Jak przygotować ciało i ducha do ciąży?

Ciąża to ogromne wyzwanie

W życiu większości kobiet przychodzi taki moment, w którym odczuwają one potrzebę zostania matką. Na ulicy zaczynasz zauważać kobiety w ciąży i matki z dziećmi, a widok niemowlaka w wózku sprawia, że się uśmiechasz. To znak, że najprawdopodobniej jesteś coraz bliżej podjęcia świadomej decyzji o macierzyństwie. I tu pojawia się pytanie: Jak przygotować ciało i ducha do ciąży?

Ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety, a także czas, w którym należy zmienić dotychczasowy styl życia i przewartościować swoje priorytety. Przygotowanie do ciąży pomoże lepiej nastawić się na ten niezwykle ważny etap, zdrowiej przez niego przejść, a także szybciej wrócić do formy po porodzie.

Popraw swoją kondycję

Nie tylko sam poród, ale także ciąża to spory wysiłek dla całego organizmu, w tym mięśni, kości i stawów, dlatego postaraj się dużo wcześniej przygotować swoje ciało na ten wyjątkowy czas. Bądź aktywna fizycznie. Przede wszystkim wybierz taki rodzaj ruchu, który będzie sprawiał Ci przyjemność. Możesz jeździć na rowerze, chodzić na spacery czy pływać. Powyższe rodzaje aktywności będziesz mogła wykonywać również w trakcie ciąży oraz po porodzie.

Jedz zdrowo

Powinnaś zdawać sobie sprawę, jak ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Nie musisz całkowicie zmieniać swoich nawyków żywieniowych, ale postaraj się wyeliminować ze swojego jadłospisu większość niezdrowych produktów. Naucz się uważnie wybierać produkty, które spożywasz. Zdecydowanie unikaj wysoko przetworzonych produktów, słodyczy oraz artykułów z dużą ilością cukru, soli i niezdrowych tłuszczów. Postaraj się wprowadzić do swojej diety więcej produktów bogatych w kwas foliowy, wapń, witaminę E i magnez.

Unikaj alkoholu, papierosów i dużych ilości kofeiny

Kobieta planującą ciążę powinna całkowicie rzucić palenie. Niewskazane jest również przebywanie w towarzystwie palaczy. Do zregenerowania skutków nałogu organizm potrzebuje przynajmniej kilku miesięcy. Pamiętaj również, że picie alkoholu jest bardzo szkodliwe dla płodu, dlatego zmień swoje nawyki zanim zajdziesz w ciąże, by w jej trakcie nie kusiła Cię lampka wina. Miej również na uwadze, że za duża ilość kofeiny może zmniejszyć szansę na poczęcie dziecka.

Zbadaj się

Zaplanuj wizytę u ginekologa, który wykona Ci badanie cytologiczne, a także wyleczy ewentualne zapalenie lub nadżerkę. Dodatkowo sprawdź stan swojego uzębienia u dentysty i wylecz chore zęby, gdyż przeprowadzenie leczenia w trakcie ciąży będzie znacznie trudniejsze. Sprawdź, czy byłaś szczepiona na różyczkę, jeśli nie to zaszczep się zanim zajdziesz w ciążę. W okresie jesieni możesz również wykonać szczepienie przeciw grypie, gdyż w czasie ciąży nie będzie to możliwe.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US