Dodawanie krwawnika do Twojej Materia Medica

Krwawnik pospolity rośnie swobodnie w moich ogrodach i zachęcam go do tego, zarówno ze względu na jego piękno, jak i korzystne zastosowania. Podczas gdy kwiaty właśnie przeminęły w moim ogrodzie, zbiory suszą się na stojaku na zioła i macerują w mocną nalewkę w szafce na zioła. I chociaż krwawnik od dawna jest dla mnie ulubionym ziołem, czuję, że jest jeszcze coś, co muszę o nim zrozumieć – więc wracam do mojej materia medica i dodaję jeszcze kilka notatek i obserwacji ze zbiorów i spędzam trochę czasu na przeglądaniu mojego książki zielarskie, aby uzyskać więcej informacji.

Pierwsze kroki z Yarrow

Jedną z pierwszych rzeczy, które robię, gdy badam zioła, jest zagłębienie się w teksty historyczne i poznanie, jak roślina była tradycyjnie używana. Dwie książki, których używam jako punktów wyjścia, są również dostępne online, co jest bardzo przydatne. A Modern Herbal autorstwa Margaret Grieve została po raz pierwszy opublikowana w 1931 roku i szczegółowo opisuje opis rośliny, użyte części, działania, zastosowania i preparaty (należy pamiętać, że została napisana prawie sto lat temu i ważne jest powiązanie ze zaktualizowanymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa). Informacje zawarte w tej książce zostały przesłane tutaj jako alfabetyczna lista roślin.

Kolejną interesującą książką jest Native American Ethnobotany autorstwa Daniela E. Moermana, monumentalne kompendium udokumentowanych zastosowań tysięcy roślin przez rdzennych mieszkańców Ameryki. Jest oferowana tutaj jako internetowa baza danych z możliwością przeszukiwania — to mnóstwo informacji na wyciągnięcie ręki!

I choć istnieje wiele dobrych książek o ziołach, które uważam za odniesienia, często zaczynam od książek Matthew Wooda, ponieważ daje on tak dobry obraz ziół z energetycznej perspektywy. To pozwala mi skupić się na ziołach w sposób, który wydaje się bardziej intuicyjny i identyfikowalny.

Dwa ważne zastosowania krwawnika

Przygotowując się do niedawnego spaceru po roślinach, starałem się zawęzić informacje na temat zastosowań każdego zioła w sposób, który dostarczyłby moim studentom informacji, nie przytłaczając ich. Chciałem, żeby odeszli z jedną lub dwiema bryłkami informacji na temat krwawnika, które naprawdę pomogłyby im w wykorzystaniu tej rośliny. I chociaż krwawnik jest z pewnością pomocny jako gorzki środek trawienny, jako środek przeciwdrobnoustrojowy i moczopędny w drogach moczowych oraz jako środek przeciwskurczowy przy bolesnych skurczach menstruacyjnych, to wielorakie zastosowanie krwawnika podczas przeziębienia i gorączki oraz jego długa historia stosowania na rany wspiął się na szczyt mojej listy.

1. Krwawnik pospolity na rany

Wielu z nas słyszało, że krwawnik bierze swoją nazwę Achillea od greckiego bohatera Achillesa, który używał krwawnika do ran swoich przyjaciół na polu bitwy (Berger, 1998). Sądząc po jego nazwach zwyczajowych – rana żołnierska, zagorzały chwast, krwotok z nosa, rana i ziele stolarskie – Achilles nie jest jedynym, który używał krwawnika do ran na przestrzeni dziejów. Dodatkowo, w farmakopei rdzennych Amerykanów, Bella Coola używali go na czyraki, Cherokee na stosy, Cheyenne jako środek hemostatyczny, Crow jako opatrunek na oparzenia, Kutenai i Lakota na rany i owrzodzenia, Menominee na obrzęki, owrzodzenia i wysypki oraz Paiute na obrzęki, rany i skaleczenia (Moerman, 1998).

Jako środek hemostatyczny lub ściągający, krwawnik pospolity wspomaga krzepnięcie i zatrzymuje odpływ krwi z ran, a jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji i wspomaga gojenie się ran (Hoffmann, 2003; Wood, 2009; Mohammadhosseini i in. al., 2017). Jak opisuje Matthew Wood (2009), skuteczność krwawnika na rany, siniaki, krzepnięcie krwi i krwotoki jest związana z jego zdolnością do regulowania przepływu krwi do i z powierzchni skóry poprzez różne mechanizmy. Krwawnik pospolity można stosować jako okład ze świeżych liści, moczyć napar z krwawnika lub okład, szczyptę suszonego proszku lub wyciskać ekstrakt z krwawnika, najlepiej po dokładnym oczyszczeniu wszelkich otwartych ran.

2. Krwawnik pospolity na przeziębienie i gorączkę

Jego zdolność do regulowania przepływu krwi w połączeniu z działaniem napotnym sprawia, że ​​zielarz Matthew Wood nazywa krwawnik „mistrzem gorączki” ze względu na jego zdolność do przemieszczania krwi w kierunku skóry lub rdzenia ciała w razie potrzeby, regulując w ten sposób ciepło ( Drewno, 2009). W ten sposób krwawnik może rozgrzewać lub chłodzić i jest doskonałym przykładem zioła o podwójnej energii, która na pierwszy rzut oka może wydawać się sprzeczna. Jako środek napotny, krwawnik stymuluje krążenie w kierunku obrzeży ciała, otwiera pory i stymuluje pocenie się, aby umożliwić ochłodzenie – gorąca herbata jest do tego idealna. Dodatkowo olejki eteryczne z krwawnika pomagają promować zdrowy przepływ i eliminację śluzu (przeciwkatarowego), zwłaszcza z zatok, a jego przeciwzapalne i ściągające działanie łagodzi tkankę zatok poprzez zmniejszenie obrzęku.

Wiele plemion rdzennych Amerykanów również uznaje użyteczność krwawnika pod tym względem. Abnaki, Cheyenne, Irokezi, Ojibwa, Menominee, Quileute i Navajo używali krwawnika na gorączkę (Moerman, 1998).

Bezpieczeństwo krwawnika

Jako roślina z rodziny astrowatych, osoby wrażliwe mogą doświadczać reakcji alergicznej na krwawnik pospolity. Zielarze generalnie przestrzegają przed stosowaniem krwawnika podczas ciąży, chociaż niektórzy sugerują, że czasami odpowiednie mogą być małe dawki – ale tylko pod okiem doświadczonego zielarza lub lekarza (Hoffmann, 2003; Wood, 2009; Mills & Bone, 2005).

Prawidłowa identyfikacja krwawnika

Jednym z najważniejszych aspektów pracy z krwawnikiem jest prawidłowa identyfikacja, szczególnie w przypadku zbiorów dziko rosnących, ponieważ w tym samym czasie kwitnie kilka roślin o białych kwiatach.

Krwawnik pospolity jest często mylony z dziką marchewką (Daucus carota), jadalną i leczniczą rośliną znaną również jako koronka królowej Anny. Bardziej niepokojące jest mylenie krwawnika lub koronki królowej Anny z trującą cykutą, co powoduje depresję ośrodkowego układu nerwowego i niewydolność oddechową, która może prowadzić do śmierci (Konca i in., 2014). Kiedy jednak poznasz krwawnik, jest on dość rozpoznawalny w porównaniu z tymi dwiema roślinami, które w rzeczywistości bardziej przypominają siebie niż krwawnik.

Charakterystyka botaniczna krwawnika i dwóch innych roślin o białych kwiatach

Krwawnik pospolity
Koronka Królowej Anny
Trująca Cykuta

Rodzina
astrowate
selerowate
selerowate

Nazwa botaniczna
Achillea millefolium
Daucus carota
Conium maculatum

Zakład
1-3 stopy wysokości
2-4 stopy wysokości
6-10 stóp wysokości

Liście
Drobno podzielone, przyczepione bezpośrednio do łodygi
Drobno podzielony (mniej niż krwawnik pospolity), pierzasty, pokryty krótkimi włoskami. Wyglądają jak marchewki.
Podzielone i podobne do paproci, błyszczące, bez włosków. Ułożone naprzemiennie na łodydze. Stęchły, nieprzyjemny zapach.

Łodyga
Lekko owłosione, solidne, grube, rozgałęzione.
Owłosione, solidne, grube, rozgałęzione.
Gładkie (bezwłose), puste, fioletowe plamy, rozgałęzione. Biały „kwiat” na łodydze (jak biały proszek) pozostawia osad.

Kwiat
Kwiatostany o płaskich wierzchołkach na rozgałęzionych łodygach.
Biały koronkowy parasol kwiatów na szczycie każdej łodygi, często pojedynczy fioletowo-czerwony kwiat pośrodku, gęsto ułożony baldach.
Kilka białych, koronkowych, przypominających parasole skupisk kwiatów z każdej łodygi, baldachy są luźno ułożone, dzięki czemu wyglądają na rzadsze, a pojedyncze „parasolki” są bardziej wyraźne.

Źródło
Rozprzestrzenianie kłącza.
Korzeń palowy koloru kremowego, zdrewniały, owłosiony, pachnie marchewką.
Korzeń palowy biały mięsisty, gładki, purpurowe plamki. Pachnie jak marchewka/pasternak.

Opracowano na podstawie Hansona (2011) i Thayera (2010).

Zacznij budować swoją Materia Medica z tymi darmowymi stronami!

Jeśli chcesz zacząć komponować dla siebie monografie ziół, dołączamy bezpłatne pobieranie stron materia medica z naszego pięknie zaprojektowanego Dziennika Materia Medica. Zapraszamy do pobrania i wydrukowania tej czarno-białej monografii ziołowej, aby rozpocząć swoją materia medica!

Kliknij tutaj, aby pobrać

Szukasz świetnych zasobów do własnych badań nad materia medica? Sprawdź The Herbarium, naszą internetową bazę danych monografii roślin!

PRZYPISY

Berger, J. (1998). Ziołowe rytuały. New York, NY: St. Martin’s Press.

Hanson, W. (2011). Baza danych roślin rodzimych Northwest firmy Hanson. http://www.nwplants.com/information/white_flowers/white_comparison.html

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Konca, C., Kahramaner, Z., Bosnak, M., & Kocamaz, H. (2014). Zatrucie cykutą (Conium Maculatum) u dziecka. Turkish Journal of Emergency Medicine, 14 (1), 34–36. http://doi.org/10.5505/1304.7361.2013.23500

Mills, S. & Bone, K. (2005). Niezbędny przewodnik po ziołowym bezpieczeństwie. Louis, MO: Elsevier.

Moerman, D. (1998). Etnobotanika rdzennych Amerykanów. Portland, OR: Timber Arts Press.

Mohammadhosseini, M., Sarker, S. i Akbarzadeh, A. (2017). Skład chemiczny olejków eterycznych i ekstraktów z gatunku Achillea i ich aktywność biologiczna: przegląd. Journal of Ethnopharmacology, 199, 257-315. 10.1016/j.jep.2017.02.010.

Thayer, S. (2010). Ogród natury: przewodnik po identyfikacji, zbieraniu i przygotowywaniu jadalnych dzikich roślin. Birchwood, WI: Forager’s Harvest Press.

Drewno, M. (2009). Zielnik ziemski: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych nowego świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US