Ziołowe wsparcie dla szczepienia psów przeciw wściekliźnie

Ze wszystkich chorób przenoszonych z dzikich zwierząt na psy, wścieklizna jest najbardziej śmiertelna. Nasi psi przyjaciele są głównymi przekaźnikami wirusa wścieklizny na ludzi (Światowa Organizacja Zdrowia, b.d.). Pies musi mieć aktywną wściekliznę, aby zarażać i przenosić wirusa przez ślinę, aby kogoś zarazić. Po zarażeniu zwierzę lub osoba zacznie wykazywać typowe objawy wirusa, takie jak pobudzenie, skurcze mięśni, drgawki, dezorientacja i osłabienie.

Ze względu na ciężkość postępu choroby, rokowanie i czas inkubacji, psy są prawnie zobowiązane do szczepienia przeciwko wściekliźnie co roku lub co trzy lata, w zależności od prawa stanowego. Szczenięta muszą mieć dwa szczepienia przeciwko wściekliźnie w wieku od 12 tygodni do 1 roku, przy czym większość szczepień należy podać przed ukończeniem 6 miesięcy.

Mimo że szczepienie przeciwko wściekliźnie było skuteczne w utrzymywaniu epidemii wścieklizny na minimalnym poziomie, holistyczni lekarze weterynarii i właściciele zwierząt domowych są coraz bardziej zaniepokojeni skutkami corocznych szczepień ze względu na obojętne składniki szczepionki.

Z obawami po obu stronach rozmowy o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, koniec końców jest to wymagane przez prawo. Na szczęście, jako troskliwi właściciele psów, możemy zwrócić się do natury, aby wspierała organizm naszego zwierzaka przed i po szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Włączenie sojuszników botanicznych do domowej opieki nad zwierzętami

Korzystając z mieszanki nalewek z dojrzałych roślin i roślin fitoembrionalnych, możesz wesprzeć swojego psa podczas całego procesu szczepienia.

Nalewki fitoembrionalne są sprzedawane komercyjnie jako gemmoterapie. Są wykonane z fitoembrionalnych komórek macierzystych pąków roślin, młodych pędów, korzonków lub młodych kory zmieszanych z alkoholem, gliceryną i wodą. Większość komercyjnych preparatów do gemmoterapii w Stanach Zjednoczonych jest rozcieńczana do 10-krotnego (rozcieńczonego dziesięciokrotnie) stężenia, co czyni je kompatybilnymi zarówno z dojrzałymi nalewkami roślinnymi, jak i preparatami homeopatycznymi.

Uważa się, że gemmoterapie (gemmos) wspomagają organizm na poziomie komórkowym (Halfon, 2005), zmniejszając toksyczne obciążenie organizmu poprzez kanały eliminacyjne wspierające przepływ limfy. Poprzez swoje składniki gemmoterapie zmniejszają wydzielanie śluzu, zwiększają napięcie komórkowe, pomagają zrównoważyć elektrolity oraz wspomagają naprawę i dotlenienie struktur komórkowych. (Rozencwajg, 2016).

W przeciwieństwie do wymuszonej detoksykacji, która może zmusić organizm do reakcji, a czasem wywołać niepotrzebny stres i skutki uboczne, gemmoterapia jest łagodnym sposobem na zrównoważenie organizmu i wspomaganie pracy organizmu w celu eliminacji toksyn. Do ogólnego użytku możesz dodać klejnoty bezpośrednio do pyska w niewielkiej ilości przefiltrowanej wody lub dodać je do karmy psa.

Ziołowe wsparcie szczepienia psów przeciw wściekliźnie

W przypadku stosowania gemmoterapii lub nalewek z dojrzałych roślin jako wsparcia podczas szczepienia przeciwko wściekliźnie, kluczem do sukcesu jest ustalenie pewnych celów przed i po szczepieniu. Cele te obejmują stymulację układu limfatycznego, łagodzenie stanów zapalnych, wspomaganie układu trawiennego, równoważenie układu nerwowego oraz delikatne zachęcanie do detoksykacji i usuwania metali ciężkich.

Poniższe zalecenia dotyczące roślin określają, w których z powyższych celów roślina będzie pomagać, a także czy sugerowana jest dojrzała roślina czy gemmoterapia.

Dawki nalewki z dojrzałych roślin i gemmoterapii są oparte na wadze psa. Możesz skorzystać z poniższej tabeli, aby określić rozmiar swojego zwierzaka.

Tabela rozmiarów i wagi psów

Ekstra mały pies
3-10 funtów

Mały pies
10-30 funtów

Średni pies
30-55 funtów

Duży pies
55-100 funtów

Bardzo duży pies
ponad 100 funtów

Dla szczeniąt poniżej 6 miesiąca życia: stosować nalewki na bazie gliceryny zamiast nalewek alkoholowych. Gemoterapie są bezpieczne dla szczeniąt.

Limphatic Botanicals

Przed i po szczepieniu ważne jest, aby wprawić układ limfatyczny w ruch. Jeśli nie, organizm będzie krążył odpadami bez otwierania właściwych dróg eliminacji. Martwe komórki, bakterie, wirusy i inne odpady metaboliczne muszą zostać przefiltrowane przez układ limfatyczny, więc celem jest utrzymanie ruchu i uniknięcie stagnacji.

Calendula (Calendula officinalis) Kwiat

Calendula jest moim ulubionym ziołem do stymulacji układu limfatycznego u energetycznie chłodnych i neutralnych psów. Nagietek to neutralne do rozgrzewającego wielofunkcyjne zioło, które wspomaga drenaż limfatyczny, układ pokarmowy i wątrobę (Wood, 2008).

Tasak (Gal aparine) Części powietrzne

Dla psów, które są energetycznie ciepłe lub gorące, moim wyborem do stymulacji limfatycznej są tasaki. Tasaki mają chłodzący wpływ na organizm, który pomaga organizmowi w wypłukiwaniu toksyn, przepychaniu stagnacji i łagodzeniu obrzęków węzłów chłonnych (Hoffmann, 2003). Energetycznie tasak jest wilgotny i chłodny.

Sugerowane dawkowanie nalewki z nagietka i tasaka to jedna kropla dla bardzo małych psów, dwie krople dla małych psów, trzy krople dla średnich psów, cztery krople dla dużych psów i pięć kropli dla olbrzymich psów. Dawkę podawać dwa razy dziennie przez 2 tygodnie przed szczepieniem i 12 tygodni później.

Środki botaniczne przed i po szczepieniu

Czarna porzeczka (Ribes nigrum) Bud

Gemmoterapia czarną porzeczką wspiera układ odpornościowy, nadnercza i łagodzi reakcję zapalną na szczepienie przeciwko wściekliźnie (Blake, 2011) ). Ta roślina jest dość stymulująca, więc najlepiej unikać jej stosowania u psów z napadami padaczkowymi w wywiadzie i należy ją podawać tylko raz dziennie rano.

Sugerowana dawka gemmoterapii z czarnej porzeczki to jedna kropla dla bardzo małych psów, dwie krople dla małych psów, trzy krople dla średnich psów, cztery krople dla dużych psów i pięć kropli dla olbrzymich psów. Dawkę podawać raz dziennie przez 2 tygodnie przed szczepieniem, włączając dzień wstrzyknięcia.

Korzeń łopianu (Arctium lappa)

Korzeń łopianu wspomaga usuwanie toksyn z organizmu przez wątrobę i zwiększa eliminację produktów przemiany materii (Tilford, 1999). W przeszłości korzeń łopianu był używany jako środek oczyszczający krew i wspomagający wątrobę i nerki.

Podając psu korzeń łopianu, najlepiej użyć nalewki z dojrzałej rośliny lub kapsułki z korzenia łopianu. Sugerowane dawkowanie nalewki to trzy krople dla bardzo małych psów, pięć kropli dla małych psów, osiem kropli dla średnich psów, 10 kropli dla dużych psów i 15 kropli dla olbrzymich psów. W przypadku kapsułek podaj 150 mg dla bardzo małych i małych psów, 250 mg dla średnich psów, 350 mg dla dużych psów i 500 mg dla olbrzymich psów. Sugerowane dawkowanie to dwa razy dziennie z jedzeniem. Obie odmiany należy podawać 2 tygodnie przed szczepieniem i 12 tygodni po szczepieniu.

Fig (Ficus carica) Bud

Gemmoterapia figowa jest znana z równoważenia układu pokarmowego, pomagania w potencjalnych fizycznych i behawioralnych skutkach ubocznych związanych ze szczepieniem przeciw wściekliźnie oraz wspomagania układu nerwowego (Blake, 2011). Jest wskazany do szczepienia przeciwko wściekliźnie, ponieważ wspomaga detoksykację wątroby i łagodzi reakcję stresową. Gemoterapia figowa jest najlepsza, jeśli twój pies jest podatny na nerwowość, niepokój lub jest łatwo pobudzony.

Sugerowana dawka gemmoterapii figowej to jedna kropla dla bardzo małych psów, dwie krople dla małych psów, trzy krople dla średnich psów, cztery krople dla dużych psów i pięć kropli dla olbrzymich psów. Dawkę podawać raz dziennie, 2 tygodnie przed szczepieniem i 8 tygodni po szczepieniu.

Nasiona ostropestu plamistego (Silybum marianum)

Nasiona ostropestu plamistego są jednym z najlepszych ziół wspomagających wątrobę w detoksykacji, ponieważ są bogate w przeciwutleniacze, zwiększają poziom glutationu w wątrobie oraz wspomagają pracę trzustki i nerek (M. Wood, komunikacja osobista, 2018). Wybierz korzeń łopianu zamiast ostropestu, jeśli Twój pies ma skłonność do przesuszania.

Sugerowane dawkowanie nalewki z ostropestu plamistego to dwie krople dla bardzo małych psów, cztery krople dla małych psów, sześć kropli dla średnich psów, osiem kropli dla dużych psów i dziesięć kropli dla olbrzymich psów. Wymieszaj każdą dawkę z 1 ml przefiltrowanej wody i podawaj dwa razy dziennie, 2 tygodnie przed szczepieniem i 8 tygodni po szczepieniu.

Poszczepionkowe środki botaniczne

Czameczka (Scutellaria lateriflora) Części nadziemne

Grzypka czaszki jest wskazana zawsze, gdy występuje przewlekła nierównowaga układu nerwowego (Moore, 2003). W mojej praktyce uważam, że jarmułka jest skuteczna z efektem ubocznym opartym na zachowaniu, charakterystycznym dla szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Sugerowane dawkowanie nalewki z jarmułki to jedna kropla dla bardzo małych psów, dwie krople dla małych psów, trzy krople dla średnich psów, cztery krople dla dużych psów i pięć kropli dla olbrzymich psów. Podaj dawkę dwa razy dziennie, 10 tygodni po szczepieniu.

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) Bud

Wielu z was może znać jagody jałowca i ich wpływ na nerki jako środek moczopędny i antyseptyczny w drogach moczowych. Komórki macierzyste jałowca mają powinowactwo zarówno do nerek, jak i wątroby.

Komórki macierzyste jałowca mają działanie przeciwzapalne i przeciwfarmaceutyczne, pomagając chronić komórki wątroby podobnie jak ostropest plamisty, ale na poziomie komórkowym (Rozencwajg, 2016). Czyni to poprzez stymulację hepatocytów (komórek wątroby odpowiedzialnych za detoksykację) i modyfikację amoniaku, aby organizm mógł wydalać toksyny przez nerki i wątrobę (Rozencwajg, 2016).

Pąki jałowca pomagają wątrobie filtrować toksyny i naprawiać uszkodzone komórki (Halfon, 2005). Brzoza i jałowiec można łączyć w celu uzyskania skutków ubocznych związanych ze szczepionką i związanego z tym wsparcia. Jeśli Twój pies przyjmuje leki farmaceutyczne, przed użyciem jałowca skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ może on szybciej metabolizować farmaceutyki zgodnie z przeznaczeniem.

Użyj 1 kropli dla bardzo małych psów, dwóch kropli dla małych psów, trzech kropli dla średnich psów, czterech kropli dla dużych psów i pięciu kropli dla olbrzymich psów. Podawać dwa razy dziennie 8 tygodni po szczepieniu. Podobnie jak w przypadku brzozy, stosuj jałowiec i ogranicz jego stosowanie do 8 tygodni.

Brzoza (Betula pubescens, B. alba) Bud

Pąki brzozy pomagają usuwać farmaceutyki z tkanek poprzez ich interakcję z komórkami Kupfera w wątrobie (Rozencwajg, 2016). Brzoza może powodować szybką detoksykację, więc zacznij powoli, zaczynając od 1 kropli i dodając dodatkową kroplę co drugi dzień, aż osiągniesz dawkę. Wybierz brzozę, jeśli Twój pies miał reakcje na wcześniejsze szczepienie przeciwko wściekliźnie lub jest wrażliwy na farmaceutyki.

Użyj jednej kropli dla bardzo małych psów, dwóch kropli dla małych psów, trzech kropli dla średnich psów, czterech kropli dla dużych psów i pięciu kropli dla olbrzymich psów. Podawać dawkę dwa razy dziennie, 8 tygodni po szczepieniu.

Heavy Metal Detox Botanicals

Chociaż ważne jest wspieranie organizmu w usuwaniu metali ciężkich, sugeruję odczekać do zakończenia pracy z powyższymi opcjami przed dodaniem poniższych preparatów.

Pączek sosny górskiej (Pinus montana)

Gemmoterapia kosodrzewina pomaga usuwać metale ciężkie, wspomagając układ limfatyczny i wątrobę poprzez wpływ na glutation (Richard, 2014). Uwalnia również substancję chemiczną zwaną fitochelatyną, która jest odpowiedzialna za utrzymywanie atomów metali ciężkich poza komórkami, aby można je było wyeliminować (Richard, 2014).

Użyj jednej kropli dla bardzo małych psów, dwóch kropli dla małych psów, trzech kropli dla średnich psów, czterech kropli dla dużych psów i pięciu kropli dla olbrzymich psów. Dawkę należy podawać dwa razy dziennie przez 8 do 12 tygodni po ustąpieniu objawów botanicznych po szczepieniu.

Topola czarna (Populus nigra) Bud

Podobnie jak Pinus, gemmoterapia topoli czarnej pomaga usuwać metale ciężkie i rozpuszczalniki z tkanek dzięki fitochelatynom i metalotioneinom, które pomagają usuwać różne rozpuszczalniki (Richard, 2014). Topola pomaga również zrównoważyć krążenie, stymuluje drenaż limfatyczny i wspomaga detoksykację (Richard, 2014). Gemmoterapia z topoli czarnej zawiera salicynę, więc jeśli Twój pies jest uczulony na aspirynę, unikaj stosowania tego produktu.

Użyj jednej kropli dla bardzo małych psów, dwóch kropli dla małych psów, trzech kropli dla średnich psów, czterech kropli dla dużych psów i pięciu kropli dla olbrzymich psów. Dawkę podawać raz dziennie i ograniczyć stosowanie do 3 tygodni. Topola czarna jest niebezpieczna dla szczeniąt.

Ponieważ usuwanie metali ciężkich jest procesem ciągłym, sugeruję stosowanie tych dwóch produktów do gemmoterapii co 3-4 miesiące przez rok.

Oczekiwania dotyczące dobrego samopoczucia

Kiedy pracujesz ze swoim psem nad jakimkolwiek schematem detoksykacji po szczepieniu, ważne jest, aby mieć jasny obraz tego, jak to może wyglądać. Twój pies może odczuwać oznaki detoksykacji, takie jak łagodny letarg, nudności, wydzielina z oczu, luźne stolce i wykwity skórne. Jeśli objawy staną się przesadzone, przerwij stosowanie roślin na tydzień i zacznij ponownie od niższej dawki.

Jeśli masz bardzo małego psa, być może będziesz musiał rozcieńczyć jedną kroplę, podczas gdy jego organizm się przystosuje. Aby to zrobić, rozpuść jedną kroplę nalewki w 30 kroplach przefiltrowanej wody. Podaj 1 pełny zakraplacz przez 4 do 5 dni przed podaniem całej kropli. Ekstremalna wrażliwość zwykle występuje u psów, które są poważnie wyczerpane i zestresowane. Większość reakcji nie trwa dłużej niż 72 godziny.

Pamiętaj, że psy to jednostki. To, co zasugerowałem, to ogólne dawki, które okazały się skuteczne dla większości psów, z którymi pracowałem. Twój pies może potrzebować nieco więcej lub mniej preparatu.

Jeżeli potrzebujesz dalszej pomocy we wspieraniu psa poprzez szczepienie przeciwko wściekliźnie, możesz znaleźć holistycznego lekarza weterynarii za pośrednictwem American Holistic Veterinary Medical Association.

Pobierz naszą darmową listę ziół dla zwierząt!

Ziołolecznictwo jest dla każdego – także dla twoich futrzastych przyjaciół! Zioła mogą być wspaniałym dodatkiem do planu posiłków Twojego zwierzaka i zestawu pierwszej pomocy, a najlepszą wiadomością jest to, że można je bezpiecznie i skutecznie stosować w celu wspierania zdrowia Twojego zwierzaka.

Kliknij tutaj, aby pobrać DARMOWY wykres

PRZYPISY

Blake, S. (2011). Gemmoterapia dla naszych przyjaciół zwierząt. San Diego, Kalifornia: dr Stephen R. Blake DVM Publishing.

Halfon, R. (2005). Gemmoterapia: nauka o leczeniu roślinnymi komórkami macierzystymi. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Moore, M. (2003). Rośliny lecznicze zachodnich gór. Santa Fe, NM: Muzeum Nowego Meksyku Press.

Richard, D. (2014). Skoncentrowany gemmoterapia PSC do chelatowania wszystkich metali toksycznych. Pobrane z https://studylib.net/doc/7743479/concentrated-gemmotherapy-for-chelation-of-heavy-metals

Rozencwajg, J. (2016). Dynamiczna gemmoterapia: poza gemmoterapią (tom 1). Merrilands, Nowa Zelandia: Nautra Medica Ltd.

Tilford, M. i Tilford, G. (1999). Wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o ziołach dla zwierząt. Irvine, Kalifornia: Bowtie Press.

Drewno, M. (2008). Ziemski ziołowy: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych starego świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Światowa Organizacja Zdrowia. (nd). Wścieklizna. Pobrane z https://www.who.int/gho/neglected_diseases/rabies/en/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US