Spring Tonics

Pomimo śnieżnego widoku z naszych okien, jest to oficjalny pierwszy dzień wiosny, Równonoc, tak zwany, ponieważ nachylenie Ziemi jest zrównoważone w taki sposób, że dzień i noc są mniej więcej równej długości. Tak, jest śnieg, ale rudziki i przebiśniegi, które zauważyłem w zeszłym tygodniu, obiecują nam: odwagi, przyjaciele. Przed nami cieplejsze i dłuższe dni!

Głęboki związek z rytmami natury inspiruje wielu zielarzy do świętowania pierwszego dnia zimy lub wiosny poprzez świętowanie i rytuały, a nawet po prostu wypicie filiżanki specjalnej herbaty. Dla wielu osób „wiosna” jest synonimem „czystości”, ale dla nas, zielarzy, ta koncepcja nie ogranicza się do porządkowania szaf.

Tradycyjnie, przy pierwszej nutce zieleni, wielu ludzi o skłonnościach do ziół zjadało gorycze, takie jak ziele mniszka lekarskiego i korzenie, aby zmieść zimowe pajęczyny ciała po długiej zimie, jedząc zakonserwowane i suszone jedzenie. Dostęp do całorocznych warzyw liściastych i owoców nie sprawił, że tradycja ta stała się przestarzała. Nasze ulubione ziołowe środki odtruwające, takie jak łopian i mniszek lekarski, są nadal mile widziane w naszych wiosennych czajniczkach, aby wspomóc nasze ciała w radzeniu sobie z toksynami i stresami związanymi ze współczesnym życiem.

Zioła na wiosnę

Łopian i mniszek lekarski to ulubione lekarstwa na wiosnę i podobnie jak większość tradycyjnych oczyszczaczy, ich działanie może wynikać z gorzkich flawonoidów. (Więcej o gorzkich od naszych przyjaciół z Urban Moonshine.)

Korzeń łopianu (Arctium lappa): Pospolity chwast o działaniu śluzowatym, alternatywnym, tonizującym, moczopędnym i napotnym (w świeżym zielu).

Łopian był tradycyjnie używany przez zachodnich zielarzy do „oczyszczania krwi” oraz jako lekarstwo na dnę moczanową i kamienie nerkowe. Ciekawa notatka Marka Pedersena w Nutritional Herbology mówi, że działanie oczyszczające może być bardziej prawdopodobne „ze względu na jego śluz, który zapobiega wchłanianiu toksyn z przewodu pokarmowego. Wchłaniając toksyny z połkniętego pokarmu i te wytwarzane przez florę jelitową, lepki błonnik eliminuje źródło wielu toksyn. To pozwala organizmowi na samoleczenie” (Pedersen, 2010, s. 58).

Obfite minerały zawarte w łopianu powinny dobrze zrównoważyć utratę minerałów, która może wystąpić w procesie oczyszczania.

Korzeń mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale): szeroko rozpowszechniony chwast, który ma między innymi działanie moczopędne, wątrobowe, ściągające.

Mniszek lekarski to kolejne tradycyjne zioło oczyszczające, które uważa się za usuwające produkty przemiany materii poprzez stymulowanie czynności wątroby, pęcherzyka żółciowego i nerek. Zielarze używają go w stanach takich jak trądzik i inne choroby skóry, stany zapalne stawów i zapobieganie kamieniom żółciowym. Mark Pedersen uważa, że ​​inulina i śluz w korzeniu mniszka lekarskiego łagodzą przewód pokarmowy i „wchłaniają toksyny ze spożywanego pokarmu oraz regulują kolonie bakterii jelitowych, które wytwarzają toksyny przeznaczone do chorób innych bakterii… To znaczy pomagają rozwijać się przyjaznej florze i hamują nieprzyjazne bakterie ” (Pedersen, 2010, s. 79).

Korzeń mniszka lekarskiego, podobnie jak łopian, jest bogaty w minerały i uzupełnia organizm w potas i sód, które mogą zostać utracone podczas diurezy wywołanej mniszkiem lekarskim.

Jeden z moich ulubionych wiosennych toników zawiera korzenie mniszka lekarskiego i łopianu ze słodyczą czerwonej koniczyny i innym ulubieńcem wiosny, pokrzywą.

Istnieją pewne różnice w działaniu suszonych i świeżych ziół, ponieważ olejki eteryczne mogą zostać utracone w procesie suszenia. Ponadto niektórzy zielarze twierdzą, że śluz jest rozpuszczalny tylko w zimnej wodzie. Aby pokryć wszystkie bazy, lubię je mieszać: świeże korzenie na delikatnie podgrzaną zupę i suszone na herbatę.

Wiosenny tonik

Druk

Składniki

1 łyżka korzenia łopianu
1 łyżka korzenia mniszka lekarskiego
1 łyżka pokrzywy
1 łyżka liścia mniszka lekarskiego
1 łyżka czerwonej koniczyny
Woda

Kierunki

  • Wraz z kwartą wody w zakrytym rondlu, zagotuj korzeń łopianu i korzeń mniszka lekarskiego, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut.
  • Wlej gorący wywar z korzenia do litrowego słoika lub imbryka z pokrzywami, liściem mniszka lekarskiego i czerwoną koniczyną.
  • Strome i smacznego!

Referencje
Pedersen, M. (2010). Zielarstwo żywieniowe. Warszawa: Whitman Publications.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US