Frutarianizm

Frutarianizm, czyli jedzenie samych owoców.

Czy taka dieta jest bezpieczna dla naszego organizmu?

Frutarianizm należy do diet wegetariańskich, czyli eliminujących z pożywienia wszelkie produkty mięsne. Ten sposób odżywiania się jest jednym z najbardziej restrykcyjnych. W diecie frutariańskiej dopuszcza się jedynie spożywanie owoców, ale tylko takich, których zerwanie nie powoduje śmierci rośliny. Do produktów, które można spożywać na tej diecie zaliczają się także te części roślin, które botanika nazywa owocami, jednak w potocznym rozumieniu uważane są one za warzywa. Zaliczamy do nich między innymi pomidory czy bakłażany.

Jakie są główne zasady diety frutariańskiej?

Głównym, a w zasadzie jedynym, pożywieniem we frutarianizmie są owoce. Z racji faktu, że dieta ta jest bardzo mocno zakorzeniona w ekologicznym podejściu do świata, w myśl jej założeń powinno się jeść jedynie te owoce, które można zrywać bez żadnego uszczerbku dla rośliny. Najbardziej restrykcyjne odmiany frutarianizmu, zakładają, że dozwolone jest tylko jedzenie owoców, które same spadły z drzewa. Ważną zasadą tej diety jest również przygotowywanie posiłków bez obróbki termicznej. Owoce mogą być spożywane wyłącznie na surowo, np. w postaci sałatek lub koktajli.

W diecie tej można jeść następujące owoce:

  • kwaśne – do tej kategorii zaliczają się wszystkie cytrusy (np. kiwi, pomarańcze czy grejpfruty),
  • średnio kwaśne – w tej grupie znajdują się zarówno owoce jagodowe, takie jak jeżyny czy porzeczki, ale także jabłka lub wiśnie,
  • słodkie, np. winogrona, banany, figi,
  • oleiste, np. awokado lub kokosy, a także oliwki,
  • suszone – są to m.in. rodzynki, daktyle, śliwki,
  • niesłodkie – ta kategoria obejmuje także warzywa, które z botanicznego punktu widzenia są owocami; należą do nich m.in. pomidory lub ogórki.

Stosując dietę frutariańską, należy wybierać tylko owoce ekologiczne, co do których mamy pewność, że przy ich uprawie nie były stosowane żadne pestycydy i inne, chemiczne środki ochrony roślin. Komponując jadłospis, należy tak rozplanować posiłki, aby jeść małymi porcjami, co 2 lub 3 godziny. We frutarianizmie, podobnie jak w przypadku innych diet, zalecane jest picie co najmniej 2 litrów płynów każdego dnia. Głównymi napojami w tej diecie są: woda oraz świeżo wyciskane soki i koktajle owocowe.

Jak dieta owocowa może wpłynąć na na zdrowie naszego organizmu?

Choć frutarianizm na całym świecie zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, to dietetycy i lekarze podkreślają, że żywienie się samymi owocami może przysporzyć wielu problemów zdrowotnych. Dzieje się tak dlatego, że dieta oparta tylko na jednym rodzaju produktów żywnościowych, nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb naszego organizmu. Powoduje to powstanie niedoborów wielu witamin i składników mineralnych, co może prowadzić do chorób takich jak anemia. Oprócz tego, jedzenie zbyt dużej ilości owoców sprawia, że dostarczamy naszemu organizmowi zbyt dużej ilości cukru owocowego, czyli fruktozy, a to może doprowadzić nawet do zachorowania na cukrzycę. Reasumując, taka dieta może być pożyteczna, jeśli zastosujemy ją przez krótszy czas. Pomoże nam wówczas oczyścić organizm z toksyn i obniżyć cholesterol, jednak frutarianizm stosowany przez dłuższy czas może być dla nas szkodliwy.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US