesienia w celu uzasadnienia tych zastosowań! Wydaje się, że nie ma wzmianki o serdeczniku w De Materia Medica, tomie napisanym przez Dioscoridesa, greckiego lekarza i botanika (opublikowanego w 64 roku n.e.). Motherwort nie jest również wspomniany w Inquiry Into Plants (opublikowanym około 300 roku pne), traktacie botanicznym napisanym przez Teofrasta, ucznia Arystotelesa, którego można by uznać za dziadka botaniki. Historia naturalna Pliniusza Starszego, która została prawdopodobnie opublikowana w 77 roku n.e., omawia roślinę zwaną femur bulbum, „która jest dobra na ścięgna, nakładana na świeżo i ubijana solą i octem”, którą zasugerował jeden z badaczy tekstu, może to być Leonurus cardioda, ale nie jest to potwierdzone (Pliniusz Starszy, przekład z 1855 r.).

Chociaż źródła te nie potwierdzają dokładnego użycia serdecznika w Grecji, Charles Pickering, amerykański przyrodnik i lekarz z końca XIX wieku, wskazuje, że serdecznik prawdopodobnie pochodzi ze środkowej i północnej Azji (Japonia i Syberia) i rozprzestrzenił się na zachód do zachodniej Europie (Pickering, 1879; Steven Foster, 11 maja 2017, komunikacja osobista), gdzie jego użycie jest lepiej udokumentowane począwszy od początku XVII wieku. Chociaż ten artykuł skupi się na stosowaniu Leonurus cardioda na Zachodzie, należy zauważyć, że istnieje również bogata historia stosowania innych gatunków Leonurus na Wschodzie, na przykład w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.

~ 652 ~ angielscy zielarze: XVII wiek ~ 653 ~

Szybko do przodu do 1598 roku i możemy dowiedzieć się o zastosowaniach serdecznika udokumentowanych w The Herbball lub Generall History of Plants napisanej przez Johna Gerarde’a, angielskiego botanika i zielarza. Ta książka, często nazywana „Gerard’s Herbal”, była szeroko rozpowszechniana w Anglii w XVII wieku i polegała na niej amerykańscy koloniści. Gerarde (1598) mówi o serdeczniku

„Płetwonurkowie polecają go przeciw chorobom serca: uważa się, że jest tak silny, że uważa się, że wziął jego imię Cardiaca od efektu. Mówi się również, że leczy konwulsje, skurcze i porażenia, otwiera przeszkody lub zatkania jelit i zabija wszelkiego rodzaju robaki w brzuchu. Proszek w winie prowokuje nie tylko mocz i miesięczne kursy, ale też dobrze im robi, że to ciężkie bóle porodowe z dzieckiem. Co więcej, to samo jest zalecane na zielone rany, jest również lekarstwem na niektóre choroby u bydła, takie jak kaszel i szmer; iz tego powodu tak różni rolnicy często bardzo tego pragną.”

Mniej znany niż Herbal Gerarde’a jest Theatrum Botanicum, napisany przez angielskiego botanika Charlesa Parkinsona i opublikowany w 1640 roku. Podobnie jak Gerarde, Parkinson ceni serdecznik na kołatanie serca i jako środek wzmacniający dla kobiet w trudnych porodach i wspomagający menstruację. Rozszerza również dyskusję o swoje zrozumienie energetyki serdecznika pospolitego w odniesieniu do nastrojów cielesnych i czterech jakości (ciepła, zimna, sucha i wilgotna), opisując serdecznik jako rozgrzewający, wysuszający i relaksujący, dzięki czemu jest przydatny do równoważenia zimna, stany przekrwienia i rozluźnienie napięcia (Bruton-Seal & Seal, 2014).

~ 152 ~ „Dobrze jest ogrzać i osuszyć zimne humory, strawić i rozproszyć je, które zalegają w żyłach, stawach i ścięgnach ciała, i pomóc w skurczach i konwulsjach” (Parkinson, 1640). .

Nicholas Culpeper, szczery angielski lekarz, zielarz, botanik i astrolog, poświęcił się udostępnianiu opieki zdrowotnej biednym i nalegał na publikowanie własnych prac w języku angielskim, aby mogli je czytać zwykli obywatele. Jego Complete Herbal, który został pierwotnie opublikowany w 1652 roku pod tytułem The English Physician, zawiera wnikliwy opis serdecznika, który jest często cytowany przez współczesnych zielarzy. Od Culpepera (1652): ~ 153 ~

„Nie ma lepszego zioła na usunięcie oparów melancholii z serca, wzmocnienie go i uczynienie wesołej, wesołej, błogiej duszy niż to zioło. Może być przechowywany w syropie lub konfitury; dlatego łacinnicy nazywali to Cardiaca. Poza tym sprawia, że ​​kobiety są radosnymi matkami dzieci, a ich łona układają się tak, jak powinny, dlatego nazywamy to Motherwortem.”

Culpeper dodaje wymiar do naszego rozumienia serdecznika, jako środka wspomagającego nerwy w przypadku melancholii i niepokoju, wzmacniając serce i układ nerwowy na poziomie emocjonalnym, aby podnieść na duchu, a także uspokoić niepokój, który mogą odczuwać świeżo upieczone matki, tak aby mogły może zająć się zadaniem macierzyństwa bez towarzyszącego uczucia przytłoczenia i zwątpienia w siebie.

(Uwaga: serdecznik nie powinien być stosowany w czasie ciąży, ponieważ stymuluje łagodne skurcze macicy.)

Fizjomedycy i eklektycy: wiek XIX i XX

Fizjomedycy byli lekarzami skłonnymi wybierać medycynę botaniczną i wiarę w zdolność organizmu do samoleczenia zamiast ostrych leków (np. rtęci) i praktyk (np. upuszczania krwi i oczyszczania) stosowanych przez lekarzy tamtego okresu. Założyli Physio-Medical College, który działał pod różnymi nazwami w latach 1836-1880 w Ohio (kurs zaawansowany Akademii Herbal, b.d.).

Jeden wybitny fizjomedyk, William Cook, był płodnym pisarzem, który napisał The Physio-medical Dispensatory, opublikowany w 1869. Opisuje serdecznik jako „tonik nerwowy i przeciwskurczowy”, który działa również na żołądek i macicę. Zaleca ciepłe preparaty, aby stymulować „delikatne krążenie zewnętrzne”, promować krwawienie miesiączkowe i łagodzić bolesne miesiączki, a także napięcie menstruacyjne, skurcze i niepokój. Polecał preparaty na zimno w celu wzmożenia „apetytu i trawienia” oraz w celu ułatwienia i zwiększenia miesiączki oraz łagodzenia bólów macicy związanych ze stanami nerwowymi. Cook opisuje serdecznik własnymi słowami

„Jako tonik na nerwowość, bóle i kołatanie serca, cierpienia właściwe kobietom i nawykowy niepokój, jest to środek zasługujący na pierwszą uwagę… Profesja znajdzie w nim przeciwskurczowy tonik pierwszego rzędu (Kucharz, 1869).

Eklektycy byli dziewiętnastowiecznymi lekarzami z silną niechęcią do ortodoksyjnego establishmentu medycznego i praktyk tamtych czasów, którzy cenili lekarstwa botaniczne. Opracowali materia medica amerykańskich roślin leczniczych (Berman & Flannery, 2001) i stworzyli obszerną literaturę. Medycyna eklektyczna była szeroko praktykowana w XIX wieku i istniało wiele eklektycznych szkół medycznych, w tym Eklektyczny Instytut Medyczny w Cincinnati, który działał do 1939 roku.

Literatura eklektyczna, w tym King’s American Dispensatory (pierwotnie opublikowana w 1852 r., ale z wieloma kolejnymi wydaniami) Johna Kinga i Harveya Wickesa Feltera, The American Materia Medica (1919) Finleya Ellingwooda i The Eclectic Materia Medica (1922) Harveya Wickesa Feltera są bogatym źródłem informacji. Opisują serdecznik jako „środek emmenagogiczny, uspokajający, przeciwskurczowy i przeczyszczający” (King, 1898) i skupiają się przede wszystkim na jego zastosowaniu w układzie nerwowym i żeńskim układzie rozrodczym. Felter (1922) mówi to bardzo zwięźle,

„Prosty emmenagog i środek przeciwskurczowy, ewidentnie mający znaczną kontrolę nad układem nerwowym. Zaleca się go przy osłabieniu nerwowym z podrażnieniem i niepokojem, tendencją do ruchów pląsawiczych lub spazmów, niepokoju i bólu miednicy i odcinka lędźwiowego oraz przy bólach uciskowych i dolegliwościach towarzyszących osłabieniu żeńskich narządów rozrodczych.

Zalecili ciepły napar na brak miesiączki i przywrócenie stłumionego lochia (wydzielina poporodowa) oraz wyciąg na dolegliwości nerwowe (King, 1898).

Ellingwood odnosi się do dobrodziejstw serdecznika dla układu sercowego, wskazując go na „kołatanie serca” jako „prosty tonik serca, promujący normalne działanie, prawdopodobnie bardzo łagodny w swoim wpływie” (Ellingwood, 1919).

Rdzenni Amerykanie używają Motherwort

Sposób, w jaki rdzenni mieszkańcy tradycyjnie używali zioła, również daje nam cenny wgląd w jego właściwości. Plemiona tubylcze w Ameryce, w tym Delaware, Oklahoma, Micmac, Mohegan i Shinnecock, stosowały napar z serdecznika jako pomoc ginekologiczną w przypadku „kobiecych dolegliwości” (Moerman, 1998). Czirokezowie i Irokezi używali go jako środka wspomagającego trawienie, jako środka uspokajającego przy „nerwowych i histerycznych uczuciach” oraz jako środka wzmacniającego nerwy, podczas gdy Czirokezowie używali go również jako środka pobudzającego przy omdleniach (Moerman, 1998).

Dzisiaj Motherwort

Tradycyjne i historyczne zastosowania serdecznika z pewnością wpływają na nasze obecne rozumienie i nowoczesne zastosowania, które zbadaliśmy wcześniej w Tworzenie lokalnej Materia Medica z serdecznicą i serdecznicą: mama niedźwiedzica świata roślin. Zachęcamy do dalszego rozwijania relacji z serdecznicą poprzez te artykuły, studiowanie tekstów historycznych i własne doświadczenia z pierwszej ręki!

Chcesz dowiedzieć się więcej o serdeczniku? Naszą monografię roślin serdecznych znajdziesz w The Herbarium, naszej witrynie członkowskiej!
REFERENCJE

Berman, A. & Flannery, MA (2001). Amerykańskie ruchy botaniczno-medyczne – Vox Populi. Nowy Jork, NY: The Haworth Press

Bruton-Seal, J. i Seal, M. (2014). Biblia zielarza. Nowy Jork, NY: Skyhorse Publishing.

Kucharz, W.H. (1869). Ambulatorium fizjomedyczne: traktat o lecznictwie, materia medica i farmacji zgodnie z zasadami medycyny fizjologicznej. Cincinnati, OH: Wm. H. Kucharz. Pobrane z http://www.henriettes-herb.com/eclectic/cook/index.html

Culpeper, N. (165). Kompletny ziołowy. Pobrano z https://archive.org/details/cu31924001353279

Dioskurides (64 n.e.). De materia medica. Przetłumaczone w 2000 roku przez TAOsbaldestona i RP Wooda. Pobrane z http://www.cancerlynx.com/dioscorides.html

Ellingwood, F. (1919). Amerykańska materia medica. Pobrane z http://www.henriettes-herb.com/eclectic/ellingwood/leonurus.html

Felter, H.W. (1922). Eklektyczna materia medica. Pobrane z http://www.henriettes-herb.com/eclectic/felter/leonurus.html

Gerarde, J. (1598). Zielnik lub ogólna historia roślin. Pobrane z https://archive.org/stream/herballorgeneral00gera#page/704/mode/2up/search/infirmities+of+the+heart (strona 704 z 1630)

Zielarska Akademia. (nd) Zaawansowany kurs ziołowy. https://theherbalacademy.com/product/advanced-herbal-course/

King, J. (1898). Amerykański przychodnia Kinga. Pobrane z http://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/leonurus.html

Moerman, D. (1998). Etnobotanika rdzennych Amerykanów. Portland, OR: Timber Press.

Parkinson, J. (1640). Theatricum botanicum: teatr roślin. Retrieved from https://books.google.com/books?id=93EQvPXRjNQC&pg=PA44&lpg=PA44&dq=dioscorides+motherwort+heart&source=bl&ots=YI0dB09VI7&sig=AYzH55eZdC3QLO3Rq6SAwWE5x3s&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwiVy_KXtubTAhUJ9YMKHceZCvU4ChDoAQgyMAQ#v=onepage&q=motherwort&f=false

Pickering, C. (1879). Chronologiczna historia roślin: zapis własnego istnienia człowieka poprzez ich nazwy, zastosowania i towarzystwo. Boston, MA: Little, Brown & Co.

Pliniusz Starszy (64 n.e.). Historia naturalna. Przetłumaczone w 1855 przez Johna Bostocka, MD, FRS HT Riley, Esq., BA Londyn: Taylor i Francis. Pobrane z http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus:text:1999.02.0137:book=27:chapter=56&highlight=cardiaca

Teofrast. (~ 300 pne) Badanie roślin. Przetłumaczone w 1916 roku przez Alfreda Horta. Cambridge, MA: Harvard University Press. Pobrane z https://archive.org/details/enquiryintoplant00theo i https://archive.org/details/enquiryintoplant02theouoft