Jak prawidłowo zbierać korę z drzew i krzewów

~ 152 ~ Jeśli kiedykolwiek chciałeś dowiedzieć się, jak zbierać korę z drzew lub krzewów, nie jesteś sam. Kora jest powszechnie stosowana w preparatach ziołowych, ale pomysł zbierania kory może być dość mylący. Jak dokładnie zbierać korę z drzew lub krzewów w etyczny i zrównoważony sposób?

W poniższym artykule omówimy cztery podstawowe zasady zbierania kory z drzew i krzewów w sposób, który sprzyja zdrowiu rośliny, a nie jej szkodzi. Podzielimy się również informacjami o tym, jak możesz dowiedzieć się jeszcze więcej o zbieraniu dzikich roślin na naszym nowym kursie botaniki i dzikiej przyrody.

Zasada zbierania kory nr 1: Nigdy nie zbieraj kory z pnia żywego drzewa lub krzewu

Wiele osób zakłada, że ​​zbieranie kory z pnia żywego drzewa lub krzewu jest etyczne i zrównoważone, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. Jednym z powodów jest to, że za każdym razem, gdy ścinasz drzewo, tworzysz na nim otwartą ranę – taką, która może wprowadzić chorobę lub odciąć obieg pokarmu i wody w drzewie. Ta ostatnia możliwość występuje zwłaszcza wtedy, gdy kora jest usuwana na obwodzie drzewa. Jest to technika zwana opasaniem, która całkowicie odcina obieg pokarmu i wody drzewa i nieuchronnie zabija drzewo. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest zbieranie kory z drzew lub krzewów, które już nie żyją, co zostanie omówione w zasadzie nr 3.

Więc skąd dokładnie zbierasz korę z drzewa lub krzewu? Przyjrzyjmy się następnej zasadzie zbierania kory, aby się tego dowiedzieć.

Zasada zbierania kory nr 2: Zbieraj korę z przyciętych dolnych gałęzi

Najlepszym miejscem do zbierania kory z drzewa lub krzewu są gałęzie — ale nie byle jakie.

Wielu dzikich rzemieślników mówi o zbieraniu kory z gałęzi drzewa poprzez przycinanie gałęzi. Jest to znacznie bardziej etyczne i zrównoważone podejście, ale może być nierealne w przypadku gałęzi, które znajdują się kilkadziesiąt metrów nad koronami drzew. Przycinanie tych gałęzi najlepiej pozostawić wyszkolonym zawodowym wspinaczom z oczywistych względów bezpieczeństwa.

Podczas zbierania kory wybieraj niższe gałęzie. Możesz wykorzystać swoje umiejętności przycinania, wybierając najlepsze miejsce na gałęzi do cięcia. Możesz to zrobić, przycinając w sposób, który zachęca do nowego wzrostu i potencjalnie usuwa uszkodzony wzrost.

Oto kilka wskazówek dotyczących przycinania, o których należy pamiętać.

    Zawsze tnij prostopadle do kołnierza gałęzi.

    Upewnij się, że twoje narzędzia są wystarczająco ostre, aby wykonać czyste cięcie. Ponownie ranisz roślinę, a skośne lub postrzępione cięcie może sprzyjać gromadzeniu się wilgoci i wprowadzać choroby.

    Zawsze czyść swoje narzędzia pomiędzy zbiorami poszczególnych drzew/krzewów, aby zapobiec wprowadzeniu lub rozprzestrzenianiu się chorób.

Pamiętaj, kiedy wybierasz gałąź do przycięcia, twoim głównym celem jest wspieranie zdrowia drzewa lub krzewu.

Zasada zbierania kory nr 3: Zbieraj tylko korę z niedawno ściętych lub powalonych drzew

Jak wspomniana zasada nr 1, nigdy nie należy zbierać kory z pnia żywego drzewa, ale można zbierać korę z dowolnego miejsca na drzewie, które zostało ścięte lub samo się przewróciło.

Mając to na uwadze, zbieranie kory ze ściętych lub przewróconych drzew musi nastąpić w ciągu kilku tygodni od upadku lub ścięcia, a nie z tych, które zaczęły gnić i butwieć. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Na przykład kora dzikiej wiśni powinna być zawsze zbierana świeża, nigdy z opadłych gałęzi na ziemię i natychmiast suszona, aby zapobiec fermentacji, która wytwarza związki toksyczne dla organizmu. Jak zawsze, pamiętaj o zbadaniu kory, którą planujesz zebrać, w celu uzyskania zaleceń i informacji dotyczących bezpieczeństwa.

Nigdy, absolutnie nigdy nie ścinaj drzewa tylko po to, by zebrać jego korę lub korę korzeniową. Jest to nie tylko nieetyczne, ale i niezgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, i jest powodem, dla którego tak wiele gatunków drzew wykorzystywanych w ziołolecznictwie, takich jak wiąz śliski (Ulmus rubra), jest obecnie zagrożonych nadmiernymi zbiorami.

Zasada zbierania kory nr 4: Zbieraj korę wczesną wiosną lub późną jesienią

Wielu dzikusów żyjących w klimacie czterosezonowym uważa wczesną wiosnę lub późną jesień aż do zimy za najlepszą porę roku na zbieranie kory.

Ogólnie rzecz biorąc, ruch siły życiowej drzewa lub krzewu jest najbardziej aktywny wiosną i jesienią. To wtedy drzewo tworzy więcej kory, a proces ten może się różnić w zależności od gatunku. Z tego powodu należy zbadać konkretny gatunek, który jest zainteresowany zbieraniem, a także skonsultować się z bardziej doświadczonym łowcą dzikich zwierząt, aby zobaczyć, jaki sezon zalecają dla tego gatunku.

Usunięcie kory z gałęzi lub korzeni może wymagać trochę cierpliwości. Nie zapomnij dowiedzieć się, czy jest to zewnętrzna kora, jak w przypadku dzikiej wiśni (Prunus spp.), czy też wewnętrzna kora przeznaczona do zbioru, jak w przypadku kory korzeniowej sasafrasu (Sassafras spp.). Mogą istnieć znaczne różnice między różnymi warstwami kory i ich właściwościami, przy czym określona warstwa kory jest tradycyjnie zbierana do celów ziołowych, podczas gdy inne nie.

Jeśli jesteś gotowy, aby podnieść swoje umiejętności dzikiego rzemiosła o krok lub dwa, następnym krokiem może być zbieranie kory z drzew i krzewów. Wiedza o tym, jak prawidłowo identyfikować i zbierać rośliny, jest ważną umiejętnością każdego zielarza — a my chcemy pomóc Ci zbudować bazę wiedzy!

W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Cię do zapoznania się z naszym nowym Kursem Botaniki i Dzikiej Rzemiosła, jeśli jesteś zainteresowany rozwijaniem swoich umiejętności rozpoznawania roślin i tworzenia dzikich zwierząt! Ten kurs jest przeznaczony dla początkujących i średniozaawansowanych uczniów i pomoże ci nauczyć się, jak identyfikować, zbierać i konserwować zioła wokół ciebie w etyczny i zrównoważony sposób.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o naszym kursie botaniki i dzikiej przyrody.

Zapraszamy do przyłączenia się do nas w tej dzikiej i wspaniałej przygodzie!

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US