Dieta paleo

Dieta paleo, czyli powrót do sposobu żywienia naszych przodków

Dieta paleo zyskała ogromną popularność za sprawą książki dr Lorena Cordaina. Najprościej mówiąc, bazuje ona na naturalnych, ekologicznych pokarmach, przypominających te, które były spożywane przez ludzi pierwotnych. Według zaleceń tej diety, powinniśmy spożywać głównie jajka, chude mięso, ryby, warzywa, grzyby oraz orzechy, a także kiełki i nasiona. Będąc na diecie paleo nie jemy zbóż i produktów z nich wytworzonych, cukrów prostych, a także wysoko przetworzonych olei rafinowanych. Unikamy też nabiału i niektórych roślin strączkowych.

Skąd pomysł, by powrócić do zwyczajów żywieniowych ludzi pierwotnych?

Badania naukowe przeprowadzane przez lekarzy, dietetyków oraz biologów, pokazują, że w wyniku ewolucji, organizm człowieka nie przystosował się w wystarczającym stopniu do spożywania dzisiejszej, wysoko przetworzonej żywności. Powoduje to wiele schorzeń i dolegliwości, a my nie zdajemy sobie sprawy, że leczenie wielu z nich można wspomóc stosując dietę paleo. Właśnie dlatego warto powrócić do korzeni i przyjrzeć się temu, co jadali ludzie w okresie paleolitu, a następnie wyeliminować ze swojego jadłospisu, wszystkie te produkty, które pojawiły się w diecie człowieka później.

Główne zasady diety paleo

Decydując się na komponowanie swojego jadłospisu według zaleceń paleo, należy pamiętać, że nie jest to kolejna odchudzająca dieta cud, chociaż można na niej zgubić zbędne kilogramy. Dieta paleo, to przede wszystkim całkowita zmiana nawyków żywieniowych i sposobu odżywiania się.

Nie licz kalorii, tylko właściwie komponuj posiłki

Będąc na tej diecie, nie trzeba liczyć kalorii, jednak należy pamiętać, żeby komponować posiłki w taki sposób, aby została zachowana równowaga pomiędzy produktami roślinnymi i zwierzęcymi. W daniach paleo muszą być również utrzymane właściwe proporcje tłuszczów, białek i węglowodanów. W posiłkach powinny dominować produkty białkowe, przy jak najmniejszym udziale węglowodanów.

Wyeliminuj ze swojego jadłospisu produkty zbożowe

Kolejną ważną zasadą jest wykreślenie ze swojego jadłospisu wszystkiego, co wytworzone zostało ze zbóż, czyli m.in. pieczywa lub makaronu. Eliminacja produktów zbożowych jest także konieczna ze względu na obecny w nich gluten, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka i mu szkodzi. Nasi przodkowie prowadzili myśliwsko-zbieraczy tryb życia, dlatego też w ich diecie nie znajdowały się zboża. Człowiek zaczął je jeść dopiero, kiedy nauczył się uprawiać ziemię, czyli stosunkowo późno, dlatego też nasz organizm, w procesie ewolucji, nie zdążył się jeszcze przystosować do trawienia produktów zbożowych.

Przygotowuj swoje posiłki jak najprościej, ograniczając ich przetworzenie do minimum

Układając jadłospis paleo, należy pamiętać, aby dania, które się w nim znajdą były jak najmniej przetworzone. Doskonałym przykładem takiej potrawy mogą być warzywa gotowane na parze, a do tego ryba lub mięso pochodzące z ekologicznej hodowli. Unikaj też wszelkich wysoko przetworzonych produktów.

W piramidzie żywieniowej paleo powinny dominować mięso, jaja i warzywa, a także owoce morza

Dieta paleo w dużym stopniu opiera się na chudym mięsie oraz warzywach, kiełkach, nasionach i grzybach. Warto również urozmaicić swój jadłospis o wszelkie kiszonki. Doskonale wspomagają one funkcjonowanie całego układu trawiennego i pomagają odbudować zdrową i niezwykle cenną florę bakteryjną jelit.

Nie unikaj tłuszczów zwierzęcych

W diecie paleo nie trzeba eliminować tłuszczów zwierzęcych, takich jak smalec czy masło. Badania dowiodły, że są one najbliższe organizmowi człowieka, dlatego też może on je najlepiej spożytkować. Jeśli chcemy włączyć do naszej diety tłuszcze roślinne, powinny być to oleje nierafinowane, np. oliwa z oliwek pochodząca z pierwszego tłoczenia lub olej lniany, palmowy czy kokosowy.

Produkty, których powinieneś unikać, będąc na diecie paleo:

  • cukry rafinowane i wszelkie produkty je zawierające, takie jak słodycze, które dostępne są w sklepach ( jeśli twój organizm, domaga się czegoś słodkiego lub innej przekąski, sięgnij po owoce lub orzechy),
  • zboża i produkty zbożowe, w tym kukurydza ( w niektórych przypadkach dopuszczalne jest jedzenie produktów ze zbóż bezglutenowych i pseudozbóż takich jak: amarantus, ryż, kasza gryczana, kasza jaglana, komosa ryżowa oraz nasiona chia,
  • rośliny strączkowe ( niektóre osoby stosujące dietę paleo, jedzą rośliny strączkowe, z wyłączeniem soi),
  • warzywa zawierające duże ilości skrobi, takie jak ziemniaki,
  • szkodliwe tłuszcze roślinne, takie jak utwardzane margaryny czy wysoko przetworzone oleje,
  • mleko i produkty mleczne, czyli m.in. ser, śmietana.

Mogłoby się wydawać, że odtworzenie diety naszych przodków sprzed niemal 10 tysięcy lat, jest dzisiaj niemożliwe. Warto jednak podkreślić, że w jedzeniu zgodnie z zasadami paleo nie chodzi o dokładne odwzorowanie jadłospisu ludzi pierwotnych, a głównie o to, by jeść tylko te produkty, do których nasz organizm przystosował się w procesie ewolucji, i które potrafi odpowiednio przyswoić i wykorzystać do prawidłowego funkcjonowania. Dieta paleo to doskonały sposób na wspomożenie walki z wieloma chorobami, które są plagą XXI wieku.

Autor: Emilia CzajkowskaOKŁADKA

Powyższy artykuł pochodzi z październikowego wydania czasopisma Moda na Eko.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US