Ekologiczne ogrodnictwo

Czy ekologiczne ogrodnictwo jest trudne?

Ekologiczne ogrodnictwo staje się coraz łatwiejsze, ponieważ mamy coraz więcej specjalistycznych dostawców produktów ogrodniczych, a ich wybór jest coraz szerszy. Należą do nich między innymi bez torfowe komposty, donice wykonane z włókna kokosowego, naturalne środki do tępienia szkodników jak również organiczne nasiona i rośliny. Oto lista najistotniejszych zagadnień i rozwiązań, które warto wdrożyć do swojego zielonego zakątka.

Ogrodowe eko rozwiązania

 • Dodatki do gleby i kompostu. Tu ważną kwestię stanowi torf. Torfowiska niezwykle szybko znikają z naturalnego środowiska. Straty, jakie ponosimy w związku z tym są ogromne, bo tereny podmokłe wspierają zróżnicowaną faunę i florę, pomagają ustabilizować wody gruntowe, zapobiegają suszom i powodziom. Są one również naturalnymi pochłaniaczami węgla. Niestety niezliczone ilości torfowisk zostało uszkodzonych lub zniszczonych, a znaczna ich część jest kupowana przez ogrodników. Jednak nie wszystko stracone! Pamiętaj, że możesz zmienić tę sytuację, kupując zamienniki torfu lub tworzyć własne.
  • Przede wszystkim sprawdzaj etykiety: jeśli jest napisane, że kompost jest beztorfowy, z pewnością tak właśnie jest.
  • Szukaj produktów wykonanych z odpadów lub materiałów recyklingowanych (np. z kory, włókna kokosowego lub z innych naturalnych produktów ubocznych.)
  • Niektóre z tych produktów działają doskonale, niestety nie wszystkie. Nie ma, co się jednak zniechęcać jedną porażką, bo wybór jest szeroki.
 • Produkty drewniane:
  • Niesamowitym jest, że wciąż, w dzisiejszych czasach tak bardzo wrażliwe leśne ekosystemy są plądrowane abyśmy mogli zapewnić sobie wszelkiego rodzaju wygody – meble, deski, donice, ogrodzenia i wiele, wiele innych. Nie ma, co ślepo ufać niejasnym oświadczeniom typu „dobrze zarządzany las produkcyjny” czy „z zarządzanych źródeł”, ponieważ hasła te mogą nie mieć na celu nic innego jak tylko zarobienie na nas i na naszych sumieniach. Standard FSC jest jedynym zatwierdzonym przez główne organizacje środowiskowe takie jak WWF, Przyjaciele Ziemi, Greenpeace i Woodland Trust.
  • Drewniane produkty ogrodowe są często impregnowane pod wysokim ciśnieniem wysoko toksycznymi substancjami jak na przykład arsen. Zdecydowanie odradzamy kupowanie tego typu produktów, albo przynajmniej nie palenie ich! Spalanie uwalnia arsen, który w postaci skumulowanej trucizny przedostaje się do powietrza, którym oddychasz.
  • Kolejna sprawa to węgiel do grilla, który na pierwszy rzut oka może nie wydawać się produktem drewnianym, a jednak jest niczym innym jak właśnie drewnem. A zatem ponownie poszukaj etykietki FSC. Albo pójdź na całość rozejrzyj się za bioregionalnym węglem drzewnym i tym samym wesprzyj polską przyrodę. Podpałka do grilla? Niech będzie to kolejny punkt na liście produktów, których nie potrzebujesz.

Autor: Joanna Świdermoda na eko

Powyższy artykuł pochodzi z wrześniowego wydania czasopisma Moda na Eko

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US