12 zagrożonych roślin, których NIE należy zbierać w tym roku

Późna wiosna i lato to idealny czas na zbiór roślin. Dzieje się tak, ponieważ do tego czasu większość roślin rozwinęła się do punktu, w którym ich cechy identyfikacyjne są oczywiste — liście są często w pełni rozwinięte, kwiaty zakwitły, a niektóre rośliny już tworzą nasiona, z których każdy ułatwia identyfikację roślin. ~

Podczas gdy większość członków społeczności zielarskiej zachęca do dzikiego wytwarzania lokalnych roślin, ta praktyka nie jest tak prosta jak wyjście i wykopanie zidentyfikowanej rośliny z ziemi w celu jej wykorzystania. Tak jak jeden zielarz uczy drugiego, jak zrobić napar z olejku ziołowego lub jak włączyć określoną roślinę do swojej praktyki, uczenie innych, jak zbierać rośliny, musi być połączone z dużą ilością instrukcji, dlaczego w ogóle należy zbierać, co rośliny do zbioru, kiedy do zbioru i jak to zrobić w sposób zrównoważony. Etyka i zrównoważony rozwój są zawsze na pierwszym miejscu w umysłach zielarzy, którzy starają się zbierać rośliny do wykorzystania.

„Jeśli zdecydujemy się używać roślin jako lekarstwa, stajemy się odpowiedzialni za dzikie ogrody, ich zdrowie i utrzymanie.” – Rosemary Gladstar

Chociaż jest kilka ważnych informacji, które zielarz chciałby przekazać komuś, kto nie zna się na dzikim rzemiośle, jedną z najważniejszych jest nauka o zagrożonych roślinach i dlaczego nie powinniśmy ich zbierać.

Ten artykuł wyjaśni, czym są zagrożone rośliny, jaka jest nasza odpowiedzialność za te rośliny i co możemy zrobić, aby je zachować i chronić. Przyjrzymy się także 12 zagrożonym roślinom, których nie należy zbierać w środowisku naturalnym.

Co to są rośliny „zagrożone”?

Zagrożone rośliny to te, które są naturalnie rzadkie w środowisku lub te, które stają się rzadkie pod wpływem człowieka.

Tak jak niektóre rośliny rozmnażają się i rozprzestrzeniają szybko i są często określane jako rośliny „inwazyjne”, są też takie, które są wręcz przeciwne. Rośliny te są naturalnie rzadkie. Może to być spowodowane zwyczajami powolnego wzrostu, niezgodnością siedlisk, izolacją populacji, niezgodnością genetyczną, problemami z rozsiewaniem nasion, utratą zapylaczy (co może być również spowodowane wpływem człowieka) lub konkurencją ze strony lub przeludnieniem inwazyjnych roślin, zwierząt lub szkodniki (USDA Forest Service, b.d.). Inne rośliny mogą stać się rzadkie z powodu wpływu praktyk ludzkich, które wpływają na dostępność i jakość siedlisk, takich jak rozwój komercyjny i pozyskiwanie drewna, oraz tych, które wpływają na zdolność rośliny do utrzymania żywotnych populacji roślin, takich jak niezrównoważone praktyki dzikich zwierząt (USDA Forest Service, b.d.a. ).

Odpowiedzialność zielarza

Jako zielarze, nasza praca kręci się wokół roślin, więc sensowne jest, abyśmy chcieli używać roślin w mądry sposób – chroniąc je i zachowując z myślą o ich długoterminowej żywotności, nie tylko dla naszego dobra, ale także dla ze względu na samą roślinę i ekosystem, w którym żyje. Aby to zrobić, musimy zadać sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujemy rośliny, którą rozważamy.

Wiele razy decydujemy się na zbieranie roślin, których nie potrzebujemy po prostu dlatego, że chcemy być przygotowani, mieć opcje do wyboru lub mieć pełną aptekę. Jednak to powoduje, że wpadamy w nastawienie „więcej znaczy lepiej”. Zamiast tego starajmy się zwracać uwagę na rośliny, których używamy i ile zbieramy, ponieważ pomoże nam to być przykładem zrównoważonego rozwoju w naszych osobistych praktykach ziołowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o zbieraniu i zbieraniu roślin w zrównoważony, etyczny sposób, zachęcam do zapoznania się z kursem Botaniki i Dzikiej Rzemiosła Akademii Ziołowej, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje.

Jak możemy coś zmienić

Więc co możemy zrobić jako zielarze, aby coś zmienić, jeśli chodzi o zagrożone rośliny? Przychodzi mi na myśl kilka rzeczy.

Po pierwsze, możemy nauczyć początkujących zielarzy o dobrych praktykach związanych z dziką przyrodą. Obejmuje to podstawowe rzeczy, takie jak znajdowanie i identyfikowanie roślin, jak je zbierać, jakich narzędzi będą potrzebować i jak później zachować zbiory, ale obejmuje to również rozmowy na temat odpowiednich miejsc, z których można zbierać rośliny, ile roślina do zbioru na określonym obszarze, omawianie zarządzania roślinami i ich siedliskami oraz roślin, których nie należy zbierać.

Następnie możemy poszukać ziołowych zamienników zagrożonych roślin i użyć ich w pierwszej kolejności. Na przykład, zamiast zbierać i wykorzystywać gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis), zamiast niego używać berberysu (Berberis spp.) lub zamiast zbierać korę wiązu śliskiego (Ulmus rubra), dlaczego nie używać korzenia prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis) jako zastąpić?

Na koniec, jeśli musisz użyć zagrożonych roślin, spróbuj pozyskać je ze źródeł uprawnych lub samodzielnie je wyhodować. Obecnie wielu hodowców ziół i zielarzy uprawia zagrożone rośliny przy użyciu zrównoważonych metod uprawy i zbioru, aby zapewnić dzikim populacjom odbudowę po wpływach, które przyczyniły się do ich upadku w stanie dzikim i zastąpić potrzebę zbierania dzikich populacji.

Teraz, gdy już wiesz, jakie są zagrożone rośliny, jaka jest nasza odpowiedzialność za te rośliny i co możemy zrobić, aby je zachować i chronić, spójrzmy na 12 zagrożonych ziół, których nie należy zbierać w tym roku.~ 153~

12 zagrożonych ziół, których nie powinieneś zbierać w tym roku

Poniżej znajdziesz opisy roślin dla 12 zagrożonych roślin, dzięki czemu możesz dowiedzieć się, jak te rośliny wyglądają i zidentyfikować je w środowisku naturalnym — chociaż w tym przypadku będziesz chciał ich unikać! Zamiast tego chroń je, aby mogły swobodnie rosnąć w ich naturalnym środowisku, szukaj uprawnych źródeł i/lub sam je hoduj oraz edukuj innych zielarzy i zbieraczy o potrzebie zarządzania tymi specjalnymi roślinami.

1. Cohosh czarny (Actaea racemosa L.)

Cohosh czarny rośnie w głębokim cieniu lasów liściastych. Ma ciemnozielone liście, które są głęboko podzielone, z około 3 ząbkowanymi listkami na każdej łodydze i czarnym znakiem na każdej łodydze, gdzie rozwidla się na trzy gałęzie (Howell, 2006). Część liściowa rośliny może osiągnąć wysokość od 2 do 3 stóp, a latem pojawiają się łodygi kwiatowe, niektóre pojedyncze, a niektóre rozgałęzione, wznoszące się na wysokość 4-7 stóp od środka rośliny (Howell, 2006). Pąki w kształcie grochu tworzą się na górnych częściach łodygi kwiatowej (kwiatostan), a pod koniec lipca białe kwiaty zaczynają kwitnąć od dołu kwiatostanu do wierzchołka (Howell, 2006).

2. Echinacea (Echinacea spp.)

Echinacea to bylina, która dorasta do 4 stóp wysokości, z prostymi, nierozgałęzionymi łodygami i owłosionymi, naprzemiennymi liśćmi (Akademia Ziołowa, b.d.). Kwiaty echinacei składają się z różowo-purpurowych płatków ułożonych wokół główki nasiennej o kształcie włosia i stożka (Grieve, 1971). Wyrasta z lekko spiralnego korzenia palowego, który ma słaby aromatyczny zapach i pozostawia słodki smak, a także uczucie mrowienia i drętwienia w ustach (Grieve, 1971).

3. Pochrzyn dziki (Dioscorea villosa)

Dziki pochrzyn to kolejna wieloletnia winorośl, która rośnie w lasach liściastych i może osiągnąć długość do 15 stóp (Howell, 2006). Zaczyna rosnąć pionowo z liśćmi rosnącymi w okółku; w miarę jak rośnie od środka okółka, liście stają się naprzemienne (Illinois Wildflowers, b.d.). Dziki yam ma sercowate liście z charakterystycznymi, równoległymi żyłkami, które biegną od podstawy liścia do czubka (Howell, 2006). Kwitnie małymi zielonymi kwiatami od maja do lipca, a jesienią wytwarza małe trójkątne torebki nasienne (Howell, 2006). Korzenie dzikiego pochrzynu są długie, sękate, powykręcane i zdrewniałe, o cierpkim smaku i bez zapachu (Grieve, 1971).

4. Świetlik (Euphrasia spp.)

Świetlik to mała roślina jednoroczna, która dorasta do 2-8 cali wysokości, z łodygami, które mogą być pojedyncze lub rozgałęzione (Grieve, 1971). Liście są drobne, z krawędziami przypominającymi szczeciny i rosną naprzeciw siebie w dolnej części łodygi i naprzemiennie w górę łodygi (Foster i Duke, 2000). Kwiaty kwitną od czerwca do września. Górne 2 płatki kwiatów mają bladofioletowy odcień z fioletowymi żyłkami; te płaty wyginają się nad 4 pręcikami w środku kwiatu. Dolne 3 płaty są bielsze i również mają fioletowe żyłki oraz małą żółtą plamkę pośrodku (Grieve, 1971). Korzenie świetlika są półpasożytnicze, polegając na korzeniach innych roślin, zwłaszcza traw, jako część pożywienia rośliny (Foster i Duke, 2000).

5. Żeń-szeń amerykański (Panax quinquefolius)

Żeń-szeń amerykański to bylina występująca w głębokim cieniu lasów liściastych, często rosnąca wśród bloodroot, pluskwicy czarnej i dzikiego imbiru (Howell, 2006). Rośnie blisko 12 cali wysokości i ma 2-4 liście na jednej łodydze, przy czym każdy liść jest podzielony na pięć ostro ząbkowanych listków (Grieve, 1971). Środkowe liście są większe niż liście zewnętrzne. Latem w środku rośliny pojawiają się małe zielone kwiaty. W końcu tworzy się małe skupisko zielonych jagód, które jesienią stają się jaskrawoczerwone (Howell, 2006). Korzenie żeń-szenia to bladożółte do brązowawych, wolno rosnące korzenie palowe, które po kilku latach osiągają 2-3 cale długości (rośnie im starsza roślina) (Grieve, 1971).

6. Goldenseal (Hydrastis canadensis)

Goldenseal to leśna bylina, która rośnie w dowolnym miejscu od 6 do 12 cali wysokości. Ma naprzemienne liście, które rosną parami na rozwidlonej gałęzi, przy czym jeden liść jest większy od drugiego. Liście są duże i podwójnie ząbkowane. Zwykle występuje 5 płatów, ale niektóre mogą mieć do 7 płatów (Foster i Duke, 2000; Sinclair i Catling, 2001). Od końca kwietnia do początku maja gorzknik kanadyjski wytwarza pojedynczy, biały kwiat składający się tylko z kiści zielonkawo-białych pręcików (bez płatków). W lipcu lub sierpniu kwiat zamienia się w pojedynczą jaskrawoczerwoną jagodę, która przypomina malinę. Każda jagoda zawiera 10-30 nasion (Foster i Duke, 2000; Sinclair i Catling, 2001). Korzenie gorzknika kanadyjskiego są wielkości małego palca i składają się z jasnożółtego kłącza, które rośnie poziomo i ma sękaty wygląd (Grieve, 1971; Pengelly i in., 2012).

7. Trillium (Trillium spp.) ~ 753 ~

Trillium rośnie w zacienionych, zalesionych obszarach w pobliżu krwawnika i lilii pstrągowej (Erythronium americanum) i ma pojedynczą wyprostowaną łodygę o wysokości około 12 cali z trzema trójkątno-owalnymi liśćmi pokrytymi siatkowatym wzorem żył, które różnią się kształtem i kolorem według gatunków (Howell, 2006). Kwiaty Trillium kwitną między kwietniem a majem i mają trzy jajowate, faliste płatki (kolor różni się w zależności od gatunku) otoczone trzema małymi zielonymi działkami (Missouri Botanical Garden, b.d.a.). Wewnątrz każdego kwiatu znajdują się dwa okółki z trzema pręcikami, trzema znamionami i trzema nasionami (Howell, 2006). Jak widać, biliony to żywy hołd dla liczby trzy!

8. Storczyk damski (Cypripedium spp.)

Storczyk Lady’s Slipper rośnie w bogatych lasach i torfowiskach wśród drzew iglastych i liściastych. Chociaż na całym świecie istnieje ponad 50 gatunków, większość ma podobne cechy (USDA Forest Service, b.d.b.). Po pierwsze, pantofel damski to bylina, która może rosnąć w dowolnym miejscu od 8 do 36 cali wysokości. Jego liście są szeroko lancetowate, z 3-6 liśćmi ułożonymi naprzemiennie w górę łodygi z równoległymi żyłkami biegnącymi od podstawy do czubka, a w zależności od gatunku na liściach i łodydze można znaleźć różny stopień owłosienia (Foster i Duke , 2000). Pantofel damski kwitnie w okresie od maja do lipca (Foster i Duke, 2000), wytwarzając charakterystyczną cechę — kwiaty różnej wielkości, które mają kształt pantofelka, z których każdy ma dwa żyzne pylniki zamiast jednego (Britannica.com, b.d.). Większość gatunków ma 1-2 kwiaty na łodydze, a kolor kwiatów różni się w zależności od gatunku — od białego przez żółty, różowy do bordowego (Foster i Duke, 2000). Większość gatunków wyrasta z kłączy i ma włókniste korzenie (Britannica.com, b.d.).

9. Śliski Wiąz (Ulmus rubra)

Śliski wiąz to średniej wielkości drzewo, które zwykle osiąga od 40 do 60 stóp wysokości, czasem do 100 stóp wysokości, z szeroką koroną, miękkimi, puszystymi gałązkami i małymi czerwonawo-zielonymi kwiatami na wiosnę (Missouri Botanical Ogród, ndb). Jej liście mają około 4-8 cali długości i 2-3 cale szerokości i są szorstkie i ciemnozielone na górnej powierzchni z owłosionym, jaśniejszym zielonym spodem (Missouri Botanical Garden, b.d.b.). W okresie dojrzałości kora zewnętrzna ma kolor brązowo-szary, jest gruba, szorstka w dotyku i spękana, a śliska w dotyku kora wewnętrzna ma kolor czerwony (Kane, 2009).

10. Bloodroot (Sanguinaria canadensis)

Bloodroot to jedna z najwcześniej kwitnących roślin na wiosnę. Jego liście i kwiaty rosną na oddzielnych łodygach o wysokości od 4 do 6 cali, a pod koniec marca woskowy, biały kwiat z żółtymi pręcikami pośrodku można znaleźć kwitnący tuż nad ściółką liściową w zacienionych obszarach, z czerwonawo zwiniętymi liśćmi rosnącymi wzdłuż to (Howell, 2006). Kwiat kwitnie krótko, po czym rozwija się pojedynczy podstawowy liść rośliny, który może mieć szerokość nawet ośmiu cali (United Plant Savers, 2013). Korzeń ma rozmiar i kształt małego palca. Jest gęsty i mięsisty i wytwarza jasny czerwono-pomarańczowy sok (Howell, 2006).

11. Virginia Snakeroot (Aristolochia serpentaria)

Virginia snakeroot to wieloletnia winorośl, która rośnie w chłodnych, wilgotnych lasach liściastych, często wokół miłorzębu włoskiego (Adiantum pedatum), pluskwicy błękitnej (Caulophyllum thalictroides) i dzikiego pelargonii (Geranium maculatum) (Howell, 2006). Winorośl może dorastać do 1-2 stóp długości i ma liście w kształcie serca oraz brązowo-fioletowe kwiaty, które mają kształt litery S i kwitną od maja do lipca (Howell, 2006). Uważa się, że korzeń ma zapach terpentyny (Howell, 2006).

12. Bulwy cebulowe (Allium tricoccum)

Rampy lub dzikie pory mają aromat i smak podobny do czosnku i można je znaleźć wyłaniające się z bogatej, wilgotnej gleby umiarkowanych lasów liściastych od końca marca do początku kwietnia (National Agroforestry Center, 2014). Rampy wyrastają z podziemnej cebulki przyczepionej do kłącza (National Agroforestry Center, 2014), wytwarzając eliptyczne, lancetowate liście, które wyrastają z podstawy rośliny (New England Wild Flower Society, b.d.). Roślina wysyła pejzaż w połowie maja, a wkrótce potem liście obumierają, ponieważ korona drzewa odcina dostęp światła słonecznego do rośliny (National Agroforestry Center, 2014). Pejzaże rampowe zakwitną pod koniec czerwca w białe lub żółte kwiaty (New England Wild Flower Society, b.d.; National Agroforestry Center, 2014).

Zaangażuj się w ochronę zagrożonych roślin

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie i zachowaniu zagrożonych ziół, zachęcam do odwiedzenia strony internetowej United Plant Savers (UpS). United Plant Savers stara się chronić rodzime rośliny lecznicze w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także ich rodzime siedliska, aby zapewnić obfite i odnawialne zasoby roślin dla przyszłych pokoleń. Oferują informacje na temat zagrożonych roślin, a także innych roślin, które z czasem mogą stać się rzadkie. Możesz zostać członkiem, przyczynić się do realizacji ich misji i być na bieżąco z wiadomościami i bieżącymi wydarzeniami dotyczącymi tych zakładów.

Na koniec

Jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności rozpoznawania roślin, dowiedzieć się więcej o etyce i technikach dzikich zwierząt, dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz przyczynić się do ochrony zagrożonych roślin i przestudiować cechy charakterystyczne 25 pospolitych dzikich roślin, Botanika i Wildcrafting to świetny kolejny krok do zrobienia! Dowiedz się więcej o tym kursie tutaj!

PRZYPISY

Britannica.com. (nd). Pantofel damski. [Baza danych online]. Pobrane z https://www.britannica.com/plant/ladys-slipper

Foster, S. & Duke, JA (2000). Przewodnik terenowy Petersona po roślinach leczniczych i ziołach wschodniej i środkowej Ameryki Północnej. Boston, Nowy Jork: Houghton Mifflin Harcourt.

Stowarzyszenie Dzikich Kwiatów Nowej Anglii. (nd). Allium tricoccum. [Baza danych online]. Pobrano z https://gobotany.newenglandwild.org/species/allium/tricoccum/

Smutek, M. (1971). Współczesny ziołowy (tom 1). Nowy Jork, NY: Dover Publications.

Zielarska Akademia. (nd). Monografia jeżówki. [Baza danych online]. Pobrane z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/1010

Howell, P.K. (2006). Rośliny lecznicze południowych Appalachów. Mountain City, GA: BotanoLogos Books.

Dziki ignam. (nd). [Artykuł w Internecie]. Pobrane z http://www.illinoiswildflowers.info/savanna/plants/wild_yam.html

~ 152 ~ Kane, CW (2009). Ziołolecznictwo: trendy i tradycje. Tucson, AZ: Lincoln Town Press

Ogród Botaniczny Missouri. (nd.d.). Trillium grandiflorum. [Baza danych online]. Pobrane z http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=f317

Ogród Botaniczny Missouri. (ndb). Ulmus rubra. [Baza danych online]. Pobrane z http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a926

Krajowe Centrum Agroleśne. (2014). Rampy dla rolnictwa leśnego. [PDF]. Pobrane z https://www.fs.usda.gov/nac/documents/agroforestrynotes/an47ff08.pdf

Pengelly, A., Bennett, K., Spelman, K., & Tims, M. (2012). Monografie roślin Appalachów: Goldenseal, Hydrastis canadensis L. Źródło: http://www.frostburg.edu/fsu/assets/File/ACES/Hydrastis%20canadensis%20for%20ACES%20website.pdf

~ 152 ~ Sinclair, A. & Catling, PM (2001). Uprawa coraz popularniejszej rośliny leczniczej, goldenseal: przegląd i aktualizacja. American Journal of Alternative Rolnictwa 16 (3): 131-140. doi: 10.1017/S088918930000905X

United Plant Savers. (2013). Krwawnik (Sanguinaria canadensis). [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.unitedplantsavers.org/bloodroot-sanguinaria-canadensis

USDA Służba leśna. (nd.d.). Dlaczego niektóre rośliny są rzadkie. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.fs.fed.us/wildflowers/Rare_Plants/whyare.shtml

USDA Służba leśna. (ndb). Poznaj panie: pantofelkowe storczyki. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.fs.fed.us/wildflowers/beauty/cypripedium/index.shtml

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US