Wprowadzenie do psiego zielarstwa

Jeśli masz psy, prawdopodobnie nie zliczysz, ile razy widziałeś, jak biegną do skrawka czegoś zielonego i zaczynają to łapczywie konsumować. Możesz się zastanawiać, kiedy i, co ważniejsze, gdzie, skonsumowana pasza znów się pojawi – co zawsze wydaje się być w środku przyjęcia na twoim nowym dywanie! Zdumiewające jest to, że twój pies często sam się leczy lub szuka czegoś, czego brakuje mu w diecie.

Nasuwa się pytanie, jak rozpoznać tę potrzebę? I jak możemy pomóc im wypełnić te luki? Odpowiedź jest dość prosta – jeśli oni patrzą na rzeczy, które rosną w przyrodzie – dlaczego my nie mielibyśmy tego robić? Rzeczywistość nie jest taka prosta, ale dary natury są niesamowite i pomagają nam wypełnić luki. Pozwólcie mi uprawiać te obszary…

Zielarstwo psów 101

Po pierwsze, jak rozpoznać oznaki walki ze zdrowiem u naszych futrzastych przyjaciół? Często pojawiają się one na powierzchni. Kiedy skóra zwierzęcia wydaje się podrażniona lub zaogniona, czasami jest to wynikiem ukrytego problemu. Ciało, gdy jest zestresowane, ma tendencję do skupiania się wewnętrznie, chroniąc najważniejsze narządy. To sprawia, że ​​ciało wydaje się cierpieć zewnętrznie, ponieważ mniej ważne włosy i skóra są odkładane na dalszy plan. To niesamowita rzecz: wołanie organizmu o odrobinę pomocy. Dobrze sprawdza się tutaj analogia: pomyślmy o ciele jak o łusce, której dolegliwość znajduje się po jednej stronie. Musimy uzupełnić drugą stronę, aby przywrócić wagę do równowagi, dając organizmowi narzędzia potrzebne do samodzielnego utrzymania tej równowagi.

Kiedy pojawia się stan zapalny, zaczerwienienie, swędzenie skóry i wykluczone są inne poważniejsze problemy, siadam z lekarzem weterynarii i oceniam przede wszystkim białko w diecie mojego psa. Kiedy pies nie otrzymuje wystarczającej ilości tego niezbędnego składnika, możesz i powinieneś przeanalizować dietę swojego psa pod kątem zawartości białka. Karmię moje psy surową dietą składającą się ze zrównoważonych ilości surowego mięsa, świeżych warzyw i suszonych ziół; jednak zanim to zrobiłem, przedyskutowałem decyzję i przepis z moim lekarzem weterynarii. Czasami jednak pies potrzebuje trochę wsparcia i wierzcie lub nie, ale natura może zaoferować pomocną dłoń.

Lucerna, Medicago sativa

Lucerna została nazwana „ojcem wszelkiego pożywienia; więc czy nie miałoby to sensu tylko wtedy, gdy zwracam się jako pierwszy w czasach potrzeb mojego psa?

Lucerna należy do rodziny koniczynowatych i od dawna jest uprawiana na paszę dla zwierząt. Ale ta wspaniała roślina strączkowa nie jest przeznaczona tylko na podwórko, jest korzystnym uzupełnieniem dla twoich psich towarzyszy. Zawartość białka w lucernie jest cennym składnikiem wspomagającym białko w diecie Twojego psa.* Ponadto jest korzystnym składnikiem, gdy Twój pies cierpi na stany zapalne, leczy problemy powierzchniowe, a także dostarcza organizmowi niezbędnego składnika do leczenia wewnątrz. Jest to chłodzące, ziemiste zioło, które sięga niewiarygodnie głęboko pod ziemię, aby zebrać cenne minerały, w tym wapń, potas, żelazo i fosfor. Ma zdolność usuwania wewnętrznych kwasów, pomagając w oczyszczaniu płynów i tkanek zwierzęcia. Kiedy skóra lub sierść Twojego psa wygląda na nieco zaniedbaną, poszukaj u lucerny „ojcowskiej” pomocy.

Aby poprawić jakość i procentową zawartość białka w psiej diecie, dodaj do karmy suszone liście lucerny w następujących ilościach:

¼ łyżeczki (małe psy)
½ łyżeczki (średnie psy)
1 łyżeczka (duże psy)

Powyższe ilości należy podawać codziennie jako uzupełnienie – dostosowując je w górę lub w dół, tak aby nie przekraczać dwukrotności wskazanej ilości, w zależności od potrzeb do przywrócenia równowagi organizmu – (dawkę można podać w jednym lub dwóch posiłkach). Może to pozostać cennym składnikiem konserwacyjnym w jego posiłkach. Przygotowuję ziołowy suplement, który codziennie dodaję do surowej diety mojego psa i chociaż zmieniam niektóre składniki wraz z porami roku, suszone liście lucerny trafiają do każdej partii.

*Lucerna NIE POWINNA być jedynym składnikiem białkowym jakiejkolwiek psiej diety. Ta receptura ma na celu zwiększenie i tak już zbilansowanej zawartości białka w psiej diecie. Jeśli dieta twojego psa opiera się głównie na białku roślinnym, a nie na białku zwierzęcym, nie polecam dodawania lucerny do jego diety. Każdą decyzję dotyczącą opieki nad zwierzęciem zawsze konsultuj z lekarzem weterynarii.

Teraz, gdy wypełniliśmy trochę naszą lukę lucerną wzmacniającą białko, możemy dalej uprawiać…

Psy są zwykle „gorącymi” zwierzętami

Odkryłem, że wiele psów ma tendencję do gorących konstytucji. Wybierając zioła dla psów, generalnie chciałbyś wybrać zioła o nieco przeciwnej energetyce / konsystencji jak zwierzę. Na przykład kurkuma jest wspaniałym środkiem przeciwzapalnym. Kiedy jednak mam do czynienia ze stanem zapalnym u psa, którego konstytucja jest gorąca, może bardziej pociągać mnie szałwia, ponieważ jej konstytucja jest ochładzająca. Pomagając moim psim towarzyszom, skłaniam się w stronę chłodniejszych ziół. Nie oznacza to, że nie uwzględniam tych cieplejszych – pamiętaj, że szukamy równowagi. Na końcu tego artykułu zamieściłem przepis na schładzającą maszynę Mean, Green Skin Machine, którą dodaję do diety moich psów, gdy dostrzegam, że mogą mieć problemy.

Pamiętaj, że najczęściej zaczynam od dodania lucerny, ale czasem trzeba sięgnąć nieco dalej w głąb naszych podwórek i ogrodów. Wszystkie wymienione poniżej zioła są dodawane do karmy moich psów w postaci suszonych liści. Mieszam równe części następujących ziół i dodaję do ich karmy dwa razy dziennie w dawkach podanych poniżej.

Bazylia, Ocimum basilicum

Bazylia była „kiedyś używana w maściach przygotowywanych dla rodziny królewskiej… ceniona przez nas, zwykłych ludzi, cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno w kuchni, jak i aptece…” (Gladstar, 2012)

To zioło zarówno chłodzi, jak i rozgrzewa, zapewniając mi zrównoważony składnik mojej psiej mieszanki. Używam go, aby „pomóc otworzyć skórę”. Silny tonik o właściwościach antybakteryjnych i owadobójczych, dostarcza organizmowi dawkę witaminy A i witaminy C. Używam go, aby wspomagać organizm na wiele sposobów, w tym pobudzanie apetytu i trawienia, wspomaganie przy zmęczeniu psychicznym i nerwowym oraz przy zmęczeniu mózgu obieg.

Oregano, Origanum vulgare

„…wiele wczesnych zastosowań oregano było raczej leczniczych niż kulinarnych…” (Kowalchik i Hylton, 1998).

Ta mięta ze „Starego Świata” jest ciepła i ostra, uważa się, że ma właściwości antybiotyczne, idealne dla mojej psiej mieszanki skórnej. Psy mają tendencję do lizania, prawie bez przerwy, wszelkich zmian skórnych, więc dodanie odrobiny oregano jest niezbędną pomocą w walce z utrzymującymi się bakteriami, które mogą znajdować się na powierzchni. Gdy biegają i bawią się na zewnątrz, otwarta rana może stworzyć przyjemny, wilgotny dom dla rzeczy, które chcą się wślizgnąć do środka. Kiedy bazylia działa od wewnątrz, lubię myśleć o oregano jako moim małym „skrzydłowym” na zewnątrz, pomagającym bazylii po drodze. W tym przypadku prawie działamy od zewnątrz do środka. Oregano zawiera duże ilości tymolu monoterpenowego, silnego środka przeciwbakteryjnego o szerokim spektrum działania, a badania wykazały jego skuteczność przeciwko różnym organizmom chorobotwórczym (Hobbs i Gardner, 2013). Ma właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne oraz wspomaga trawienie.

Rozmaryn, Rosmarinus officinalis

„…doskonały „rozpocznij dzień z” ziołowym przyjacielem”… (Drovdahl, 2012)

Zielarze używają tego ciepłego, ale wysuszającego zioła, aby „obudzić nerwy”, otworzyć naczynia włosowate i poprawić czucie. Zawiera wysokie poziomy rozmaryny (która działa jako łagodny środek przeciwbólowy) i przeciwutleniaczy, co razem czyni ją przydatną w leczeniu stanów zapalnych (Gladstar, 2012). Ponadto od setek lat jest stosowany jako zioło kosmetyczne ze względu na korzystny wpływ na skórę i włosy (Gladstar, 2008). Jest to niezbędny dodatek, gdy zmagania Twojego psa przeniosły się na zewnątrz.

Rozmaryn zawiera wiele związków fenolowych (rodzaj przeciwutleniaczy występujących w winogronach, granatach i zielonej herbacie) o silnych właściwościach ochronnych (Hobbs i Gardner, 2013). Jego działanie jest przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwdrobnoustrojowe. Jest często używany do odbudowy włosów poprzez odżywianie, oczyszczanie i stymulację skóry i mieszków włosowych. Uważam rozmaryn za integralną część mojej mieszanki psiej skóry; jednakże, jeśli twój pies bierze udział w zawodach na jakimkolwiek poziomie, zwróć uwagę, że rozmaryn ma pozytywny wynik testu u koni, co powoduje dyskwalifikację z zawodów.

Sage, Salvia officinalis

„…ciepły, domowy aromat, który natychmiast daje poczucie komfortu…” (Smith, 1997)

To oleiste, ściągające i lekko rozgrzewające zioło jest jednym z moich ulubionych składników „Fido”. Już sam zapach mnie uspokaja; kiedy przesuwam dłońmi po mieszance, pierwszym ziołem, które czuję, jest szałwia. Natychmiast daje mi to uczucie ahh i czuję, że robi to samo dla moich kundli. To potężne zioło powala dwa (nie, zrób to trzy) ptaki jednym liściem. Uważa się, że wywiera korzystny wpływ na ducha (de Bairacli-Levy, 1997), a także jest doskonałym ziołem do odbudowy sił witalnych i sił podczas długotrwałej choroby (Gladstar, 2012). Ma działanie ściągające, antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwutleniające. Dostarcza kilku kluczowych minerałów przydatnych w walce z infekcją.

Szałwia działa „wysuszająco” (Gladstar, 2012) i dlatego nie powinna być stosowana przez zwierzęta w ciąży lub karmiące, chyba że chcesz, aby ich mleko wyschło. Chociaż szałwia jest jednym z moich ulubionych w tej mieszance i jest niesamowicie wysuszająca te drożdżowe plamy, przestaję jej używać, gdy tylko widzę postępy ze względu na jej przytłaczającą zdolność suszenia.

Tymianek, Thymus vulgaris

„…zastępuje ziołolecznictwo wraz z innymi staroświeckimi „prostakami”, takimi jak szałwia i lawenda, jako leczenie dla wielu…” (Kowalchik i Hylton, 1998)

To jest jedyne „gorące” zioło, które włączam do mojej mieszanki, więc uważam je za integralny składnik, który przechyli szalę w zrównoważonym, zdrowym kierunku. Zielarze czasami używają go do otwierania porów, aby „ciepło” i toksyny mogły uciec. Matthew Wood (2008) opisuje tymianek jako gorący „trzeciego stopnia”, zwiększając ciepło ciała i odprowadzając płyny przez pory. Może być skutecznym lekarstwem na wiele infekcji. Jego działanie to dezynfekujące, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwdrobnoustrojowe i antyseptyczne.

Wredny przepis na zieloną skórę

Drukuj

Składniki

1 filiżanka każdego z powyższych ziół**

Kierunki

Wymieszaj razem i przechowuj w chłodnym, suchym miejscu

Wielkość porcji

¼ łyżeczki (małe psy)
½ łyżeczki (średnie psy)
1 łyżeczka (duże psy)

Powyższe ilości należy podawać codziennie jako uzupełnienie – zwiększać lub zmniejszać, tak aby nie przekraczać dwukrotności wskazanej ilości, w zależności od potrzeb do przywrócenia równowagi organizmu – (dawkę można podać w jednym lub dwóch posiłkach) . Podawaj swojemu psu przez dwa do trzech tygodni; następnie przerwij na ten sam czas. Proces ten można powtórzyć przy dawkach powyżej dwóch do trzech razy

**Nie dodawaj szałwii, jeśli Twój pies jest w okresie laktacji lub jest w ciąży, i przerwij w mieszance wszystkich psów, gdy tylko rany stracą swoją drożdżakową, wilgotną konsystencję. Bądź ostrożny z dodatkiem rozmarynu, jeśli twój pies jest testowany na obecność narkotyków.

Rezultaty będą się różnić w zależności od psa, a ten przepis lub rada nie zastępuje porady lekarza weterynarii. Jeśli zauważysz zmianę w stanie zdrowia psa, najpierw odwiedź lekarza weterynarii.

Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że ​​nieustanne swędzenie ustępuje w ciągu pierwszych dwóch tygodni po podaniu Wrednej Maszyny Zielonej Skóry. Zaczerwienienie i sączenie skóry może ustąpić do trzech tygodni. W miarę gojenia się ciała, stany zapalne (gorące punkty) mogą się pogarszać, zanim staną się lepsze, przez co ten czas wydaje się nie mieć końca. Odrastanie włosów trwało kilka tygodni; Zwykle przerywam mieszanie, zanim to nastąpi. Szukam poprawy skóry, a nie nowego płaszcza, co oznacza, że ​​szala przechyla się na moją korzyść. Pamiętaj, że dajemy ciału narzędzia potrzebne do samoregeneracji, a nie bandażowanie problemu skórnego, który jest skutkiem ubocznym choroby. Gdy ciało powróci do równowagi, skóra zacznie się leczyć. Czasami może to wyglądać dość brzydko. Powinieneś szukać oznak, że stan powierzchni nie przeszkadza Twojemu psiakowi (np. drapanie, lizanie i gryzienie). W tym czasie pozwól ciału działać samodzielnie, wypatrując oznak, że może potrzebować ponownej interwencji.

Powodzenia i pamiętaj…

Natura dostarcza nam sposobności; to, co z tym robimy, jest naszym łaskawym zwrotem tego, co zostało dane.

Pobierz naszą darmową listę ziół dla zwierząt!

Ziołolecznictwo jest dla każdego – także dla twoich futrzastych przyjaciół! Zioła mogą być wspaniałym dodatkiem do planu posiłków Twojego zwierzaka i zestawu pierwszej pomocy, a najlepszą wiadomością jest to, że można je bezpiecznie i skutecznie stosować w celu wspierania zdrowia Twojego zwierzaka.

Kliknij tutaj, aby pobrać DARMOWY wykres

PRZYPISY

de Bairacli-Levy, Juliette. (1997). Wspólne zioła dla naturalnego zdrowia (wyd. 2). Woodstock, NY: Wydawnictwo Ash Tree.

Drovdahl, Katherine A. (2012). Dostępny ziołowy zwierzak, koń i żywy inwentarz: wybieranie obfitego dobrego samopoczucia dla swoich stworzeń (wyd. 1). Drovdahl.

Gladstar, Rosemary. (2008). Ziołowe przepisy na żywe zdrowie (wyd. 2). North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Gladstar, Rosemary. (2012). Zioła lecznicze: przewodnik dla początkujących (wyd. 1). North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Hobbs, Christopher; Gardner, Leslie. (2013). Rozwijaj to, lecz: naturalne i skuteczne środki ziołowe z twojego ogrodu lub parapetu (wyd. 1). NY: Rodale Inc.

King, dr Christine. (2011). Ziołowa książka z przepisami anima (wyd. 1). Issaquah, WA: Anima Books.

Kowalczyk, Claire; Hylton, William H. (1998). Ilustrowana encyklopedia ziół Rodale’a (wyd. 2). Emaus, PR: Rodale Press, Inc.

Smith, Mirando. (1997). Twój przydomowy ogródek ziołowy. Emaus, Pensylwania: Rodale Press, Inc.

Drewno, Mateusz. (2008). The Earthwise Herbal: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych Starego Świata (wyd. 2). Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Kimi Nettuno jest właścicielką Casually Cockeyed, gdzie sprzedaje lokalną, ekologiczną paszę dla zwierząt i suplementy. Jest gospodynią domową („chociaż poza furgonetką nigdy nie byłam przywiązana do domu”); rolnik, piekarz i matka trójki dzieci ucząca się w domu. Jest studentką Akademii Zielarskiej, Uniwersytetu Przyrodoleczniczego oraz St. Francis College of Animal Homeopathy. Dowiedz się więcej o Casually Cockeyed tutaj.