Koronka Królowej Anny, część II: Tradycyjne zastosowanie Daucus Carota

Koronka Królowej Anny (Daucus carota) to fascynująca roślina o długich i burzliwa przeszłość. Ponieważ ma trujące sobowtóry, niezwykle ważne jest, aby właściwie zidentyfikować koronkę królowej Anny, jeśli szukasz jakiejkolwiek części rośliny. Przeczytaj pierwszą część tej dwuczęściowej serii w Koronce królowej Anny, część I: Folklor i identyfikacja, aby uzyskać więcej informacji.

Koronki królowej Anny i korzyści zdrowotne

Koronka Królowej Anny (Daucus carota) jest związana z żywiołem powietrza, planetą Merkury i doszą vata.

Rośliny w tych grupach często mają następujące cechy: 

  Dorośnij i wzbij się w powietrze

  Mają lekkie, smukłe kształty z delikatnymi i owłosionymi częściami roślin

  Miej świeże zapachy

  Są szybko rosnącymi roślinami lub łatwo się rozprzestrzeniają 

  Mają głównie męskie cechy fizyczne 

  Często są jasnożółto-zielone lub fioletowo-niebieskie

  Mają cierpki, ostry lub gorzki smak

  Mają działanie wykrztuśne, uspokajające, wiatropędne i przeciwskurczowe 

  Energetycznie wysuszają i mieszają, jeśli chodzi o rozgrzewającą i osuszającą energetykę 

  Mają powinowactwo do układu oddechowego, nerwowego i trawiennego

  Odpowiadają planetom powietrza (Merkury, Jowisz i Uran)

(Popham, 2019)

Kiedy poniżej dokonamy przeglądu niektórych zastosowań koronek królowej Anny i korzyści dla zdrowia, zobaczysz wiele z tych cech ujawnionych w tej roślinie. W rzeczywistości, po przejrzeniu wyglądu królowej, prawdopodobnie już zauważyłeś, że ma ona niektóre z powyższych cech.

Gdy przyglądam się dobroczynnym właściwościom jakiejkolwiek rośliny, lubię najpierw skupić się na głównych układach ciała, z którymi roślina ma powinowactwo. Jeśli chodzi o koronkę królowej Anny, te układy ciała to układ pokarmowy, moczowy, krążeniowy i hormonalny.

We wszystkich tych systemach zauważysz, że koronka królowej Anny ma wysuszającą, rozgrzewającą energię. Większość jego zastosowań wynika z właściwości aromatycznych i stymulujących. Kiedy myślisz o użyciu Daucus carota, pomyśl „w górę i na zewnątrz”, ponieważ jest to kierunek, w którym ta roślina przenosi energię w ciele — w kierunku powierzchni, a następnie na zewnątrz ciała.

Należy również zauważyć, że koronka królowej Anny jest używana głównie w preparatach na bazie wody, takich jak herbaty, napary i wywary, i że gorąca woda jest najskuteczniejsza w ekstrakcji składników tej rośliny.

Korzyści trawienne koronki królowej Anny: Daucus carota

Nasiona koronki królowej Anny są dość ostre (rozgrzewające, wysuszające) w smaku. Zawierają olejki eteryczne, a wiele roślin aromatycznych o wysokiej zawartości olejków eterycznych ma działanie wiatropędne, co czyni je przydatnymi do łagodzenia skurczów żołądkowo-jelitowych, gazów i wzdęć (Hoffman, 2003).

Aby użyć nasion koronki królowej Anny jako środka wiatropędnego, dodaj niewielką liczbę nasion do posiłku podczas jego gotowania, szczególnie do posiłków, które mają tendencję do zaburzania trawienia. Nie tylko nada Twojemu jedzeniu łagodny smak pieprzu, ale może również pomóc w późniejszym wystąpieniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Najlepiej dodać nasiona na ostatnie 10-15 minut gotowania i przykryć naczynie pokrywką. Pomoże to zapobiec przegrzaniu nasion i ucieczce olejków eterycznych, a także da nasiona trochę czasu na zmiękczenie.

Wrzący korzeń koronki królowej Anny uwalnia właściwości zmiękczające rośliny, która jest stosowana wewnętrznie na wrzody żołądkowo-jelitowe i zewnętrznie jako okład na rany skórne. Nie znalazłem wielu dowodów na to, jak i dlaczego roślina działa w ten sposób, poza niepotwierdzonymi doniesieniami. Jednak widziałem kilka wzmianek o właściwościach antyseptycznych koronki królowej Anny, co prawdopodobnie wynika z wysokiej zawartości olejków eterycznych, więc może to być kolejny powód, dla którego jest ona korzystna w tych warunkach. Mówi się nawet, że koronka królowej Anny była ziołem stosowanym na rany żołnierzy podczas wojny secesyjnej (Richey, 2010).

Digestive Takeaway: Koronka królowej Anny to aromatyczna roślina. Zawarte w nim olejki eteryczne łagodzą skurcze mięśni gładkich, pomagają usuwać gazy i mają właściwości antyseptyczne.

Korzyści moczowe i zastosowania koronki królowej Anny

Dzięki pobudzającemu działaniu moczopędnemu koronka królowej Anny ma ogólny efekt suszenia i energii. Gotowany liść, kwiat i korzeń stymulują nerki. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że Daucus carota stymuluje układ krążenia. Ten zwiększony przepływ krwi w naturalny sposób stymuluje nerki, co z kolei zwiększa wydalanie moczu.

Napary z koronek królowej Anny są często stosowane przez osoby z infekcjami nerek i pęcherza moczowego, zapaleniem pęcherza moczowego i dną moczanową (Hoffman, 2003) w celu wypłukania toksyn z organizmu. Z tego samego powodu niektórzy zielarze sugerują nawet koronkowe napary królowej Anny pacjentom cierpiącym na artretyzm.

Aby zrobić koronkowy napar królowej Anny, użyj 1 uncji nadziemnych części Daucus carota na 4 szklanki przegotowanej wody. Dokładne kroki przygotowywania naparów ziołowych można znaleźć tutaj: Głębsze spojrzenie na napary ziołowe.

Koronki królowej Anny używa się również do rozpuszczania kamieni lub żwiru w nerkach. Zielarka Maude Grieve (1931/1971) zaleca picie w tym celu mocnego wywaru z koronki królowej Anny), a zielarz Ryan Drum (nd) zaleca wywar z nasion koronki królowej Anny pacjentom z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BHP) i zapaleniem gruczołu krokowego z powodu lotnych zdolność olejków do łagodzenia stanów zapalnych.

Aby zrobić wywar z koronki królowej Anny, użyj 4 łyżek nasion koronki królowej Anny na 4 szklanki wody. Dokładne kroki przygotowywania wywarów ziołowych można znaleźć tutaj: Jak zrobić wywar ziołowy.

Ze względu na moczopędne działanie koronki królowej Anny, może być nawet stosowana do obniżania ciśnienia krwi i zmniejszania obciążenia organizmu płynami, co może pomóc osobom z zastoinową niewydolnością serca lub obrzękami.

Urinary Takeaway: Koronka królowej Anny zwiększa wydalanie moczu i pomaga wypłukiwać toksyny z organizmu.

Korzyści sercowo-naczyniowe i zastosowania koronki królowej Anny

Dzięki swoim ostrym, aromatycznym, stymulującym właściwościom koronka królowej Anny zwiększa krążenie krwi. Chociaż sprawia to, że jest to przydatne zioło „wzmacniające pamięć” do wspomagania mózgu i jest prawdopodobnie podstawowym powodem, dla którego stymuluje nerki, jego właściwości stymulujące krążenie sprawiają, że jest również doskonałym środkiem emmenagogicznym – ziołem, które wywołuje opóźnioną miesiączkę.

Aby użyć koronki królowej Anny jako emmenagogi, używa się kwarty naparu z nasion i pije codziennie aż do rozpoczęcia miesiączki. Podobnie jak w przypadku wszystkich ziół emmenagogicznych, konieczne jest upewnienie się, że osoba nie jest w ciąży przed użyciem tego zioła, ponieważ może to spowodować utratę ciąży.

Ze względu na właściwości aromatyczne i pobudzające koronki królowej Anny, roślina ta może być przydatna jako środek napotny w celu delikatnego obniżenia temperatury w przypadku gorączki. Chociaż nie ma wielu udokumentowanych źródeł, w których Daucus carota jest używany w ten sposób, jego właściwości energetyczne i ziołowe działanie sugerują, że może być użyteczny w ten sposób.

Układ sercowo-naczyniowy na wynos: koronka królowej Anny stymuluje krążenie krwi w całym ciele.

Korzyści endokrynologiczne i zastosowania koronki królowej Anny

Według dr Johna Christophera koronka królowej Anny jest stymulantem przysadki mózgowej, który inicjuje kaskadę wydzielania wewnętrznego na tarczycę, nerki i hormony płciowe (Peters, 2014). Ta stymulacja hormonalna, szczególnie jeśli chodzi o hormony płciowe, może być powodem, dla którego niektórzy uważają, że koronka królowej Anny stymuluje libido.

Częściej używanym w przeszłości koronką królowej Anny jest popularny „ziołowy środek antykoncepcyjny”. W rzeczywistości stosowanie koronki królowej Anny jako środka antykoncepcyjnego sięga starożytnej Grecji i Egiptu i nadal jest powszechną praktyką w południowych Appalachach. Nicolas Culpepper wspomniał o używaniu Daucus carota w swojej książce Culpeper’s Complete Herbal (1653), a także jako środek antykoncepcyjny przez American Eclicetics and Physiomedicalists w King’s American Dispensary (1898). Niestety, skuteczność koronek królowej Anny w tym celu jest nadal wątpliwa, ponieważ wyniki są tak zróżnicowane.

Korzystanie z koronki królowej Anny w celu zapobiegania ciąży wynika z jej zdolności do działania na układ hormonalny. Kilka badań naukowych wykazało, że dzika marchew ma łagodne działanie estrogenne i antyprogestagenowe (Jansen i Wohlmuth, 2014). Ponieważ progesteron jest potrzebny do implantacji komórki jajowej, uważa się, że koronka królowej Anny hamuje poczęcie, zmniejszając zdolność komórki jajowej do zagnieżdżenia się w macicy. Badania na zwierzętach z wykorzystaniem ekstraktu z nasion marchwi również wykazały pewne poparcie dla tego (Bhatnagar, 1995).

W przypadku stosowania koronki królowej Anny w celu zapobiegania ciąży, zwykle zaleca się użycie 1 łyżeczki nasion koronki królowej Anny w niewielkiej ilości wody. Mieszankę należy wypić 8 godzin po stosunku i powtarzać co 8 godzin w sumie 3 razy, aby zapobiec zagnieżdżeniu się komórki jajowej i zapłodnieniu. Zielarze, tacy jak Robin Rose Bennet, Phyllis Light, Donna Eaton i Lise Wolff, odnieśli sukces wśród klientów, którzy chcieli użyć koronki królowej Anny (kwiatów, nasion, a czasem obu) w celu uniknięcia ciąży – zarówno w postaci herbaty, jak i nalewki (Peters, 2014)!

Mówiąc o ciążach, w przeszłości koronka królowej Anny była stosowana jako wczesny środek poronny u osób pragnących pozbyć się ciąży w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zapłodnieniu. Hipokrates donosi o tym zastosowaniu w niektórych swoich pismach, ale bardzo niewiele jest udokumentowanych na ten temat. To użycie koronek królowej Anny i innych poronnych ziół było wówczas dość tabu i uważa się, że nauki o używaniu ziół w ten sposób były przekazywane ustnie, a nie w formie pisemnej. Koronka królowej Anny nie jest już zalecana do tego celu, ponieważ ryzyko krwotoku jest w takich sytuacjach duże. Istnieją również anegdotyczne doniesienia o potencjalnej toksyczności koronki królowej Anny, gdy zioło to jest stosowane w wysokich, długotrwałych dawkach.

Notatka od HA: Informacje związane z ciążami, środkami antykoncepcyjnymi i środkami poronnymi, powyżej, są udostępniane jako interesujący fakt historyczny, a nie zalecenie. Zalecamy współpracę z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia w celu uzyskania wskazówek dotyczących którejkolwiek z tych kwestii.

Ze względu na stymulujące działanie endokrynologiczne koronki królowej Anny używano jej również do stymulacji laktacji u osób karmiących piersią oraz jako wsparcie dla osób zmagających się z niedoczynnością tarczycy i cukrzycą.

Endocrine Takeaway: Koronka królowej Anny tworzy kaskadę wydzielania wewnętrznego, która stymuluje tarczycę, nadnercza i produkcję hormonów płciowych.

Inne potencjalne zastosowania koronki królowej Anny

Poszukując informacji na temat koronek królowej Anny, natknąłem się na relację szanowanego ludowego zielarza z Appalachów, Tommiego Bassa, stosującego mocny napar z koronek królowej Anny w przypadkach obrzęków i wspomniano, że „ gorzki napar” (Richey, 2010), gdy jest używany w ten sposób. Było kilka wskazówek tu i tam, że roślina ta jest używana jako łagodne zioło na wątrobę i środek przeczyszczający, prawdopodobnie ze względu na jej gorzki smak po mocnym wywaru. Zielarka Maude Grieve (1931/1971) wspomina o jej tradycyjnym zastosowaniu na żółtaczkę, a Emily Peters (2014) dokumentuje gorzki smak dzikiej marchwi i jej klasyfikację w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Ze względu na właściwości pobudzające krążenie i aromat koronki królowej Anny podejrzewam, że zioło to może być również stosowane jako pobudzający środek wykrztuśny. W moich badaniach nie natknąłem się na zbyt wiele doniesień o używaniu koronki królowej Anny w ten sposób poza zielarką Maude Grieve, która wspomniała, że ​​można ją stosować na przewlekły kaszel (Grieve, 1931/1971). Jednakże, ponieważ działanie wykrztuśne jest powszechnie kojarzone ze stymulującymi, aromatycznymi ziołami, miałoby sens, aby ta roślina również mogła być używana w ten sposób.

Wreszcie, olejek eteryczny z nasion koronki królowej Anny jest od dawna stosowany w Europie ze względu na swoje właściwości zmiękczające, zmiękczające skórę i przeciwzapalne. Wiadomo również, że jest silnym przeciwutleniaczem (Kumarasamy i in., 2005; Purchon i Cantele, 2014).

Witaj Królowo

Chociaż koronka królowej Anny nie jest jednym z powszechnie używanych ziół we współczesnym ziołolecznictwie, przynajmniej tutaj na Zachodzie, jak widać z powyższych informacji, jest to cenne zioło, które warto znać. Nie tylko rośnie obficie, więc nie ma obaw o nadmierne zbiory, ale roślina ma tak wiele korzystnych zastosowań zdrowotnych.

Koronka królowej Anny jest zdecydowanie jednym z ziół, które byłyby mile widzianym dodatkiem w każdej domowej aptece i gorąco polecam przywrócenie tego zioła do współczesnego użytku! Czy nie zgodzisz się?

(Jeśli przegapiłeś część I tej serii, sprawdź Koronkę królowej Anny, część I: Folklor i identyfikacja, aby uzyskać więcej informacji!)

PRZYPISY

Bhatnagar, U. (1995). Postkoitalne działanie antykoncepcyjne ekstraktu alkoholowego z nasion Daucus carota Linn u szczurów. Clinical Drug Investigation, 9(1), 30-36.

Culpeper, N. (1653). Marchew. Kompletny ziołowy. Pobrane z http://www.complete-herbal.com/culpepper/carrots.htm

~ 152 ~ Bęben, R. (nd). Trzy zioła: krwawnik pospolity, koronka królowej Anny i fajka indyjska. Pobrane z http://www.ryandrum.com/threeherbs.htm#QAL

Felter, H. i Lloyd, J. (1898). Amerykański przychodnia Kinga. Wersja zeskanowana, prawa autorskie 1999-2019, Henriette Kress. Pobrane z https://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/daucus.html

Smutek, M. (1971). Współczesny ziołowy (tom 1-2). (Praca oryginalna opublikowana w 1931 r.). Nowy Jork, NY: Dover Publications.

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

~ 152 ~ Jansen, GC i Wohlmuth, H. (2014). Nasiona marchwi do antykoncepcji: przegląd. Australian Journal of Herbal Medicine, 26, 10-17.

Kumarasamy, Y., Nahar, L., Byres, M., Delazar, A., & Sarker, S. (2005). Ocena aktywności biologicznej głównych składników ekstraktu metanolowego nasion marchwi dzikiej (Daucus carota). Journal of Herbal Pharmacotherapy, 5(1), 61-72.

Peters, E. (2014). Monografia dzikiej marchwi. Pobrane z https://www.wildcurrentherbalism.com/wp-content/uploads/2016/03/Daucus-carota-Monograph-FINAL-SMALL.pdf

Popham, S. (2019). Zielarstwo ewolucyjne. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Purchon, N. i Cantele, L. (2014). Kompletna książka o olejkach eterycznych i aromaterapii (wydanie z okazji 25-lecia). Novato, Kalifornia: New World Library.

Richey, H. (2010). Koronka Anny (dzika marchewka) na odchudzanie. Pobrane z https://hollirichey.com/2010/06/24/queen-annes-lace-wild-carrot-for-weight-loss/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US