All About Dandelion (For Your Materia Medica)

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) jest z całą pewnością cenną rośliną w mojej lokalnej materia medica i jest ceniony przez zielarzy w całej strefie umiarkowanej regiony świata. Niestety, mniszek lekarski nie jest przez wszystkich czczony – ze względu na jego skłonność do wzrostu i kwitnienia tam, gdzie mu się podoba, jest nienawidzony i zatruwany przez tych, którzy cenią nieskazitelnie zielony dywan trawnika. Jaka szkoda (i to dość ironiczna), ponieważ mniszek lekarski jest jednym z ziół, które mogą pomóc naszym organizmom radzić sobie z nowoczesnym ładunkiem chemikaliów w żywności, powietrzu, wodzie i glebie. Dowiedzmy się więcej o mniszku poniżej!

Identyfikacja Dandelion

Większości z nas znane są słoneczne żółte kwiaty mniszka lekarskiego, składające się z kolekcji lub kompozycji wielu pojedynczych różyczek promieni. Rzeczywiście, mniszek lekarski należy do rodziny Compositae, obecnie nazywanej Asteraceae. Nacięcia na końcu każdego różyczki promienia są w rzeczywistości płatkami, a promień staje się wypełnioną nektarem rurką w jajniku (Johnston, b.d.). Pośród różyczek płaszczki widoczne są również delikatne białe włókna (pappus, liczba mnoga pappi), które łączą się z zalążkami i stają się puszystymi białymi żaglami, które przenoszą nasiona na wietrze.

Liście i wydrążone łodygi kwiatowe wyrastają z podstawowej rozety. Gładkie ciemnozielone liście są głęboko ząbkowane na krawędziach, a czubki postrzępionych zębów skierowane są w kierunku środka rozety. Francuska nazwa mniszka lekarskiego to „dent de lion” lub „ząb lwa” (Blair, 2014).

Korzenie mniszka lekarskiego rosną jako korzenie palowe z brązową powierzchnią zewnętrzną i białym wnętrzem. Korzenie (i łodygi) zawierają mleczny lateks. Ten lateks zawiera gorzki lakton seskwiterpenowy, który odpiera drapieżne owady, chroniąc w ten sposób składniki odżywcze przechowywane w korzeniach (Phys.org, 2016).

Zauważ, że istnieją pewne rośliny podobne do mniszka lekarskiego, takie jak kocie ucho (Hypochoeris radicata), jastrzębiec pilosella (Hieracium pilosella), młoda dzika sałata (Lactuca spp.) i oset lochy (Sonchus spp.) (Tilford, 1997; Virginia Tech, b.d., Jadalna dzika żywność, b.d.). Należy zauważyć, że mniszek lekarski różni się od tych roślin tym, że ma tylko jeden kwiat na łodydze (bez rozgałęzionych łodyg), ma wydrążoną łodygę zawierającą mleczny lateks i nie jest owłosiony. Na przykład kocie ucho i hawkweed są owłosione i mają wiele kwiatów na łodydze na rozgałęzionych, solidnych łodygach.

Dmuchawiec jest jadalny

Wszystkie części mniszka lekarskiego są jadalne i pożywne, od kwiatu po korzeń! Liść mniszka lekarskiego jest bogaty w witaminy A i C, potas, wapń, żelazo, fosfor i witaminy z grupy B, podczas gdy korzeń mniszka lekarskiego jest bogaty w białko, żelazo, mangan, fosfor i witaminę A (Pedersen, 2010; Weed, 1989).

Kwiaty można maczać w cieście i smażyć w pysznych plackach, a różyczki promienia można odrywać i posypywać sałatkami, dodawać do wypieków lub używać do przygotowania pysznego syropu kwiatowego. Liście można spożywać jako smażone warzywa, we frittatach i zupach lub świeże w sałatkach i pesto. Korzenie są popularnym substytutem kawy po uprażeniu i świetnie nadają się do gorzkiego napoju trawiennego przed posiłkiem. Można z nich zrobić herbatę jako wywar ziołowy lub zaparzyć ocet z mniszka lekarskiego do sosów sałatkowych.

Zbieranie mniszka lekarskiego

Często po prostu zrywam kilka liści każdego dnia w ogrodzie i jem świeże lub zbieram kilka garści do sałatki. Delikatne wiosenne liście są mniej gorzkie niż liście w środku lata i jesienią; chociaż wszelkie nowo rozwinięte liście będą mniej gorzkie (i przekonasz się poniżej, że gorzki nie jest zły!)

Korzenie można zbierać wiosną i jesienią, przy czym korzenie zbierane wiosną są bardziej gorzkie, a korzenie zbierane jesienią słodsze ze względu na magazynowanie składników odżywczych przez cały sezon wegetacyjny. Korzenie zbierane jesienią zawierają również więcej inuliny polisacharydowej, rozpuszczalnego błonnika, który odżywia korzystne bakterie jelitowe (Murray i Pizzorno, 2005).

Pesto z mniszka lekarskiego

Druk

Zaadaptowano z The Wild Wisdom of Weeds autorstwa Katriny Blair

Składniki
~ 152 ~ 2 filiżanki świeżej młodej zieleniny mniszka lekarskiego
1 szklanka bazylii
1 szklanka orzechów nerkowca, migdałów lub orzeszków piniowych
½ szklanki oliwy z oliwek
1 szklanka wody
3 łyżki soku z cytryny
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka soli

Kierunki

    Umyć i osuszyć zieleninę mniszka lekarskiego i bazylię.

    Połącz wszystkie składniki w blenderze lub robocie kuchennym i mieszaj, aż będą gładkie i kremowe.

    Podawać jako dip z surowymi warzywami lub krakersami, do makaronu lub jako pasta do kanapek.

Dmuchawiec Na Wątrobę

Mniszek lekarski błyszczy w swojej roli jako ziołowe wsparcie dla wątroby jako gorzki i alternatywny środek trawienny. David Hoffmann (2003) nazywa mniszka lekarskiego „najcenniejszym ogólnym tonikiem i prawdopodobnie najlepiej stosowanym diuretykiem i tonikiem wątrobowym”, podczas gdy Matthew Wood nazywa mniszek lekarski „wiosennym tonikiem” i „oczyszczaczem krwi” (Wood, 2008). Na poziomie energetycznym mniszek lekarski chłodzi i jest wskazany w gorących, zatłoczonych warunkach utkniętych w głębokich tkankach (Wood, 2008).

Łagodnie gorzki smak liści sygnalizuje receptory gorzkiego smaku na języku iw całym przewodzie pokarmowym (Masé, 2013). W naturze gorzki smak jest często kojarzony z chemikaliami roślinnymi, które są toksyczne dla owadów i ssaków drapieżnych, więc ludzie wyewoluowali, aby wykrywać ten gorzki smak, który następnie stymuluje procesy trawienne i eliminacyjne potrzebne do usunięcia go z organizmu (Masé, 2013). ). Jadalne goryczki, takie jak zieleń mniszka lekarskiego, nie stanowią dla nas zagrożenia, ale służą do stymulacji produkcji śliny, enzymów trawiennych i żółci, poprawiając w ten sposób trawienie, wchłanianie i wydalanie. Europejczycy tradycyjnie zjadali wiosną mniszek lekarski (Wood, 2008), aby „oczyścić” układ trawienny po długiej zimie ciężkostrawnego jedzenia.

Korzeń mniszka lekarskiego jest stosowany ze względu na swoje alternatywne działanie w celu schłodzenia stanu zapalnego, rozrzedzenia płynów i oczyszczenia wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki (Wood, 2008). Mniszek lekarski jest zarówno żółciopędny, zwiększając produkcję żółci w wątrobie, jak i żółciopędny, powodując uwalnianie żółci z pęcherzyka żółciowego (Wood, 2008) do jelita cienkiego i wspomaganie trawienia tłuszczów. Należy pamiętać, że ze względu na delikatną poprawę przepływu żółci, mniszek lekarski działa jako łagodny środek przeczyszczający (Tillotson, 2001). Jak pisze zielarz David Hoffmann (2003), „mniszek lekarski jako środek żółciopędny i wątrobowy ma powinowactwo do wątroby, stymuluje woreczek żółciowy i jest pomocny w łagodzeniu stanów zapalnych i przekrwienia obu narządów.”

Zielarz Kiva Rose opisuje alternatywne zioła jako te, które „przywracają funkcje organizmu poprzez metabolizm, poprzez zwiększenie zarówno funkcji eliminacyjnych, jak i poprzez zwiększenie wchłaniania składników odżywczych” (Rose, 2008). Pełniąc rolę alternatywy, mniszek lekarski wspomaga wątrobę w usuwaniu produktów przemiany materii i hormonów z krwi i zachęca do eliminacji, pomagając w ten sposób w usuwaniu wykwitów skórnych, takich jak trądzik i egzema, oraz wspierając równowagę hormonalną.

Dmuchawiec Dla Nerek

Liść mniszka lekarskiego stymuluje nerki, zwiększając diurezę i wspomagając prawidłową eliminację kwasu moczowego, usuwając w ten sposób odpady metaboliczne. Jest to pomocne na przykład w przypadku zatrzymywania wody, dny moczanowej, zapalenia stawów i reumatyzmu. Wysoka zawartość potasu i innych minerałów w mniszku równoważy wynikającą z tego utratę potasu i minerałów z moczem (Hoffmann, 2003).

Dmuchawiec Dla Jelita

Jak wspomniano powyżej, zbierany jesienią korzeń mniszka lekarskiego jest doskonałym pokarmem dla pożytecznych mikroorganizmów jelitowych organizmu. Inulina, znana jako prebiotyk, jest niestrawnym węglowodanem, który odżywia bakterie jelitowe, takie jak Bifidobacterium i Lactobacillus, optymalizując funkcje trawienne i wypierając inne szkodliwe bakterie (Murray i Pizzorno, 2005). Inulina może również pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi (Murray i Pizzorno, 2005). Ten prebiotyczny ziołowy elektorat z korzenia mniszka lekarskiego zbieranego jesienią to dobry sposób na wprowadzenie większej ilości inuliny do diety.

Zacznij budować swoją Materia Medica z tymi darmowymi stronami!

Jeśli chcesz zacząć komponować dla siebie monografie ziół, dołączamy bezpłatne pobieranie stron materia medica z naszego pięknie zaprojektowanego Dziennika Materia Medica. Zapraszamy do pobrania i wydrukowania tej czarno-białej monografii ziołowej, aby rozpocząć swoją materia medica!

Kliknij tutaj, aby pobrać

Poznaj mniszka lekarskiego z pierwszej ręki – obserwuj, jak rośnie na swoim podwórku (lub równie dobrze przez szczelinę w chodniku!), zbadaj jego tradycyjne zastosowanie i wypróbuj niektóre z przepisów, do których linki znajdują się w tym artykule!

PRZYPISY

Blair, K. (2014). Dzika mądrość chwastów. White River Junction, VT: Chelsea Green Publishing.

Jadalne dzikie jedzenie. (nd). Zasiej oset. Pobrane z http://www.ediblewildfood.com/sow-thistle.aspx

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Johnston, B. (2010). Zbliżenie na dziki kwiat „Mniszek lekarski” (Taraxacum officinale). Pobrane z http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/indexmag.html?http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/artjun10/bj-dandelion.html

Masé, G. (2013). Rozwiązanie dzikiej medycyny. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Murray, M. & Pizzorno, J. (2005). Encyklopedia żywności leczniczej. Nowy Jork, NY: Atria Books.

Pedersen, M. (2010). Zielarstwo żywieniowe: przewodnik po ziołach. Warszawa, IN: Whitman Publications.

Phys.org. (2016). Mniszek lekarski używa lateksu do ochrony swoich korzeni przed żerowaniem owadów.

Pobrano z https://phys.org/news/2016-01-dandelion-latex-roots-insect.html

Róża, K. (2008). Warunki handlowe 2: Alternatywy. Pobrane z http://bearmedicineherbals.com/terms-of-the-trade-2-alterative.html

Tilford, GL (1997). Rośliny jadalne i lecznicze Zachodu. Missoula, MT: Mountain Press Publishing Company.

Tillotson, AK (2001). Zielarski podręcznik źródłowy jednej ziemi. Nowy Jork, NY: Kensington Publishing Group.

Wirginia Tech. (1997). Poradnik identyfikacji chwastów Virginia Tech: Kos pospolity lub mniszek lekarski. Pobrane z https://oak.ppws.vt.edu/~flessner/weedguide/hryra.htm

Weed, S. (1989). Uzdrowienie mądre. Woodstock, NY: Wydawnictwo Ash Tree.

Drewno, M. (2008). Ziemski ziołowy: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych starego świata. Berkeley, Kalifornia: Północnoatlantyckie Książki.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US