9 letnich ziół do zbierania w tym roku

Na Południu nadchodzą letnie „Psie Dni”. Psy i koty są leniwe, węże są bardziej podatne na gryzienie, komary, muchy i komary są bardziej uciążliwe niż zwykle, a trujący bluszcz kwitnie. Na szczęście nie wszystko jest złe. Te powolne, upalne dni przynoszą więcej czasu na rodzinne spotkania, zabawę w strumieniu, siedzenie na huśtawce na werandzie i obserwowanie zachodu słońca za górami oraz obfitość letnich ziół do zbierania.

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami 9 moimi ulubionymi letnimi ziołami do zbierania. Te zioła są obfite tutaj, na południu o tej porze roku, i w zależności od tego, gdzie mieszkasz, mogą kwitnąć również na twoim podwórku!

Porady na początek

Zanim podzielę się z wami moimi ulubionymi letnimi ziołami, pozwólcie, że szybko omówię kilka podstawowych wskazówek dotyczących żerowania (dzikich zwierząt), o których warto pamiętać.

Po pierwsze, zawsze odpowiednio identyfikuj swoje rośliny. Istnieje kilka świetnych przewodników po terenach żerujących, które mogą pomóc w identyfikacji roślin, a także kilka grup na Facebooku, które pomogą ci w identyfikacji (tu zamieściłem kilka sugestii), ale jeśli masz przyjaciela, który może pomóc ci pozytywnie zidentyfikować rośliny, które znalazłeś osobiście, to byłoby najlepsze.

Następnie upewnij się, że zioło, które planujesz zebrać, jest zagrożone wyginięciem. United Plant Savers to organizacja, która działa na rzecz ochrony zagrożonych roślin, abyśmy mogli je mieć dla przyszłych pokoleń. Bądźmy odpowiedzialni za prezenty, które otrzymujemy! Jeśli roślina znajduje się na liście do obserwowania lub na liście zagrożeń, spróbuj znaleźć uprawiane źródło do wykorzystania, zamiast zbierać ją w środowisku naturalnym.

Upewnij się, że zbierasz rośliny rosnące na czystej glebie. Oznacza to trzymanie się z dala od poboczy dróg, miejsc, w których spływają lub są wyrzucane chemikalia lub odchody zwierzęce, oraz obszarów w pobliżu budynków miejskich i firm. Te miejsca mogą być zanieczyszczone chemikaliami i innymi toksynami, których nie chcesz na swoich roślinach. Upewnij się również, że masz pozwolenie na zbiory, jeśli jesteś na terenie prywatnym.

Na koniec nie zbieraj całej rośliny na jednym obszarze. Praktyczną zasadą zbieracza jest zbieranie tylko ⅓ rośliny rosnącej na danym obszarze. Ma to na celu zapewnienie, że jest więcej dla innych zbieraczy, dla zwierząt, które przeżywają na roślinach, i dla kontynuacji cyklu życiowego rośliny.

9 Zioła do zbierania latem

1. Pąki i płatki róż (Rose spp.)

Róża jest pospolitym ziołem zbieranym latem, a tam gdzie mieszkam, jaskraworóżowe róże można zobaczyć swobodnie rosnące na pochyłych brzegach bocznych dróg, jak również w ogrodach i klombach w pobliżu domów. A jeśli masz szczęście, możesz nawet natknąć się gdzieś w górach na krzak dzikiej róży!

Odmiany róż składają się z jednej lub więcej warstw 5 oddzielnych płatków i co najmniej 5 działek. Wszystkie odmiany róż mają wiele pręcików, a liście są często owalne i ząbkowane na brzegach. Liście róży występują naprzemiennie i różnią się od prostych do trójlistkowych, palmowych lub pierzastych wśród odmian (Elpel, 2013).

Wiele odmian róży jest jadalnych i można ich używać w produktach ziołowych. Tylko upewnij się, że pąki i płatki, które zbierasz, nie zostały spryskane chemikaliami przed ich zebraniem.

Pąki róż można zbierać, gdy są jeszcze zamknięte, ale płatki są lekko luźne. Aby zebrać pąki róży, użyj ostrych nożyczek lub nożyczek, aby odciąć pąki z rośliny. Płatki róż można zbierać zawsze, gdy są w pełnym rozkwicie. Aby zebrać płatki, delikatnie pociągnij, aby je usunąć, ale uważaj na pszczoły! Pąki i płatki róż są zwykle suszone, ale jeśli chcesz, możesz użyć ich świeżych.

Zielarz Matthew Wood sugeruje stosowanie róży w ostrych stanach zapalnych dróg oddechowych lub w celu przyniesienia ulgi w gorących stanach przewodu pokarmowego (Wood, 2008). Według zielarki Kivy Rose Hardin (2007), róża może być również używana do uspokojenia i ochłodzenia skóry, poprawy nastroju i ukojenia delikatnych emocji. Może również pomóc przywrócić równowagę nadaktywnemu układowi odpornościowemu i „oczyścić” krew (Hardin, 2007). Róże mają właściwości ściągające i są odpowiednie na większość problemów skórnych („Rose”, b.d.).

2. Liście czerwonej maliny (Rubus spp.)

Pomijając jagody, liście czerwonej maliny to kolejne popularne zioło do zbierania latem.

Rośliny malin czerwonych mają białe kwiaty — każdy z 5 oddzielnymi płatkami i 5 działkami kielicha, a także jajowate liście z ząbkowanymi brzegami. Liście są zazwyczaj pierzastymi liśćmi złożonymi ułożonymi w alternatywny wzór. Liście są zwykle zielone na górze z biało-szarym zabarwieniem na dole („Red Raspberry”, b.d.).

Liście czerwonych malin należy zbierać po rozpoczęciu owocowania. Aby zebrać czerwone liście malin, po prostu odetnij liście ostrymi nożycami lub nożyczkami w suchy dzień. Liście mogą być trochę lepkie lub kłujące, więc możesz nosić rękawiczki, jeśli chcesz. Liście mogą być używane świeże, ale częściej są suszone w herbatach, syropach i nalewkach.

Liść czerwonej maliny jest ściągającym ziołem i jest często używany do napinania i tonizowania zrelaksowanych tkanek, szczególnie tych w narządach trawiennych i rozrodczych (Wood, 2009). Mówiąc o narządach rozrodczych, David Hoffmann w swojej książce Medical Herbalism stwierdza, że ​​właściwości ściągające, tonizujące i odżywcze liści czerwonych malin pomagają wzmocnić mięśnie macicy i miednicy, pomagając zniechęcić do poronienia, skrócić poród, złagodzić bóle porodowe i przyspieszyć powrót do zdrowia po porodzie (Hoffmann, 2003).

3. Kwiat dziewanny (Verbascum thapsus)

Kwiaty dziewanny to jedna rzecz, którą na pewno będę zbierać każdego roku. W miarę upływu lata obserwuję wysokie zielone łodygi dziewanny, aby pierwsze jasnożółte kwiaty zaczęły wyskakiwać. Mniej więcej tydzień po pojawieniu się pierwszych kwiatów kwiaty dziewanny są gotowe do zbioru.

Rośliny dziewanny mogą osiągnąć wysokość od 6 do 8 stóp i mają rozetę podłużnych, owłosionych liści ułożonych spiralnie wokół podstawy rośliny. Liście mogą mierzyć do 12 cali długości i rozgałęziać się od łodygi w naprzemienny wzór zakończony kolcem kwiatowym u góry. Kolce kwiatowe mają zwykle długość stopy i wytwarzają małe, żółte kwiaty od połowy do późnego lata (Grieve, 1971). Kwiaty mają 5 płatków, które łączą się u podstawy, tworząc krótką rurkę, 5 zrośniętych działek kielicha i 4-5 pręcików jednakowej długości (Elpel, 2013).

Kwiaty dziewanny są zwykle zbierane, gdy zaczynają pączkować i otwierać się. Aby zebrać, delikatnie pociągnij łodygę dziewanny do swojego poziomu, uważając, aby jej nie złamać, i wyciągnij pojedyncze pąki i kwiaty z kłosa kwiatowego. Uważaj na pszczoły i nie zdziw się, jeśli po zerwaniu kwiatów lepią Ci się palce z powodu zawartości żywicy!

Kwiaty dziewanny są zwykle używane do łagodzenia i łagodzenia bolesnych stanów zapalnych w ciele i poza nim („Dziewanna”, b.d.). Według zielarza jima mcdonalda (mcdonald, b.d.), są one również stosowane zarówno do łagodnych, jak i silnych efektów zwiotczających, które różnią się w zależności od osoby, gdy są przyjmowane w postaci nalewki. Kwiaty dziewanny są zwykle wlewane do oleju po krótkim okresie więdnięcia i co roku muszą być świeże. Zielarka Maud Grieve twierdzi, że świeży olejek dziewanny może być stosowany w celu powstrzymania wzrostu bakterii, a badanie z 2003 roku opublikowane w czasopiśmie Pediatrics również potwierdza to odkrycie (Sarrell i in., 2003). Kwiaty dziewanny można suszyć i dodawać do herbat lub stosować świeże w nalewkach.

4. Liście brzoskwini (Prunus persica, Amygdalis persica (Linn.). Persica vulgaris Null.)

Brzoskwinia to zioło, którego używam od niedawna, ale jest to kolejne zioło, które jest powszechnie zbierane w miesiącach letnich — w szczególności liście

Istnieje kilka odmian brzoskwiń, ale większość z nich to średniej wielkości drzewa z 4-calowymi, lancetowatymi, drobno ząbkowanymi liśćmi. Kwiaty rosną w grupach po 2 lub więcej na końcu zeszłorocznych gałęzi i są różowe z 5 płatkami, 5 działkami i wieloma pręcikami (ponieważ jest członkiem rodziny róż). Kwiaty zamieniają się w owoce z cienką skórką, soczystym miąższem i nasionami zamkniętymi w pomarszczonej pestce („Peach”, b.d.).

Liście brzoskwini są zbierane po tym, jak owoc dojrzeje na drzewie. Obficie zbieraj liście brzoskwini, przycinając te wolne od skaz ostrymi nożyczkami. Liście brzoskwini mogą być używane świeże lub suszone w okładach, herbatach, syropach i nalewkach.

Matthew Wood sugeruje używanie liści brzoskwini do chłodzenia i nawilżania gorących, suchych warunków, takich jak te, które mogą pojawiać się podczas alergii lub problemów autoimmunologicznych. Poleca go również przy wykwitach skórnych, gorących dolegliwościach układu pokarmowego i oddechowego oraz jako środek chłodzący w okresie menopauzy. To także doskonałe zioło dla dzieci i osób wrażliwych (Wood, 2008). Kiva Rose sugeruje stosowanie brzoskwini w celu złagodzenia rozstroju żołądka i nudności za każdym razem, gdy pojawiają się oznaki nadmiernej gorączki, w celu poprawy zdrowia nadnerczy, łagodzenia gorących, opuchniętych ukąszeń owadów oraz ukojenia układu nerwowego, ponieważ ma działanie niemal uspokajające różni się w zależności od osoby (Hardin, 2009).

5. Kwiaty i korzeń cykorii (Cichorium intybus)

Cykorię i jej piękne niebieskie kwiaty można zobaczyć na poboczach dróg tutaj na południu w miesiącach letnich. Jest to kolejne wspaniałe letnie zioło, którego można szukać o tej porze roku.

Cykoria, podobnie jak jej kuzyn mniszek lekarski, wyrasta z długiego korzenia palowego o wysokości od 2 do 3 stóp z bocznymi łodygami, które rozgałęziają się od głównej łodygi pod ostrymi kątami. Dolne liście u podstawy rośliny są większe, pokryte włoskami, grubo ząbkowane i rozgałęziają się pod kątem prostym, podczas gdy liście w górnej części rośliny są mniejsze, mniej podzielone, a ich podstawa jest połączona z łodygą (Smutek, 1971). Łodygi cykorii zawierają biały mleczny sok, a delikatne niebieskie kwiaty cykorii rozgałęziają się na styku łodygi i liścia. Czynnikiem wyróżniającym tę podgrupę rodziny Aster jest to, że kwiaty promieniste mają przeważnie równoległe krawędzie, jak pasek, w przeciwieństwie do zwężających się krawędzi, jak inne płatki kwiatów. Pojedyncze płatki zachodzą na środek kwiatu (Elpel, 2013). Być może zainteresuje Cię informacja, że ​​kwiaty cykorii otwierają się rano i zamykają około południa.

Aby zebrać korzeń cykorii, użyj narzędzia do kopania korzeni (łopata też się nada), aby poluzować ziemię wokół korzenia. Delikatnie podnieś roślinę, korzeń i wszystko, aby ją usunąć. Aby zebrać wierzchołek rośliny, po prostu odetnij roślinę blisko podstawy za pomocą ostrych nożyczek. Cykorię można stosować w postaci świeżej lub suszonej jako napar lub nalewkę.

Matthew Wood mówi, że tradycyjni zielarze i lekarze wskazywali na stosowanie cykorii w celu poprawy procesów trawiennych i metabolicznych, stwierdzając, że cykoria nie tylko poprawia te funkcje, ale następnie pomaga ciału wchłaniać materiał do krwi. Wynika to z jego gorzkich właściwości i wpływu na wątrobę (Wood, 2008).

6. Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Jedna z pierwszych roślin, które nauczyłam się rozpoznawać i zbierać, krwawnik zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. To jeden z moich osobistych ziołowych sprzymierzeńców i roślina, której często używam w moim domu.

Krwawnik pospolity może rosnąć na wysokości od 1 do 5 stóp i ma wiele szorstkich, owłosionych łodyg wyrastających z kłączowego korzenia. Liście podwójnie pierzaste rozgałęziają się od łodygi w spiralny wzór z większymi liśćmi u podstawy rośliny i mniejszymi liśćmi u góry („Krwawnik pospolity”, b.d.). Liście są drobno podzielone, co nadaje im pierzasty wygląd, a kremowobiałe, przypominające stokrotki kwiaty rosną w spłaszczonych, końcowych, luźnych główkach lub cymesach (Grieve, 1971).

Krwawnik można zbierać, gdy tylko zakwitną kwiaty. Zaleca się zbierać w środku poranka, po wyschnięciu rosy i zanim ciepło słoneczne odparuje lżejsze olejki eteryczne. Jeśli używasz całej rośliny, chwyć podstawę łodygi i delikatnie pociągnij w górę, aby wyciągnąć roślinę z gleby, korzeni i wszystkiego. Jeśli zbierasz tylko wierzchołki rośliny, używając ostrych nożyczek lub nożyc, odetnij 6 cali nad podstawą rośliny. Krwawnik może być stosowany w postaci świeżej lub suszonej w herbatach, nalewkach, olejach, maściach i syropach.

Rosemary Gladstar sugeruje stosowanie krwawnika w celu zwiększenia krążenia w celu otwarcia porów i wywołania pocenia jako sposobu na delikatne obniżenie temperatury ciała. Sugeruje również jako zioło pierwszej pomocy w celu spowolnienia wewnętrznego i zewnętrznego krwawienia, złagodzenia skurczów narządów trawiennych i rozrodczych oraz jako środek antyseptyczny do przemywania ran (Gladstar, 2008). Hoffmann dodaje, że krwawnik ma powinowactwo do układu moczowego, gdy jest stosowany w stanie świeżym, tonizuje układ naczyniowy i stymuluje trawienie (Hoffmann, 2003).

7. Balsam pszczeli (Monarda spp.)

Jaskrawoczerwony kolor melisy podnieca mnie za każdym razem, gdy widzę ją rosnącą wzdłuż drogi, ponieważ wiem, że nadszedł czas, aby znaleźć odosobnione, małe miejsce, abym mogła zebrać trochę.

Melisa pszczela należy do rodziny miętowatych (Lamiaceae) i jest charakterystyczna dla roślin z rodziny miętowatych, rośnie od 3 do 5 stóp wysokości na kwadratowej, owłosionej łodydze z jajowatymi liśćmi z ząbkowanymi krawędziami rosnącymi naprzeciw nawzajem. Kwiaty składają się z 20-50 wąskich, rurkowatych, dwuwargowych kwiatów, które różnią się kolorem w zależności od gatunku.

Melisa pszczela jest gotowa do zbioru, gdy kwiaty są w pełnym rozkwicie. Aby zebrać, odetnij całą roślinę, 6 cali nad poziomem gruntu, ostrymi nożycami. Balsam pszczeli można stosować świeży lub suszony we wszystkich rodzajach preparatów ziołowych.

Zielarka Rosalee de la Forêt sugeruje stosowanie balsamu pszczelego przy infekcjach jamy ustnej i przewodu pokarmowego, aby powstrzymać rozwój grzybów w ciele i na nim, aby rozproszyć gorączkę wywołaną infekcjami wirusowymi, aby wywołać opóźnioną miesiączkę i jest świetne dla osób spiętych, nerwowych lub niespokojnych (Forêt, b.d.). Matthew Wood wyjaśnia działanie balsamu pszczelego jako środka uspokajającego, kategoryzując jeszcze dalej, mówiąc, że jest to stymulujący środek nerwowy oparty na jego gorącym, ostrym smaku i rozgrzewającej, rozpraszającej energii (Wood, 2009).

8. Jewelweed (Niecierpek capensis, I. noli-tangere, I. pallida) ~ 753 ~

Ze względu na problemy, jakie powoduje trujący bluszcz, musiałem nauczyć się rozpoznawać i zbierać klejnotowe ziele, zanim kiedykolwiek uważałem się za zielarza.

Jewelweed należy do rodziny balsamowatych (Balsaminaceae) i może dorastać do 4-5 stóp wysokości. Ma półprzezroczyste, wodniste łodygi ze spuchniętymi stawami i rozgałęzia się w różnych kierunkach. Liście są jajowate, cienkie, gładkie (prawie woskowe), ząbkowane i jasnozielono-szare, a po umieszczeniu w wodzie mają srebrzysty połysk. Jewelweed ma wyraźny nieregularny kwiat (zwykle w kolorze żółtym lub pomarańczowym) z 5 płatkami (z których 2 są zjednoczone), 3 działkami kielicha i 5 pręcikami. Kapsułki z nasionami, gdy są dojrzałe i pełne nasion, eksplodują, rzucając nasiona blisko i daleko po dotknięciu, nadając tej roślinie potoczną nazwę — nie dotykaj mnie (Elpel, 2013; Grieve, 1971).

Aby zebrać jewelweed, przytnij mniejsze gałęzie parą ostrych nożyczek. Roślina ta jest najczęściej używana w świeżej formie, ale można ją również wyciskać z soku lub delikatnie gotować w wodzie i zamrażać w kostkach lodu, aby ją zachować. Jest najczęściej używany jako okład lub napar z wody, oczaru wirginijskiego lub octu, ale niektórzy używają go suszonego w olejkach, maściach i mydłach.

Jewelweed jest dobrze znanym ziołem o działaniu ściągającym i jest powszechnie stosowany w zewnętrznych chorobach skóry. Ma chłodzącą, nawilżającą energię (Grieve, 1971).

9. Kwiaty czerwonej koniczyny (Trifolium pratense)

Koniczynę czerwoną można znaleźć na polach, podwórkach, wzdłuż rzędów ogrodzeń iw wielu innych miejscach, gdzie rośliny mogą swobodnie rosnąć, dzięki czemu kwiaty są jednym z wielu kwitnących ziół, które można zbierać późnym latem.

Kwiaty koniczyny czerwonej mają kolor od różowego do fioletowego i osadzone są na długiej, smukłej, owłosionej łodydze wraz z charakterystycznymi trójlistkowymi liśćmi o gładkich krawędziach i zaokrąglonych podstawach oraz końcach, które mają na sobie biały kształt litery V („Red Clover”, nd).

Aby zebrać kwiaty czerwonej koniczyny, po prostu uszczypnij kwiaty między kciukiem a palcem wskazującym. Podobnie jak w przypadku wielu roślin, zbieranie kwiatów stymuluje nowy wzrost, co oznacza, że ​​w ciągu jednego roku można uzyskać wiele zbiorów czerwonej koniczyny!

Koniczyna czerwona jest wspaniałym ziołem wspomagającym wątrobę, dzięki czemu zyskała reputację ziołowego sprzymierzeńca w leczeniu chorób skóry. Nie tylko to, ale jest przydatne w chorobach układu oddechowego, w których występują skurcze i śluz (Hoffmann, 2003). Botanik dr James Duke mówi, że koniczyna czerwona jest często używana do równoważenia hormonów i wspomagania kobiet w okresie menopauzy ze względu na wysokie stężenie naturalnych estrogenów (Duke, 2000).

Dowiedz się więcej o koniczynie czerwonej i jak jej używać w tych postach: Kwiaty czerwonej koniczyny, Koniczyna czerwona, Koniczyna czerwona, Przywróć uzdrowienie i Czy koniczyna czerwona jest bezpieczna podczas ciąży i karmienia piersią.

A ponieważ uwielbiamy patrzeć, co porabiasz, nie zapomnij podzielić się z nami swoimi znaleziskami z letnich poszukiwań w mediach społecznościowych, oznaczając #myherbalstudies. Chcielibyśmy to sprawdzić!

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź swoją składnię! (identyfikator: 5)

PRZYPISY

Monografia balsamu pszczelego. (nd). Pobrano 22 lipca 2017 r. z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/5109

de la Forêt, R. (nd). Balsam pszczeli, nasza rodzima przyprawa. Pobrano 25 lipca 2017 r. z http://www.herbalremediesadvice.org/bee-balm.html

~ 152 ~ Duke, JA (2000). Zielarski podręcznik zielonej apteki: kompleksowe odniesienie do najlepszych ziół leczniczych. Nowy Jork: St. Martins Paperbacks. ~ 153 ~
~ 152 ~ Elpel, TJ (2013). Botanika w jeden dzień: wzorcowa metoda identyfikacji roślin. Pony, MT: HOPS Press.

Gladstar, R. (2008). Ziołowe przepisy Rosemary Gladstar dla pełnego zdrowia: 175 herbat, toników, olejków, maści, nalewek i innych naturalnych środków dla całej rodziny. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Smutek, M. (1971). Nowoczesne zioło. Nowy Jork: Dover Publications.

Hardin, K. (2009). Bardzo potrzebna odnowa: Peach Bliss. Pobrano 22 lipca 2017 r. z http://kivasenchantments.com/a-much-needed-renewal-peach-bliss.html

Hardin, K. (2007). Słodka medycyna: uzdrawianie dzikim sercem róży. Pobrano 22 lipca 2017 r. z http://bearmedicineherbals.com/sweet-medicine-healing-with-the-wild-heart-of-rose.html

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

mcdonald, j. (nd). Dziewanna. Pobrano 22 lipca 2017 r. z http://www.herbcraft.org/mullein.html

Monografia dziewanny. (nd). Pobrano 22 lipca 2017 r. z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/2031

Monografia brzoskwini. (nd). Pobrano 22 lipca 2017 r. z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/5110

Monografia czerwonej koniczyny. (nd). Pobrano 22 lipca 2017 r. z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/1018

Monografia Czerwonej Maliny. (nd). Pobrano 22 lipca 2017 r. z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/1017

Monografia róży. (nd). Pobrano 22 lipca 2017 r. z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/1027

~ 152 ~ Sarrell, EM, Cohen, HA i Kahan, E. (2003). Naturopatyczne leczenie bólu ucha u dzieci. Pobrano 22 lipca 2017 r. z http://pediatrics.aappublications.org/content/111/5/e574.long

Drewno, M. (2008). Ziemski ziołowy: kompletny przewodnik po roślinach leczniczych Starego Świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Drewno, M. (2009). Ziemski ziołowy: kompletny przewodnik po roślinach leczniczych Nowego Świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Monografia krwawnika. (nd). Pobrano 25 lipca 2017 r. z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/1022