Zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży – jak sobie z nią radzić domowymi sposobami?

Jedną z niechcianych dolegliwości, które dręczą ciężarne panie jest na pewno zgaga. Treść żołądka jest naciskana przez powiększającą się z tygodnia na tydzień macicę i powraca do przełyku. Zgaga, która dosyć często nazywana jest też refluksem, powoduje bardzo nieprzyjemne odczucia. Kwaśne treści żołądka powodują pieczenie, wrażenie obrzmienia i zapełnienia krtani a często również dokuczliwe mdłości i cofanie się treści pokarmowej. Bardzo męczący jest też ucisk w okolicach żołądka lub mostka, który czasami mylony jest nawet z bólem sercowym. Zgaga dopada kobiety najczęściej w połowie trwania ciąży i utrzymuje się aż do jej zakończenia.

Sposoby na zgagę

Typowe lekarstwa bez recepty, dostępne w aptekach można stosować bez ryzyka powikłań dopiero w ostatnim miesiącu ciąży, kiedy łożysko w pełni chroni dziecko, a ono samo jest już w pełni ukształtowane. Zawsze jednak pozostaje cień wątpliwości, przeszkodą może być alergia, cukrzyca ciążowa lub nietolerancja jakiegoś składnika leku, skutki mogą być dla dziecka nieprzewidywalne. Stuprocentowe bezpieczeństwo dla zdrowia maluszka dają tylko naturalne metody walki ze zgagą. Na szczęście jest ich całkiem sporo, są niedrogie i nieuciążliwe w stosowaniu. Każda z kobiet w ciąży, chcąca uchronić się przed zgagą powinna pamiętać o tym żeby swoje posiłki spożywać w pozycji siedzącej. W takiej też pozycji należy odpoczywać po posiłku. Hormony wydzielane przez kobiecy organizm w czasie ciąży rozluźniają zwieracze przełyku i powstaje niedomknięty otwór, przez który ucieka treść żołądka. Utrzymanie pozycji pionowej przełyku znacznie zmniejsza objętość wyrzucanych treści żołądkowych. W nocy przydatna i bardzo pomocna będzie wysoka poduszka, która unosi głowę ponad żołądkiem.

W walce z uporczywym pieczeniem pomagają również niektóre pokarmy jak na przykład imbir, spożywany w formie dodatku do potraw albo napoi. Jeżeli mowa o napojach to pozytywne działanie ma napar z melisy, zwłaszcza chłodny i nieposłodzony. Uśmierzają objawy zgagi również napoje mleczne, czyli kefiry, jogurty, mleko zsiadłe lub zwykłe. Powinno być chłodne, aby nie prowokować odruchu wymiotnego, ale nie zimne żeby nie doprowadzić do zapalenia gardła. Poza tym, doskonale sprawdza się żucie migdałów z tego powodu, że mają one działanie odkwaszające, podobnie jak napar z siemienia lnianego. Pity systematycznie chroni podrażnioną zgagą i wymiotami błonę śluzową żołądka i przełyku, dodatkowo również usprawnia perystaltykę jelit.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US