• Home
  • Dom
  • Choinka – żywa czy sztuczna?

Choinka – żywa czy sztuczna?

Jaka choinka będzie najlepszym wyborem na święta?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się nieubłaganie, a poza szałem zakupów, sprzątania i gotowania, jednym z głównych i nieodłącznych elementów tego czasu jest choinka. I w tym momencie, jeśli leży nam na sercu dobro środowiska naturalnego, stajemy przed dylematem. Zastanawiając się, jaką choinkę wybrać, sztuczną, czy żywą musimy rozważyć wiele kwestii oraz zastanowić się, jaki wybór będzie najbardziej eko.

W pierwszej chwili, może wydawać się, że to właśnie sztuczne drzewko będzie lepsze. Dokonując takiego wyboru z pewnością uchronimy jakiś świerk przed wycięciem. Jednak czy rzeczywiście plastikowa choinka, to zakup pro środowiskowy?

W rzeczywistości jedynie fakt, że może być ona wielokrotnego użytku jest argumentem za. Niestety, cały proces produkcji, transportu, a następnie przetwarzania bądź też utylizacji materiałów sztucznych, z jakich jest ona wykonana negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Czas rozkładu takiej dekoracji to nawet 500 lat.

Lepszym wyborem, będzie zakup tak zwanej choinki żywej. Kupując naturalne drzewko nie wygenerujemy kolejnych ton plastikowych śmieci. Poza tym, są również pozytywne wieści, jeśli chodzi o pochodzenie drzew przeznaczonych na choinki. Według statystyk, aż 98% choinek na świecie pochodzi ze specjalnie przeznaczonych do tego upraw lub z przecinek przeprowadzanych według standardowej gospodarki leśnej. Jeśli więc nasz zakup nie będzie pochodził z tych 2% nielegalnych źródeł, nie musimy się niepokoić. Sprzedawca choinek powinien posiadać odpowiednie świadectwo legalności, które świadczy o tym, że wycięte drzewko zostało od razu zastąpione nowym.

Warto zwracać również uwagę, czy kupowane przez nas drzew posiada certyfikat FSC, który świadczy o odpowiedzialnym zarządzaniu zasobami leśnymi. Certyfikat ten daje nam pewność, że plantacja, z której pochodzi roślina nie stosuje szkodliwych dla środowiska metod. Nie wszystkie bazary i przydrożne stoiska dokument ten posiadają, jeśli jednak zadamy sobie nieco więcej trudu i udamy się na jakieś zielone targowisko, które sprzedaje produkty ekologiczne, powinno udać się nam znaleźć taką choinkę, która będzie nie tylko zielona, jeśli chodzi o kolor, ale również w kwestii swojego pochodzenia.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US