Jak założyć grupę badawczą zielarstwa

Jeśli jesteś nowy w stosowaniu i docenianiu ziół, lub jeśli byłeś samotnym zielarzem lub studentem, możesz przegapić cały społeczny aspekt zielarstwa – studiowanie w grupie (takiej jak grupa zajmująca się badaniem ziół), gdzie odbywa się nauka i dzielenie się z innymi ludźmi.

Choć wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że zmierzamy w kierunku „jedynego” ziołolecznictwa, czy nie byłoby interesujące oświecenie w innych aspektach stosowania ziół? Aby naprawdę zrozumieć nasze wspaniałe rośliny, warto zapoznać się z czymś, czego nie znamy, niezależnie od tego, czy chodzi o wykorzystanie ziół do celów kulinarnych, leczniczych, kosmetycznych, rzemieślniczych czy innych.

Wejdź do grup zajmujących się badaniem ziół lub lokalnych organizacji zielarskich. Niektóre z nich są łatwe do znalezienia w Twoim mieście. Niektóre obszary nie mają żadnych lub są to zamknięte grupy, które nie ogłaszają nowych członków.

Jak zaczęła się moja grupa badawcza ziół

Dawno temu w Wisconsin znaleźliśmy dwie uznane grupy zajmujące się badaniem ziół, ale obie były oddalone o około dwie godziny — to się nie wydarzy! Doprowadziło to do tego, że kilku z nas spotykało się co miesiąc, zmieniając domy i tematy.

Każdego miesiąca, jako grupa, wybieraliśmy, a następnie niezależnie studiowaliśmy jedno zioło i dzieliliśmy się naszymi informacjami, gdy się spotkaliśmy. To było przed Internetem, więc naszymi zasobami były książki zielarskie, których nie było tak dużo jak teraz!

W końcu znajomy dowiedział się o nas i poprosił o dołączenie do naszej grupy zajmującej się badaniem ziół. Mieliśmy wtedy czterech uczestników. Potem znalazło nas dwóch innych, i jeszcze jeden, i jeszcze jeden. Byliśmy zaskoczeni! W przypadku dziesięciu „członków” naszej niezdefiniowanej grupy zajmującej się badaniem ziół postanowiliśmy uczynić to formalnym. Wybraliśmy nazwę, datę regularnych spotkań i miejsce, a po kilku kolejnych latach złożyliśmy wniosek i zostaliśmy przyjęci na członkostwo w Herb Society of America.

Nasza formuła pozostała niezmieniona do dziś — wciąż wybieramy jedno zioło miesięcznie do studiowania, a następnie omawiamy je z grupą na spotkaniu. Naszym celem jest, aby na każdym spotkaniu każdy czegoś się nauczył. Wspólnie robiliśmy pierwsze maści i nalewki, dzieliliśmy się roślinami, rosły nam ogrody.

Do naszych comiesięcznych dyskusji na temat każdej rośliny włączamy następujące tematy.

  Jak uprawiać i zbierać zioło, jego strefę wzrostu, słońce/cień, preferencje glebowe, podlewanie itp.

  Do jakiej rodziny należy roślina i jej botanika oraz powszechne choroby

  Skąd/jak ma swoją nazwę (łacińska i/lub znajoma)

  Propagacja

  Sadzenie towarzyszące

  Wartość kulinarna

  Zastosowania lecznicze – historyczne lub obecne (dla ludzi i/lub zwierząt)

  Jaka forma preparatów (nalewki, maści, herbatki, okłady itp.)

  Wszelkie bieżące badania, jakie możemy znaleźć, są z tym związane

  Składniki i właściwości

  Mitologia, legendy i wiedza z nią związana

  Energetyka

Zaprojektowaliśmy arkusz roboczy dla każdego, kto potrzebuje wskazówek.

Kiedy zaczynaliśmy naszą grupę, jeden członek interesował się leczniczymi aspektami ziół, inny koncentrował się na zastosowaniu kulinarnym, a trzeci był utalentowanym rzemieślnikiem. Ewoluowaliśmy przez lata i teraz wszyscy w równym stopniu obejmujemy wszystkie aspekty (i więcej). Ci z nas, którzy nigdy wcześniej nie mieli rękodzieła, teraz robią wianki i wieńce ze słodkiej Annie (Artemisia annua) i bale yule z bali brzozowych lub dębowych pokrytych wintergriną, a także inne rękodzieła. Teraz wszyscy jesteśmy kulinarnymi ekspertami, którzy tworzą smaczne i zdrowe potrawy.

Siedem Kroków Do Założenia Własnej Lokalnej Grupy Zielarskiej

Jeśli nie masz sąsiada lub kilku przyjaciół, którzy również są zainteresowani badaniem ziół, dlaczego nie poszukać ludzi w twoim lokalnym mieście? Oto siedem kroków, które pomogą ci założyć własną lokalną grupę zajmującą się badaniem ziół.

1. Zacznij od planu

Zacznij od ustalenia daty pierwszego spotkania, zioła, o którym będziesz rozmawiać i może kilku ciekawostek, miejsca (za chwilę o tym porozmawiamy) i czasu.~153 ~

2. Nie zapomnij o jedzeniu!

Spróbuj zaoferować jedzenie. Odkryłem, że używanie ziół w jedzeniu może naprawdę przyciągnąć uczestników i wzbudzić w nich chęć dowiedzenia się więcej!

W zeszłym roku, kiedy nasza grupa zorganizowała Otwarte Ogrody Ziołowe w naszym ogrodzie botanicznym, zaoferowaliśmy pięć litrów mrożonego syropu z kwiatu czarnego bzu zmieszanego z gazowaną wodą. To był natychmiastowy hit i wykorzystano wszystkie pięć kwart! Zupa z pokrzywy lub kruche ciasteczka to kolejna uczta, która spotyka się z uniesieniem brwi, ale większość ludzi lubi te wyjątkowe smakołyki.

Jesienią często spożywa się sok jabłkowy, cydr lub wino z przyprawami. Nam może się to wydawać bardzo proste, ale dla osób nie będących zielarzami jest to wyjątkowa gratka i łatwa do nauczenia!

3. Zareklamuj lokalnie swoją grupę badawczą ziół

Rozwieś plakaty w mieście, aby znaleźć osoby zainteresowane nauką o ziołach.

Poszukaj dowolnego rodzaju sklepu ze zdrową żywnością, restauracji promującej zdrową żywność lub miejsc sprzedających zioła (żywe lub suszone). Odkryłem, że większość szklarni i żłobków pozwala na umieszczanie ulotek w swoich obiektach; niektóre mają nawet tablice ogłoszeń. Kilka szklarni poprosiło nas o zorganizowanie tam naszych spotkań lub rozmowę z klientami na temat uprawy ziół. (Jeden z naszych członków dostał pracę, prosząc o rozwieszanie ulotek!)

Inne miejsca na ulotki? Twoja lokalna biblioteka lub sklepy spożywcze. Skontaktuj się z lokalnym ogrodem botanicznym lub centrum przyrody. W małych miastach w różnych sklepach i restauracjach znajdują się tablice ogłoszeniowe.

4. Wybierz Lokację

Czas poszukać miejsca spotkania.

Możesz organizować spotkania w swoim domu (domach) lub w jednym ustalonym miejscu. Przez pierwsze kilka lat zmienialiśmy domy ze wschodniej na zachodnią stronę miasta i to się sprawdzało. Jednak po osiągnięciu więcej niż kilkanaście lub
więc członkowie, będziecie potrzebować bardziej stałej i centralnej lokalizacji.

Po skontaktowaniu się z naszym lokalnym ogrodem botanicznym w sprawie korzystania z jego obiektów, zaczęliśmy organizować tam nasze comiesięczne spotkania. Musieliśmy zarezerwować daty i godziny oraz posprzątać nasz bałagan. Zwykle prosimy o pokój z kuchnią, co wzbogaca to, co przynosimy na przekąski!

Ponieważ większość naszych członków pracuje poza domem, czas pracy jest trudniejszy. Godziny letnie są super, bo spotykamy się, gdy ogród jest otwarty, jednak zdobycie i oddanie klucza w miesiącach zimowych stało się problematyczne.

5. Uzyskaj pomoc

Więc znalazłeś miejsce i masz plan, kiedy się spotkacie i temat, który omówicie. Teraz nadszedł czas, aby zdefiniować swój cel i znaleźć w nowej grupie kogoś, kto chce pomóc ci przewodzić, kontaktując się z członkami grupy, planując jedzenie, umieszczając ogłoszenia w mieście, a nawet pomagając od czasu do czasu w prowadzeniu dyskusji w grupie.

6. Reklama

Wykorzystuj swoje media społecznościowe. Jeśli masz wybraną nazwę dla swojej nowej grupy, załóż stronę na Facebooku i zaproś wszystkich znajomych. Utwórz adres e-mail, którego możesz używać do odpowiadania na pytania itp. Spraw, by spotkania były „wydarzeniami”. Kiedy zaczynaliśmy, Facebook nie był opcją, więc korzystaliśmy z poczty pantoflowej. Nigdy nie lekceważ potęgi networkingu twarzą w twarz!

Wiele gazet ma kalendarze dla organizacji non-profit, w których można reklamować swoje wydarzenia, zarówno w druku, jak i na ich stronach internetowych. Strony internetowe stacji radiowych i telewizyjnych mają podobne kalendarze dla publiczności. (Jedno spotkanie było dniem spa, a stacja telewizyjna (reklamowaliśmy się w wolnej strefie) wysłała ekipę filmową i pogodynkę… którzy lubili kąpiele w twarz i stopy w telewizji na żywo.)

7. Kontynuuj rozpowszechnianie wiedzy o ziołach w swojej społeczności

Kiedy twoja grupa zajmująca się badaniem ziół zostanie założona, znajdziesz możliwości szerzenia wiedzy o ziołach. Organizowaliśmy małe edukacyjne targi ziół i pomagaliśmy przy innych imprezach organizowanych w organizacjach non-profit (Ogród Botaniczny i kilka ośrodków przyrodniczych). W zeszłym miesiącu zostaliśmy poproszeni o nauczanie grupy domowej o ziołach.

Teraz Twoja kolej

Może to brzmieć skomplikowanie, ale tak nie jest. Kiedy piłka się toczy, nabiera własnej energii.

Ludzie interesują się ziołami; może nie tak bardzo jak my, ale wielu ludzi chce dowiedzieć się więcej. Jeśli chcesz, aby twoja grupa zajmująca się badaniem ziół rosła, tak się stanie. Możliwości uczenia się dla każdego członka są niesamowite. Kiedy studiujesz wszystkie aspekty rośliny, naprawdę się o niej uczysz – nie tylko jeden sposób jej użycia, ale wiele z nich. Czasami członek sugeruje jakąś nieznaną roślinę i wszyscy uczymy się czegoś nowego. Jeśli założysz grupę zajmującą się badaniem ziół, przygotuj się do poszerzenia swoich horyzontów, naucz się wielu rzeczy, a może nawet uprawiaj ogród z roślinami, których inaczej byś nie wybrał!

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US