Kupuj lokalną żywność

Jedz świadomie, kupuj lokalną żywność

Chyba wszyscy dzisiaj jesteśmy świadomi, że owoce i warzywa, a także inne produkty spożywcze naszpikowane są chemicznymi substancjami, które mają przedłużyć trwałość żywności. Dzieje się tak dlatego, że muszą one przetrwać długi transport, a później zachować ładny i świeży wygląd, leżąc na sklepowych półkach. Dla przykładu, owoce, które dostarczane są do nas z krajów tropikalnych, zrywa się w momencie, gdy nie są one jeszcze dojrzałe, a następnie spryskuje się je konserwantami i pakuje do kontenerów. Dojrzewają one właśnie podczas transportu, bez dostępu światła. Podobnie konserwowane są także inne rośliny, które później trafiają do supermarketów. Wystarczy spróbować jakiegokolwiek warzywa lub owocu z przydomowego ogródka, bądź też zakupionego od rolnika w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, aby poczuć, że smakuje on i pachnie o niebo lepiej, niż ten, który nabyliśmy w sklepie. Skąd ta różnica? Odpowiedź jest prosta: wyjątkowy smak i aromat mają tylko świeże owoce i warzywa, uprawiane według tradycyjnych zasad i bez wykorzystania różnorodnych środków ochrony roślin.

Dlaczego warto kupować żywność z najbliższych gospodarstw?

Współczesna moda na zdrową żywność promuje produkty eko. Kupując je w supermarkecie czy na targu nigdy nie mamy pewności co do ich pochodzenia i sposobu, w jaki zostały wyhodowane czy przygotowane. Takie informacje możemy zyskać, zaopatrując się u lokalnych producentów i rolników. Przy okazji takich zakupów zawsze możemy zapytać o to, czy do uprawy warzyw lub owoców, stosują oni chemiczne środki ochrony roślin.

Wielu z nas w kwestii zakupów żywności idzie na łatwiznę. Dużo prościej jest pójść do pobliskiego sklepu czy supermarketu, gdzie możemy wybierać z całej masy pięknie opakowanych i apetycznie wyglądających produktów. Niestety, takie podejście nie zawsze jest dobre dla naszego organizmu. Dzięki rozwojowi świadomości ekologicznej, coraz więcej osób zwraca uwagę na to, skąd pochodzą produkty, które jedzą i w jaki sposób zostały one przygotowane. Te osoby stawiają właśnie na zakupy z gospodarstw oddalonych od ich miejsca zamieszkania maksymalnie o 100 km. Takie podejście do kupowania żywności nie zawsze musi wiązać się z wyprawą na wieś. Obecnie powstało wiele różnorodnych portali, które skupiają lokalnych producentów i rolników. Za ich pośrednictwem, możemy zamówić interesujące nas produkty żywnościowe wprost od najbliższych dostawców.

Kupując żywność z pobliskich gospodarstw, nie tylko lepiej dbamy o swoje zdrowie, ale także przyczyniamy się do ochrony środowiska i rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Pamiętajmy o tym podczas robienia codziennych zakupów i wybierajmy świadomie miejsca, gdzie kupujemy żywność.

Autor: Emilia CzajkowskaOKŁADKA

Powyższy artykuł pochodzi z październikowego wydania czasopisma Moda na Eko.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US