Radość ze zbierania i używania kwiatów czarnego bzu

W ostatnich latach wiele napisano o jagodach czarnego bzu, „skrzyni z lekarstwami zwykłych ludzi”. Ale bez względu na to, jak piękne są jagody czarnego bzu, kwiaty czarnego bzu są same w sobie cudem. Zapoznaj się z kwiatem czarnego bzu i jego właściwościami. Używanie kwiatów bzu czarnego może być punktem kulminacyjnym Twojego lata!

Wszystko o starszym

Na potrzeby tego artykułu mam na myśli Sambucus nigra (europejski) i Sambucus canadensis (północnoamerykański).

Krzew czarnego bzu lub małe drzewko (w zależności od miejsca zamieszkania) jest rośliną wieloletnią, która żyje w strefach 3 – 8. Lubi słońce lub półcień, chociaż w miejscach zacienionych produkuje mniej owoców. Preferuje gleby bogate w azot, ale toleruje gleby ubogie i występuje wszędzie, od brzegów potoków po brzegi lasów i rowy. Jeśli masz starszego na swoim podwórku, uważaj na glebogryzarkę wokół niego, ponieważ ma płytki system korzeniowy i łatwo go uszkodzić.

Bez czarny należy do Caprifoliaceae, czyli rodziny wiciokrzewów, chociaż mówi się o przeklasyfikowaniu go do rodziny Adoxaceae, czyli kalina. Nigra pochodzi z Europy, Afryki Północnej i zachodniej Azji. Canadensis pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej. Bez czarny ma przeciwległe, złożone liście złożone z pięciu do dziewięciu owalnych i ząbkowanych listków. Liście są ciemnozielone, ale jaśniejsze od spodu. Kora jest szara lub jasnobrązowa.

Rdzeń łodygi pozwala na łatwe wydrążenie i był używany jako kran do zbierania soku klonowego. Znane są również dzieci, które robią gwizdki i miotacze grochu z wydrążonej łodygi. Tradycyjnie rdzeń zachowywano do rozpalania ognia.

Aromatyczne kwiaty pojawiają się późną wiosną lub wczesnym latem, w zależności od miejsca zamieszkania. Są to kremowe, białe baldachy, chociaż niektóre źródła określają je jako baldachy. Mogą mieć szerokość nawet ośmiu cali. Kwiaty otwierają się z zewnątrz do wewnątrz, więc podczas zbioru wybierz te, które są w pełni otwarte w środku, pamiętając, że im więcej kwiatów usuniesz, tym mniej jagód będziesz mieć później w lecie. Unikaj zbierania kwiatów po burzy lub gdy są mokre, ponieważ po wyschnięciu ciemnieją. (Powinny pozostać kremowe.)

Rozmnażanie może odbywać się przez nasiona, odrosty lub podziały korzeni. Jeśli zamierzasz zacząć od nasion czarnego bzu, postępuj zgodnie z instrukcjami, ponieważ nasiona muszą być namoczone i rozwarstwione, aby zapewnić kiełkowanie.

Zwykle wychodzę w lutym lub na początku marca i pobieram sadzonki zawierające co najmniej trzy węzły. Sadzę je w dużym wiadrze sterylnej ziemi i trzymam w domu. Zwykle są ukorzenione i gotowe do przesadzania na początku czerwca. Starsi potrzebują około cala wody tygodniowo, więc pamiętaj o nawadnianiu ich podczas okresów suszy.

Suszone kwiaty bzu czarnego można również odebrać tutaj w Mountain Rose Herbs, jeśli nie masz dostępu do rośliny.

Wiedza

Bez czarny jest jedną z tych roślin otoczonych tajemnicą, magią i przesądami. Nie bez powodu nazywa się go „Starszym”!

Starożytni Celtowie wierzyli, że w starszym mieszka duch, którego nie wolno złościć. Często był sadzony wokół domów w celu ochrony (zwłaszcza przed piorunami); jednak nigdy nie wolno rozgniewać Starszej Matki, bo może sprowadzić błyskawicę. Zawsze trzykrotnie ubiegano się o pozwolenie przed ścięciem gałęzi, ale nigdy nie wolno było ich używać jako drewna opałowego ani do obróbki drewna, ponieważ wyczarowałoby to duchy. Przypomina nam o tym stary celtycki rym:

Starsze bądźcie drzewem Pani, nie palcie go, bo będziecie przeklęci.

Podarunki w postaci wody, piwa, mleka, ciasta lub chleba często znajdowały się wokół starszego. A Celtowie sadzili czasem drzewa bzu na grobach swoich ukochanych, wierząc, że kwiaty świadczą o szczęśliwych duszach.

W starej Anglii wierzono, że można zobaczyć czarownice, jeśli wokół oczu posmaruje się sokiem z czarnego bzu. Ciężarne celtyckie i germańskie kobiety często całowały starszego, aby ich dzieci miały szczęście.

Jeśli jesteś fanem Harry’ego Pottera, wiesz, że różdżka wykonana z czarnego bzu ma najpotężniejszą magię! W języku kwiatów czarny bez oznaczał oczyszczenie i miłość lub współczucie i gorliwość.

Pokusa używania czarnych kwiatów

Wykorzystanie kwiatów czarnego bzu w medycynie, kosmetyce i żywności nie jest niczym nowym! W rzeczywistości kwiat czarnego bzu był używany w ten sposób od wieków!

Kosmetyki

Od czasów egipskich miejscowe napary z kwiatów czarnego bzu były stosowane w celu zmniejszenia zmarszczek na twarzy oraz rozjaśnienia piegów i plam starczych. Silniejszy napar pomagał na wysypki skórne, egzemę i odrę. Napary dodawane były także do kremów na spierzchnięte dłonie i dodawane do kąpieli na poparzenia słoneczne.

Kwiaty nasączone olejem były korzystne na odparzenia pieluszkowe. Napar stosowano również jako płukankę do włosów i skóry głowy, szczególnie przy zmianach chorobowych na skórze głowy.

Lecznicze

Starożytne teksty Hipokratesa (460 – 370 pne), Dioscoridesa (40 – 90 ne) i Pliniusza Starszego (23 – 79 ne) zawierają informacje o bzu czarnym, wskazując na jego długoletnią wartość w ziołolecznictwie.

W 1644 roku dr Martin Blochwich skompilował 230-stronicową książkę napisaną po łacinie, zatytułowaną The Anatomy of Elder. Został on przetłumaczony na język angielski i opublikowany w 1677 roku i opisuje zastosowanie czarnego bzu w 70 różnych chorobach. (Książka została zeskanowana i jest dostępna dzisiaj, chociaż być może trzeba będzie poczekać, aż wydawca złoży kilka zamówień, zanim ją wydrukuje. Jest trudna do przeczytania, niemniej jednak jest interesująca i pouczająca.

Energia kwiatów jest gorzka i lekko słodka, sucha i chłodząca, a współcześni zielarze zalecają stosowanie naparu z kwiatu czarnego bzu jako środka napotnego w celu wywołania pocenia się podczas przeziębienia lub grypy.

Kwiaty czarnego bzu mają działanie przeciwzapalne na górne drogi oddechowe w przypadku stresu spowodowanego przeziębieniem, grypą lub zapaleniem zatok. Tradycyjna mieszanka do leczenia dolegliwości układu oddechowego zawiera równe części kwiatu czarnego bzu, krwawnika i mięty. Pomocne jest również dodanie zestawu kości, gdy pojawia się ból.

Niektórzy zielarze uważają, że napar z kwiatów lub nalewka może być korzystna na katar sienny, ale tylko wtedy, gdy zostanie rozpoczęta przed pojawieniem się pyłku. Dodatkowo, kwiaty czarnego bzu mogą przynosić ulgę jako środek wykrztuśny, gdy występuje nadmiar śluzu. Mocny napar może być stosowany jako płukanka na ból gardła i jako kompres na bóle głowy. Zimny ​​napar z kwiatów był używany do przemywania oczu w stanach zapalnych, zarówno u ludzi, jak iu psów.

Jedzenie

Moim ulubionym zastosowaniem kwiatu bzu czarnego jest forma ciasta. Różnorodne przepisy można znaleźć w starych książkach kucharskich lub w Internecie; jednak mój ulubiony przepis pojawia się poniżej!

Placuszki z kwiatów czarnego bzu

Druk

Składniki

Świeże kwiaty czarnego bzu, z nienaruszoną łodygą
Gotowa mieszanka naleśników (taka, w której dodaje się tylko wodę, jest idealna.)

Kierunki

  • Umyj kwiaty i pozwól im wyschnąć lub potrząśnij nimi i pozostaw na godzinę. Może być kilka małych błędów, ale one znikną!
  • Wymieszaj porcję ciasta naleśnikowego, postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  • Zanurz kwiaty w cieście, używając łodygi jako uchwytu.
  • Korzystając z łagodnego oleju, usmaż kwiaty – łodygi – na złoty kolor.
  • Połóż gotowe kwiaty na kilku warstwach ręczników papierowych i pozwól im nieco ostygnąć. W razie potrzeby posyp cukrem pudrem.
  • Ciesz się – ale nie jedz łodyg. Większe łodygi zawierają alkaloidy, więc najlepiej ich unikać.