• Home
  • Dom
  • Wyhoduj sobie jedzenie w domu

Wyhoduj sobie jedzenie w domu

Własne jedzenie to nic trudnego!

Dla wielu z nas uprawianie swojej własnej żywności to milowy krok ku ekologicznemu podejściu do życia. Prawdą jest, że jedynie przy odrobinie wysiłku możemy osiągnąć zdrowe i pyszne rezultaty. Środki niezbędne nam, by wyhodować sobie świeże owoce i warzywa na wyciągnięcie ręki są naprawdę niewielkie. Z kolei pomyślmy, jak ogromnym przedsięwzięciem jest masowa uprawa żywności poza sezonem w ogromnych, ogrzewanych szklarniach i importowanie ich z ciepłych krajów.

Gdy zimą chcemy kupić sobie świeżą, bogatą w witaminy żywność, ale wolimy zrezygnować z tej zapakowanej w plastikowe opakowania, chłodzonej czy transportowanej z daleka, niestety wybór, jaki nam zostaje, nie jest za duży. Dlatego też warto wiedzieć, że zioła, sałaty, pomidory i tak pyszne, delikatne owoce, można uprawiać samodzielnie czerpiąc z tego ogromną satysfakcję. Jednak nie denerwuj się i nie zniechęcaj, gdy początki nie okażą się takie łatwe – ciesz się wszystkim, co uda Ci się wyhodować.

Uprawiaj swoje warzywa i owoce ciesząc się ich smakiem

Własna uprawa żywności to sama radość. A to dlatego, że owoce i warzywa smakują właśnie najlepiej świeżo zerwane z własnego ogródka bądź z doniczki na parapecie. Jeśli uprawiasz swoją własną żywność, możesz również recyklingować własne odpady kuchenne poprzez kompostowanie ich i produkowanie domowej roboty nawozów.  Jest to niesamowita eko-przygoda, która może trwać tak długo, jak na to pozwolisz.

4 porady dla początkujących

  1. Zaczynaj z niewielką ilością świeżej, delikatnej żywności, która odpłaci Ci się pysznym smakiem, pięknym zapachem, a przede wszystkim zdrowotnymi właściwościami. I pamiętaj o złotej zasadzie – uprawiaj tylko te owoce i warzywa, które kochasz jeść!
  2. Jeśli nie potrafisz odmówić sobie przyjemności zbierania plonów z własnego ogródka, ale jednocześnie nie chcesz skończyć jako pełnoetatowy ogrodnik, spróbuj uprawy drzewek i krzewów owocowych. Wiele z nich pięknie kwitnie, a dodatkowo, po przekwitnięciu wydaje owoce. Jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią, najlepiej będzie jeśli skontaktujesz się z dobrym dostawcą drzewek w tej kwestii.
  3. Dla niecierpliwych najlepszym rozwiązaniem jest uprawa kiełków – kiełki fasoli mung, brokułu, rzodkiewki czy jarmużu to tylko nieliczne z tych, które warto spróbować. Kiełki są niezwykle bogate w witaminy i enzymy, czyli te wartości odżywcze, których potrzebujemy ze świeżej żywności najbardziej. Nasionka można bez problem zamówić przez Internet lub kupić w większości sklepów ogrodniczych lub w supermarketach.
  4. Odpowiednia ilość uwagi i cierpliwości sprawia, że możemy cieszyć się swoimi własnymi owocami i warzywami, nawet jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, a naszym ogródkiem jest doniczka na parapecie.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US