Postaw na organiczny ogród!

Co nas truje?

Każdy, kto nie jest do końca przekonany czy powinien zmienić swoje podejście do ogrodnictwa na bardziej zielone, powinien poświęcić kilka minut, spacerując pomiędzy półkami lokalnego centrum ogrodniczego i przyjrzeć się bliżej niektórym często używanym produktom. Zwróćmy uwagę na hasła takie jak „Środki ostrożności” – „Unikać kontaktu ze skórą. Nie wdychać oparów. Umyć ręce i odsłoniętą skórę po użyciu produktu. Niebezpieczny dla ryb/organizmów wodnych. Bardzo niebezpieczny dla pszczół. Uwaga: produkt zawiera metaldehyd, którego spożycie może skutkować śmiercią – Super okazja – tylko 11,99 zł…” Obecnie, ilość substancji toksycznych, które możemy kupić za powalająco niskie ceny, jest ogromna. To nasz świat i Twoja decyzja! Dlatego też warto zastanowić się, jak domowymi, ekologicznymi sposobami możemy zadbać o nasz ogródek nie zatruwając jednocześnie siebie i swojego otoczenia.

Łatwe, organiczne rozwiązania do walki ze szkodnikami

  • Jednymi z najbardziej irytujących szkodników są ślimaki i często decydujemy się na ich wytruwanie. Niestety, tradycyjne granulki trujące ślimaki zawierają takie substancje jak metaldehyd, który może również zatruwać ptaki, jeże i inne zwierzęta, łącznie z naszymi pupilami i nami samymi.
  • Aby bezpiecznie i ekologicznie dbać o nasz ogród musimy najpierw dobrze poznać wroga. W przypadku ślimaków możemy uciec się do wielu zielonych rozwiązań, od wyboru roślin, których te nie cierpią (takich jak lawenda) po polowanie na nie tam, gdzie najczęściej się pojawiają, czyli najczęściej w stertach desek czy drewna.
  • Na insekty takie jak muchy, komary czy meszki doskonałym rozwiązaniem może być zasadzenie kocimiętki – uradujesz tym samym tez swojego kota. Sobie możesz sprawić przyjemność tworząc zielnik pełen bazylii, ona również odstrasza komary i muchy, a Ty możesz wykorzystać ją w kuchni. Poza tym doskonałymi odstraszaczami idealnymi zarówno do ogrodu jak i na balkon będą komarzyca, pelargonia czy rosiczka. Poza właściwościami zniechęcającymi owady, cieszą one oko swoim wyjątkowym wyglądem.
  • Zapraszanie naturalnych drapieżników takich jak żaby, ropuchy, jeże, biedronki i inne również stanowi rozwiązanie i może być zalążkiem do Dzikiego Ogrodnictwa.
  • Różnego rodzaju humanitarne pułapki czy elektroniczne urządzenia odstraszające są kolejną alternatywą na szkodniki – istnieje cały wachlarz urządzeń, których możemy używać przeciwko zarówno kotom, jak i karaluchom.

Musimy jednak pamiętać, że organiczny ogród to nie tylko unikanie trucizn: to zintegrowane podejście do pielęgnowania zdrowych roślin od korzonków aż po końce listków bez potrzeby chemicznych dodatków.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US