10 niesamowitych grzybów dla dobrego samopoczucia (+ bezpłatne pobranie wykresu grzybów)

Mieszkam w górach wschodniego Tennessee, głęboko w południowej części Pasmo górskie Appalachów. Mój dom jest otoczony drzewami, paprociami i grzybami i bez względu na porę roku czuję pociąg do wyjścia na zewnątrz do spokojnego lasu, który czeka na odkrycie.

Tutaj ogromny świat leśnych roślin i grzybów czeka na odkrycie. Kiedy dorastam i zostaję zielarzem, którym chcę zostać, te leśne rośliny wzywają mnie — abym się o nich dowiedział, używał ich i dzielił się ich darami z innymi.

W tym poście chciałabym rzucić okiem na świat leśnych ziół — a dokładniej na świat niesamowitych grzybów, które rosną w lasach i lasach. Grzyby są ważną częścią ekosystemu leśnego. Nie tylko są one ważnymi częściami ich siedlisk, ale wiele grzybów może również być korzystnych dla naszego dobrego samopoczucia.

Świat leśnych ziół

Kilka lat temu wraz z rodziną przeprowadziliśmy się głębiej w góry i od tego czasu otworzył się przede mną zupełnie nowy świat ziół. Jestem ciągle zdumiony i pragnę dowiedzieć się więcej o roślinach, które żyją tak blisko moich drzwi wejściowych.

Są sosny, dęby i topole. Jest usnea, żeń-szeń i cohosh. A potem są grzyby — niejadalne i jadalne grzyby, które obficie rosną na chłodnym, wilgotnym dnie lasu.

Grzyby do jedzenia i dobrego samopoczucia

Grzyby jadalne zawsze intrygowały mojego męża. Kiedy chodzimy na spacery po lesie, kiedy ja jestem zajęty wypatrywaniem roślin, robieniem im zdjęć i opowiadaniem naszym czterem chłopcom, czym są i jak ich używać, mój mąż jest zajęty szukaniem grzybów.

Kiedy znajduje nowego grzyba, robi mu zdjęcia swoim telefonem, a potem sprawdza go w przewodniku po grzybach, kiedy wracamy do domu, aby zobaczyć, czy jest jadalny, czy nie.

Widzisz, kiedy mój mąż patrzy na grzyba, myśli o jedzeniu, ale kiedy patrzę na grzyba, myślę o zdrowiu.

Na początku mniej obchodziło mnie jedzenie grzybów. Zamiast tego bardziej interesowało mnie, czy mogę je wykorzystać do celów zdrowotnych w herbatach, nalewkach i elektuariach. Jednak im więcej mój mąż i ja dowiadujemy się o grzybach, tym bardziej odkrywamy, że nie można ich rozdzielić. Jedzenie grzybów może wspierać dobre samopoczucie tak samo, jak używanie ich w różnych preparatach ziołowych.

10 niesamowitych grzybów dla dobrego samopoczucia

Czy wiesz, że istnieje 38 000 różnych gatunków grzybów? Jednak nie wszystkie z tych grzybów są jadalne. Niektóre grzyby są zbyt twarde, by je zjeść, inne przyprawiają o mdłości, a mały ich odsetek zabije. Spośród tych, które są jadalne, niektóre smakują lepiej niż inne i są bardziej odpowiednie do jedzenia, podczas gdy inne są pozbawione smaku, ale nadal świetnie nadają się do stosowania ze względu na korzyści zdrowotne.

Jako nowicjusz w temacie grzybów stwierdzam, że im więcej je badam, tym lepiej je rozumiem i tym bardziej czuję się komfortowo stosując grzyby dla zdrowia. Książki, strony internetowe i internetowe grupy zajmujące się zbieraniem lub identyfikacją roślin pomagają mi uczyć się i uzupełniać informacje, których szukam.

Z badań, które przeprowadziłem, próbując dowiedzieć się więcej o tym ogromnym świecie niesamowitych grzybów, stwierdzam, że najbardziej bezpieczne, jadalne grzyby mają korzyści zdrowotne, niezależnie od tego, czy jesz je w żywności, czy przygotowujesz jako preparaty ziołowe jak herbaty, nalewki i elektuaria.

Darmowe Grzyby do pobrania

Dowiedz się więcej o tych niesamowitych grzybach i ich dobroczynnych właściwościach z darmowego pliku Mushrooms for Wellness do pobrania z kursu dla średniozaawansowanych Herbal Academy. Ta grafika przedstawia dziesięć pospolitych grzybów i podsumowuje je w prosty wykres, który możesz wydrukować i dodać do swojego zeszytu zielarskiego lub materia medica.

Kliknij tutaj, aby pobrać!

 

Jak zrobić preparaty ziołowe na grzyby

Jak widać z powyższego wykresu, korzyści zdrowotne grzybów pochodzą nie tylko z jedzenia grzybów jako pożywienia, ale także z ich ekstrakcji w różnych preparatach ziołowych.

Jeśli chodzi o sporządzanie preparatów ziołowych z grzybów, jest kilka, które można wykorzystać. Najczęstszym sposobem przygotowania grzybów dla zdrowia jest użycie ekstraktów wodnych, takich jak herbaty, napary, wywary, syropy lub nalewki z podwójnej ekstrakcji, aby czerpać korzyści zdrowotne z grzybów.

Bez względu na to, jaki preparat ziołowy wybierzesz, ważne jest, aby gotować grzyby przez 45-60 minut, aby wyekstrahować aktywne składniki grzyba ze ścian komórkowych. Według zielarza Christophera Hobbsa ciepło rozkłada chitynę, włóknistą część struktury grzyba i odsłania aktywne cząsteczki (Hobbs, 2014). Stwierdza również, że gotowanie grzybów, podczas gdy niektóre wrażliwe na ciepło składniki odżywcze są zmniejszone, inne składniki odżywcze stają się bardziej dostępne (Hobbs, 1995).

Po gotowaniu przez odpowiednią ilość czasu płyn powinien być ciemny i mieć intensywny zapach i smak. Możesz dodawać aromatyczne zioła do swoich przetworów grzybowych, aby zamaskować ich smak, jeśli chcesz. Imbir, cynamon, goździki i mięta pieprzowa to kilka ziół, które naprawdę mogą poprawić smak tych przetworów.

Możesz dowiedzieć się więcej o przygotowaniu tych preparatów ziołowych z następujących zasobów:

    Jak zrobić idealną filiżankę herbaty ziołowej – Growing Up Herbal

    Głębsze spojrzenie na napary ziołowe – Herbal Academy

    Jak zrobić ziołowy wywar – Akademia Ziół

    Jak zrobić syrop ziołowy – Akademia Ziołowa

    Jak zrobić nalewkę z podwójnej ekstrakcji z grzybów leczniczych – Akademia Ziołowa

Uwagi dotyczące dawkowania grzybów

Jak większość ziół, dawki dla grzybów będą się różnić. Sugeruje się, aby niektóre grzyby używały „ad lib”, co oznacza tak często lub tak często, jak chcesz. Grzyby te są zwykle bardzo odżywcze i nie mają znanych toksyczności ani górnych limitów dawkowania. Inne grzyby sugerowały dawki mieszczące się w pewnym zakresie na dzień. Zielarz Christopher Hobbs sugeruje przyjmowanie preparatów grzybowych w standardowej dawce 1/2 – 1 łyżeczki nalewki przez 3-9 miesięcy, gdy stosuje się je jako ogólny tonik (Hobbs, 1995).

Kolejną rzeczą do rozważenia, jeśli chodzi o znalezienie właściwej dawki grzybów, jest powód, dla którego używasz grzyba w pierwszej kolejności. Jeśli używasz go do ogólnych celów odnowy biologicznej, prawdopodobnie potrzebujesz go mniej niż wtedy, gdy używasz go, aby wspomóc swoje ciało poprzez określoną nierównowagę.

Jeśli masz pytania dotyczące dawkowania określonego grzyba, najlepiej jest przeprowadzić dodatkowe badania na temat tego konkretnego grzyba lub porozmawiać z klinicznym zielarzem, który jest zaznajomiony z używaniem grzybów w swojej praktyce zielarskiej.

Całe życie dążenie do dobrego samopoczucia i witalności

Pragnę być zaradny i wykorzystywać to, co jest mi dane, ale nauka wymaga czasu, a tak wiele rzeczy wymaga obecnie mojego czasu. Czasami czuję, że nigdy tam nie dotrę — gdziekolwiek „tam” jest.

Nieważne, ciągle przypominam sobie, że życie to podróż, a lekcje wyciąga się z powolnego bezruchu codziennego życia. Jeśli spacery po lesie otwierają mi oczy na nowe drzewo, roślinę lub niesamowity grzyb, to z radością szukam informacji o tym, jak wykorzystać ten nowy dar, który został mi objawiony. Niezależnie od tego, czy używam go w postaci jedzenia, czy preparatu ziołowego, wszystko to ma pomóc mi w dążeniu do dobrego samopoczucia i dzieleniu się tym, czego się uczę z innymi, którzy pragną tego samego.

PRZYPISY

Hobbs, C. (1995). Grzyby lecznicze: badanie tradycji, uzdrawiania i kultury. Santa Cruz, Kalifornia: Botanica Press.

Hobbs, C. (2014). Grzyby lecznicze: przegląd klinicysty. Pobrane z https://www.christopherhobbs.com/webdocs/presentations/Medicinal-Mushrooms-2014.pdf