10 porad dotyczących dzikich ziół

~ 152 ~ Wildcraft to praktyka zbierania użytecznych roślin z ich naturalnego, dzikiego środowiska do celów jadalnych lub ziołowych. Wildcrafting dla własnych ziół jest jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy, które możesz zrobić. Nie tylko dobrze jest wiedzieć, skąd pochodzą twoje ziołowe środki zaradcze, ale fajnie jest nauczyć się rozpoznawać rośliny i zobaczyć, jak faktycznie wyglądają rośliny, gdy rosną. Poza tym możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się o dobroczynnych właściwościach pospolitych roślin, obok których przechodzisz każdego dnia!

Wskazówki dotyczące dzikich ziół

Oto 10 wskazówek dotyczących dziko żyjących ziół, które pomogą ci w wyprawie po rośliny.

Zdobądź kilka dobrych książek do identyfikacji roślin w twojej okolicy.

Na pewno będziesz chciał zainwestować w 2 lub 3 dobre książki do identyfikacji roślin, które ci pomogą. Szczególnie pomocne jest znalezienie książek poświęconych roślinom ziołowym i jadalnym, a jeszcze lepiej, jeśli możesz znaleźć taką, która jest przeznaczona specjalnie dla Twojego regionu. Jest wiele świetnych książek na ten temat na rynku, możesz zobaczyć niektóre z moich ulubionych tutaj. Spróbuj wybrać się na kilka spacerów po roślinach z lokalnym ekspertem, zanim wyruszysz na własną rękę, i bądź w 100% pewny identyfikacji swoich roślin przed zbiorami, ponieważ istnieje kilka toksycznych sobowtórów.

Bądź przygotowany.

Zanim wyjdziesz, przygotuj plecak lub torbę z książkami o roślinach, wodą, przekąską lub dwiema dodatkowymi ubraniami, a nawet małą apteczką (stwórz apteczkę pierwszej pomocy). Będziesz także chciał przynieść scyzoryk i nożyczki i / lub małe sekatory do zbierania. Jeśli myślisz, że możesz zbierać korzenie, przyda się również mała kielnia ogrodnika. Pomocne są też jakieś małe torebki do kolekcji.

Wyjdź na zewnątrz!

To jest najlepsze w dzikim rzemiośle – zabiera cię na zewnątrz, ćwicząc na łonie natury, a wszystko to w określonym celu. Nie ma znaczenia, czy wybierasz się na długą wędrówkę po lesie, czy na spacer po swojej okolicy, rośliny o zastosowaniu jadalnym i ziołowym rosną wszędzie. Musisz tylko wyjść na zewnątrz i zacząć szukać!

Idź powoli.

Jako wieloletniemu wędrowcowi ciężko było mi zacząć. Lubię chodzić szybko i pokonywać dobre kilometry, ale kiedy Twoim celem jest zbieranie dzikich roślin, musisz robić to powoli, aby mieć szansę na dostrzeżenie otoczenia. Jeśli podobnie jak ja trudno Ci zwolnić tempo, może zabierz ze sobą dziecko lub starszą osobę. Naturalnie chodzą wolno i zmuszają cię do poruszania się w innym tempie, a poza tym jestem pewien, że pokochaliby tę przygodę!

Miej oczy szeroko otwarte.

Kiedy idziesz powoli, spójrz w dół. Zeskanuj szlak, ścieżkę lub chodnik, po którym idziesz. Spójrz we wszystkich kierunkach, a czasem nawet za siebie. Spojrzeć w górę. Od czasu do czasu zatrzymuj się, aby przyjrzeć się otoczeniu. Wybierz rośliny i przećwicz wyszukiwanie ich w zeszytach identyfikacyjnych. Naprawdę, szukaj dalej!

Szukaj w nietypowych (i pospolitych) miejscach.

Kiedy jesteś na szlaku, spróbuj na chwilę zboczyć ze szlaku. Robiąc to, bądź delikatny, ponieważ nie chcesz zakłócać naturalnego środowiska. Poza lasami jest jednak wiele miejsc do dzikich zwierząt.

Dobrym miejscem do obserwacji są chodniki i ciche brzegi dróg żwirowych, podobnie jak otwarte pola i puste parcele. Upewnij się, że najpierw uzyskałeś pozwolenie na wszystko, co jest własnością prywatną, i unikaj ruchliwych poboczy dróg, aby uniknąć spływów i zanieczyszczeń pestycydami. Unikaj również obszarów, które znajdują się w pobliżu terenów przemysłowych i budowlanych, pod liniami energetycznymi lub w pobliżu gospodarstw komercyjnych, które mogą stosować pestycydy i mają toksyczne spływy. Wiele lokalnych miejsc, takich jak parki, tereny zielone i tereny szkolne, również może być dobrych; po prostu upewnij się, że zbieranie dzikich roślin jest dozwolone przed rozpoczęciem.

Gdziekolwiek zbierasz, upewnij się, że rośliny nie są opryskiwane pestycydami i nie rosną na zanieczyszczonym terenie, i zawsze sprawdzaj, czy żerowanie jest dozwolone. Możesz nawet zajrzeć na swoje własne podwórko!

Nie szukaj konkretnej rośliny.

Jeśli nie masz pewności, że dana roślina rośnie w określonym miejscu, nie chcesz narażać się na porażkę, myśląc, że wyjdziesz i zbierzesz cały bukiet określonej rośliny. Połowa zabawy to przygoda i niewiedza, co się znajdzie. Często znajduję kilka odmian roślin, ale w rzadkich przypadkach nie znajduję żadnej. Tak to czasem bywa.

Nie zapomnij o pospolitych roślinach.

Jest tak wiele roślin, z którymi wszyscy dorastaliśmy i które są łatwe do zidentyfikowania. Mniszek lekarski, koniczyna czerwona, babka lancetowata, krwawnik pospolity, dziewanna, dzika róża i czarny bez to tylko niektóre z nich. Dowiedz się najpierw o pospolitych roślinach, takich jak te, a następnie przejdź do bardziej rzadkich lub trudniejszych do znalezienia roślin.

Uważaj na rośliny, które są rzadkie lub zagrożone.

Zbadaj, które rośliny są rzadkie lub zagrożone i absolutnie nie bierz żadnej z nich. Nadmierne zbiory mogą być katastrofalne dla wielu zagrożonych gatunków roślin. Niektóre przykłady zagrożonych ziół to śliski wiąz, amerykański żeń-szeń, pluskwica czarna i gorzknik kanadyjski.

Zostaw więcej niż bierzesz.

Na koniec, nawet w przypadku obfitych roślin, nie bierz ich wszystkich. Jeśli chcesz, aby te pomocne rośliny nadal dawały nam swoje wspaniałe korzyści, musimy zostawić trochę na przyszłe lata. Więc zawsze zostawiaj więcej niż bierzesz (ogólną zasadą jest zbieranie tylko 5-10% populacji), a jeszcze lepiej, za każdym razem, gdy usuwasz roślinę, sadź nasiona tej samej odmiany.

Wildcrafting to przedsięwzięcie, którego powinien spróbować każdy zielarz. Te 10 wskazówek dotyczących dzikich ziół powinno dać ci dobry start. Najważniejsze jest, aby po prostu zacząć szukać, wkrótce będziesz zaskoczony, jak wiele roślin możesz zidentyfikować!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kurs botaniki i dzikiego rzemiosła – poznaj naukę identyfikacji botanicznej i sztukę dzikiego rzemiosła podczas tej wciągającej podróży po dzikich roślinach jadalnych i ziołowych!

Kurs zbierania pokarmu – Odkryj powszechnie zbierane produkty spożywcze i dzikie zioła w tej klasie online z 24 dogłębnymi monografiami roślin, 48 przepisami i filmami instruktażowymi.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź swoją składnię! (identyfikator: 5)

Ten post został napisany przez Colleen Codekas, która prowadzi blog Grow Forage Cook Ferment, stronę internetową, która uczy o wszystkich rodzajach przedsięwzięć związanych z zawłaszczeniem, szczególnie związanych z żywnością, ziołolecznictwem, permakulturą, zdrowiem i przetrwaniem. Uwielbia uprawiać i zbierać zioła i inne rośliny, robić ziołowe maści, gotować od podstaw i robić miód pitny (wino miodowe). Obecnie bierze udział we wprowadzającym kursie ziołowym i jest zachwycona!

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US