Twój przewodnik po zimowym zdobyciu

Zimą dzieje się coś magicznego. Nasze tempo zwalnia, świat się uspokaja, a my zasypiamy w naszych domach, skupiając się bardziej na sobie. Zapraszamy Cię do spokojnego świata i namawiamy, abyś opuścił swoje przytulne gniazdo i wyruszył z nami w zimową wyprawę w poszukiwaniu pożywienia. Pomimo spadku temperatur, a może nawet odrobiny śniegu na ziemi, zimowe żerowanie jest nie tylko możliwe; to pozytywnie radosne!

Zanim owiniesz się swoim najgrubszym szalikiem i chwycisz torbę do zbierania pokarmu, ważne przypomnienie: mniej zieleni naturalnie oznacza mniej materiału roślinnego dla zwierząt. Zasady zrównoważonego rozwoju dotyczące innych pór roku dotyczą tak samo, jeśli nie bardziej, zimowego żerowania i zachęcamy do pozostawienia jak największej ilości dla naszych dzikich przyjaciół! Równie ważne jest, aby dobrze rozumieć, co zbierasz — zbieraj tylko wtedy, gdy możesz z całą pewnością zidentyfikować lub mieć przy sobie kogoś, kto to potrafi! Wreszcie, zawsze zbieraj paszę z dala od poboczy dróg lub obszarów, w których stosowano zabiegi chemiczne. Tutaj znajdziesz więcej wskazówek dotyczących dzikich zwierząt i żerowania!

Zalecamy użycie tego przewodnika jako zarysu własnych badań. Ważne jest, aby samodzielnie zbadać zastosowania i informacje dotyczące bezpieczeństwa przed zbiorem którejkolwiek z poniższych roślin (lub jakichkolwiek roślin, jeśli o to chodzi!). Ważne jest, aby zrozumieć roślinę – i swoje ciało – przed przyjęciem czegoś nowego i zawsze skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania, zanim wprowadzisz nowe zioło do swojej diety lub rutyny. Jeśli chodzi o dostęp do monografii roślin, informacji o stosowaniu roślin i wytycznych, The Herbarium jest wspaniałym źródłem.

Drzewa

Rośliny zimozielone pozostają kwitnące i obfite nawet w zimie, co czyni je idealnym pierwszym przystankiem w zimowej wyprawie w poszukiwaniu pożywienia. Łatwe do zidentyfikowania i dostępne w prawie każdym klimacie drzewa to świetne miejsce na początek, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z żerowaniem. Zbieraj z bardziej dojrzałych drzew i unikaj zbierania z góry, co może zahamować wzrost drzewa.

Igły drzew iglastych

Większość igieł drzew iglastych jest jadalna, z wyjątkiem cisa toksycznego (Taxus spp.). Świerk, cykuta (zimozielona, ​​nie roślina), sosna, jodła i sekwoja mają wspaniałe zastosowania ziołowe i jadalne. Igły drzew iglastych są szczególnie przydatne w herbatach, ale były używane w różnych zastosowaniach, od maści, przez peelingi do ciała, po napary.

Jodła (Abies spp.)

Jak rozpoznać: Igły jodły są miękkie i płaskie i wyrastają z jednego punktu początkowego, podobnie jak świerk. Tym, czym wzrost igły jodły różni się od świerka, jest to, że jest przymocowana do gałęzi w sposób przypominający przyssawkę. Igły jodły mają zwykle dwa białe paski na spodzie każdej igły.

Zastosowania i właściwości: Daglezja ma długą historię wykorzystywania przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej w leczeniu różnych dolegliwości. Antyseptyczne właściwości żywicy jodłowej wykorzystuje się w okładach na skaleczenia, oparzenia i inne dolegliwości skórne (Kress, 2012). Końcówki młodych pędów, które mają właściwości przeciwbólowe, wykrztuśne i pobudzające (Haines, 2010 i 2015; Moore, 2004), mogą być również stosowane jako przyprawa w kuchni. Delikatniejsze igły doskonale sprawdzają się w herbacie drzewnej.

~852 ~ Cykuta (Tsuga spp.) ~ 853 ~

Jak rozpoznać: Igły cykuty są miękkie i płaskie i przyczepiają się pojedynczo do gałęzi, a nie w pęczkach jak sosny. Igły cykuty, podobnie jak igły jodły, mają od spodu dwa białe paski. Drzewa cykuty są ciemnozielone i mają nieco opadające, przypominające koronkę gałęzie.

Zastosowanie i właściwości: Małe gałęzie lub gałązki z wieloma igłami mogą być użyte do zaparzania herbaty wspomagającej nerki. Para wytwarzana z herbaty z igieł cykuty może być również używana do wspomagania osób z reumatyzmem, przeziębieniem lub kaszlem. (Moore, 2003)

Sosna (Pinus spp.)

Jak zidentyfikować: sosny są najbardziej rozpoznawalne dzięki szyszkom wytwarzającym nasiona, igieł ułożonych w wiązki o ostrych końcach zwanych pęczkami oraz pierścieniom gałęzi (botanicznie określanych jako okółki), które drzewo wytwarza z najwyższego poziomu (Earle, 2020). Możesz także zidentyfikować sosnę, obserwując, jak jej szyszki zwisają, podczas gdy inne drzewa iglaste wytwarzające szyszki (takie jak jodła) mają zwykle szyszki wyrastające z gałęzi.

Zastosowania i właściwości: Igły sosnowe są bogate w witaminę C i były używane w przeszłości do ochrony przed szkorbutem (Deane, b.d.). Jednym z najszybszych sposobów wykorzystania witamin zawartych w igłach sosny jest zaparzanie zimnej herbaty z igieł sosny ze świeżych, pokruszonych igieł sosny. (Witamina C jest wrażliwa na ciepło, więc zimna woda zatrzymuje zawartość witamin lepiej niż gorąca.) Igły sosny również łagodzą ból i mają właściwości przeciwzapalne, a także są antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co czyni je idealnymi do maści. (Walker, 2015).

Sekwoja (Sequoia sempervirens)

Jak rozpoznać: Igły sekwoi mają kształt obosiecznego miecza i leżą na płaskiej płaszczyźnie. Zwykle mają około ½-1 cala długości i są zielone na górze z wyraźnymi białymi paskami poniżej. Uwalniają swoje oleje natychmiast po dotknięciu, więc zbieraj delikatnie.

Zastosowania i właściwości: Podobnie jak wszystkie inne igły drzew iglastych, igły sekwoi są bogate w witaminę C (Haines, 2010 & 2015; Moore, 2004). Działają również przeciwbakteryjnie i mogą stymulować krążenie (Moerman, 1998). Pyszną, bogatą w witaminy herbatę można zaparzyć na zimno z igieł sekwoi, a maślane, bogate w kruche ciasteczka można zrobić, siekając świeże igły i dodając je do kruchego ciasta.

Świerk (Picea spp.)

Jak rozpoznać: Igły świerka mają cztery boki i są indywidualnie przymocowane do gałęzi. Innym sposobem identyfikacji świerków są ich szyszki pokryte gładkimi, cienkimi łuskami. Czopki są dość elastyczne.

Zastosowanie i właściwości: Bogate w witaminę C, świerkowe igły tworzą smaczną, cytrynową herbatę pomocną przy przeziębieniach. Igły mogą być również używane do aromatycznej pary, aby złagodzić przekrwienie. Maść świerkowa jest pomocna, szczególnie przy otarciach skóry i oparzeniach od wiatru (Moerman, 1998).

Przepisy i porady:

Aby rozpocząć tworzenie z drzew iglastych, sprawdź przepisy w:

3 przepisy na nalewki z drzew iglastych na zimowe samopoczucie
8 wspaniałych sposobów używania igieł sosnowych już teraz
Conifer Gin & Bubbles: świąteczny koktajl (wideo)
Woodland Winter: Mieszanka potpourri na płycie kuchennej ~ 153 ~

Jagody jałowca

Jak rozpoznać: Jagody jałowca (Juniperus spp.) rozpoznasz natychmiast, widząc intensywnie niebieskie jagody wyskakujące na tle głębokiej zieleni drzewa jałowca. Jeszcze ciekawszy fakt? Jagody jałowca wcale nie są jagodami; są to małe, mięsiste szyszki! Podczas zbioru zbieraj dojrzałe jagody, które mają kolor od niebieskiego do srebrzysto-fioletowego i mogą być pokryte kwiatami, które zwiędną podczas procesu suszenia.

Zastosowania i właściwości: Jałowiec jest często używany do aromatyzowania ginu, ale to tylko zarysowanie jego zastosowań! Jako środek przeciwdrobnoustrojowy jałowiec jest przydatny w infekcjach górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego (Buhner, 2012) i jest dobrze znany wśród zielarzy jako skuteczny środek przeciwko infekcjom pochwy i dróg moczowych (Moore, 1989).

Przepisy i porady:

Olejek do masażu Kapha
Comfrey Cream for Muscle and Joint Comfort (zawiera olejek eteryczny z jagód jałowca)
Aromatyczna Podpałka

Orzechy i nasiona

Będziesz potrzebować bystrego oka podczas polowania na orzechy i nasiona podczas zimowego spaceru. Orzechy i nasiona łatwiej dostrzec jesienią, ale zimą zwierzęta będą miały już dość! Niektóre wciąż mogą się czaić, gotowe do odkrycia ich zastosowań.

Żołędzie

Jak rozpoznać: Orzech żołędzia wyrasta z drewnianej filiżanki, która może przypominać ci mały kapelusz. Wszystkie dęby pochodzące z Ameryki Północnej i Europy mają na kielichach spiralę zachodzących na siebie łusek. Chociaż nie będziesz w stanie natychmiast użyć żołędzia po jego zbiorze, cierpliwość jest tego warta! Aby sprawdzić żywotność żołędzi po powrocie do domu, umieść zdobycz w misce z wodą. Jeśli jakieś unoszą się, odrzuć je.

Zastosowania i właściwości: Chociaż żołędzie nie mają zastosowań ziołowych, mają niezliczone zastosowania jadalne! Zmielone żołędzie mogą być używane jako substytut mąki do chleba, naleśników, ciastek, ciastek, a nawet makaronu. Ponieważ mąka żołędziowa jest znacznie twardsza niż zwykła mąka uniwersalna, możesz chcieć użyć jej tylko w części przepisu i/lub nieznacznie dostosować czas gotowania.

Przepisy i porady:

Jak zrobić mąkę żołędziową
Ciasto Żołędziowe
Owsianka Żołędziowa

Nasiona Doków (Rumex crispus)

Jak zidentyfikować: Żółty dok to wspaniała roślina, która oferuje prezenty przez cały sezon. Nadejdzie zima, rośliny umrą, pozostawiając suszone nasiona do zbioru. Nasiona doku żółtego tworzą się w małych strąkach, które utrzymują się nawet w zimie. Strąki są gładkie, ze skrzydlatymi brzegami.

Jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie, możesz zbierać korzenie również zimą!

Zastosowania i właściwości: Nasiona mogą być mielone w celu zastąpienia mąki, mogą być spożywane na surowo lub gotowane, a także jako substytut kawy.

Przepisy i porady:

Jak zrobić mąkę z nasion doku
Krakersy z nasionami doku ~ 153 ~

Jagody

Konsystencja jagód zmienia się nieznacznie zimą, szczególnie po silnych mrozach lub śniegu. Ale nadal będą doskonale przydatne do dżemów, galaretek lub syropów.

Rose (Rosa spp.) biodra

Jak rozpoznać: Owoce dzikiej róży zastępują świeżo opadłe kwiaty, gdy temperatura zaczyna spadać. Owoce dzikiej róży zwykle owocują jesienią, ale na niektórych obszarach mogą utrzymywać się przez całą zimę. Mają kolor od czerwonego do pomarańczowego, podłużny lub okrągły kształt, często z małymi kosmykami „włosów” wystającymi z dołu.

Zastosowania i właściwości: Owoce dzikiej róży są bardzo bogate w witaminę C, z prawie 200% zalecanej dziennej dawki w zaledwie 1 uncji świeżych owoców dzikiej róży (Nutrition Data, b.d.a). Suszone owoce róży zawierają około 68% dziennego zapotrzebowania na witaminę C i 63% dziennego zapotrzebowania na witaminę A; są również dobrym źródłem kwasu foliowego, potasu, wapnia i magnezu (Nutrition Data, b.d.b). Przypuszcza się, że korzyści zdrowotne owoców dzikiej róży wynikają przede wszystkim z wysokiej zawartości witaminy C.

Przepisy i porady:

Ujędrniający krem ​​pod oczy z dziką różą
Dżem z dzikiej róży

Jagody głogu (Crataegus spp.)

Jak rozpoznać: Głóg rośnie jako małe drzewo lub krzew, który na wiosnę wytwarza skupiska białych kwiatów. Jagody dojrzewają od wczesnej do późnej jesieni, w zależności od lokalizacji i gatunku drzewa. Gdy będą w pełni dojrzałe, zerwij je z gałęzi, ostrożnie unikając ostrych kolców.

Zastosowania i właściwości:

Jagody głogu są bogate w pektyny, więc robią świetne dżemy (wystarczy usunąć pestki!). Zielarze używają ekstraktu z głogu (z jagód, liści i/lub kwiatów) jako ogólnego toniku serca, środka troforetycznego serca oraz w przypadkach dusznicy bolesnej, wysokiego ciśnienia krwi, wczesnych stadiów zastoinowej niewydolności serca i miażdżycy tętnic (Murray, 1995). Jest to zioło polecane w przypadku wszelkich schorzeń związanych z sercem, w tym wspomagających pracę serca po zawale serca. Uważa się, że flawonoidy (proantocyjanidyny i antocyjanidyny) w ekstrakcie z głogu sprzyjają tym działaniom, ale według Vermy i in. (2007), nie znaleziono jednoznacznej przyczyny ani jednego źródła tych skutków. Jagody, liście i kwiaty głogu są również używane jako zioła uspokajające i przeciwzapalne.

Przepisy i porady:

Napój domowy z jagodami głogu
Napar z głogu na noc

Wintergreen (Gaultheria procumbens)

Jak rozpoznać: Wintergreen to niska roślina, wyrastająca ze smukłych, pełzających pod ziemią łodyg, które tworzą małe kolonie roślin. Gałęzie wyrastające z tych łodyg są pionowe i mają od dwóch do sześciu cali wysokości. Liście wintergreen mają silny miętowy zapach i są ułożone naprzemiennie, co oznacza, że ​​wyrastają z łodygi po jednym na węzeł.

Zimą jagody rośliny pozostają i można je zbierać i jeść po kilka na raz lub używać w herbacie. Ważne jest, aby pamiętać, że wintergreen znajduje się na liście gatunków zagrożonych w Illinois, więc zbieraj je rzadko.

Zastosowanie i właściwości: Liść Wintergreen może być użyty do przygotowania napoju herbacianego. Zawartość salicylanów w preparatach wintergreen nadaje im działanie przeciwbólowe, odnotowane przez rdzenne plemiona Ameryki Północnej, w tym lud Algonquin (Native American Ethnobotany Database, 2003) i eklektycznych praktykujących z końca XVIII i początku XIX wieku (Felter i Lloyd, 1898), a także jako zastosowanie w problemach trawiennych i wspomaganiu oddychania.

Ze względu na potencjalną toksyczność salicylanów należy zachować ostrożność; brak jest danych na temat dokładnej zawartości salicylanu metylu w herbacie wintergreen. Wiemy jednak, że w świeżych liściach jest bardzo mała ilość salicylanu; jest mało prawdopodobne, aby 30-minutowa infuzja doprowadziła do pełnej konwersji enzymatycznej związków salicylanowych, a herbata wintergreen ma długą historię bezpiecznego stosowania. Zioło Wintergreen ma przypisaną ocenę bezpieczeństwa 1A, co wskazuje, że jest ogólnie bezpieczne, gdy jest właściwie stosowane (McGuffin & Gardner, 2013).

Przepisy i porady:

Sztuczka na pyszną herbatę Wintergreen
Ekstrakt Wintergreen

Korzenie

Korzenie są powszechnym i idealnym celem zimowego żerowania, ponieważ tak długo, jak korzeń jest zdolny do życia, jest całkowicie w porządku, jeśli kawałki nad ziemią odpadły. Jeśli ziemia jest zamarznięta, czeka cię ciężka praca, więc staraj się iść przed głębokim śniegiem lub długim okresem niskich temperatur.

Łopian (Arctium lappa)

Jak rozpoznać: Łopian jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że ​​najlepiej zbierać go w pierwszym roku, kiedy cała jego energia i witaminy są dostarczane do korzeni na zimę. Najlepiej jest zidentyfikować roślinę łopianu latem i jesienią, zanim większość rośliny obumrze. Jeśli jednak zauważysz brązowe zadziory przypominające osty na ziemi lub przyczepiające się do butów, istnieje duża szansa, że ​​w pobliżu znajduje się łopian! Korzenie łopianu mogą urosnąć do 2 do 3 stóp długości. ~ 153 ~

Zastosowania i właściwości: Łopian jest używany do poprawy trawienia, ponieważ korzeń zawiera inulinę, prebiotyk, który odżywia mikrobiom jelitowy. Jako łagodna goryczka, łopian tonizuje również układ pokarmowy poprzez stymulację wydzielania żółci. Pomaga to poprawić apetyt i trawienie, wspierając tym samym zdrowie całego organizmu. Korzeń łopianu działa również hipoglikemizująco, lekko limfatycznie (poprawia przepływ limfy przez organizm) i przeciwzapalnie (Hoffmann, 2010).

Przepisy i porady:

Kosiony Korzeń Łopianu
Tonik korzeniowy dla wątroby

Cykoria (Cichorium intybus)

Jak zidentyfikować: Podobnie jak w przypadku łopianu (jak w przypadku większości korzeni), cykorię najlepiej rozpoznać latem, kiedy jej żywe, niebieskie kwiaty pojawiają się w krajobrazie. Cykoria to rozgałęziona, postrzępiona roślina. Często wyróżnia się samotnie na obszarach żwirowych lub otwartych zarośniętych polach, a kwiaty otwierają się tylko w słoneczny dzień. Kwiaty mają od 2 do 4 cm szerokości i są zwykle jasne, jasnoniebieskie. Istnieją dwa rzędy przylistków inwolukralnych – wewnętrzne są dłuższe i wyprostowane, zewnętrzne są krótsze i rozłożyste. Cykoria kwitnie od lipca do października.

Zastosowania i właściwości:

Korzeń cykorii jest najbardziej znany jako zamiennik kawy (i do tego pyszny). Jednak przed użyciem należy oczyścić korzeń z wszelkich zanieczyszczeń i upiec je w piekarniku, aby uzyskać piękny kawowy smak!

Przepisy i porady:

Domowa kawa z mniszka lekarskiego i korzenia cykorii

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Jak zidentyfikować: korzeń mniszka lekarskiego nadal można zbierać zimą! A jeśli masz szczególnie ciepłą zimę, nie zdziw się, jeśli zobaczysz na swoim podwórku jasnożółte kwiaty mniszka lekarskiego. Liście mniszka lekarskiego są bezwłose i na ogół mają ząbkowane krawędzie. Liście i wydrążone łodygi kwiatowe wyrastają bezpośrednio z podkładki.

Zastosowania i właściwości: Korzenie mniszka lekarskiego są wspaniałym, łagodnym gorzkim środkiem wspomagającym zdrowe trawienie i poprawiającym apetyt. Dzięki zawartości inuliny do 25% (Tillotson, 2001), a nawet do 40% (Foster, 1993), korzeń mniszka lekarskiego z późnego zbioru jest doskonałym pokarmem dla pożytecznych dla organizmu mikroorganizmów w jelitach. Unikaj mniszka lekarskiego u osób z kamieniami żółciowymi (McGuffin & Gardner, 2013).

Przepisy i porady: 

Przepis na goryczkę z korzenia mniszka lekarskiego, goryczki i korzenia lukrecji
Przepis na herbatę z korzenia mniszka lekarskiego, serdecznika i cytryny z tonikiem 

Przygotowania do zimowego żerowania

Tak jak w przypadku każdej pory roku, ważne jest, aby zbierać paszę tylko z obszarów, które znasz, masz pozwolenie na zbiory i masz pewność, że nie mają na nie wpływu herbicydy, pestycydy, spływy drogowe ani produkty petrochemiczne. W szczególnie wyjątkowym sezonie, kiedy jesteśmy w naszych domach częściej niż zwykle, zimowa wyprawa na poszukiwanie pokarmu może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby połączyć się z roślinami i zainspirować Cię do nauki, jednocześnie zaczerpując świeżego powietrza i ćwicząc. Zbieraj bezpiecznie, zbieraj w sposób zrównoważony i zbieraj tylko te rośliny, co do których masz całkowitą pewność, że prawidłowo je zidentyfikowałeś. Przede wszystkim ciesz się przebywaniem na łonie natury i obcowaniem z roślinami w wyjątkowy i ważny sposób!

Stworzyliśmy kilka wszechstronnych i niezwykle przydatnych kursów, które poprowadzą Cię także w przygodach zbieractwa. Aby dokładniej przyjrzeć się roślinom wymienionym powyżej (i wielu innym!), zapisz się na kurs zbieractwa lub kurs botaniki i dzikiej przyrody. Kursy te są specjalnie zaprojektowane dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat niezliczonych pożytecznych roślin wokół nich i sprawdzić swoją wiedzę o roślinach w środowisku naturalnym!

PRZYPISY

Buhner, S. (2012). Ziołowe antybiotyki: naturalne alternatywy leczenia lekoopornych bakterii. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

~ 152 ~ Deane, G. (nd). Tęsknię za Tobą [post na blogu.] Pobrano z http://www.eattheweeds.com/pines-not-just-for-breakfast-anymore-2/ 

~ 152 ~ Earle, CJ (2020). Pinus (sosna). Baza danych nagonasiennych. Pobrano z https://www.conifers.org/pi/Pinus.php 

Foster, Steven. (1993). Ziołowy renesans. Layton, UT: Peregrine Smith Books.

Haines, A. (2010). Rośliny przodków, tom 1. Turner, ME: Anaskimin.

Haines, A. (2015). Rośliny przodków, tom 2. Turner, ME: Anaskimin.

Hoffmann, David. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press

Kress, H. (2012). Jodła, świerk sosna. Pobrane z http://www.henriettes-herb.com/blog/hotw-fir-spruce-pine.html

McGuffin, M. i Gardner, Z. (red.). (2013). Podręcznik bezpieczeństwa botanicznego Amerykańskiego Stowarzyszenia Produktów Ziołowych. (wyd. 2) Boca Raton, Floryda: CRC Press.

Moore, M. (1989). Rośliny lecznicze pustyni i kanionu Zachodniego. Santa Fe, NM: Muzeum Nowego Meksyku Press.

Moore, M. (2003). Rośliny lecznicze zachodnich gór. Santa Fe, NM: Muzeum Nowego Meksyku Press.

Moore, M. (2004). Southwest School of Botanical Medicine, notatki z zajęć autora.

Moerman. D. (1998). Etnobotanika rdzennych Amerykanów. Prasa do drewna. Oregon.

Murray, Michael T. (1995). Lecznicza moc ziół. Rocklin, Kalifornia: Prima Publishing.

~ 152 ~ Baza danych etnobotaniki rdzennych Amerykanów. (2003). Gaultheria procumbens [baza danych online]. Pobrane z http://naeb.brit.org/uses/search/?string=Gaultheria+procumbens

Dane żywieniowe. (ndb). Suszone owoce dzikiej róży [Online Database]. Pobrane z https://nutritiondata.self.com/facts/custom/2340250/2?quantity=0.15 

Dane żywieniowe. (nd.d.). Dzika róża, dzika [Baza danych online]. Pobrane z https://nutritiondata.self.com/facts/ethnic-foods/10470/2 

Verma, SK, Jain, V., Verma, D. i Khamesra, R. (2007). Crataegus oxyacantha – Zioło kardioprotekcyjne. Journal of Herbal Medicine and Toxicology 1.1: 65-71.Walker, B. (2014). Niesamowita uniwersalna herbata z igieł sosnowych [Post na blogu].

Pobrano z http://davesgarden.com/guides/articles/view/3126/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US