Aktywność fizyczna w czasie ciąży

Pozytywny wpływ na stan zdrowia, a także stan psychiczny przyszłej mamy ma aktywność fizyczna.

Wiele kobiet zastanawia się, czy aktywność fizyczna w czasie ciąży jest na pewno bezpieczna. Umiarkowana aktywność fizyczna w prawidłowo przebiegającej ciąży jest wręcz zalecana, gdyż poprawia nastrój i samopoczucie psychiczne, a także obniża poziom zmęczenia.

Trzeba mieć na uwadze, że ciąża to ogromne obciążenie dla organizmu kobiety, dlatego warto przygotować go odpowiednio wcześnie do tego okresu. Jak wiadomo ciąża to nie choroba, więc nie ma żadnych przeciwwskazań, by przyszła mama uprawiała sport.

Systematyczne ćwiczenia w ciąży mają bardzo wiele zalet. Doskonale wpływają na trawienie, dzięki czemu dają szansę na uniknięcie zaparć, regulują pracę serca i płuc. Organizm kobiety aktywnej fizycznie jest bardzo dobrze dotleniony, dzięki czemu czuje, że ma ona więcej energii i czerpie samą przyjemność z ciąży.

Pamiętaj jednak, że zanim przejdziesz do wykonywania ćwiczeń, najlepiej odpowiednio wcześnie skonsultuj z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę, rodzaj ćwiczeń, ich intensywność oraz okres wykonywania, gdyż bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

W organizmie kobiety w ciąży zachodzą zmiany hormonalne, co skutkuje ciągłym wahaniem jej nastroju. Pozytywny wpływ na stan zdrowia, a także stan psychiczny przyszłej mamy ma aktywność fizyczna. Podczas ćwiczeń rozwija się świadomość ciała, dzięki czemu poród powinien przebiec bez większych komplikacji.

Dodatkowo dzięki aktywności fizycznej spada ryzyko depresji przed i poporodowej, która bardzo często pojawia się na skutek braku akceptacji dla własnego ciała, które bardzo zmieniło się podczas ciąży. Warto dodać, że aktywne kobiety w czasie ciąży tyją mniej niż te nieaktywne, dzięki czemu praktycznie przez cały okres ciąży mogą samodzielnie wykonywać większość codziennych obowiązków oraz bardziej mogą sobie pozwolić na jedzenie tuczących przysmaków.

Istnieje wiele form aktywności fizycznej, która ma dobry wpływ na rozwój płodu i doskonale przygotowuje organizm kobiety do porodu. Do najpopularniejszych z nich należy pływanie, jogging, spacer, joga, aerobik czy lekkie ćwiczenia siłowe. Poza tym coraz więcej fitness klubów oferuje ćwiczenia specjalnie dostosowane dla przyszłych mam, by te pod czujnym okiem instruktorki mogły dbać o swoje ciało w tym wyjątkowym dla nich czasie.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US