• Home
  • Dom
  • Co jest bardziej eko, zmywanie ręczne czy w zmywarce?

Co jest bardziej eko, zmywanie ręczne czy w zmywarce?

Co jest bardziej eko, zmywanie ręczne czy w zmywarce?

Wiele rodzin w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie życia bez zmywarki, jednak szacuje się, że mniej niż 1/3 Polaków ma ją w domu. Natomiast w krajach takich jak Niemcy, ponad połowa gospodarstw domowych jest wyposażona w ten sprzęt AGD. Jeśli chodzi o zużycie wody, zmywarki są obecnie znacznie bardziej wydajne, więc jeśli chcemy umyć pełną zmywarkę naczyń, zużywamy trzy lub cztery razy mniej wody niż zmywając tę samą ilość ręcznie. Poza tym, kolejnym argumentem za ekologicznością zmywarek jest fakt, że w wielu polskich domach do ogrzewania wody używa się pieców gazowych, które są bardziej wydajne i emitują mniej dwutlenku węgla. Jednak gdy zdecydujesz się na panele słoneczne, a Twoja zmywarka będzie używana w dzień, możesz być jeszcze bardziej eko!

W 2003 roku na Uniwersytecie w Bonn przeprowadzono badania odnośnie zwyczajów zmywania Europejczyków. Wykazały one, że ludzie zmywają naczynia na wiele różnych sposobów, zarówno ręcznie, jak i w zmywarce. Jedni leją wodę bez umiaru myjąc kilka sztućców pod bieżącym strumieniem, inni natomiast chcąc być super szybcy, popadają w drugą skrajność, nie domywając ich i wkładając do szafki ulepione lub tłuste. Jedno i drugie może przyprawiać o dreszcze grozy. Wnioski te mogą więc stanowić kolejny argument przemawiający za zainwestowaniem w zmywarkę. Wybierając ją wybieramy higienę, bo nawet najdokładniejsi z nas z dłońmi odpornymi na wysoką temperaturę nie mogą równać się z zabijającymi bakterie programami 60-65oC.

Zmywanie w zmywarce ma swoje sekrety. Przedstawiamy poniżej pięć z nich.

Oto 5 wskazówek na wydajne używanie zmywarki:

  1. Puszczaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowana.
  2. Dokładnie opróżnij talerze, ale nie ulegaj pokusie spłukiwania ich najpierw pod bieżącym strumieniem.
  3. Wybieraj eko-ustawienia lub niższą temperaturę, jeśli to możliwe.
  4. Jeśli masz panele solarne, uruchamiaj zmywarkę w ciągu dnia.
  5. Gdy kupujesz nowe urządzenie, poszukaj najbardziej energoszczędnego modelu dostępnego na rynku, sprawdź koszta użytkowania, emisje dwutlenku węgla i upewnij się, jak długa jest jego żywotność. Zakup najtańszego modelu może wydawać się najlepszym rozwiązaniem, jednak w rzeczywistości częsta wymiana zepsutych części albo konieczność wymiany zmywarki na nową po 5 latach w cale nie przemawia za takim wyborem.

    Zobacz też syndrom chorego budynku lub może szukasz mebli industrialnych do swojego mieszkania?

Co interesowało innych?

Podsumowanie
Tytuł artykułu
Co jest bardziej eko, zmywanie ręczne czy w zmywarce?
Opis
Co bardziej się opłaca? Zmywanie ręczne czy w zmywarce? Jeśli używasz zmywarkę to dowiesz się również o 5 wskazówkach na temat używania zmywarki.
Autor
Publikowane przez
Moda na Eko
Logo

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US