Jesienny przewodnik po dzikich zbiorach: Ziołowe korzenie

Jesień to najlepszy czas na zbieranie korzeni, niektórych jagód, kwiatów i ziół na zimną pogodę, za którymi tęsknimy, gdy nadejdzie upalne lato. Ten artykuł posłuży jako przewodnik po jesiennych zbiorach dzikich roślin, zawierający korzenie ziołowe dostępne w tym sezonie. Pobierz pełny przewodnik po jesiennych zbiorach, zawierający owoce, jagody, kwiaty, zioła, nasiona i korzenie na stronie członkowskiej The Herbarium.

Zbieranie korzeni ziół

Korzenie są pierwszą rzeczą, o której ludzie myślą jesienią. Gdy nadejdzie pierwszy lub dwa przymrozki, rośliny przenoszą energię do korzeni, aby mogły pozostać silne i przetrwać mroźną, surową zimę, aby odrosnąć na wiosnę. Korzenie zbieramy już po tych kilku pierwszych przymrozkach, aż ziemia całkowicie zamarznie (w miejscach, gdzie występują mocne przemarznięcia). Zimno każe korzeniom przekształcić niektóre złożone skrobie w cukier, czyniąc je słodszymi i ogólnie nadając im przyjemniejszy smak.

Kiedy zbieramy korzenie, zazwyczaj zbieramy dwuletnią lub wieloletnią roślinę i skutecznie kończymy cykl życiowy tej rośliny. W przypadku krzewów i drzew, które są wieloletnie, często mają kilka łodyg korzeniowych odchodzących od centralnego pnia, dzięki czemu można zebrać trochę z każdej rośliny bez zbytniego przerywania cyklu życiowego. Zbierając rośliny dwuletnie, kończysz cykl życia rośliny.

W przypadku niektórych roślin wieloletnich, takich jak chrzan, możemy zebrać korzeń, ale odciąć koronę rośliny, pozostawiając około pół cala korzenia przyczepionego do korony i posadzić ją ponownie, dając trochę wody, aby się uspokoiła Odkryłem, że zazwyczaj uzyskuję około 50-70% wskaźnika ponownego wzrostu, a roślina może nadal żyć i rosnąć, jednocześnie budując nowy korzeń, aby przetrwać zimę.

Niektóre korzenie, takie jak mniszek lekarski, łopian i dok, są dość kruche i łatwe do wyłamania w glebie. Może to być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem, w zależności od tego, jaki jest twój cel. Jeśli chcesz usunąć mniszek lekarski z określonego obszaru, będziesz chciał kopać z dala od rośliny i głęboko w glebie, aby uzyskać cały korzeń. Jeśli nie masz nic przeciwko temu, by wracał rok po roku, normalne żniwa z widłami do kopania lub hori hori są w porządku.

Kilka rzeczy do zapamiętania:

  • Korzenie niektórych roślin mają tendencję do gromadzenia toksyn w glebie, więc upewnij się, że zbierasz plony z czystej ziemi, z dala od poboczy dróg i kopalń.
  • Niektóre korzenie rosną wolniej niż inne; miej na uwadze cały cykl życiowy rośliny, zanim zbierzesz korzeń i zakończysz jego życie.
  • Jeśli zbierzesz korzeń z rośliny, która ma jagody lub nasiona, posadź je i zachęć do rozmnażania się rośliny przez wiele lat.
  • Niektóre rośliny zbierane dla ich korzeni są zagrożone lub nadmiernie zebrane. Nie są one tutaj wymienione, ponieważ uważam, że powinniśmy albo sami je uprawiać, albo kupować od godnego zaufania, zrównoważonego hodowcy. Wiele z nich ma alternatywy, które nie są tak szkodliwe dla ekologii roślin. Niektóre z nich to osha, pluskwica czarna i niebieska, Echinacea angustifolia i goldenseal. Prawdopodobnie korzeń winogron z Oregonu również mógłby znaleźć się na tej liście.
  • Aby wyczyścić korzenie (ogólnie) – spryskaj wodą lub wyczyść w zlewie za pomocą szczotki do warzyw, aby usunąć brud.
  • Do nalewki: Nalewki ze świeżych ziół lubię generalnie bardziej niż suche. Zasadniczo postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi w książce Jamesa Greena The Herbal Medicine-Makers Handbook.
  • ~ 252 ~ Do wyschnięcia: Pokrój w cienkie plasterki (idealnie o szerokości 1/4 cala lub cieńsze) i wysusz poniżej 95 stopni F. ~ 253 ~

  • Przechowywanie: Przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła.

30+ Ziołowe korzenie do dzikich zbiorów jesienią

Angelica (Angelica sinensis):

Dwuletnia roślina zielna. Zbierz korzeń jesienią pierwszego roku.

Ashwagandha (Withania somnifera):

Wieloletnia roślina zielna w cieplejszym klimacie, do użytku zbiera korzeń z pierwszego lub drugiego roku. Starsze rośliny będą miały słabsze korzenie.

Traganek (Astragalus membranaceus):

Wieloletnia roślina zielna. Zbierz 2-4-letnie korzenie jesienią, gdy roślina obumrze.

Berberys zwyczajny (Berberis vulgaris):

Krzew wieloletni, sadzony jako roślina ozdobna i rozpowszechniony w całych Stanach Zjednoczonych. Zbierz korzeń jesienią przed silnym mrozem. Weź tylko część korzenia, pozostawiając resztę do wzrostu i kontynuowania życia rośliny.

Bayberry (Myrica cerifera):

Krzew wieloletni, który lubi wilgotne tereny podmokłe z mroźnymi zimami. Zbierz korzenie jesienią przed silnymi mrozami i weź tylko część korzenia, aby roślina mogła dalej żyć.

Krwawy korzeń (Sanguinaria canadensis):

Bylina zielna, która wysyła podziemne podkładki, które wytwarzają kłącza. Kłącza są tym, co zbieramy do wykorzystania w preparatach ziołowych. Kłącza można zbierać po wyschnięciu liści, często pod koniec października.

Błękitna flaga (Iris versicolor):

Wieloletnia roślina zielna, która uwielbia podmokłe obszary w stanie dzikim i generalnie rozprzestrzenia się przez rozmnażanie przez korzenie, ale rozprzestrzenia się obficie. Można to zebrać, gdy liście obumrą.

Łopian (Arctium lappa):

Ten płodny przyjaciel jest dwuletni i hojnie rozprzestrzenia się przez nasiona. Zbierz korzeń pierwszego roku po pierwszym mrozie. Szybka wskazówka dotycząca przetwarzania łopianu, jest to tłusty korzeń i szybko jełcze po wysuszeniu. Ten korzeń jest fantastyczny do spożywania świeżego jako żywność, w nalewce lub suszony przez krótki czas. Zauważyłem podczas pracy z suchym korzeniem, że znika po około 4-6 miesiącach. Dowiedz się więcej o zbieraniu korzenia łopianu tutaj.

Calamus (Acorus tatarak):

Calamus lubi rosnąć na bagnistych terenach przybrzeżnych. Kłącza tworzą grubą matę, która jest brudna w czyszczeniu, ale bardzo warta wysiłku. Zbierz kłącze po pierwszym zamrożeniu.

Cykoria (Cichorium intybus L.):

Cykoria to roślina dwuletnia, która czasami zachowuje się jak krótkotrwała bylina. Zbierz korzeń pierwszego roku po pierwszych przymrozkach. Korzeń jest na ogół grubym korzeniem palowym, który może sięgać do gleby na kilka cali. Korzeń łatwo pęka, więc należy zachować ostrożność podczas zbioru, aby uzyskać cały korzeń. Zdobądź nasz pyszny przepis na kawę z korzenia mniszka lekarskiego i cykorii.

Żywokost (Symphytum officinale L.):

Wieloletnia roślina zielna. Korzeń można zbierać jesienią po pierwszych przymrozkach do wczesnej wiosny. Aby uzyskać więcej informacji na temat żywokostu, odwiedź ten wpis na blogu.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale):

Wieloletnia roślina zielna. Korzeń można zbierać jesienią, gdy nadejdzie pierwszy mróz i przez wiosnę, aż zakwitną pierwsze kwiaty. Przeczytaj więcej o mniszku tutaj.

Echinacea (Echinacea spp.):

Wieloletnia roślina zielna. Zbierz 3-5 letnie korzenie z ziemi po pierwszych przymrozkach i przed pierwszym śniegiem.

Oman wielki (Inula helenium):

Wieloletnia roślina zielna. Zbierz korzeń drugiego roku po pierwszym przymrozku i przed pierwszym śniegiem.

Czosnek (Allium sativum):

Technicznie bylina, którą traktujemy jako jednoroczną. Zbierz cebulę, gdy liście zaczną obumierać, ale zanim staną się całkowicie brązowe i kruche.

Goryczka (Gentiana spp.):

Wieloletnia roślina zielna. Zbierz kłącze jesienią, gdy liście obumrą jesienią.

Imbir (dziki) (Asarum canadense):

Odporna, wieloletnia roślina zielna, która rośnie głęboko w lasach na wschodnim wybrzeżu. Zioło to nie jest spokrewnione z imbirem, o którym powszechnie myślimy (Zingiber officinalis). Kłącze wykopujemy jesienią, gdy liście wyschną i wyschną. Więcej czytania na temat imbiru można znaleźć tutaj.

Korzeń Żwiru (Eupatorium purpureum):

Wieloletnia roślina zielna, która rośnie w całej Ameryce Północnej w wilgotnej, słabo przepuszczalnej, alkalicznej glebie. Zbierz korzeń jesienią, po tym, jak kwiaty przejdą na nasiona. Korony tej rośliny można dzielić i sadzić ponownie po zebraniu dna korzenia, aby kontynuować żywotność drzewostanu.

Chrzan (Amoracia rusticiana):

Wieloletnia roślina zielna. Zbierz korzeń po pierwszych przymrozkach lub wczesną wiosną, gdy roślina wymaga podziału. Odetnij część korzenia połączoną z liśćmi i posadź ponownie, aby zapewnić więcej chrzanu na następny rok. Więcej o chrzanie znajdziesz tutaj.

Pianka (Althea officianlis.):

Wieloletnia roślina zielna. Zbiory późną jesienią w pobliżu bagien, torfowisk lub wilgotnych łąk.

Ślaz pospolity (Malva zaniedbana):

Pospolity na południu i Środkowym Zachodzie, ten malwa pospolita dobrze radzi sobie na suchej, zniszczonej glebie. Zbierz korzenie w dowolnym momencie, aby uzyskać słodsze zbiory korzeni jesienią po pierwszym silnym mrozie.

Dziewanna (Verbascum thapsus):

Dwuletnia roślina zielna. Zbierz korzeń pierwszego roku po pierwszych przymrozkach i przez całą zimę aż do wiosny, kiedy zaczyna się formować pień.

Pokrzywa (Urtica dioica):

 Bylina wieloletnia. Zbierz korzeń w dowolnym momencie między pierwszymi jesiennymi przymrozkami a wczesną wiosną, zanim roślina zacznie wypuszczać liście. Więcej informacji na temat pokrzywy można znaleźć w tym poście.

~ 752 ~ Winogrono z Oregonu (Mahonia spp.): ~ 753 ~

Wieloletnia roślina zielna. Zbiory późną jesienią lub wczesną zimą, po rozwinięciu się nasion i opadnięciu na ziemię. Nie krępuj się pomóc w tym, ponieważ winogrona z Oregonu szybko stają się zagrożone nadmiernymi zbiorami. Uwaga: ta roślina znajduje się na liście do obserwowania United Plant Savers. Proszę nie wykopywać korzeni w obszarach, gdzie ta roślina nie rośnie łatwo.

Pietruszka (Petroselinum crispum):

Wieloletnia roślina zielna. Zbierz korzenie z drugiego i trzeciego roku po pierwszym zabójczym mrozie. Liście mogą nadal żyć, gdy korzeń jest zbierany i używany do jedzenia lub preparatów ziołowych.

Poke Root (Phytolacca americana):

Bylina zielna. Zbiór późną jesienią, po obumarciu części nadziemnych. Nosić rękawice podczas zbierania i przetwarzania poke, aby uniknąć toksyczności spowodowanej absorpcją przez skórę.

Koronka Królowej Anny (Daucus carota):

 Łatwo wysiewająca się roślina dwuletnia. Zbierz korzenie z pierwszego roku jesienią po pierwszych przymrozkach.

Korzeń czerwony (Ceanothus spp.):

Ta grupa roślin jest wieloletnia i może wahać się od małych krzewów do krzewów przypominających drzewa, w zależności od lokalizacji. Wszystkie czerwone korzenie należą do gatunku Ceanothus, ale nie wszystkie Ceanothus są czerwonymi korzeniami. Jeśli korzeń jest czerwony, prawdopodobnie jest to dobre zioło. Znajdź lokalny przewodnik po roślinach, który pomoże Ci określić, co jest dla Ciebie odpowiednie. Zbierz korzenie między pierwszym zabójczym mrozem a pierwszymi wschodzącymi wiosennymi liśćmi.

Szczeć (Dipsacus fullonum):

Biennale. Zbierz korzeń pierwszego roku po pierwszym silnym zamrożeniu. Noś rękawiczki, ponieważ liście są kolczaste i mogą być twarde dla rąk.

Waleriana (Valeriana officinalis):

 Bylina. Zbierz korzeń po pierwszych silnych mrozach, przez zimę, aż wiosną zacznie kiełkować. Więcej o walerianie tutaj.

Żółty dok (Rumex crispus):

 Łatwo siejąca roślina dwuletnia. Korzeń rośnie gruby, głęboki i jest jednym z trudniejszych korzeni do zbioru. Kop głęboko wokół korzenia i użyj wideł do zbierania, aby, miejmy nadzieję, wydobyć aromatyczny żółty korzeń z ziemi. Jest to łatwiejsze do zbioru, gdy gleba jest mokra. Dowiedz się więcej o zbieraniu żółtego doku tutaj.

Ten artykuł został zaczerpnięty z The Herbarium’s Autumn Wildharvesting Guide autorstwa Amandy Klenner. The Herbarium to internetowy zbiór zasobów zielarskich i monografii roślin dla zielarzy, którzy chcą kontynuować swoją edukację zielarską. Aby dowiedzieć się więcej o członkostwie The Herbarium, odwiedź stronę internetową.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US